IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Забава > Музика
  Активни теми Активни теми RSS - Whitesnake
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Whitesnake

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
schumi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај schumi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Whitesnake
    Испратена: 16.Април.2010 во 23:54
Whitesnake се англиски бенд формиран во 1978 година како соло проект на пејачот на во тој период веќе распаднатите Deep Purple, David Coverdale. Во првите години од постоењето Whitesnake се ориентира кон блуз-рок музиката популарна во седумдесетите, и постигнува солиден успех во Европа и Велика Британија. На американскиот пазар се пробиваат со албумот Slide it in, прв нивен албум издаден во US. Постигува солиден успех на пазарот. По снимањето на овој албум следува целосна промена во составот на бендот и целосна промена на стилот на музика. Whitesnake се вклопува во тогаш популарниот "hair metal". Улогата на главен гитарист ја презема John Sykes (ex Thin Lizzy). Следниот албум, насловен по името на бендот постигнува неверојатен успех. Here I go Again го достигнува врвот на американските топ листи, а исто така сличен успех постигнува и баладата Is This Love. Голем хит станува и моќната Still Of The Night, често оспорувана поради стилската сличност на композицијата со делата на Led Zeppelin, а и вокалната сличност на Ковердејл со Роберт Плант. По несогласувањата следи уште една темелна промена на составот, остануваат само Ковердејл и вториот гитарист Адриан Ванденберг. Местото на прва гитара го презема виртуозот Steve Vai. Следниот албум е полошо прифатен од публиката, а по завршувањето на турнејата Ковердејл го прекинува постоењето на Whitesnake велејќи дека е уморен од комерцијалната застапеност на својата музика и стилот на облекување на бендот, кој самиот ќе го окарактеризира како „женски“, и заминува за да соработува со Jimmy Page(ex. Led Zeppelin), со кој издава еден албум и прави кратка турнеја. Ковердејл повторно го обединува Whitesnake за Greatest hits турнејата, а потоа издава неколку соло албуми. Во 2003 Whitesnake е повторно формиран по повод 25 годишнината од постоењето на бендот. По неколку турнеи во 2008 го издаваат албумот Good to be bad, кој станува албумот со најдобри професионални критики во кариерата на Whitesnake. Најавено е дека во текот на 2010 или 2011 ќе се издаде следниот албум на бендот.

Актуелниот состав на Whitesnake e: David Coverdale, Reb Beach и Doug Aldrich на гитари, Uriah Duffy на бас, Chris Frazier на тапани и Timothy Drury на клавијатура.

David Coverdale


Still Of The Night
Take me with you
Ready To Rock
Jugdement Day
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 23:55
Нели имаше ваква тема?збунетост
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2010 во 01:03
Нема за Whitesnake.

Ги слушам ама ме мрзи сега да пишувам.голема%20насмевка
Баш сега ми се слуша онаа оспоруваната Still of the Night , многу ми е јака да




Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2010 во 01:07
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Нема за Whitesnake.

Ги слушам ама ме мрзи сега да пишувам.голема%20насмевка
Баш сега ми се слуша онаа оспоруваната Still of the Night , многу ми е јака да






Оти оспорувана?

Еве најјака верзија од Still of the nigt, Live in London.

И се си мисла дека имаше ваква тема.размислување
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2010 во 01:11
Е па дека личела стилски на Лед-Цепелинската музика намигнување
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 13:54
Ја ги слушам, ама ретко... трепкање
Порано поише..

What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.