IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Кaкoв e Бoг?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кaкoв e Бoг?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2016 во 19:18
Во Сад секој еден маж си ја вара жената и дечко i obratno... Врти сучи, никој не останува нејебан...
Опроштете на израз, не знам како поинаку...
Остајте Спирос шо вели, он е во некојси негов свет... Розов свет.
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2016 во 20:46
едно е - не се две
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2016 во 21:56
Originally posted by Noor Noor напиша:

   Во САД моментално живеат скоро 4.5 милиони жени повеќе од мажите (линк). Ако хипотетски сите мажи се оженат со една жена според принципот еден маж - една жена, тие 4.5 милиони жени остануваат без мажи.

Ако на ова бројка ја додадеме официјалната бројка на ЛГБТ популацијата во Америка која изнесува 4% (а од ова бројка најмалку 5 милиони жени се идентификувани како лезбејки) тоа значи дека некаде вкупно 9-10 милиони жени нема да имаат со кого да се омажат, и покрај хипотетската ситуација да сите мажи се оженат со по една жена.


Кое е решението за овие 10 милиони жени?



Не само за тие 10 милиони жени, туку за целиот свет има само ЕДНО и ЕДИНСТВЕНО Вистинско Решение!



„Стани ти што спиеш, воскресни од мртвите, и Христос ќе те осветли!”







Изменето од spiros - 24.Јануари.2016 во 21:57
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Noor Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2015
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Noor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2016 во 22:18
Originally posted by spiros spiros напиша:

Не само за тие 10 милиони жени, туку за целиот свет има само ЕДНО и ЕДИНСТВЕНО Вистинско Решение!



„Стани ти што спиеш, воскресни од мртвите, и Христос ќе те осветли!”

Не брате, не е тоа решението. Колку сакаш верувај во Христос и колку Исус да те осветли, тој нема да ти ја спушти жената од облаците, или мажот ако зборуваме за овие сироти 10 милиони жени.

Во Коранот е содржано решението.
Ен-Ниса 4:3 „...Женете се со оние жени кои се вам допуштени, со две, со три или со четири. Но ако стравувате дека нема да бидете праведни помеѓу нив, тогаш задоволете се само со една... Така најлесно ќе се чувате од неправдата“

Решението е тоа што Исламот дозволува земање на две, три или максимум четири жени под две услови: Да се допуштени за мажот и да се биде праведен во нивното одржување.

Ова ти е решението кое Исламот го нуди, и ова веднаш го средува проблемот на тие сироти девојки.

Мир тебе брате.



Изменето од Noor - 26.Јануари.2016 во 13:31
Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2016 во 22:48
Rekov ja nikoj nema da ostane bez mazh, (kutrite devojki ) samo ne go znaev reshenieto...
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2016 во 14:11
Kje umee li da se snajde..?? hahaha
Lugjeto pravat gluposti pa poslem baraat pomosh i se prashuvaat kakov e bog )))





едно е - не се две
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2016 во 21:24
Originally posted by Суада Суада напиша:

Rekov ja nikoj nema da ostane bez mazh, (kutrite devojki ) samo ne go znaev reshenieto...

голема насмевка

Суада, решението решило да бидеш решена како една 3-4 жени на еден маж. Можеби не веруваш, ама тоа е директна небесна порака запишана лично од секретарот на профетот.

Во меѓувреме, ајде побарај некое решение за жените… за тоа колку мажи максимум можат да имаат, дали во Рајот ги чекаат 99 незаситни младичи, дали…

… колку да знаеме дали има некоја рамноправост меѓу мажите и жените во Исламот.







Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2016 во 21:33
Ме најдовте тука, нова, наивна, млада и многу ремет ми мавате...
Ама ако...
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2016 во 21:40
голема насмевка

А како не беше нова, млада и наивна да го земеш Исламот како единствена, непогрешлива вера, лично пратена од Бога и безгрешно запишана во Коранот… и да тврдиш дека сите други се погрешни ? среќа

Лесно е да се плови со туѓ ветер во едрата следејќи нечии туѓи мапи, тешко е самиот да веслаш и да го бараш патот.

Но верувај, само тогаш навистина ќе го пронајдеш.

Портата е тесна, многумина ќе се натрупаат пред неа, но само поединци ќе се протнат. 

Ова не го велам јас… туку профетот.

Тука имал 100% право, не оти тоа Бог му го шепнал, туку затоа што самиот го открил.









Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2016 во 18:50
Originally posted by Noor Noor напиша:


Не брате, не е тоа решението. Колку сакаш верувај во Христос и колку Исус да те осветли, тој нема да ти ја спушти жената од облаците, или мажот ако зборуваме за овие сироти 10 милиони жени.

Во Коранот е содржано решението.
Ен-Ниса 4:3 „...Женете се со оние жени кои се вам допуштени, со две, со три или со четири. Но ако стравувате дека нема да бидете праведни помеѓу нив, тогаш задоволете се само со една... Така најлесно ќе се чувате од неправдата“

Решението е тоа што Исламот дозволува земање на две, три или максимум четири жени под две услови: Да се допуштени за мажот и да се биде праведен во нивното одржување.

Ова ти е решението кое Исламот го нуди, и ова веднаш го средува проблемот на тие сироти девојки.

Мир тебе брате.




Мир и тебе Noor, а посебно Вистинска Светлина од ЕДИНСТВЕНИОТ Вистински и Совршен БОГ!

Совршенит БОГ е ЕДЕН и создава само ЕДНА жена за ЕДЕН маж, односно само ЕДЕН маж за ЕДНА жена!

Верувај Му со цело срце и држисе само за Неговата Милост (Мудрост) чиста - за спасение на сите - Отелотворена во Исуса Христа (Кој е Совршениот Син БОЖЈИ) и засигурно ќе доживееш колку Совршениот БОГ (и ОТЕЦ) е Благ!

Се’кое друго учење или верување нее од ЕДИНСТВЕНИОТ Вистински и Совршен БОГ, туку од неговиот противник и лажен “бог“ сатан, кој е инспираторот на антихристијанските лаги, учења, ... дури и лажните сури, во арабско пишаниот кyран!


Мир на сите луѓе, посебно на оние кои со добра волја Му веруваат на ЕДИНСТВЕНИОТ Вистински и Совршен БОГ !!!






Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2016 во 19:58
Решениетот е секој маж, дечко поединечно,доколку убива по една девојка дневно и го закопува во дворот телото или во некоја шума, пошто во Сад има многу големи шуми, притоа телото никој да не го најде...
Ете, би било во ред, ем нема да има многу девојки, ќе се намали бројката...
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2016 во 22:04
Originally posted by Суада Суада напиша:

Решениетот е секој маж, дечко поединечно,доколку убива по една девојка дневно и го закопува во дворот телото или во некоја шума, пошто во Сад има многу големи шуми, притоа телото никој да не го најде...
Ете, би било во ред, ем нема да има многу девојки, ќе се намали бројката...




Таквите идеи и солуции воопшто не ме изненадуваат од страна на каубојци, индијанци, ... и лажно мухамеданци.

Но, Вистинскиот БОГ (евр.Елоах-араб. Алах) и ОТЕЦ на Вечниот Живот, таквите идеи и солуции со сигурност не ги вдахнува!





Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2016 во 22:24
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by Суада Суада напиша:

Решениетот е секој маж, дечко поединечно,доколку убива по една девојка дневно и го закопува во дворот телото или во некоја шума, пошто во Сад има многу големи шуми, притоа телото никој да не го најде...
Ете, би било во ред, ем нема да има многу девојки, ќе се намали бројката...




Таквите идеи и солуции воопшто не ме изненадуваат од страна на каубојци, индијанци, ... и лажно мухамеданци.

Но, Вистинскиот БОГ (евр.Елоах-араб. Алах) и ОТЕЦ на Вечниот Живот, таквите идеи и солуции со сигурност не ги вдахнува!








Хахахаха, ме изнасмеа... Ти си ми толку сладок значи... Немогуче нешо!
Те сакам Спирос и те гушкам!
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2016 во 10:33


Совршениот Творец (Отец на Животот) е Чудесно Убав и секоја убавина (пред се’ духовна) од Него потекнува, ... постои ... и во Него се влева!


Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.