IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВЕРСКИ ПРАВА.......
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЕРСКИ ПРАВА.......

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678
Автор
Порака
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2010 во 03:42
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Кои случувања во однос на запад и исток?
Напнатите случувања - вестите постојано зборуваат за тоа.
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Оф леле... Мајкл, ние балканците сме најмалку повикани да го критикуваме тој "квази" христијански запад.
Се согласувам на некој начин. Додуша и ние сме на запад во однос на Иран или Русија на пр.
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Во последно време си мислам дека самите сме си криви, дека самите си го навлекуваме Божјиот гнев.
Иако не верувам во нешто што се нарекува „Божји гнев„, се согласувам дека во крајна линија самите сме си криви. Кој што сее тоа и си жнее.
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Ние сме едни од првите народи кои чуле за ИЗВОРНОТО христијанство, од самиот апостол Павле, а еве, некои сакаат паганското и нечистото да го стават во изворното христијанство. Ни срам, ни перде.
Токму тој Павле, или барем она што му се припишува нему носи добар дел од вината за она што се случува, бидејќи тој прв го фалсификуваше Исусовото учење(зборевме веќе на оваа тема). Благодарејќи на неговите посланици луѓето веруваа и сеуште веруваат дека е верата во воскреснатиот Исус таа која што спасува, наспроти Христовото учење кој акцентот го ставаше на делата. Ова битно влијаело и влиае врз настаните низ историјата и сегашноста, бидејќи еден политичар кој заговара војна а со тоа и убивање(кршење на заповедта Божја „Ти не треба да убиеш!„) лесно може со помош на Павле да ја замолчи својата совест храбрејќи се себе си дека ете тој ја има вистинската вера а власта која ја практикува ионака од Бога е.
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Си ја читал некогаш "Пиреј"? Ти текнува на сите тие работи што ги правеа? Никогаш не го заборавив описот кога ги горат кучињата за да ја отераат болеста. Наместо да Му се молат на Бога, тие пробуваат прво со сите вражања и алтернативи, а тек после отидоа во црква. Да не зборувам за гатањата, за соновите и сличните глупости кои се опишани во книгата.
Одамна ја читав, но сега ме подсети. Да навистина имало и има кај балканските народи такви работи. Но балканските простори имаа шанса од тоа да се извлечат уште пред 1000 години со појавата на Богомилите кои(барем првите генерации) носеа проширување на свеста. Но како и сите вистински христијани беа крваво сотрени, а народот наседнуваше на лукавите кампањи покренувани од црквата(српскиот Сава прилично ги извалка рацете во тој поглед).
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Им се воодушевуваме на Германија, на Швајцарија, а забораваме: тие доживеаа реформација. Калвин ја препороди Женева. Лутер стана против сето она небиблиско учење на католичката црква и му помогна и на обичниот германец да ја чита Библијата и да Му се доближи на Бог.
Не би избрзувал со фалење на тие двајца кога е во прашање просперитетот на Швајцарија и Австрија. Лутер иако препозна погрешни практики во римо-католичката црква, ни самиот не беше подобар. Беше голем анти-семит од кого се инспирираа неколку века подоцна националсоцијалистите во Хитлерова Германија. Повикуваше на убивање и нетолеранција кон другите. Познат е по својата изјава: „Греши храбро, но верувај уште похрабро!„

А за Калвин, види статистики колкумина лежат низ душевни болници низ тие земји обидувајќи се да одгатнат во која група на предестинирани души спаѓаат - оние предодредени на пекол или во оние предодредени на Рај.
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Му се воодушевуваш на Истокот?
Воопшто не. Од каде ти е оваа идеја? Хммм... можеби женските од таму би биле исклучок...    
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Гледај ги нив: исто како Буда, тотално се незаинтересирани за остатокот од светот. Важно е тие да си дојдат до нирваната, правејќи добрини од себични причини. Тоа според мене не се квалификува за исправно.
Ниту според Буда не е исправно. Во една претходна прилика ти укажав дека е добро најпрвин да се запознаеш кој што верува/учи а потоа да коментираш за нив. Без лутење, но гледам ти поим немаш за учењето на Буда - во спротивно не би зборувала така. Учењето на Буда има повеќе допирни точки со учењето на Исус изнесено во Евангелијата.
Друга приказна е што од учењето на Буда (не)направиле подоцнежните (квази-)будисти(слична приказна како Пиреј), кои кај немаат реализација на учењето, па уште на запад го извезуваат.

Буда подучуваше за сомилост кон сите. Да беше тој тотално незаинтересиран за остатокот од светот не ќе го подучуваше тоа што го спознал. Е сега тоа што подоцна некои го деформирале неговото учење и го измешале со пагански работи(како и во христијанството) тоа е не е крив Буда, а ниту Исус.

Изменето од Majkl - 16.Март.2010 во 03:46
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2010 во 10:55
Според Мајкл, Буда проповедал исто учење како Габриеле од Вирцбург, ама потоа следбениците го изветопериле неговото учење и така сме го добиле денешниот будизам.
Според Мајкл и Мојсеј и сите старозаветни пророци проповедале исто учење како Габриеле од Вирцбург, ама потоа следбениците го изветопериле нивното учење и така сме го добиле денешниот јудеизам.
Според Мајкл и Исус проповедал исто учење како Габриеле од Вирцбург, ама потоа Павле го изветоперил Неговото учење и така сме го добиле денешново христијанство.

Доказ? Габриеле ни кажа така глупчо
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2010 во 11:28
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Токму тој Павле, или барем она што му се припишува нему носи добар дел од вината за она што се случува, бидејќи тој прв го фалсификуваше Исусовото учење(зборевме веќе на оваа тема). Благодарејќи на неговите посланици луѓето веруваа и сеуште веруваат дека е верата во воскреснатиот Исус таа која што спасува, наспроти Христовото учење кој акцентот го ставаше на делата.


Од кај знаеш дека Исус го ставал акцентот на делата, наспроти верата во Него?
Тетка Габриеле од 21 век ти кажа што проповедал Исус во 1 век? среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2010 во 14:18
Верата е важна, ти ако сакаш биди сериски убиец, силувач на деца, поробувач, лихвар, ако верваш во Господ нема гајле.Facepalm

Само незнам за кој слезе Исус, изгледа подранил неколку илјади години.

Изменето од DragancoLeskoec - 16.Март.2010 во 14:22
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2010 во 15:23
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Кои случувања во однос на запад и исток?
Напнатите случувања - вестите постојано зборуваат за тоа.
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Оф леле... Мајкл, ние балканците сме најмалку повикани да го критикуваме тој "квази" христијански запад.
Се согласувам на некој начин. Додуша и ние сме на запад во однос на Иран или Русија на пр.
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Во последно време си мислам дека самите сме си криви, дека самите си го навлекуваме Божјиот гнев.
Иако не верувам во нешто што се нарекува „Божји гнев„, се согласувам дека во крајна линија самите сме си криви. Кој што сее тоа и си жнее.
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Ние сме едни од првите народи кои чуле за ИЗВОРНОТО христијанство, од самиот апостол Павле, а еве, некои сакаат паганското и нечистото да го стават во изворното христијанство. Ни срам, ни перде.
Токму тој Павле, или барем она што му се припишува нему носи добар дел од вината за она што се случува, бидејќи тој прв го фалсификуваше Исусовото учење(зборевме веќе на оваа тема). Благодарејќи на неговите посланици луѓето веруваа и сеуште веруваат дека е верата во воскреснатиот Исус таа која што спасува, наспроти Христовото учење кој акцентот го ставаше на делата. Ова битно влијаело и влиае врз настаните низ историјата и сегашноста, бидејќи еден политичар кој заговара војна а со тоа и убивање(кршење на заповедта Божја „Ти не треба да убиеш!„) лесно може со помош на Павле да ја замолчи својата совест храбрејќи се себе си дека ете тој ја има вистинската вера а власта која ја практикува ионака од Бога е.
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Си ја читал некогаш "Пиреј"? Ти текнува на сите тие работи што ги правеа? Никогаш не го заборавив описот кога ги горат кучињата за да ја отераат болеста. Наместо да Му се молат на Бога, тие пробуваат прво со сите вражања и алтернативи, а тек после отидоа во црква. Да не зборувам за гатањата, за соновите и сличните глупости кои се опишани во книгата.
Одамна ја читав, но сега ме подсети. Да навистина имало и има кај балканските народи такви работи. Но балканските простори имаа шанса од тоа да се извлечат уште пред 1000 години со појавата на Богомилите кои(барем првите генерации) носеа проширување на свеста. Но како и сите вистински христијани беа крваво сотрени, а народот наседнуваше на лукавите кампањи покренувани од црквата(српскиот Сава прилично ги извалка рацете во тој поглед).
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Им се воодушевуваме на Германија, на Швајцарија, а забораваме: тие доживеаа реформација. Калвин ја препороди Женева. Лутер стана против сето она небиблиско учење на католичката црква и му помогна и на обичниот германец да ја чита Библијата и да Му се доближи на Бог.
Не би избрзувал со фалење на тие двајца кога е во прашање просперитетот на Швајцарија и Австрија. Лутер иако препозна погрешни практики во римо-католичката црква, ни самиот не беше подобар. Беше голем анти-семит од кого се инспирираа неколку века подоцна националсоцијалистите во Хитлерова Германија. Повикуваше на убивање и нетолеранција кон другите. Познат е по својата изјава: „Греши храбро, но верувај уште похрабро!„

А за Калвин, види статистики колкумина лежат низ душевни болници низ тие земји обидувајќи се да одгатнат во која група на предестинирани души спаѓаат - оние предодредени на пекол или во оние предодредени на Рај.
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Му се воодушевуваш на Истокот?
Воопшто не. Од каде ти е оваа идеја? Хммм... можеби женските од таму би биле исклучок...    
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Гледај ги нив: исто како Буда, тотално се незаинтересирани за остатокот од светот. Важно е тие да си дојдат до нирваната, правејќи добрини од себични причини. Тоа според мене не се квалификува за исправно.
Ниту според Буда не е исправно. Во една претходна прилика ти укажав дека е добро најпрвин да се запознаеш кој што верува/учи а потоа да коментираш за нив. Без лутење, но гледам ти поим немаш за учењето на Буда - во спротивно не би зборувала така. Учењето на Буда има повеќе допирни точки со учењето на Исус изнесено во Евангелијата.
Друга приказна е што од учењето на Буда (не)направиле подоцнежните (квази-)будисти(слична приказна како Пиреј), кои кај немаат реализација на учењето, па уште на запад го извезуваат.

Буда подучуваше за сомилост кон сите. Да беше тој тотално незаинтересиран за остатокот од светот не ќе го подучуваше тоа што го спознал. Е сега тоа што подоцна некои го деформирале неговото учење и го измешале со пагански работи(како и во христијанството) тоа е не е крив Буда, а ниту Исус.


Мајкл, ти за се тврдиш дека е квази, дека е променето... Овие будисти не биле будисти, учењето на Павле не било на Павле (а ниту на Христос), Спирос ваму зборува дека Мухамед бил христијанин или не знам таму што... И сега? Чорба! Според вас ништо не е точно.

Во ред, тоа биле обични луѓе, но мораш да признаеш дека имале огромно влијание кај тамошните народи. Тие беа големи реформатори на христијанската црква. Таа имаше толку погрешни доктрини, толку небиблиски учења... без нив, сега тие земји сеуште ќе беа во мрачното доба.
Ние никако да се препородиме. Сме заглавиле тука, во некое си православие, во некои традиции на кои им нема крај и велиме дека сме христијани?

Е ајде, погледни го Буда: тој мижи, медитира, воопшто не се замара за светот, а ете го Исус: виси на крстот за нашите гревови!! Мене ми е повеќе од јасно кој е вистинскиот пат до Бог.



Дали е во право оној кој само велеше нешто за кое не сме сигурни и дека тој самиот го исполни, исто како Буда, или е во право Исус Христос Кој и самиот го живееше она што го проповедаше, за на крај да умре како криминалец, закован на крст? Не, учењето на Буда и Исус е дијаметрално различно.



Изменето од Rita.MD - 23.Март.2010 во 15:24
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2010 во 19:58

Rita, dobro reche Majkl deka prvin treba neshto da se izuchi za da mozhe da se komentira ili kritikuva.

Inaku, za onoa poslednoto...

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:



Дали е во право оној кој само велеше нешто за кое не сме сигурни и дека тој самиот го исполни, исто како Буда, или е во право Исус Христос Кој и самиот го живееше она што го проповедаше, за на крај да умре како криминалец, закован на крст? Не, учењето на Буда и Исус е дијаметрално различно.



... toa e tipichno hristijansko argumentiranje bez argument. Toa samo pokazhuva deka hristijanite s'e ushte nesvesno zhiveat vo iluzijata na materijalizmot smetajki deka samo otkazhvanjeto od materijalnata egzistencija e najgolemata mozhna zhrtva.

Pred da stane Buda, Sidarta Gautama prvin umre duhovno, prvin umre seto onoa staro vo nego za da se rodi novoto... za da stane nov chovek, da stane Buda, da se prosvetli.

Toa e onoa shto hristijanite go narekuvaat "povtorno roden", "novoroden". "born again".

Toa e stanuvanje svesen za svojata vechna duhovna egzistencija ushte dodeka si zdomen vo momentalnoto materijalno telo.

Faktot na materijalniot zhivot, deka Buda ne umrel razapnat na krst, kako shto toa mu se sluchilo na Isus, ne pretstavuva nikakva potvrda ili negacija na bilo shto od onoa shto pretstavuvale ovie dva lika. Toa samo zboruva za odnosot na lugjeto vo tie vreminja kon niv.

Procenuvanje na Buda i Isus vrz osnova na odnosot na lugjeto koi gi opkruzhuvale e potpolno pogreshen propozicija. Taka samo mozheme da gi procenuvame tie lugje spored nivnite potapki i nishto povekje od toa
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2010 во 20:11
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Мајкл, ти за се тврдиш дека е квази, дека е променето... Овие будисти не биле будисти, учењето на Павле не било на Павле (а ниту на Христос),
Не велам за сè! За Павле велам само дека или имало неколку „Павловци„ кои се потпишувале во негово име, а историски факт е дека во антички времиња тоа било пракса.(те верата е најважна, те сепак треба да се живее учењето и тн.) или пак Павле во старт го извитоперил учењето Христово.
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Спирос ваму зборува дека Мухамед бил христијанин или не знам таму што... И сега? Чорба! Според вас ништо не е точно.
Незнам што мисли spiros, но факт е дека Мухамед а.с. бил неписмен, објавите ги примал насамо а потоа ги кажувал на учени луѓе кои го запишувале диктатот на палмини листови и камења - но ниту еден примерок од нив досега не опстанал. Може ли со сигурност да се тврди дека се останало автентично запишано и препишано? Лично, скептичен сум кон таа можност.
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Ние никако да се препородиме. Сме заглавиле тука, во некое си православие, во некои традиции на кои им нема крај и велиме дека сме христијани?
Па ете ти и јас не сме заглавиле.
Што се однесува до протестантите имало тука и те како добри ликови, мистици и теолози. Мислам дека повеќе може да им се благодари на нив отколку на основачите: Лутер и Калвин.
За заблудите и неморалот на црквата, пена им фати устата од зборење и давање откровенија на пророците и просветлените мажи и жени во средниот век(Хилдегард Бингенска - и самата римокатоличка опатица, Катарите, Богомилите и тн...) но од пената црковниците мислеле овие побеснеле па ги спалилувале повеќето на клади(со помош на државните органи за прогон).
Во наредниот пост ќе одговорам на остатокот.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2010 во 21:14
На одговорот на месинџер би додал само дека ниту на Буда не му било лесно - многумина се обиделе да го убијат дури... е сега зошто Исус завршил на крст а Буда не, тоа е друга приказна(Буда е само некогашен пророк, а Исус е многу повеќе од учител и пророк)
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Е ајде, погледни го Буда: тој мижи, медитира, воопшто не се замара за светот, а ете го Исус: виси на крстот за нашите гревови!! Мене ми е повеќе од јасно кој е вистинскиот пат до Бог.

И Исус мижел и медитирал. Тоа им го советувал и на своите ученици и на сите нам:

Матеј 6:6 „А ти, кога се молиш, влези во својата скришна соба, затвори ја вратата и помоли Му се на твојот Татко...„

Која е скришната соба? Тоа е нашето внатрешно, каде Бог пребива. Не ни требаат надворешни куќи од камен(на пр. цркви, пагоди, мандири, џамии) за да можеме да му се молиме на Бога. И да додадам само еден пример за разлика помеѓу Будиното учење и повеќето подоцнежни будисти за да видиш дека има отстапувања: Буда не градел пагоди, храмови... ниту проповедал тоа да се прави. А владетелите низ историјата се отепаа од градење камени и златни градби во чест на Буда(мислам, вака уметнички, архитектонски гледано алал да им е, ама тоа нема везе со Буда)

Велиш дека тебе ти е повеќе од јасно кој е вистинскот пат кон Бог... значи ли тоа дека и ти ќе се распнеш физички така или? На Филипините, во некои градови(Сан Фернандо на пр.) тоа тоа е дословна пракса секоја година.
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Дали е во право оној кој само велеше нешто за кое не сме сигурни и дека тој самиот го исполни, исто како Буда, или е во право Исус Христос Кој и самиот го живееше она што го проповедаше, за на крај да умре како криминалец, закован на крст?
Ако ти не си сигурна поради тоа што не го познаваш учењето на Буда, не мора да значи дека другите не се. Буда тоа што го учеше, тоа тој и самиот го живееше за пример секојдневно во пракса! Исто како и Исус.

Со една битна разлика: Исус е, да се изразам со еден хиндуистички термин, единстевн џагад-гуру(санскр.=духовен учител на универзумот).
Исус Христос е единствен спасител и избавител на сите луѓе и души. Мислам дека со ова и ти би се согласила...
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Не, учењето на Буда и Исус е дијаметрално различно.
Не е различно! Еве неколку примери:

Буда велел другите да се земаат во обѕир како себе си самите што се земате -
Исус велел, Она што сакате другите да ви го прават, правете им го вие

Буда велел: Омразата никогаш не згаснува во светов со омраза, туку со љубов - ова е вечна вистина... Надвладејте го злото со добрина. Надминете ја немаштијата со давање, надминете го лажгото со вистината.

Исус велел: ”Сте чуле дека било речено: ‘Љуби го својот ближен и мрази го својот непријател’.
А Јас ви велам: Љубете ги своите непријатели и молете се за оние, кои ве гонат; Ако некој сака да се суди со тебе и да ти ја земе кошулата, остави му ја и наметката.

Нешто пред овој стих, вели:
Ако некој те принуди да одиш со него една милја, ти оди две со него.
Дај му на оној што бара од тебе, и не свртувај се од оној што ти сака на заем...


Сакаш уште докази?

Изменето од Majkl - 23.Март.2010 во 21:25
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2010 во 22:44
Мајки, молење, разговор со Господа и медитација не се исто ама воопшто.

Буда всушност велел: "Тоа што не сакаш другите да ти го прават, не прави им го и ти". Тоа е негативната форма на Златното правило. Христијанството не се занимава со неправењето на лоши работи, туку со активното правење на добро. Тоа е една од работите што го прави толку посебно.

Има и други учења кои се слични на христијанското, но ако повнимателно и повеќестрано, ќе дојдеш до заклучок дека не се и толку слични. Можеби имаат неколку слични учења (крај краева, никоја религија не проповеда убивање, правење на зло, наштетување на ближниот свој и слично, во тој поглед може да има сличности), но крајната цел е најбитна. Тоа ја прави разликата. Башка во повеќето религии преовладува дуализмот, универзализмот, а во христијанското учење, тие не се допуштени.

Па Меси, постапките се важни, а не мислите. Во сите религии човекот треба сам да дојде до Господ, а само во христијанството, Господ доаѓа кај нас. Се гледа кој е вистински Бог, Создател и Татко. Се гледа кој навистина се грижи за луѓето. Лесно е да бараш помош за сиромашните, а да не бидеш еден од нив. Лесно е да ги благословуваш луѓето кога се ти оди на добро, ама ај да те вида ммоли се за твоите непријатели. Ај за таа личност која намјмногу ти има наштетено во животот, моли се Бог да ја благослови. Мене не ми успеало.




A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2010 во 22:53
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Мајки, молење, разговор со Господа и медитација не се исто ама воопшто.
Не е? А што е???
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Буда всушност велел: "Тоа што не сакаш другите да ти го прават, не прави им го и ти". Тоа е негативната форма на Златното правило. Христијанството не се занимава со неправењето на лоши работи, туку со активното правење на добро. Тоа е една од работите што го прави толку посебно.

Ај прочитај уште еднашка што рекол Буда и Исус:

„Буда велел другите да се земаат во обѕир како себе си самите што се земате -
Исус велел, Она што сакате другите да ви го прават, правете им го вие„
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Има и други учења кои се слични на христијанското, но ако повнимателно и повеќестрано, ќе дојдеш до заклучок дека не се и толку слични. Можеби имаат неколку слични учења (крај краева, никоја религија не проповеда убивање, правење на зло, наштетување на ближниот свој и слично, во тој поглед може да има сличности), но крајната цел е најбитна. Тоа ја прави разликата. Башка во повеќето религии преовладува дуализмот, универзализмот, а во христијанското учење, тие не се допуштени.
Тоа само ти покажува дека сите тие на крајот од краиштата имаат еден извор. Тоа што со текот на време се дефомирале повеќе или помалце е друга приказна, но сепак елементи од вечната вистина можат да се најдат во сите светски религии.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2010 во 23:04

Nesomneno e deka povekjeto religii ucat za isti raboti vo pogled na moralot.

Samo sto, vernicite megju sebe kje se izedat zaradi razlikite vo ucenjata , otkolku da go primenuvaat onaa sto nibnata religija go uci.

Religijata kako institucija e vinovna za krv pred BOG.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2010 во 23:23
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Nesomneno e deka povekjeto religii ucat za isti raboti vo pogled na moralot.


Да, се сложувам со тоа. Затоа на повеќето (на лаиците) сите религии им изгледаат скоро исто. Секој којшто има марем малку познавања од теологијата ќе знае дека христијанството не проповеда исти учења како будизмот, исламот и сл.

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Samo sto, vernicite megju sebe kje se izedat zaradi razlikite vo ucenjata , otkolku da go primenuvaat onaa sto nibnata religija go uci.

Religijata kako institucija e vinovna za krv pred BOG.


Немој да мислиш дека јас (сега ќе зборам за себе) уживам да се препуцавам. Само сакам и некои други да слушнат за Господ и да ја доживеат истата радост што ја имам во моето срце. Тоа е нешто што никоја личност освен Исус Христос самиот може да овозможи.

Христијанството не е религија. Тоа е лична врска со Бога. Христос умре на крстот за ние да имаме пристап до Бог. Тој умре за да ни го овозможи тоа, а ние сега бараме ... shortcuts... за да дојдеме до Него. Исус бара вера и преданост. Тоа е минималното што можеме да Му го дадеме за возврат.

Да, свештениците кои имаат знаење, имаат познавање што е правилно, а што не во Божјите очи, се должни да го просветлат народот. Сепак, на некои гледам дека им е побитно да одделат нешто на српско православно, на секташко (читај: протестантско), на вакво и онакво... За чудо успеваат да ја видат раската (која бај д веј не постои) кај другите, а не ја гледаат гредата (која de facto) постои, во нивните сопствени очи.

Некои пак забораваат на што се заветиле, па се оддаваат на неморал, разврат и блудничат со деца, секакви жени, луѓе од исти пол...

ТИЕ ќе одговараат да душите кои им биле доверени за водство. Тие се оние кои ја институционализираат верата, ја прават религијата површна, плитка и ја задушуваат со традиции и обичаи кои врска си немаат со тоа...
Иритира зар не?

A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2010 во 23:45

Iritira Rita, ama ne si stavaj tolku na dusa
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.