IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Рехабилитација од мозочен удар
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Рехабилитација од мозочен удар

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
piperka Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај piperka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Рехабилитација од мозочен удар
    Испратена: 16.Април.2010 во 15:17
Ве молам за малку внимание!
Имам близок роднина кој претрпе мозочен удар по втор пат, ситуацијата е многу комплицирана бидејќи е во исто време и дијабетичар и лице со телесен инвалидитет, моментално се наоѓа во многу критична ситуација тешко се хранни и повремено губи контрола на остатокот од телесни функции, прима домашна терапија и нега.
Сепак барам институции во Македонија кои би можеле да му пружат комплетна нега и 24 часовна грижа и терапија, но не знам каде да најдам здравствена институција со болнички услови што истовремено ќе му пружаат грижа за сите проблеми кои ги има, без да не шетаат од едно одделение на друго од еден доктор кај друг, затоа што секое движење за него е стрес. Ве молам ако имате било каква информација за ова или за начин на третирање и рехабилитација во домашни услови на лица кои претрпеле мозочен удар ИТНО пишете.
Поздрав на сите што ќе прочитаат
подобро е да станеш човек отколку крал
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 18:41
ne znam zoshto dupla tema si otvoril ???
ovde sakash sovet za rehabilitacija i mozhna terapija??
da ti kazham iskreno .......ako ti e ,,strefnat,, neurologot mozhno da se izvleche.....kritichno e 7 den po udarot i mesec.....no mnogu vazhno shto mu se dava......ako go lechi so Oikamid (piracetam)......bogami teshko...
Кон врв
sneska_v Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3455
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sneska_v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 21:03
Najdobar nacin za rehalibitacija e fizikalna terapija i terapija na govorot,i soodvetnata ishrana igra vazna uloga.Mislam deka najdobro da se obratis kaj nekoe strucno medicinsko lice koe ke ti kaze najdobro.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2010 во 06:59
За жал за да дојде до рехабилитација, прво пациентот ТРЕБА И МОРА да ја добие соодветната нега и третман за да се подоопорави. Колку знам прв чекор е да му се сними главата и да се види колкаво е оштетувањето!
Како луге мои кога таму апаратот за снимање подолго време бил расипан?
Како да дојде до рехабилитација?тага
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,152 секунди.