IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Проблеми со SD картица...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Проблеми со SD картица...

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
StefanDMS Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 40
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај StefanDMS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Проблеми со SD картица...
    Испратена: 05.Септември.2010 во 23:59
Kako sto procitavte, imam problem so Max Flash 60x SD 2gb memoriska karticka na Nikon D3000. Problemot se sostoi vo toa shto kartickata e "brand new" i rabotese odlichno prvite deset sliki (raw +jpeg basic).
Po vtoroto priklucuvanje na aparatot, lambickata koja signalizira upotreba na mem. kard. ne prestana da sveti, i se pojavi slednata poraka - " This memory card cannot be used, card may be damaged, please insert another card". Koga ja prikluciv kartickata na memory reader na Desktop Pc, slikite bea vo red, gi prefrliv bez problem. Ja formatirav kartickata i se bese vo red, se do denes.... Se pojavi istata poraka na LCD no ovojpat nemase nisto vo mem. kard!
Po nekolku restartiranja na aparatot uspeav da napravam 2 fotki, no problemot e tuka i ponatamu. Znaci prasanjeto mi e, dali e do aparatot ili do mem, kard?

Pozdrav i Blagodaram
Stefan Dimitrov
З Е Н И Т 12 СД
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2010 во 01:05
Па пробај со друга мемориска картичка, барем тие се евтини. Плус и која марка е MaxFlash првпат слушам, земи си некоја проверена марка како SanDisk итн...
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2010 во 04:59
I s'e ushte se prashuvash?

Kolku pati aparatot treba da ti kazhe deka bez SD kartichka ne mozhe da raboti?

I ubavo veli - SD kartichka, a ne bilo kakva na koja napishale SD.

Si probal da fotografirash so proverena SD kartichka za da vidish dali toa shto go tvrdi aparotot e tochno ili ne?

Кон врв
StefanDMS Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 40
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај StefanDMS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2010 во 13:25
Problemot e resen so baven (ne quick)format vo FAT(32) i default allocation 64 kilobytes.....

Pozdrav
З Е Н И Т 12 СД
Кон врв
Марио Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 136
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Марио Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2010 во 10:01
Verbatim SD 8gb. Mi se skrshi lock. Probav da go opraam kako sto vikaat na net, odnosno da stavam salotejp vrz toa, ama ne funckionira.

Ja izvadiv cela karticka od plastikata i sega sum samo na chip. Go probav direkno taka vrz nea da stavam salotejp pak ne sakashe. Ja chita i takva samo nemozam da ja otvoram deka e lock.

Ima li nekoj chare kako da si gi povratam slikite od nea? Nekoj softwerski metod za vadenje? Itno mi trebaat fotkite a gi imam samo vo karticata!

Sovet za vo idnina da ne se gorite ko mene:

2,5 godini koristam lexar 4gb SD, 6 meseci SUN DISK 4gb SD, 4-5 meseci VERBATIM 8gb SD. Uspea da mi se zezne... ednas-dvapati ne ni ja citase pred nekoja nedela, a lock-ot se iskrshi sega pred nekoj den. Stvarno jas ne gi cuvam vo kutivche, ama lexarot za ovie godini pretrpe mnooogu, duri kako USB go koristev, i pak si nemase gajle! Verbatim za nisto ne go biva, i so USB-inja me napnuele. Zatoa SAN DISK i LEXAR od sea :)

Ajde ako imate chare pishete

Pozz

UPDATE

Fotkite uspeav da gi izvadam od 124ta majka! Karticata e raspadnata celosno, mi ostana samo chipot ispolepen so salotejpi!

SOVET: NEVER EVER THINK OF BUYING VERBATIM :)!

Изменето од Марио - 19.Октомври.2010 во 18:27
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2010 во 20:30


Dobro e shto si gi spasil fajlovite!   

Jas koristam samo SanDisk i do sega, fala bogu, ne sum imal nikakov problem.

Eden sovet, ako mozhe da pomogne, e da ne gi vadite karticite od kamera dokolku ne morate. Ako karticata ne vi e celosno ispolneta, chitajte od kamera, ne ja vadite, ne ja protektirajte so lock, ne koristete chitach... kartichkive se delikatni i so sekoe nivno manipuliranje ima shansi neshto da se skrshi. I ne samo kaj niv, tuku i so brzoto i nevnimatelno menuvanje na kartichkite mohete da gi svitkate kontaktite vo kamerata... a toa kje ve chini skapo!
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2010 во 19:35
Originally posted by Марио Марио напиша:

Karticata e raspadnata celosno, mi ostana samo chipot ispolepen so salotejpi!


Како прво не пиша како ти се скршил Lock-от. Тоа може да биде или поради твое невнимание или поради фалична каричка, плус картицата се распаднала бидејки сам си ја отварал а не бидејки е Verbatim.

Во секој случај Sandisk се подобри од Verbatim, за џабе не се поскапи, особено нивните ultra и extreme серии на мемориски картички, но предноста почесто е во перформансите отколку самата изработка.

Но, мислам дека ако се внимава кога се става и вади картичката нема да има проблеми од физичко оштетување. Имам користено и Verbatim, Transcend, Kingston, Apacer,TakeMS, никогаш не биле чувани во кутивче кога не ги користам и сите сеуште работат без проблем.



П.С. Кога сме кај SD картичките, има една програма SDFormatter со која ги форматирам картичките како и усб стиковите, и се добиваат подобри резултати при читање и запишување отколку со форматирање преку Windows.
Кон врв
Марио Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 136
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Марио Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2010 во 01:40
Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

Originally posted by Марио Марио напиша:

Karticata e raspadnata celosno, mi ostana samo chipot ispolepen so salotejpi!


Како прво не пиша како ти се скршил Lock-от. Тоа може да биде или поради твое невнимание или поради фалична каричка, плус картицата се распаднала бидејки сам си ја отварал а не бидејки е Verbatim.


Друже што е битно како ми се скршил локот, се скршил незнам ни ја при транспорт... не зашто е вербатим. Вербатим е срање најтешко на свет, зашто сум имал и фрка со читање на истата картичка, а еве и локот сам се скрши при транспорт на исто место каде беа и други две картици.

Кој спомна дека се распаднала дека е вербатим? Јас кажав дека начисто ја уништив зашто морав едини начин да го побијам локот.

Едноставно никој од вас не ме поправи во она што грешев. Од КАРТИЦА ПОД ЛОК може да се пребацат фотките на ПЦ, ама од КАРТИЦА ВЕРБАТИМ ПОД ЛОК... е тогаш не знам ... тогаш виша сила нека ви е на помош!

[/QUOTE]
Кон врв
kavadar66 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 87
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kavadar66 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2010 во 10:37
Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

П.С. Кога сме кај SD картичките, има една програма SDFormatter со која ги форматирам картичките како и усб стиковите, и се добиваат подобри резултати при читање и запишување отколку со форматирање преку Windows.


а зошто да не се форматира со камерата???
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2010 во 12:19
Може и така али вака подобри перформанси се добиваат со картичката. За фотоапарат и не ми е на мене до толку битно но за усб стик ми е битно. Имам еден Апацер и пред да го форматирам со SDFormatter write speed беше околу 6мб/сек, а потоа околу 14мб/с.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.