IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Прашања за исламот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Прашања за исламот

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Прашања за исламот
    Испратена: 25.Март.2010 во 19:42
Во галиматијасот настанат со архивирање на одредени теми од некогаш преубавиот подфорум Вероисповедтага, неможев да најдам соодветно место за некои прашања кои сакав да ги поставам, па си реков-зошто да не отворам една ваква тема-секогаш кога ќе имаме прашање од оваа област а неможеме да и најдеме соодветно местотрепкање.

А сега да се вратам на прашањето.среќа
Би сакала некој кој навистина ги познава овие работи да ми одговори на следниве прашања:

1. Дали брак помеѓу муслиман (маж) и жена христијанка склопен цивилно, односно без присуство на хоџа се смета за валиден според исламот?

2. Дали жената христијанка во овој брак ги има истите прва кои евентуално би ги имала како муслиманка?

3. Дали и следува мехр?

Поздрав до сите благочестиви муслимани, вољни за убава дискусија. Се надевам на одговорголемо%20гушкање

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2010 во 21:52
И ова ми текна:

Дали при венчавката во ислам се разменуваат бурми, и дали мажот смее да носи златна бурма?

чекањеБелким нема да дозволите да умрам чекајќи?

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2010 во 23:29

Jas mislam deka ke pocekas za odgovorite od nasite prijateli Muslimani, zatoa sto gi nema na forumot.


P.S. Nekoj od clenovite na ovoj podforum otvori navredliva tema za Muslimanite koja stvarno ne licese da stoi ovde i bese izbrisena od moderatorite.

Moja pretpostavka e deka se navredija lugjeto , bas mi e zal ako e taka

Navistina treba site da vnimavame kako se odnesuvame edni so drugi, bez razlika koj na koja religija pripagja ili pak e ateist.

Sto ni vredi verata ako zboruvame ili pisuvame navredlivi zborovi? Kade e nasata vera? Ke bideme li opravdani pred BOG?
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2010 во 23:57
изненадување
Жал ми е за немилата случка, но не смее да се генерализираат работите и заради поединци да се бојкотира цел форум.

Лично јас многу си ги почитувам муслиманите особено од форумот и со мнозина од нив сум водела убави дискусии и до раните утрински часови, кога овој подфорум навистина цветаше (меѓу нив имало такви кои длабоко ме навредиле и ми нанеле мноооогу зло па сепак не ги бојкотирам сите).

Да се разбира, во право си за тоа дека треба да внимаваме како се однесуваме едни кон други, зашто еден ден ќе застанеме пред лицето на Бог. Дали ќе се засрамиме или не-ќе зависи токму од нашите дела.

Како и да е, се надевам дека кога тогаш ќе добијам одговор на прашањава кои ТОМУ СЕГА ми се многу битни.

Поздрав до сите роза


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2010 во 00:28
Da ne se mazis???
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2010 во 08:19
Originally posted by gonzo gonzo напиша:

Da ne se mazis???


Нешто повозбудливо од тоа-се кладамне%20кажувај%20никому, и ако сум во право ќе добијам 100 евра.трепкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.