IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Фотографии и цени...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Фотографии и цени...

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Pero_DzULA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 236
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pero_DzULA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Фотографии и цени...
    Испратена: 22.Јули.2010 во 12:42
Поздрав до сите на форумов. Сакам да прашам, ако некој би ве прашал колку е цената на фотографија (која вие сте ја направиле) која се наоѓа на изложба, колку би му ја продале???

П.С. Големина на принтот 30х40

Изменето од Pero_DzULA - 22.Јули.2010 во 12:43
NIKON D200 + AF-S NIKKOR 18-70mm 1:3.5-4.5G IF ED + AF NIKKOR 70-300mm 1:4-5.6 G + NIKKOR AF 50mm f/1.8D
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2010 во 16:28
30-50eur
Кон врв
kostovigor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 139
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kostovigor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2010 во 16:54
100 jurki
Кон врв
vrzalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vrzalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2010 во 02:30
Okolu 50 evra
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2010 во 09:16
По мене, се зависи од ексклузивитетот на фотографијата, нејзината повторливост, уникатност...
Колку е по уникатна толку цената може да биде повисока.
Кон врв
Panini Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 222
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Panini Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2010 во 18:54
1oo marki
MIND AND SENSE IS PURIFIED,I AM FREED FROM DESIRE!
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2010 во 20:41
...)))...!!

Dokolku nikogash vo zhivot ne si prodal fotografija pokloni ja.....!!
Dokolku sakas da prodavash fotografii kje si organizirah prodazhna izlozhba pa kje vidis sto e dokade e, se ostanato mislam deka e smeshno i bedno.....zamisli ja situacijava...da kazhesh 100 evra on ti kazhe de be ...50, pa ti vikash Ok pruzi raka za 70...))))...,
a okolu unikatnosta drzhi voda analogniot film...ili digitalno delo koe e tolku dobro i prepoznatlivo pa samo po sebe da stane unikat.

a ako insistirash na prodazhba na edna fotografija koja mu se bendisala nekomu......ne treba da te interesira pazarot i mislenjeto i iskustvata na drugite......opni cena od dusha .....bezobrazno.....onaka sto kje ti se promuva niz glava....pa sepak e kreativen cin vo prashanje....!!!

P.S Jas lichno vo vakva situacija sum poklonil fotografija!!
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2010 во 21:36
Па ако ја поклони оваа, и на наредната нема да има продадено и пак ќе треба да поклони. :D

Енивеј, кога е цена на фотографија во прашање покрај уникатноста на мотивот мислам дека (имо, би требало да) има голема улога и бројот на копии во кои е изработена фотографијата. Техниката (било аналогна или дигитална) овозможува безброј репродукции и не е исто дали се работи за 1 или за 1000 примероци од конкретна фотографија.
Еве како пример ќе ја земам графичката уметност. Авторот однапред одлучува колку принта ќе направи од негативот, пример 100 и тоа е тоа. Секој принт си носи број 1/100, 2/100 итн и секако дека бројноста на копиите има големо влијание на цената.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.