IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Приказна за марихуаната
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Приказна за марихуаната

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
Автор
Порака
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2011 во 18:13
Ајде да се надоврзам и јас на оваа тема. Бидејќи најчесто се движам во уметнички кругови, често слушам коментари слични на оние на php. Од друга страна кај сите оние (без исклучок) кои се позитивно настроени кон марихуаната, приметувам недостаток на висок степен на концентрација/фокусираност и тоа во моменти кога тоа е најпотребно. Приметувам затапеност/летаргичност која на пример одредени професии не можат да си ја дозволат. Лефтерност, која кога треба да се реагира во точно одредена време, е недозволива. Пазете, тука говорам за луѓе кои не конзумираат секојдневно марихуана, туку одвреме на време.

Поради губењето на способноста на концентрација сум противник на марихуаната. За мене е недозволиво да се уништува мозокот поради некакво си рекреативно пушење.

Од друга страна конопот како растение е многу корисно. Од него се произведува материјал далеку поквалитетн од памукот. Материјал идеален за летно време, бидејќи ја апсорбира потта многу подобро од памукот и држи ладно. Конопот е одличен изолатор и се употребува и во градењето. Маслото од канабис можете да го најдете дури и во Скопје и тоа по цена од 600 денари за шишенце во продавницата Биоклут во ГТЦ. Преполно е со Омега 3 и 6. На истото место има и брашно од канабис (ха, правам ќофтиња со него!). Има дури и чоколада!

   

Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2011 во 11:17


http://www.krautrausch.de/images/canalade.jpg

Баш пред некој ден ја јадев чоколадава со луто-благ вкус
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2011 во 11:30
Originally posted by saguaro saguaro напиша:

Ајде да се надоврзам и јас на оваа тема. Бидејќи најчесто се движам во уметнички кругови, често слушам коментари слични на оние на php. Од друга страна кај сите оние (без исклучок) кои се позитивно настроени кон марихуаната, приметувам недостаток на висок степен на концентрација/фокусираност и тоа во моменти кога тоа е најпотребно. Приметувам затапеност/летаргичност која на пример одредени професии не можат да си ја дозволат. Лефтерност, која кога треба да се реагира во точно одредена време, е недозволива. Пазете, тука говорам за луѓе кои не конзумираат секојдневно марихуана, туку одвреме на време.

Поради губењето на способноста на концентрација сум противник на марихуаната. За мене е недозволиво да се уништува мозокот поради некакво си рекреативно пушење.


   


А рекреативно пиење? Не си слушнал дека 2 пива делуваат како депресор на ЦНС и влијаат на меморија, волјеви активности, мисловен процес, перцепција на време, плус и на емотивната компонента? Па, ако некој во текот на викендот испие 2 пива, не е проблем нели? Пази, говорам за банално пиење пиво со другари, надвор од работна недела.
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2011 во 18:50
Marihuanata - lek protiv rak.









Изменето од Messenger - 28.Декември.2011 во 18:51
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.