IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Izbor na objektiv
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Izbor na objektiv

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
zlatko966 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 06.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 54
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zlatko966 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Izbor na objektiv
    Испратена: 28.Јули.2012 во 12:31
Aj malku da utepame monotonija))
Sliknav eden ist motiv so 2 objektivi i ve molam za vase mislenje (glasanje mozebi?) koja slika e podobra vo pogled na optikata na objektivite. Ednata e krstena 1 ,drugata 2 .
Cenata na dvata objektivi e nenormalno razlicna pa zatoa aj da vidime kolku navistina toa igra uloga pri kvalitetot na slikata.
http://www.flickr.com/photos/57839762@N04/7661169142/in/photostream
Кон врв
ogledalo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 151
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ogledalo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2012 во 13:51
Mi se svigja temava
1 e daleku poostar, nema zbor. Veruvam toa e 24-105L, bi rekol najdobriot Canonov zoom napraven do sega.
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2012 во 14:18
Mene licno mi se dopagja 2, zatoa sto ima poplitok DOF (ili taka go renderira), i granceto zad cvetot e podobro renderirano. Vo ostrite delovi i ne gledam nekoja razlika, mozebi bidejki e samo na 2000px, taka da mozebi i zaradi namaluvanjeto ne se primetuva golema razlika. 1-vata e mozebi za nijansa poostra perceptivno, no vo ostrite delovi se ~99% isti.

Glasam za 2-rata :)
Кон врв
mik1 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 46
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mik1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2012 во 14:49
1 e poostra, 2 e poubava ispadnat DOF-ot kako sto spomnaa gore, vo ovoj slucaj vtorata slika spored mene e poubava ispadnata.. taka da glasam za 2

Кон врв
zlatko966 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 06.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 54
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zlatko966 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2012 во 19:49
Prvo poraka do clenot Ogledalo :
Majstore sekoja cest!!!!
Prvata ,onaa levo e so Canon 24-105L i cena 1000 evra,
a vtorata taa desno e so Tessar 50/2.8 kupen od pazarot vo vtornik i petok pokraj Vardar za 5 (PET!) evra.
Razlikata e X 200 pati.
Sepak mnogu raboti vo zivotot se subjektivni neli.....
Кон врв
maki101 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 67
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maki101 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2012 во 21:03
Interesna sporedba a moram da receam i deka Zeiss-ot ne e za podcenivanje ma kolku i da e star, a bez obzir na cenata kolku ja plati na vremeto on se prodaval po solidna cena nov.

Edino mi se cini deka so Tessar-ot e slikano so pogolem otvor na blendata i so poniska ISO vrednosta pa ako mozes da gi reces vrednostite na dvata pod koji se slikani.
Prodazba na fotografii

ShutterStock
Кон врв
zlatko966 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 06.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 54
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zlatko966 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2012 во 21:06
Me fati ziv sega he he he .
Onaa so Canonot e so 4 a Tessarot e so 2.8.Mozebi za nijansa poostri ke bea i dvete na primer so 8 ,no ke izgubea od avtenticnosta.Mislam na DOF -ot kaj Tessarot a sigurno i Canonot ke povedese vo ostrina.
Кон врв
zlatko966 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 06.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 54
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zlatko966 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2012 во 21:07
Iso-to e 100 i kaj dvete kako i brzinata .
Кон врв
maki101 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 67
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај maki101 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2012 во 21:12
Kako i da e si nabravil dobar biznis za 5€ ;)

mozebi malku prvata e softwerski prosvetlena pa se gleda malku pogolem sum

Pozdrvav
Prodazba na fotografii

ShutterStock
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2012 во 07:12
Kolku si go platil Tessarot e irelevenatno. Si mozhel da go dobiesh i na poklon, no definitivno negovata pazarna cena e daleku poniska od Canonoviot zum.

No onoa shto mene me impresionira e tokmu kvalitetot na Canonot! 

Kako prvo, tehnichki mnogu polesno e da se napravi superioren 50mm objektiv otkolku zum, ushte povekje ako toj ima raspon od 4X. Koga kje se zeme vo obzir deka fotografiite se napraveni so maksimalniot otvor na blenda i zimot izlaga poostar od normalniot objektiv, toa e navistina uspeh! Veruvam deka Tessarot treba da se zatvori barem edna blenda za da mozhe vo toj aspekt da mu konkurira na Canonot. So natamoshnoto nalmaluvanje na blendata i odenje do optimalnite F8 ili F11 ne veruvam deka Tessarot bi go nadminal Canonot shto samoto po sebe kazhuva koj e kvalitetot na upotrebeniot zum.



Изменето од Zoran K - 29.Јули.2012 во 07:13
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2012 во 11:27
За волку статични ствари океј, ама дур наместиш со тесарот нешто подвижно или под реално светло - ќе се стемни. Буквално.
Кон врв
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Janus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2012 во 22:03
ja koristam 24-105 i cel kup stari manuelni objektivi. 24-105 e odlicen uneverzalen objektiv, kako sozdaden za full fraem. Od druga strana, so old school objektivite dobivate karakter, sto moze da ve vodi vo mnogu razlicni pravci. Poreleventno bi bilo da stavis portret napraven so dvata, posto spored mene najdramaticna razlika e vo renderiranjeto na kozata. A za komentarot deka k eti se stemni dodeka namestis nesto... za dvizecki objekti mozebi da, ama za portreti i pod "realno" svetlo? so malku vezba se pravi se so ke ti padne na pamet :)

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.