IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - neznaam dali vam vi teknalo .jpg .bmp
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

neznaam dali vam vi teknalo .jpg .bmp

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
dedanoe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Октомври.2011
Локација: dedanoe city
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dedanoe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: neznaam dali vam vi teknalo .jpg .bmp
    Испратена: 02.Мај.2012 во 20:04
neznaam dali vam vi teknalo .jpg .bmp mene stalno mi priteknuva... digitalnite sliki dal se vo .jpg il se vo .bmp se vo osnova matrica na pixeli so RGB coloritni vrednosti sekoja so po osum bita 0-255 pa: ako zemesh edna takva matrica so format recimo 800x600 pixeli togaj site mozhni varijacii na tema for 1st pixel := 0 to 1 in variation all the way to the last pixel := 0 to 1 moesh da gi DOBRIjezh site moguchi sliki na sveto epa bel vo ramki na toj format sledstveno na toa i so taa rezolucija. guess how N.A.S.A's doing the cosmos research crucifixion -- ally ???
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2012 во 20:58
Дедо у последно време се глупости ти притекнуваат. Следствено на тоа давиш. плазење
Али ајд овој пат ќе ти го рачунаме у погодена работа. Точно така 1 пиксел=1 боја . Слика со резолуција 800х600 = 480000 пиксели =480000 точки да се обојат. Со правилно боење на пикселите и нивно позиционирање ќе ги добиеш сите слики на светот со таа резолуција. Абе пузл бре.
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
dedanoe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Октомври.2011
Локација: dedanoe city
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dedanoe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2012 во 22:06
interesno mi beshe kako so ova se svrzuvaat "god is a painter" ss "god is arc i mad matical variant maker". informatikata e brak megju pismenost i matematika. matematikata e vo srzhta na site urachunlivi disciplini. tebe ne ti znachi ama mene da... ako gi svrtam site kombinacii mozhe i kje ja dobijam natasha naslikana na 69 godini pa koga kje i recha eve kako ti togaj ona kje reche bre kako moeshe ili josh bolje slikata sho mi ja dade a i ja vrativ kje moit da si ja vrata pak kaj mene. slikata e dokaz vo mnogu sudski sluchaevi ako ja imash lepezata od site mozhni togaj mozhesh sve da fiktikuvash.

inaku go napraiv algoritmot enego trcha po peceto ama kje mi treba cela vechnost za eden poln ciklus.

Изменето од dedanoe - 02.Мај.2012 во 22:09
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2012 во 11:29
hmmm, 800x600 = 480000, => kombinatorika, brojot na site mozni jpeg-ovci e:

480000 ^ (2^24)

posto RGB e 3x8=24 bita, taka da brojot na boi za 1 piksel e 2^24

probav da napram programce za da mi go izracuna ova, ama, ne "zavrsva" :)
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2012 во 00:15
ima golema razlika od toa kako se pretstavuvaat .jpg i .bmp slikite, ama toa e off topic
eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.