IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Јован од Бога
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Јован од Бога

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Јован од Бога
    Испратена: 17.Февруари.2013 во 04:38
Се мислев каде да ја ставам оваа тема... 

... можев да ја објавам на пдф Образование/Наука, но веднаш од некои ќе ми биде замерено оти мешам религија и спиритуалност на место на кое може да се дискутира единствено за егзактни и конкретни работи кои се проверуваат и валоризираат со инструментите на модерната наука...

... можев со подеднакво право да ја објавам на пдф Филозофија и Психологија каде што сме дискутирале за слични нешта, но повторно може да ми биде замерено за евентуално вметнување спиритуалност и религиозност...

... можев да ја објавам на пдф Мистерии. Оноа за што се говори на видео записите с'е уште претставува мистерија за современата наука и за најголемиот број луѓе, а тоа, од друга страна, трпи дискутирање и за спиритуалнот и за квантна механика...

... но поради сопствените зборови на Јован од Бога решив да ја објавам на пдф Вероисповед. На крајот од краиштата, ако неговите изјави се такви што мораат да се стават во еден религијско-спиритуален контекст, тогаш кој сум јас тоа да го менува ?

Затоа воведот го завршувам токму со цитат од Новиот Завет:

10 Не веруваш ли дека Јас Сум во Таткото и дека Таткото е во Мене? Зборовите што ви ги кажувам, не ги зборувам од Себе; Таткото, Кој е во Мене, Тој ги прави делата.
11 Верувајте Ми дека Јас Сум во Таткото и Таткото во Мене; ако пак не - верувајте заради самите дела.
12 Вистина, вистина ви велам: кој верува во Мене, делата што ги правам Јас, ќе ги прави и тој. Ќе прави и поголеми од овие
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  14, 17   










Изменето од Messenger - 17.Февруари.2013 во 04:51
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2013 во 11:33
Originally posted by Messenger Messenger напиша:



Се мислев каде да ја ставам оваа тема... 

... можев да ја објавам на пдф Образование/Наука, но веднаш од некои ќе ми биде замерено оти мешам религија и спиритуалност на место на кое може да се дискутира единствено за егзактни и конкретни работи кои се проверуваат и валоризираат со инструментите на модерната наука...

... можев со подеднакво право да ја објавам на пдф Филозофија и Психологија каде што сме дискутирале за слични нешта, но повторно може да ми биде замерено за евентуално вметнување спиритуалност и религиозност...

... можев да ја објавам на пдф Мистерии. Оноа за што се говори на видео записите с'е уште претставува мистерија за современата наука и за најголемиот број луѓе, а тоа, од друга страна, трпи дискутирање и за спиритуалнот и за квантна механика...

...




   
Тоа е тоа, книжниците на денешницата - предводени од нивните водачи - не можат да сфатат дека едното со другото е тесно поврзано, а се’ што е добро и вистинито потекнува од еден ист Чист Извор, Кој што е Вечен Збор на Единствениот Вистински и Совршен БОГ!

Таквите најверојатно би ти ја избришале темата, а кога би се спротиставил ... би ти претеле со бан или дури би те банирале, бидејќи веруваат дека Вистината со закон и сила се брани.   


Е сега, дали се’ што е кажано на видеата што се постирани од тебе, тоа треба да се провери ...!





Возљубени, не верувајте му на секој дух, туку проверувајте ги духовите: дали се од Бога, бидејќи многу лажни пророци се јавија во светот.    

1 Јован 4:1   




Се’ испитувајте, за доброто држете се!    

1 Солун. 5:21

   
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2013 во 01:38
И ?

Да се вратиме на темата за Јован од Бога.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2013 во 03:41
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2013 во 03:56
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2013 во 04:01
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2013 во 04:10
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2013 во 04:44
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2013 во 09:03
zoshto mora samo videa
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2013 во 21:38


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

И ?

Да се вратиме на темата за Јован од Бога.







Љубовта ... во се’ верува, на се’ се надева, се’ поднесува!



1 Коринт. 13:7   

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2013 во 07:50
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2013 во 08:03
12 Вистина, вистина ви велам: кој верува во Мене, делата што ги правам Јас, ќе ги прави и тој. Ќе прави и поголеми од овие
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  14, 17   


11 А Бог правеше необични чуда преку Павловите раце

12 така што, кога врз болните ставаа и крпи за пот и прегачи од неговото тело: и болестите ги оставаа и лошите духови излегуваа од нив.

ДЕЛА НА СВЕТИТЕ АПОСТОЛИ, Глава  19  



15 така што изнесуваа болни на улиците и ги полагаа на постели и носилки, та барем Петровата сенка да падне на некого од нив.

16 Се собираше во Ерусалим и множество од околните градови и носеа болни и измачувани од нечисти духови. И сите се исцелуваа.

17 Тогаш станаа: првосвештеникот и сите, кои беа со него, имено садукејската ерес, се наполнија со завист.

ДЕЛА НА СВЕТИТЕ АПОСТОЛИ, Глава  5  

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2013 во 02:14

24 Тогаш повторно го повикаа човекот, кој беше слеп и му рекоа: „Прослави Го Бога! Ние знаеме дека Тој Човек е грешник.”

25 А тој им одговори: „Дали е грешник - не знам; едно знам, дека бев слеп, а сега гледам.”

26 Тогаш му рекоа пак: „Што ти стори? Како ти ги отвори очите?”

27 Им одговори: „Веќе ви реков, и не чувте; што сакате да чуете повторно? Да не сакате и вие да Му станете ученици?”

28 Тие го укорија и рекоа: „Ти си Негов ученик, а ние сме Мојсееви ученици.

29 Ние знаеме дека Бог му говорел на Мојсеја; а од каде е Овој, не знаеме.”

30 Човекот им одговори и рече: „Тоа е чудното, што вие не знаете од каде е, а ги отвори моите очи.

31 Знаеме дека Бог не слуша грешници, туку, ако е некој богобојазлив и ја врши Неговата волја, него го слуша.

32 Откако е веков не се чуло некој да отворил очи на слепороден;

33 ако Тој не беше од Бога, не би можел да направи ништо.”

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  9 





Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.