IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Препораки и совети за избор на стоматолошка ордина
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Препораки и совети за избор на стоматолошка ордина

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
mile.micko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Август.2012
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mile.micko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Препораки и совети за избор на стоматолошка ордина
    Испратена: 06.Август.2012 во 02:16
zdravo,

ja otvoram ovaa tema za da cujam vashi predlozi i sugestii vo vrska so izrabotka na navlaki/implanti. vo prodolzenie ke ja opisam mojata momentalna sostojba na zabite i celite koi sakam da gi postignam.

ke ve molam za vasheto licno iskustvo (procedura izvrsena nad vas ili nad vas poznanik za koj mislite deka dobil kvalitetna usluga) bez davanje na pristrasni preporaki vo obid da stanam necij klient.

MOMENTALNA SOSTOJBA:
1. nepravilno izgovaranje na bukvata s
2. nepravilno drzenje na vilicata

CELI:
1. pravilno izgovaranje na bukvata s
2. ubava nasmevka
3. pravilno drzenje na vilicata

najprvo bi sakal da gi slusnav vasite predlozi za izbor na ambulanta kako i za tipot na intervencija sto treba da ja napravam. vi blagodaram na site za vaseto vreme

za onie so pogolem interes i/ili ekspertiza sleduva dopolnitelna elaboracija i dokolku e potrebno mozam da postiram sliki ili da napravam rengenski snimki na zabite i vilicata.


DETALNA ELABORACIJA NA MOMENTALNATA SOSTOJBA:
1.1 zabite mi se vo relativno dobra sostojba (imam plombi na 6kite i 7kite dodeka ostanatite zabi so isklucok na edna 5ka mi se zdravi i neplombirani). 8ki neam
1.2 mislam deka koskata mi e zdrava bidejki retko dobivam karies i koga dobijam nemam bolki i mozam da jadam poveke nedeli bez izvrsena intervencija.
1.3 vilicata mi e prilicno razviena i robusna dolnata vilica koja malku mi e izdadena nanapred. imam napraveno soobrajkajka kade so pogolema brzina se mavnav so vilicata vo volanot bez nisto da skrsam
1.4 moite zabi imaat mala dolzina (visina?) i megu poveketo imam procepi sto mozebi e del od pricinata sto retko mi se javuva karies kaj prednite zabi.
1.5 gornite 2ki mi se ekstremno mali i mislam deka e pricina sto ne mozam pravilno da ja izgovoram bukvata s bidejki vozduhot bega niz procepite i shustam koga izgovaram zborovi vo cij sostav ja ima bukvata s
2.1 mislam deka pricina za izdadenata vilica e malata dolzina na zabite sto pricinuva vilicata da se zatvora poveke otkolku sto treba i malku da odi nanapred
2.2 druga indikacij sto me tera da pomislam deka dolzinata na zabite e mala e toa sto koga celosno ke ja zatvoram vilicata, nemam dovolno prostor vo usnata suplina za mojot jazik taka sto se granici so site zabi i go dopira neboto od usnata suplina.
2.3 mislam deka imam pogolem jazik (bez nevkusni segi ve molam) no koga vilicata ja drzam za nekolku mm otvorena od "normalnata" zatvorena pozicija ne custvuvam pritisok na jazikot i drzenjeto na vilica mi izgleda poprirodno
2.4 koga vilicata mi e celosno zatvorena toa mozam da go postignam samo dokolku muskulite od vilicata mi se aktivirani, dokolku gi opustam muskulite vilicata sosem malku mi se otvora i dobivam popriroden izgled na vilicata
2.5 isto taka koga vilicata mi e celosno zatvorena mi se formiraat pogolemi obrazi ( mi se nasobira tkivo/koza vo predelot na obrazite) iako sum slab tip.

* se izvinuvam dokolku premnogu navleguvam vo detali no sakav da objavam sto e mozno poveke informacii sto bi mozele da bidat relevantni. ne sum stomatolog pa zatoa ke ostavam tie so adekvatna ekspertiza da ocenat sto e korisno a sto ne


DETALNA ELABORACIJA NA CELITE:
1. sakam da bidam vo moznost pravilno da ja izgovaram bukvata s bidejki iako pri normalen razgovor malku luge zabelezuvaat , na sostanok ili na prezentacija potsesno znam deka problemot postoi i dopolnitelno zapocnuva da se naglasuva
2. sakam da dobijam ubava nasmevka bidejki e biten faktor vo profesionalnite i licnite odnosi na sekoj covek. iako mislam deka fizickiot izgled ne e presuden, vo ovoj svet kade formata e pobitna od sodrzinata sepak ima vazna uloga
3. sakam da dobijam podobro drzenje na vilicata za da go podobram nadvoresniot izgled na liceto da se oslobodam od tenzijata vo muskulite i od pritisokot vrz jazikot

blagodaram.

pozdrav, mile
Кон врв
reuma Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јули.2011
Статус: Офлајн
Поени: 59
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај reuma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2012 во 12:38
За да изговараш правилно „с“ треба да одиш на логопед, забите не се криви.
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2012 во 22:48
јас лично би ти  препорачала да не чепкаш ништо , забите се тие и нека ти  бидат онакви додека се здрави и ти служат , моето мислење за инплантанти се оправдани , само и само доколку ептен се неопходни поради немање заби како последица грда насмевка , мостови , навлаки се се тоа дополнителни ,,вештачки делови ,, во устата кои и те како ќе ти пречат ако не веднаш туку со време и лично не сум за ,,повредување ,, на други здрави заби за да се направи мост или навлаки за да има прави здрави како ограда да не речам тараба... Ма колку да биде умешен стоматологот , вештачко во уста си е вештачко ...
и да , велиш не го изговараш правилно ,,с,, ,,з,, ,, ц,,  ? и?  мислиш дека тука те тепа комплекс? знаеш дека тоа скоро секогаш звучи СИМПАТИЧНО доколку самата личност има весел дух ...и ? поради тоа ќе ги ,,средиш,,забите и вилицата ? и? 
кога се прави презентација и сите го гледаат презентерот мислиш во забите? СТАВ , СТИЛ на држење и движење и се разбира атлетско тело кое барем делумно е негувано рекреативно...
па сега , ти си знаеш ...забите се тие , еднаш дадени , нема да имаш друга шанса да ти изникнат... 
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.