IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - БЕЗЖИЧНО ВИДЕО НА ВИДЕО МИКСЕР
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

БЕЗЖИЧНО ВИДЕО НА ВИДЕО МИКСЕР

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
JAWA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JAWA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: БЕЗЖИЧНО ВИДЕО НА ВИДЕО МИКСЕР
    Испратена: 27.Ноември.2011 во 06:16
Здраво на сите, 
Ме интересира дали некој има искуство со снимање на настани во живо преку видео миксер и дали досега имал потреба да поврзи камера безжично? 
Миксерите кои што ги користам се SD - значи немам потреба од трансфер на HD видео, моментално се работам со кабли, ми треба барем една камера да биде решена безжично... 
Најдов некои решенија од 2000 Еур па нагоре, а најдов и некој ефтини решенија и од по 50-тина евра... 

Незнам што е паметно и дали навистина има потреба да се инвестираат толку многу пари за wireless video???

Што мислите, како вие би го решиле или сте го решиле истото до сега???
____________________________________________
http://www.flickr.com/photos/kiril_jordanoski
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2011 во 23:32
И мене ме интересира оваа тема, јас досега не сум користел бежични линкови, меѓутоа многупати ми било потребно. За Videonics миксер сум користел S-видео и линиски кабли. Постојат повеќе решенија за проблемот, ама како што и самиот наведе многу се скапи. Еден пријател набави некои линкови за 500 евра по камера, ги користи со JVC-HD100 со SD видео, ама мене лично не ми се добри. Квалитетот на пренос е доста слаб и нестабилен. Постои огромна разлика од истата камера врзана со кабел. Башка што преносот е со задоцнување. Така да, иако се покорисни, не би ги употребувал. За оние најевтините, не сум сигурен но никогаш не ги ризикувал со нив.

За да инвестираш во wireless видео, не знам колку е паметно, освен ако не е нужно. Доколку до камерата може да се влече кабел, тогаш нема подобро решение од тоа...
Кон врв
JAWA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JAWA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2011 во 04:51
Се е то во ред, ама најмало доцнење на сигналот да имам, јас сум во промаш. Знам дека е прескапа инвестиција, ама ужасно е да немаш барем една камера поврзано безжично. Мора да постои некое решение, само ние не го знаеме... :)))   Решение што не кошта којзнае колку, а функционира! :)

____________________________________________
http://www.flickr.com/photos/kiril_jordanoski
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2011 во 16:18

Ако сам го направиш уредот за пренос... среќа Неверувам дека има добро а ефтино решение. збунетост

Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2011 во 23:24
И јас не верувам дека постои евтино а добро решение. Оние линкови кои се продаваат за 50 тина евра вршат работа, ама се неповерливи, а и преносот доцни. Мислам дека кај сите бежични решенија тоа е така, па затоа се користи TBC и GenLock. Тие решенија се скапи и повлекуваат со себе користење на специфична опрема, па не можат да се користат со веќе постечка, посебно ако е prosumer. И пак ќе речам, кабел си е кабел, посебно ако е на кратко растојание
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2011 во 11:56
Jas imam iskustvo (kako reziser na nastan) so kameri so bezzicni linkovi. Profesionalnite linkovi se .... SKAPI!! i specificni za rabota deka linkovite treba da imaat opticka vidlivost.  
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 1,500 секунди.