IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Ритуали и обичаи при венчавање
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ритуали и обичаи при венчавање

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 17:47
Originally posted by ANTEROS ANTEROS напиша:

Каков е чинот на венчавање кај протестантите, King David, ми личиш на таков па ај кажи ни,
иако не сум сигурен, али според тоа што досега го читав од тебе...ако не си, ај ем вери сори


 Ne sum Protestant, ama ne sum ni tipicen Pravoslaven.  No problem, nema potreba za izvinuvanje среќа

Kolku sto mene mi e poznato, kaj Protestantite  nema razmenuvanje na kruni ili nekakvi drugi rituali vo Crkvata .

Sepak, najdobro moze da ti kaze za ovaa rabota Evangelos ili nekoj drug od Protestantite kako e kaj niv .

Iako sum bil na Protestantski bogosluzbi, na vencavanje ne sum prisustvuval i ne znam kako e. среќа
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
ANTEROS Кликни и види ги опциите
Група
Група

Seeker

Регистриран: 06.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 77
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANTEROS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 17:57
Ок, тогаш отворено прашање до тој член Евангелос, знам дека е активен, па да ме удостои со одговор нормално ако сака, каков е чинот на венчавање кај протестантите, или т.н. изворни христијани.
За тие што знаат а прашав и порано какви услови треба да исполнат младоженци за православно венчавање? Мојата дилема е дали смее да се венча бремена невеста? Не еднаш се случило невестата да е во блажена состојба на денот на венчавката.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 22:04
Jas sum prisusutvuval na povekje hristijanski venchavki i mozham da kazham deka protestantskite se razlikuvaat od pravoslavnite po svojata ednostavnost i nedostatok od nam dobro poznatoto bogatstvo od tradicionalni simboliki i teatralnost.

Ceremonijalniot del se sostoi od chitanje delovi od Biblijata, razmenuvanjeto na prstenite, potpishuvanje na oficijalniot dokument i blagoslov od pastorot, a seto toa mozhe da bide prosledeno so nekolku psalmi ispeani od prisutnite lugje, hor ili solo peach.




Inaku, bremenosta ne nevestata ne e nikakov dokaz za nejzinata vera ili nevera vo Hristijanstvoto. Chinot na venchanjeto e Bozhjo ovekovechuvanje na Ljubovta i nema nishto so bremenosta. Bremenosta e krunisuvanje na Ljubovta i kako takva toa e nejzin dokaz. Spored toa ne bi trebalo da bide nikakva prechka za venchanjeto.


Duri i vo Stariot Zavet pishuva:

16 „Ако некој заведе девојка, која не е свршена, и легне со неа, нека даде за неа откуп за женачка и нека ја земе за жена.
ИЗЛЕЗ - ВТОРА КНИГА МОЈСЕЕВА, Глава 22 

28 Ако маж наиде на млада девица, која не е верена, па ја грабне и легне со неа, та биде фатен на дело, 29 тогаш мажот кој лежеше со неа нека му даде педесет сребреници на моминиот татко. А бидејќи ја оскверни, нека ја земе за жена, да не може да ја пушти додека е жив.
ВТОРОЗАКОНИЕ - ПЕТТА КНИГА МОЈСЕЕВА, Глава  22  

Изменето од Messenger - 31.Октомври.2010 во 22:18
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ANTEROS Кликни и види ги опциите
Група
Група

Seeker

Регистриран: 06.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 77
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANTEROS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 22:10
Па колку јас што знам тоа дете е зачнато пред благословување на бракот, и веројатно формалистите би го сметале тоа дете за вон брачно...па дали и би ја венчале таквата жена. Ама не сум по православните законштини, незнам до толку...ама ме интересира.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 22:23
Zachnuvanjeto, dokolku ne e napraveno nasilno, e krunisuvanje na Ljubovta megju dve Bozhji cheda. Zoshto toa ne bi bilo blagosloveno od Boga samo zatoa shto ne e formalizirano od sveshteno lice? Zamisli ako ovie dve cheda se naogjaa na nekoj ostrov kade shto ne postoi hristijanska crkva i sveshtenstvo... zarem togash nivnata Ljubov i novosozdadenoto chedo nema da bidat blagosloveni od Boga koj esencijalnoi e Ljubov i Milosrdie ???
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ANTEROS Кликни и види ги опциите
Група
Група

Seeker

Регистриран: 06.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 77
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANTEROS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 22:25
И тоа што викаш...ама за конкретнава ситуација како што ја поставив баш ме интересира дали формалистиве ќе имаат што да кажат.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 22:34
Ma, formalistite sekogash imaat shto da kazhat, no otkoga kje kazhat prashaj gi:

- I shto treba sega da se napravi so bremenata zhena? Nikogash da ne se vencha ???


Shto bi napravil Isus vo toj sluchaj? Bi ja shutnal zhenata i bi ja kamenuval ili kje podade raka i kje ponudi begranichna Ljubov i Milosrdie?

Ponekogash od drvjata navistina ne ja gledame shumata.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ANTEROS Кликни и види ги опциите
Група
Група

Seeker

Регистриран: 06.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 77
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANTEROS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 23:05
Ај ќе се потрудам да не испаднам смешен, но еве да се вратиме наназад во времето на Адам и Ева... Бог ги создава, па ги благословува, па тек после им вели Плодете се и множете се и така натаму.Веројатно таков е редот.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 23:14
Bog ne im veli na Adam i Eva vo Edemskata Gradina "plodete se i mnozhete se...". Toj ja kaznuva Eva so ragjanje i porodilni maki otkako ja isfrla od gradinata, a podocna go unishtuva svetot i lugjeto sozdadeni od Adam i Eva.

Duri potoa go blagoslovi Noe so negovoto semejstvoto so zborovite: "plodete se i mnozhete se..." so cel da ja napolnat zemjata kako novo choveshtvo na koe Bog mu vetuva deka povekje nema da gi unishtuva.





Изменето од Messenger - 31.Октомври.2010 во 23:17
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ANTEROS Кликни и види ги опциите
Група
Група

Seeker

Регистриран: 06.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 77
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANTEROS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 23:21
Во ред ионака не знам дали илустрацијава што сакам да ја направам со Адам и Ева кореспондира со темата за венчавање или невенчавање на бремена жена, но колку јас што читам во книгата Битие стих 28 Бог ги благословува па тек после им вика да се плодат и множат, и сеуште ги нема избркано од градината. Веројатно читам добро?!
Што мисли нашата форумска порота, дали треба да се венча жена која веќе е во блажена состојба,или не, зашто ете се обесчестила пред благословување на бракот?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 23:26
Originally posted by ANTEROS ANTEROS напиша:

Во ред ионака не знам дали илустрацијава што сакам да ја направам со Адам и Ева кореспондира со темата за венчавање или невенчавање на бремена жена, но колку јас што читам во книгата Битие стих 28 Бог ги благословува па тек после им вика да се плодат и множат, и сеуште ги нема избркано од градината. Веројатно читам добро?!


Chitash dobro, no toa e generalen voved, neshto kako uvertira, kuso rezimiranje pred shirokoto i detalnoto objasnuvanje vo natamoshnite stranici.

Pochni da chitash vnimatelno od vtorata glava pa natamu i sledi shto pravi i shto govori Bog chekor po chekor... Taka kje ja vidish kompletnata slika.






Изменето од Messenger - 31.Октомври.2010 во 23:29
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2010 во 17:33
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Bog ne im veli na Adam i Eva vo Edemskata Gradina "plodete se i mnozhete se...". Toj ja kaznuva Eva so ragjanje i porodilni maki otkako ja isfrla od gradinata, a podocna go unishtuva svetot i lugjeto sozdadeni od Adam i Eva.

Duri potoa go blagoslovi Noe so negovoto semejstvoto so zborovite: "plodete se i mnozhete se..." so cel da ja napolnat zemjata kako novo choveshtvo na koe Bog mu vetuva deka povekje nema da gi unishtuva.






Mislam deka napravi lapsus brate messi . 

Uste dodeka bea vo Rajot Adam i Eva dobija zapoved od BOG da se razmnozuvaat.

Прва Книга Мојсеева
Глава  1    
                              

27 И го создаде Бог човекот според образот Свој, според образот Божји го создаде; *машко и женско ги создаде.

28 И ги благослови Бог, и им рече: "Плодете се, и множете се, и наполнете ја земјата, и господарете над неа, и овладајте ги рибите морски, и ѕверовите, и птиците, и сиот добиток, и со целата земја, и со сите животни што лазат по земјата."


   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2010 во 22:09
Do sega barem dva pati go objasniv toj voveden del od Biblijata vo razlichni temi na ovoj podforum, potcrtuvajkji kade lezhi negovoto pogreshno tolkuvanjee od strana na teolozite koe so vreme stanalo doktrina na institucijaliziranata religija.

Se razbira, ne mora da se slozhish so toa. Sekoj ima potpolna sloboda da zhivee spored svoite zabludi, vkluchuvajkji me i mene.

Da se vratime na temata.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2010 во 13:03
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Jas sum prisusutvuval na povekje hristijanski venchavki i mozham da kazham deka protestantskite se razlikuvaat od pravoslavnite po svojata ednostavnost i nedostatok od nam dobro poznatoto bogatstvo od tradicionalni simboliki i teatralnost.

Ceremonijalniot del se sostoi od chitanje delovi od Biblijata, razmenuvanjeto na prstenite, potpishuvanje na oficijalniot dokument i blagoslov od pastorot, a seto toa mozhe da bide prosledeno so nekolku psalmi ispeani od prisutnite lugje, hor ili solo peach. 
  
 
Токму така, само да дополнам еден од ритуалите се состои од клекнување на младенците пред пасторот да го примат благословот(ова е многу зафркнато кога си невеста на високи штиклишта и со голем фустан) а ако добро ме служи меморијата мислам и дека помеѓу сетто тоа се прават и неколку чекори напред према олтарот па после се враќаш назадсреќа
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,684 секунди.