IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Вашата религија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Вашата религија

 Внеси реплика Внеси реплика
Прашање: Kade ja cuvate vasata vera?
Одговор Гласови Статистика
8 [61,54%]
2 [15,38%]
1 [7,69%]
0 [0,00%]
2 [15,38%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Вашата религија
    Испратена: 28.Јануари.2010 во 13:30
Ne mozev a da ne ja napravam ovaa anketa.
Ajde forumdzii...da polemizirame bez predznaci.
Vcera prv pat postirav vo ovaa tema i go vidov toa sto veke go gledam na sekoj cekor...
Toa sto go najdov deneska e poveke od tazno....тага
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 13:34
А што си наjдол денес?
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 13:43
Анкетава е тапа.
Кон врв
vlad0 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Титула нема поради неплатени сметки

Регистриран: 18.Ноември.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 2263
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlad0 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 17:18
jas sum gord ateist
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2010 во 02:59
Во фрижидер.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 13:23
ima nekoj ne svatlivi predlozi za glasanje...
 
ne mozheme da si ja podelime religijata na srceto umot i dushata... koga taa e edno vo site tri...
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 16:29
ima edno prace meso ako toaa e dobro dobro e i celoto telo a koa e loso loso e i celoto telo., (srceto).
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 19:19
Верата не треба да ја чуваме, туку да ја оствариме во пракса за да можеме после да се отарасиме од нејзе.     

Верата е слепа, поаѓа од незнаење - но кога тоа во кое се верува(а е добро и вистинско) ќе се спроведе тогаш се доаѓа до просветлување и вистински увид во нештата. А оној кој ги гледа работите онакви какви што се тој нема што да верува, тој знае...

Изменето од Majkl - 31.Јануари.2010 во 17:38
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 21:18


I ultimativnoto e koga na krajot se otfrla i znaenjeto... i kje se zhivee "sega", spored prirodniot tok na Kreacijata i kje se sokreira so nea bez davanje otpor i bez limitiranje od veruvanjeto i ogranichenoto znaenje.

Verata e pretpostavka koja vodi kon potpiranje vrz neshto shto ne se znae. Verata ja podjarmuva svesta.

Znaenjeto ja osloboduva svesta, no istovremeno ja ogranichiva poradi limitot na informacijata koja ja sodrzhi i koja ja nudi kako nejzina potpora. Znaenjeto nikogash ne mozhe da bide sovrsheno seopfatno.

Svesta e onaa shto vodi preku sekoja nesigurnost na veruvanjeto i ogranichenosta na znaenjeto. Taa ne se potpira na nitu edno od ovie dve, tuku bez nikakov otpor, predubeduvanje ili sueverie ja sledi Kreacijata vo nejzinoto rasposteluvanje vo segashniot moment, onakva kakva e...






Изменето од Messenger - 30.Јануари.2010 во 21:24
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Okean-Ljubavi Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 88
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Okean-Ljubavi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 21:46
Znaenjeto e del od Vaerata.
Pogledni go ovoj Hadis:

Rekao je Ebu Umame, r.a.: „Poslaniku, a.s., su spomenuti učenjak i pobožnjak, pa je rekao:
„Prednost učenog nad pobožnim je kao moja prednost nad najslabijim od vas.“ A zatim je dodao: „Zaista Allah, s.v.t., i meleki, i stanovnici nebesa i Zemlje, pa čak i mrav u svom mravinjaku, i riba u vodi, blagosiljaju onoga ko ljude podučava dobru.“
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2010 во 00:19
Светиот Дух Христов преку Светиот Апостол Павле, вели вака:

Да имам пророчки дар и да ги знам сите тајни, да го имам сето знаење, а и така силна вера, што и планини да преместувам, - ако љубов немам, ништо не сум. (1 Кор. 13:2)

Како едноставна и вечно ненадмашива е Прасветата ВИСТИНА!






Изменето од spiros - 31.Јануари.2010 во 00:19
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.