IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Iznesuvanje fotooprema od RM
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Iznesuvanje fotooprema od RM

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
mviktor Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 73
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mviktor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2011 во 01:17
да да, најсигурно е да си го пријавиш апаратот на излегување. и мене еднаш ми се има случено да ме распрашуваат на влез дали сега ми е купен, ама за среќа ми беше пријавен.
Sony A900; Carl Zeiss 1,8/135; Tamron 2,8/90; Minolta 1,4/50; Sony 2,8/20
Кон врв
Pero_DzULA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 236
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pero_DzULA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2011 во 09:36
Jas nikogas ne sum prijavil na carina za fotooprema, a sekogas koga odam vo Grcija (a odam cesto) nosam so mene fotoaparat i obavezno 4-5 objektivi, pa nikogas i nemaat me prasano sto nosam vo ranecot... Ama sekoj so svojata srekja
NIKON D200 + AF-S NIKKOR 18-70mm 1:3.5-4.5G IF ED + AF NIKKOR 70-300mm 1:4-5.6 G + NIKKOR AF 50mm f/1.8D
Кон врв
TafTabiT Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TafTabiT Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2011 во 21:19
Originally posted by metomax metomax напиша:

Jas imam loso iskustvo od carina na aerodrom,kamera JVC vhs(C) stara pet godini za malku ke mi ja carinea eden saat se rasprava so niv,zatoa ne e nisto tesko da si ispises se na eden list i na izlevanje ke ti udart pecat i gotovo,toa e dve min rabota,pa posle cuvaj si go listot i za sledniot pat:),a dali e licen lap top ili licen fotoaparat toa carinarnikot ne go interesira,zakonski ako e tehnicka roba i ako e poveke od 350 evra,on ima pravo da te ocarini
pozdrav!



ostaj carina na aerodrom tie se posebna drzava i nadvor od site drugi granicni premini toa sto vazi segde na aerodrom ne vazi i toa sto vazi na aerodrom vazi samo tamu i nigde na drugo mesto
http://www.treklens.com/members/taftabit/
Кон врв
mviktor Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 73
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mviktor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2011 во 14:27
Originally posted by Pero_DzULA Pero_DzULA напиша:

Jas nikogas ne sum prijavil na carina za fotooprema, a sekogas koga odam vo Grcija (a odam cesto) nosam so mene fotoaparat i obavezno 4-5 objektivi, pa nikogas i nemaat me prasano sto nosam vo ranecot... Ama sekoj so svojata srekja


Pff vo Grcija...tamu so mobilen slikam, namerno, za da izgleda poruzhno
Sony A900; Carl Zeiss 1,8/135; Tamron 2,8/90; Minolta 1,4/50; Sony 2,8/20
Кон врв
dejan13 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 122
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejan13 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2011 во 15:15
Fala luge na site soveti, bev i se vrativ i sega i ja da go napisam moeto iskustvo za na nekoj drug da mu bide od korist.
Koga stignav na granica go prasav carinikot dali treba da prijavuvam aparat, on mi pobara da videl sto nosam  i koga go vide ranecot, ne go ni otvori , mi dade prazno livce i mi rece da pisam izjava so ime i prezime,  sto iznesuvam, iminja na modelite  i broevi na istite i najzdole stavi pecat i potpis, a ne ja proveri opremata dali e verodostojno zapisana.
Pozdrav

Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2011 во 21:23
Jas znam covek koj pred mnogu godini donese ultra skapa gitara so toa sto iznese stara kanta na koja bese napisano imeto i modelot na gitarata koja trebase da ja kupi. Ova se slucuvase vo predhodnata drzava koga site tie carinski regulativi bea postrogi i mnogu poskapi.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.