IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - (Нај) Христолики водачи - денес и во минатото?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

(Нај) Христолики водачи - денес и во минатото?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2011 во 23:50
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Bebeto Isus bilo Hristos kolku shto bebeto Sidarta bilo Buda i kolku shto bebeto Македон bilo pravnik i moderator na Idividi sajtot.


Господ да те поживее, ама "бебето" Македон засега не е дипломиран правник.



Tokmu taka!

Bebeto Makedon beshe moderator i pravnik vo zarodish. Koga mu dojde vremeto toj stana moderator i koga kje mu dojde vremeto kje bide diplomiran pravnik, kako shto koga kjemu dojde vremeto kje stane i prodolzhuvash na negovata loza.

Tokmu taka!



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2011 во 00:01
Originally posted by Македон Македон напиша:

Машкото дете не станувало Цар, но станувало престолонаследник уште во моментот на раѓање, зарем не? Значи има титули кои се носеле и во моментот на раѓање, а не биле само потенцијални титули.


Ah bre prijatele, zoshto vakvi muabeti...

Prestolonaslednik ne e titula tuku opis, a toa znachi deka verojatno kje go nasledi prestolot vo nekoja idnina.

Koga bebeto se ragja i se narekuva prestolonaslednik toa ne znachi deka go dobiva prestolot tokmu togash koga kje se rodi.   

Toa kje go nasledi prestolot koga kje bide krunisano i kje stane car ili kral.

Primer kje ti dadam so angliskiot princ Charles, sinot na kralicata Elizabeth II. Toj beshe prestolonaslednik, ama taka kje si ostane zasekogash oti nikogash nema da go krunisaat. Princot William, sinot na Charles, kje sedne na prestolot namesto negoviot tatko.

Ajde, dobra nokj.   




Изменето од Messenger - 06.Март.2011 во 00:04
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2011 во 14:18
Originally posted by Македон Македон напиша:



10 Ангелот пак им рече: „Не бојте се, зашто, еве, ви најавувам добра вест, голема радост, која ќе биде за сите народи:
11 зашто денес ви се роди Спасител, во Давидовиот град, Кој е Христос Господ.

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЛУКА, Глава 2

Ангелот вели дека Е Христос Господ, а ти тоа го толкуваш дека ќе биде Христос? Радоста секако дека подоцна се проширила до сите народи, а не со чинот на раѓање. Но самиот факт што Ангелот кажал дека Е Христос Господ е многу важен. Тука нема простор за маневрирање.


Имај пријатен ден
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2011 во 14:29
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Ne samo shto me sudea, tuku si dobiv i kazna!

Mozham da nasetam kako im bilo na zhenite koga morale da ragjaat vo maka samo zaradi...(nemoj sega za tochkite da mi sudite!
Lesno ti e na tebe, prosvetlena, sto da pravam jas vakov...neprosvetlen. Prosvetleniot kje  podnese i sud i  kazna, kje ragja i deca, toa ne e nisto za nego . Tesko na nas obicnite smrtnici намигнувањеP.S. Za tockite ne te sudam, no si zaboravila da stavis zagrada na krajot na recenicata! Vnimavaj malku ! тајм%20аутплазење


Mnogu brgu pochna so "mavanje" . Ama nemaj gajle! Eve jas ti go vrtam i "drugiot obraz". Neli treba i da gi zhiveeme Isusovite zborovi a ne samo da gi chitame i citirame. A ti prodolzhi si so "mavanje"...




Viktorija, nemoj da se cuvstvuvas deka te " mavam".  Samo diskutirame, "neli" ?

Pozdrav do tebe i toa gooolemmmmmm.  големо%20гушкање големо%20гушкање големо%20гушкање

P.S. Pocnav i jas da "stavam" navodnici kaj sto treba i kaj sto ne trebaизненадување

Inaku, vo kontekst na temata, drug Hristolik vodac spored mene e Majka Tereza .






   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2011 во 22:42

Американскиот претседател: Thomas Paine (1737 - 1809)   













Ако некој не го дели истото мислење, го молам слободно да каже зошто мисли така, како што мисли. Слободно, мирно и храбро, напред кон целтта!













Изменето од spiros - 21.Март.2011 во 22:57
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2011 во 10:44
Originally posted by spiros spiros напиша:



Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


Дали нехристијанин-водач може да го води народот кон Христа? - Нема логика.


Еве пример на цар-христијанин, кој живеел побожен живот:

Св. Цар Николај Руски - Прекрасен е Бог во Своите светии









Мараната, ти благодарам за предлогот и за критиката!

Мустафа Кемал - Ататурк во својата младост имал контакт со Чедата БОЖЈИ низ макединија и пошироко, кои му ја соопштиле и образложиле Радосната Вест (Евангелието)! Тој бил јако заинтересиран и фасциниран за слободата и напредноста која е карактеристична на Евангелиската БОГОоддаденост (Евангелиски Ислам)!
Мустафа Кемал - за жал - сигурно не е одново родено Чедо БОЖЈЕ, бидејќи кога би бил, тогаш не би ја ставил нити турција, нити билокоја друга земја на првото место од својот живот, туку Царот и Царството БОЖЈЕ во кое нема војни, оружја, убиства, протерувања, геноциди, ... какви што имаше врз нетурското (христијанско) население (за време Ататурк) во турција, но и на турското (муслиманско) население вон турција!!

Но - за среќа - квасецот на Царството БОЖЈЕ сепак нешто значајно и позитивно направил во срцето на Мустафа Кемал - Ататурк!

Ако повторно го прочиташ постот каде за првпат го споменав г-ин Ататурк, сигурно ќе приметиш што мислев и ќе разбереш дека Мустафа Кемал - Ататурк ги направил најголемите реформи (во однос на жената), на кои многу земји можат се'уште само да завидуваат и скришум да прават тупаници в џеп!     


Поздрав



Спирос, претходно напишав што сакам да кажам како одговор на Викторија:

Здаравиот и чист разум говори дека некој кој не е Христијанин, не може народот да го води кон Христа, затоа што тој всушност и не верува во Христос. Како може хиндус, кој е многубожец, паганин, идолопоклоник, да го упатува народот кон Христос, кога Христос и неговите апостоли постојано говореле дека идолопоклонството е верување во демони, лажна вера, која е спротивна на првата Божја заповед?

Ова се однесува на твоите „христолики“ водачи поставени на темата: Махатма Ганди - кој бил хиндус (мислам дека нема потреба да ти набројувам во кои се’ паганштини веруваат хиндусите), потоа Далај Лама - будист (овде можеби би било добро да се напомени дека будизмот и неговите медитативни практики воопшто не можат да те доведат до Бог, туку само до едно егоцентрично ориентирање, ништавило во самиот себе), Кемал Ататурк бил муслиман (го негирал Господ Исус Христос како Бог), Томас Пејн не само што не бил христијанин, туку и го негирал самото христијанство и Библијата.

Па сега објасни ми како може некој кој Го негира Христос, го негира Христијанството, ја негира Библијата, верува во пагански измислици (иако истите се интересни за изучување на културата на еден народ) да го води народот кој Оној Кој не Го признава, а со тоа и хули на Него? Пак ќе кажам - нон сенс.

А твоето образложение за Кемал Ататурк може да се окарактеризира како поентирање на морално-етички квалитети, кои можат да се најдат делумно во секоја религија, и кои можат да бидат спроведени не само од верник, туку и од атеист. Тие не се мерило за „христоликост“, туку мерило за совест која Бог ја дал на сите луѓе безразлика. Додека мерилото е за „христоликост“ е СВЕТ ЖИВОТ ВО ЦРКВАТА ХРИСТОВА.

Секое добро!

п.с. не заборавај дека тие морално-етички карактеристики ќе ги манифестира и самиот антихрист. А дали антихристот може да одведе до Христос, оставам на тебе да размислиш.

Изменето од Maran Ata - 26.Март.2011 во 10:49
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2011 во 14:52




Мараната, Живиот и Совршен БОГ во Прачистото Срце Господово (Христово) да те благослови со најголемиот можен благослов, тебе, твоите најмили, твоите пријатели, твоите непријатели, но и сите (помалку или повеќе) “христолики“ личности, кои се’уште не Ја познаваат или свестно (гордо) И’ се противат и затоа не Ја признаваат Прачистата Инкарнација, во Која лично е Полнотата на Совршената БОЖЈА Вистина!


Денот доаѓа кога секое колено пред Неа ќе се поклони, секое срце ќе Ја познае, секој јазик ќе Ја признае!



Во Името и Срцето Исусово


Амин
!
















Изменето од spiros - 26.Март.2011 во 14:57
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2011 во 16:47
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by spiros spiros напиша:



[QUOTE=Maran Ata]
Дали нехристијанин-водач може да го води народот кон Христа? - Нема логика.


Еве пример на цар-христијанин, кој живеел побожен живот:

Св. Цар Николај Руски - Прекрасен е Бог во Своите светии









Ne se sl*gam deka Nikolaj e primer za car hristijanin - pa toj licno bil povrzan so Raspucin a i pod negova dirgentska palka se slucile nekolku krvavi nastani vo rusija kako na primer Krvavata Nedela od 1905 - seto ovaa ne odi vo prilog kon negovoto hristijanstvo.
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2011 во 17:38
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Тие не се мерило за „христоликост“, туку мерило за совест која Бог ја дал на сите луѓе безразлика.
Но совеста е таа што ни овозможува врска со Христа. Ако е таа замолкната(многу источни спиритуални техники резултираат токму со тоа) тогаш ние не можеме да се доближуваме до Бога.
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Додека мерилото е за „христоликост“ е СВЕТ ЖИВОТ ВО ЦРКВАТА ХРИСТОВА.
Но која би била таа црква Христова? Римокатоличката, православната? Можеби евангелистичката(лутеранска)?

Ако под христоликост се подразбира богоугоден живот, следбеништво на Христос, тогаш не можат црквите наместо Христос да ги обзнануваат условите за христоликост кога Тој уште како Исус од Назарет даде јасни критериуми кои можат да се прочитаат и во евангелијата на црковните Библии.
Евангелие по Јован 13:34-35
„34.Ви давам нова заповед: да се љубите еден со друг; како што Јас ве љубев вас, така и вие да се љубите еден со друг.
35.По тоа сите ќе познаат дека сте Мои ученици - ако имате љубов помеѓу себе!


Богоугодниот живот Исус го објасни во неговата проповед на гората, забележана во
Евангелие според Матеј гл.6 и 7.
Во 7. поглавие Исус јасно предупредува:
”24. И така, секој, кој ги слуша овие Мои зборови и ги исполнува, ќе го споредам Јас со благоразумен човек, кој ја изградил својата куќа на камен.
25. И заврна пороен дожд, и надојдоа реки, и дувнаа ветрови и навалија на таа куќа, но таа не се разурна, зашто беше заснована на камен.
26. И секој, кој ги слуша овие Мои зборови, а не ги исполнува, ќе биде спореден со безумен човек, кој ја изградил својата куќа на песок.
27. И заврна пороен дожд, и надојдоа реки, и дувнаа ветрови и навалија на таа куќа, и таа падна, и нејзиното паѓање беше големо.”


Тоа се мерилата за христоликост, а не припадништвото кон некоја надворешна институција, заедница, група и сл.

Во тој контекст се согласувам со Templarius кога вели за последниот руски цар:
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Ne se sl*gam deka Nikolaj e primer za car hristijanin - pa toj licno bil povrzan so Raspucin a i pod negova dirgentska palka se slucile nekolku krvavi nastani vo rusija kako na primer Krvavata Nedela od 1905 - seto ovaa ne odi vo prilog kon negovoto hristijanstvo.


Изменето од Majkl - 26.Март.2011 во 17:39
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2011 во 20:02
Originally posted by Majkl Majkl напиша:




...
Но која би била таа црква Христова?
...






Црквата Христова, Заедницата Христова, Фамилијата Христова била, е' и секогаш ќе биде!


И покажувајќи со рака на учениците Свои рече: „Еве ја Мојата мајка и еве ги Моите браќа!

Зашто кој ја исполнува волјата на Мојот небесен Отец, Кој е на небесата, тој Ми е брат, и сестра, и мајка.”



(Ев. Матеј 12:49+50)






   
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2011 во 22:10
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by Majkl Majkl напиша:




...
Но која би била таа црква Христова?
...






Црквата Христова, Заедницата Христова, Фамилијата Христова била, е' и секогаш ќе биде!


И покажувајќи со рака на учениците Свои рече: „Еве ја Мојата мајка и еве ги Моите браќа!

Зашто кој ја исполнува волјата на Мојот небесен Отец, Кој е на небесата, тој Ми е брат, и сестра, и мајка.”



(Ев. Матеј 12:49+50)






   



Familijata hristova interesno Spirose interesno samo koja bila familijata hristova ne se ucenicite negovi, ne se vernicite, tuku negovata vistinska vo izvorna smisla na zborot familija. Od koja i poteknale prvite vodaci na hristijanstvoto, Jakov na primer...

Изменето од Templarius - 26.Март.2011 во 22:12
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2011 во 01:28
Originally posted by Templarius Templarius напиша:




Ne se sl*gam deka Nikolaj e primer za car hristijanin - pa toj licno bil povrzan so Raspucin a i pod negova dirgentska palka se slucile nekolku krvavi nastani vo rusija kako na primer Krvavata Nedela od 1905 - seto ovaa ne odi vo prilog kon negovoto hristijanstvo.


Крвавата недела не е дело на Царот, тој дури и бил отсутен од зимскиот дворец кога тоа се случило. Крвавата недела е дело на други, а кај нас тоа е претставено како негово дело поради влијанието на комунизмот.

Ако пак сакаме да сме прецизни, тогаш, не бил Царот поврзан со Распучин, туку неговата сопруга, Царот дури и бил против определен период. А подоцна дури и Царицата престанала да верува во Распучин.



Изменето од Македон - 27.Март.2011 во 01:29
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,105 секунди.