IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Образовни -практични линкови
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Образовни -практични линкови

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Образовни -практични линкови
    Испратена: 05.Јуни.2010 во 09:03
Пред бајаги години кога кај нас интернетот беше привилегија само за информатичаритеголема%20насмевка, на одмор се запознав со една учителка од Словенија. Низ разговор за учителските маки околу планирања на наставата, часовите, дефицит на интересни наставни помагала, слаби учебници таа ми се пофали дека благодрение на интернетот во голема мерка си го скратила времето а и маките околу организацијата на раотата и наоѓање интересни идеи. Ми посочи неколку линка и јас така скептично кога си дојдов дома прво што направив беше ““да си ставам интернет“голема%20насмевка.
Така почнав најпрво со неа, па потоа и со други учителки да си пишуваме, да си разменуваме искуства, линкови.
Едно само знам, ме фати срам затоа што тие редовно ми пуштаа куп линкови од нивните образовни институции и фактори/ па и од даскали кои си отвораа свои страници (форуми, блогови ) каде нудеа идеи, , објавени за слободно користење, а јас кутрата немав такаречи ниеден затоа што кај нас се е затворено, зачаурено, мора се да оди како проект, некој прво да заработи паритага
 Денеска онака ми дојде идеја да отворам тема каде сите добронамерни би можеле да ставаат по некој интересен линк каде може секој од нас кој сака (било за работа, било за работа дома со своите деца) да ги користи.
И да не заборавам да и се заблагодарам на Марија 1000 која редовно ми пушташе се што таа наоѓаше работејки со своите деца домаголемо%20гушкање
За почеток неколку интересни места - почнувам со мојот омилен-идеи за ликовно образованиеголема%20насмевка
vremeigre.com/polje-suncokreta.html

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2010 во 09:08
Еден интересен линк, како може за часот по  општество или географија да се симнат материјали и стокми добра репортажа за било која земја-јас правев проектна активност за Македонија користејки бајаги  идеи од тукаголема%20насмевка

http://www.dw-world.de/dw/0,,11693,00.html 

а не е лош ни овојголема%20насмевка


http://www.dltk-kids.com/type/paper.htm




Изменето од mamamd - 05.Јуни.2010 во 09:10
Кон врв
KastuS Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KastuS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 12:36
Епа MAMAMD за да не се срамиш кај твоите странски колеги, колешки, пријателки, другарки ... еве ти и од мене еден линк за нашава земја, за кој линк патем ретко кој знае по се изгледа, ...

www.exploringmacedonia.com

... Овде имате како за Географија, така за Ликовно и да не говориме ... ИСТОРИЈА ...



AVE ATQUE VALE ....
"Not bound to swear allegiance to any master, wherever the wind takes me I travel as a visitor."
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 12:47
Еве од мене еден линк во врска со ова.
Фајлот е во PDF формат и може да се спушти и потоа испечати.

Тука.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 12:48
Ајде уште еден корисен линк според мене.

Тука.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 12:50
eve neshto i za ..zakoravenite hemichari,...se za elementite od periodniot dsistem.


Quality Science Labs, LLC :: Science Software :: Aardvark Digital ...



samo "spushtete" si go !намигнување


Изменето од brza - 06.Јуни.2010 во 12:52
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 13:12
Леле Брзи мора најмногу да те пофалам и да ти се заблагодарам за оваа програма големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање

Колку ли време барав вакво нештозабава
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 13:13
црвенеење................................................намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 13:22
Originally posted by fiks fiks напиша:

Ајде уште еден корисен линк според мене.

Тука.

Овие ги знамнамигнување.
Кога ке сум по у форма ке ви ставам бајаги да видите на што мисламголема%20насмевка
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2010 во 14:49
Јас се извинувам ако навредам некој,секоја чест на ентузијазмот ,кој верувам не е можно да го има кај секој наставник,тоа не може официјално да се вклучи во образованието на децата.
Според мене ,а според многуте европски земји прво вакви софтверски решенија валидизирани и АВТОРИЗИРАНИ треба да ги пушти министерството за образование,кои треба сите да бидат проверени од соодветни кадри ,а потоа да одат кај децата во настава и така да се употребат фантомските компјутери(компјутер за секое дете),ова е за пофалба, но е противзаконски......... ако има закон за тоа во оваа наша проклетија???
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2010 во 18:22
Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:

Јас се извинувам ако навредам некој,секоја чест на ентузијазмот ,кој верувам не е можно да го има кај секој наставник,тоа не може официјално да се вклучи во образованието на децата.
Според мене ,а според многуте европски земји прво вакви софтверски решенија валидизирани и АВТОРИЗИРАНИ треба да ги пушти министерството за образование,кои треба сите да бидат проверени од соодветни кадри ,а потоа да одат кај децата во настава и така да се употребат фантомските компјутери(компјутер за секое дете),ова е за пофалба, но е противзаконски......... ако има закон за тоа во оваа наша проклетија???

Не е противзаконски бидејки  најголемиот дел се авториризари - и токму ставени за слободно користење и размена на идеи меѓу самите просветни работници. Лично многу од нив сум ги користела, сум побарала дури и помош од некои автори, на некои сум им понудила идеи како може на друг начин да се искористат.
Оние за користење на децата се под надзор на родителите и децата можат слободно да ги користат (барем оние од математичко и јазично подрачје). На многу од нив ремето на користење е ограничено и мора да се изврши пријавување за понатамошно користење.
Се согласувам дека министерството треба да има софтверски решенија, се прават напори но веројатно не се може се наеднаш од една едноставна причина што кај нас се се гледа низ материјалната корист односно многумина - ги преработуваат(мутираат и се за никаква употреба)  и стваат во свои учебници. За жал.

Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2010 во 19:29
Пак ќе наведам пример за волја на вистината од поразвиените земји,можеби не многу понапред од нас но кога е за образованието многу повеќе обрнуваат внимание на наего ,а се работи за Хрватска.
Имено и тие сакаат да воведат комплена информатичка технологија во нивното образование но сфатиле дека тоа не оди ,како што кај нас се вели - преку леб погача - па за да направат нешто понапредно голем дел од програмите кои неможат наеднаш да ги вметнат ги преземаат од чешкото образование ,ги прилагодуваат на нивниот образовен систем и така со регулирање на авторските права и се според закон за одредени предмети веќе имаат авторизирани комјутерски софтвери и сето тоа направено законски од министерството за образование. Значи тоа е она што го потенцирам се си има свое правило ,а не онака како на секој ќе му текне,демек имало некои добри па ги прифаќале родителите или на децата им биле интересни,така паушално вметнување на работи не би можело да оди,тоа е површинска работа и од тука скоро во сите сегменти се прави во ова наше општество,но да не проширувам многу нема да бидам доследно разбран.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.