IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Евангелието и македонското прашање
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Евангелието и македонското прашање

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Евангелието и македонското прашање
    Испратена: 28.Април.2011 во 23:04


Сведоци сме како пред наши очи две земји и нации - коишто (мнозински) себеси се наречуваат и декларираат како прави христијани - веќе подолго време се караат и расправаат околу името и националноста на македонија.

Дали е ова Евангелиски (Христијански) однос кон националноста и татковината, или можеби е пагански однос?


Јас мислам дека е потполно нехристијански (неевангелиски) однос, исто како и многуте крвави војни кои се случиле помеѓу (и на) паганските земји и народи кои се наречуваат со скапоценото Име Христово, а истовремено со своето однесување и пракса го омаловажуваат и карикатуризираат на еден срамен начин!


Што мислите вие?





Изменето од spiros - 29.Април.2011 во 00:08
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2011 во 00:40
Не е евангелски. Евангелие значи вест радосница, а од вакви бесмислени конфликти само жални вести можат да се изродат.
Ѓаволот се раководи според својот главен принцип: „Подели, врзи и владеј!„ Спротивно на божествениот принцип: поврзи и биди! Кај Исус беа добродојдени и самарјаните, и Галилејците, и римјаните и тн... бидејќи нашето Царство на кое е Тој со-управител, не е од овој свет.

Жалосно е што по речиси 2 милениума христијанство на овие простори, народите кои се декларираат како христијански наместо да го следат примерот на Исус, сеуште паѓаат на истата финта на заводникот т.е. противникот Божји.

Сè ќе помине еден ден, сите големи и мали Македонии, Албании, Русии, Америки... ова небо и оваа земја ќе минат, само Господ нема никогаш да мине. Наше е да одлучиме што ни е помило, привремениот привид или Вечноста?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2011 во 17:37

10 Ќе останете во Мојата љубов, ако ги запазите Моите заповеди, како што и Јас ги запазив заповедите на Мојот Татко и останувам во Неговата љубов.

11 Ова ви го реков за да биде Мојата радост во вас, и вашата радост да биде полна.

12 Ова е Мојата заповед: да се љубите еден со друг, како што Јас ве љубев вас.

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  15

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2011 во 23:19
Originally posted by Majkl Majkl напиша:


Сè ќе помине еден ден, сите големи и мали Македонии, Албании, Русии, Америки... ова небо и оваа земја ќе минат, само Господ нема никогаш да мине. Наше е да одлучиме што ни е помило, привремениот привид или Вечноста?



Ne se sl*gam.
Velish se ce pomine, ako neka pomine i treba da mine, no Makedonija ne, zashto taa ista Makedonija nikogash ne e imala vistinska shansa, od sekogash e bila pokoruvana ugnetuvana i sega i imeto sakaat da ni go zemat. Zarem e toa hristijanski - ne e, no od cija strana od strana na tie sto so vekovi sakaat da ne sotrat. Sto treba da napravime da dozvolime i ponatamu da se izivuvaat so nas???
Pa kolku saka neka bide nehristijanski (po necii normi ne po site) vo Makedonija imalo i ce ima ludje spremni da go dadat zivotot za Makedoskite prashanja a i za Hristijanstvoto.
Vecnosta e minliva i nedofatna, no Makedonija e onaa sto sme nie sega tuka. Makedonija e onaa sto sme bile nekogash. Makedonija e idnina na nash*te deca.
Popustlivosta koja se propoveda e samo evtina finta na crkvata da go drzi narodot pokoren.

Ako nekoj dojde i go ubiva najsvetoto vo nash*te zivoti go imame seto pravo da go unishtime.
(evangelie na Sv.Magnum)

Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2011 во 23:26
Repliciram na porakata na Messenger .




Negovite zapovedi se ok, no do odredena tocka, ne se potrudil so nishto da ukaze deka tie NAVISTINA se NEGOVI zapovedi.
Negovata radost nega odi i neka ja iskaze na onie koi zivotite gi dadoa za Makedonija.
Nie se ljubime eden so drug, no mnogu e tenka granica pomedju ljubovta i omrazata. A nekogash omrazata e neophodna za da se socuva onaa sto ti e najdrago. Za koe nekogash nemu ama ic ne mu e gajle. ( Ili ce kazaete deka ne gi razabiram cudnite patishta gospodovi) Mozebi i ne gi razbiram, ama sto ne e vo red ne e. Veruvam vo Boga ama deka i toj nekogash ume da ja utne rabotata umee. Taka da Boze prosti mi ama ispolitizirana ti e broshurata mnogu.

Изменето од Templarius - 01.Мај.2011 во 23:29
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2011 во 23:32



Templarius, што тие поважно:

Македонија или Царството БОЖЈЕ (како на Небото, така и на земјата)?
Александар Македонски или Исус?



Изменето од spiros - 02.Мај.2011 во 23:39
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2011 во 21:28
Originally posted by spiros spiros напиша:




Templarius, што тие поважно:

Македонија или Царството БОЖЈЕ (како на Небото, така и на земјата)?
Александар Македонски или Исус?




Vazni mi se i dvete. Vo Makedonija se rodiv i tuka ja otkriv vistinata za Carstvoto Bozje. Da ne beshe Makedonija jas nikogash nemase da go osoznaam Hristijanstvoto i Isus. Taka da vazni mi se i dvete.
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2011 во 21:58

Prosvetlenite i mudrite rekle...

 
... ne mozhesh istovremeno da javash dva konja na dve strani...
... ne mozhesh da istrelash dve streli vo dve razlichni nasoki...
... ne mozhesh da sluzhish dva gospodara...
 
 
 
 
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2011 во 22:15
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Prosvetlenite i mudrite rekle...


 

... ne mozhesh istovremeno da javash dva konja na dve strani...

... ne mozhesh da istrelash dve streli vo dve razlichni nasoki...

... ne mozhesh da sluzhish dva gospodara...

 

 

 

 



Za mene toa e eden konj, edna strela, eden gospodar, Makedonija....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2011 во 13:02
Дали има на светот еден народ кој што е толку многу националистички асимилиран и религиски манипулиран како што е тоа македонскиот (?), незнам (!), но што добро знам е тоа дека неслучајно баш македонец е тој што во видение го повикува ГОСПОДОВИОТ Пратеник да дојде баш за македонија и да им помогне, носејќи ја Радосната - Спасителна - Вест, за Милоста (Мудроста) БОЖЈА!

... ноќта Павле имаше видение: стоеше пред него еден човек, Македонец, кој го молеше и му велеше: „Дојди во Македонија и помогни ни!”
   По тоа видение веднаш посакавме да тргнеме за Македонија, бидејќи сфативме дека Господ не' повикал таму да го разгласуваме Евангелието.


(Дела Ап. 16:9)




О колку е голема Мудроста БОЖЈА, а колкава неверата и слепоста на (паганскиот) националистичкиот духовно заслепен свет, во чија илузија се'уште е длабоко заплеткана и македонија!

Духовно заслепениот свет, кадешто брат на брата очите му ги вади, војни води, ... балкански, европски, светски, ... реки полни со крв, расплачени мајки и ќерки, безбројни “голготи“ кои потекнуваат од отецот на илузијата, душманот на Вистината !



Македонија е првата европска земја кадешто Св. Апостол ја проповеда Радосната Вест и се случува првото крштавање на европско тло! (Дела Ап.: 16:14)

Во таа Радосна Вест всушност престанува веќе националното, расното, класното, страсното, ... престанува старото човештво, престанува илузијата, престанува лагата и почнува Новото, почнува Небесното Царство на земјата, почува Вечното ЕВАНГЕЛИЕ - Христос - во нас!

Тука нема повеќе ни Грци, ни Јудејци, (ни македонци, албанци, турци, срби, бугари, огури, ...)
ни обрезани, ни необрезани,
ни варварин, ни скит,
ни роб, ни слободен,
туку се' и во се' е Христос
!

(Колосј. 3:11)



Но кој и' верува на Радосната Вест, ... кој и' верува на Милоста БОЖЈА во Нејзината Прасвета Инкарнација(?). ... кој и' верува - како што е редно - безкрајно повеќе од на својата церемонијална традиција и нација?

Одтаму доаѓаат поделбите национални, верски, класни, расни, ... одтаму братоубиствието, војните крвави балкански како предходници на најголемите, на светските!


О колку е голема Мудроста БОЖЈА, а колкава неверата и слепоста на (паганскиот) националистичкиот духовно заслепен свет, во чија илузија се'уште е длабоко заплеткана и македонија!



Да се разбудиме македонијо (!), да се разбудиме европо (!), да се разбудиме свету (!), ... да се разбудиме за Евангелието БОЖЈЕ - за Христа -, пред да биде прекасно за нас и нашите најмили дечиња!





Амин!










... не плачете за Мене, туку плачете за себе и за своите деца; зашто, ете, се приближуваат деновите ...!

(Лука 23: 28 + 29)








      




Изменето од spiros - 14.Мај.2011 во 13:33
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2011 во 13:36
Originally posted by spiros spiros напиша:

... ноќта Павле имаше видение: стоеше пред него еден човек, Македонец, кој го молеше и му велеше: „Дојди во Македонија и помогни ни!”
   По тоа видение веднаш посакавме да тргнеме за Македонија, бидејќи сфативме дека Господ не' повикал таму да го разгласуваме Евангелието.


(Дела Ап. 16:9)

Тој веројатно бил македонец, но антички. Македонија во која што дошол Павле не е оваа денешна Македонија.

Но како и да е, се согласувам со кажаното:
Originally posted by spiros spiros напиша:

Тука нема повеќе ни Грци, ни Јудејци, (ни македонци, албанци, турци, срби, бугари, огури, ...)
ни обрезани, ни необрезани,
ни варварин, ни скит, ни роб, ни слободен,
туку се' и во се' е Христос
!
(Колосј. 3:11)
Божјите закони и Христовите поуки важат за сите луѓе и души.

Изменето од Majkl - 14.Мај.2011 во 13:38
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2011 во 19:07





Абсолутно се согласувам! Но дали ќе свати денешниот човек (?) дека античките македонски староседелци не биле баш секогаш најдоброволно (да не кажам дека биле секогаш насилно) еленизирани (што значи грцизирани), персизирани, римизирани, славизрани, србизирани, огуризирани (што значи булгаризирани), византизирани (“ортодоксизирани“), исламизирани, турцизирани, албанизирани, ... туку на најразлични начини (а неретко присилно и крваво) биле манипулирани за такви цели!

Зборот “macedonia“ - во јазикот со кој денес зборуваат жителите во земјата која некогаш беше центар на моќната римска империја - означува “мешавина на воќни плодови“!

Македонскиот народ (како и многу други народи) - од слепи водачи на слепи - е низ историјата мешан многу повеќе од воќната салата! Крвави реки текле, илјадници очи се ископани, безброј масакри правени, ... врз тој народ, во името на најразлични “патриотизми“, национализми, шовинизми, фашизми, фатализми ...!

Но едно останува засекогаш сигурно, дека такви нешта од страна на Витинскиот ОТЕЦ и вистинските Христови следбеници, никогаш (нити во еден случај) не е сторено!

Затоа е од непроценливо значење да се разбудат сите луѓе, сите народи, нации, раси, класи, ... за Вистинскиот ОТЕЦ и ЦАР на Љубовта и Мирот, и да ги презрат волците завиени во јагнешка кожа!


Амин!



п.с. Неслучајно баш од македонец е повикан Св.Ап. Павле да дојде на помош и тоа на континентот (како што се покажа) со најголем животонепријатен национален потенцијал!

За спасение БОГ Ја инкарнираше Неговата Совршена Мудрост во Исус, но кој ќе го разбере тоа кога не се верува?     А како да се верува, кога на многумина им е поважен стомакот и подстомакот од Евангелието?



Тука нема повеќе ни Грци, ни Јудејци,
(ни македонци, албанци, турци, срби, бугари, огури, ...)
ни обрезани, ни необрезани,
ни варварин, ни скит,
ни роб, ни слободен,
туку се' и во се' е Христос
!
(Колосј. 3:11)




Изменето од spiros - 14.Мај.2011 во 20:26
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2016 во 23:42

Велат грците го замениле Јаван со Грција (!) и сега?

Евангелието БОЖЈЕ (Исус Христос) или македонското прашање?

Што треба да ние поважно?


http://mn.mk/komentari/4242-Grcki-falsifikat-vo-najpoznatite--svetski-prevodi-na-biblijata

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Грчки фалсификат во најпознатите светски преводи на библијата

3аради фактот што ваквата квалификација била дадена околу крајот на седми или почетокот на шести век пред Христа од страна на старозаветниот пророк Даниел, а во тоа време никаква „Грција“ не постоела ниту како држава ниту како некоја оформена целина (унитарна античка грчка држава никогаш не постоела во историјата, туку наместо тоа постоеле извесен број градови-држави кои најчесто биле непријателски расположени едни кон други). Ова значи дека пророкот Даниел (кој тогаш живеел во Вавилон) не можел да спомне ваков термин. Истражувајќи натаму, наидовме на текстот на Стариот завет напишан на оригиналниот палео-хебрејски јазик (исто така од седми и шести век пред Христа) со транскприпција на современиот хебрејски и со транскрипција на зборовите со латинични букви.Го најдовме стихот 8:21 и наидовме на едно големо изненадување.

Имено, таму воопшто не пишува „царот на Грција“, туку (на хебрејски) „царот на Јаван“. Па, кој си дозволил името Јаван да го фалсификува и да го замени со „Грција“ и тоа пишувајќи за време кога ваква држава не постоела? Значи се работи за невиден и дрзок фалсификат и тоа направен во Библијата!!!

Дека Јаван бил предок на Македонците (а не на Грците или на Грција) пишува и во големата дванаесет-томна Еврејска енциклопедија (објавена помеѓу 1901 и 1906 година) каде Јаван сосема јасно е поистоветен со (цитат) „Македонија“.


Изменето од spiros - 02.Јануари.2016 во 23:48
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.