IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Технологија
  Активни теми Активни теми RSS - Часовник!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Часовник!

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Barbika Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 860
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Barbika Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Часовник!
    Испратена: 16.Декември.2005 во 16:53
Многу одамна времето било мерено според положбата на сонцето.Денешните часовноци го мерат времето во делови од секундата!
Не секој сака да носи часовник на рака ,но не верувам дека има некој што нема таков предмет во сопствениот дом!
Кај мене дома ги има премногу!На ѕид,наткасна,а богами ина фрижидер!Кој од Вас му обрнал внимание и на овој дел од технологијата кој мислам дека е одличен изум и еден од подобрите изуми на сите времиња!?
Кон врв
Pharaoh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Ноември.2005
Локација: Romania
Статус: Офлајн
Поени: 471
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pharaoh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2005 во 01:47
UF BES SAAT SUM IZGUBEN MOMENTALNO KORISTAM SWATCH IRONY A I CASIO MNOGU SE JAKI
Fortune favores the bold - Среќата ги прати храбрите
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2005 во 20:49
Sto oznacuva i predstavuva merenjeto na vreme?

Vo dalecno minato merenjeto se vrselo spored promenite na mesecinata(Polna i mlada) sto vo princip se merel ili odbelezuval period pomegu dve polni mesecini.

Denes sovremenata tehnologija znae toj period da go podeli vo eden kup pomali delovi kako sto se casovi, minuti, sekundi, pa duri i delovi od sekundi.

Prasanjeto e dali vremeto e merliva velicina???
Sto vsusnost nie merime???

Eden casovnik meri kolku trae baterijata koja e stavena vo nego i gi dvizi mehanizmite vo nego. Ili pak ako casovnikot e od onie postarite so navivanje... toj go meri ovitkuvanjeto na spiralata koja nie sme ja navrtele za toj da raboti.

Spored mene, nie go merime samo intervalot/periodot vo koj prestojuvame na planetava, nisto poveke.

Eve eden citat(poveke ili pomalku) od filmot "Bogovite pagaat na teme 1"

"New York, ponedelnik 07:00h. Site luge izleguvat od doma i se brzaat nekade(rabota, uciliste, doma).
08:00 zapocnuva rabotnoto vreme(site se zafateni so nesto)
10:00 pauza za dorucek
10:30 vrakanje na rabotno mesto
15:00 zavrsuva rabotnoto vreme i pak site se na ulicite brajki nekade(rabota, uciliste, doma)
Taka do petok. Sledi nesto pomiren vikend. I pak ponedelnik i se odnovo

Kalahari. Pustina. Ova e N!xau, busman. Nemu sekoj den mu e vtornik ili petok, seedno mu e dali e 8 ili 15h. Nikade ne se brza..."

MME...Koj go izmisli trkaloto?
Кон врв
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2005 во 18:36
jas bez saat sum izgubena voi vremeto i prostorot...ne mozam voopsto da se orientiram.....pogotovo zimno vreme....
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
babyy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 8193
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај babyy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2005 во 18:52
Пробајте навечер кога ќе легнете да спиете да се сконцентрирате на звукот од сказалките,колку тоа оди на живци.Ако имате уште некој во собата спомнете му да примети истото што и вие,да видите колку ќе ве пцуе
Кон врв
Maro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1215
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2005 во 18:52
Vremeto e relarivna rabota....
Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2006 во 19:19
imam doma, ama omileni mi se onie so starinski izgled. imav i so kukavica, ama nekako se rasipa:(
Кон врв
sexyemma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Јуни.2006
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 1466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sexyemma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2006 во 14:09
jas imam nekolku casovni za na raka od morgan i eden od swatch
 
i imam doma nekolku zidni casovnici
Don't drink and drive, just walk and fly
Кон врв
Emus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Emus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2006 во 20:36
imam dva od morgan
Кон врв
trnar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 184
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trnar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2008 во 09:11
Ke ja iskoristam ovaa tema da ne otvaram nova.
sakam da kupam nov racen casovnik digitalen od CASIO.
Imam SWATCH veke 6-7 godini mi zdosadi.
Konkretno gi baram (eden od ovie dva):

http://www.casio.com/products/Timepiece/Classic/W201-1AV/

http://www.watchesgiant.com/cadadbwa2.html

vtoriot e podobar.

Dali znae nekoj koj vo Makedonija uvezuva CASIO i kade mozi da se kupat ovie casovnici.


Pozdrav

Изменето од trnar - 24.Август.2008 во 09:11
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,641 секунди.