IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - КОЗЈИ ГРИП - Нова опасност по човештвото
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КОЗЈИ ГРИП - Нова опасност по човештвото

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: КОЗЈИ ГРИП - Нова опасност по човештвото
    Испратена: 13.Декември.2009 во 16:29
Додека се најдоа вакцини за Свинскиот грип,Излезе нов вирус во Холандија

Nova zdravstvena opasnost nad Evropom
U Holandiji se širi kozji grip

Autor: CDC/MA | Foto:AFP | 13.12.2009. - 00:02

Ono zbog čega mnogi Holanđani strahuju za sopstveno zdravlje nije svinjski, već kozji grip. Od posledica takozvane „Q groznice“, koja kod ljudi izaziva kozji grip, a prenosi se direktno sa životinje na čoveka, već je umrlo šest osoba. Zato su holandski ministar zdravlja Ab Klink i ministarka poljoprivrede Gerda Verburg naložili da se unište desetine hiljada koza zaraženih virusom gripa.

Epidemijom kozjeg gripa su, pre svega, pogođene istočne i južne holandske provincije, u kojima se na farmama gaji većina od ukupno oko 375.000 koza. Virusom kozjeg gripa već je zaraženo 2.300 ljudi.

„Više bih volela da sam dobila svinjski nego kozji grip“, kaže Žaklin van den Bos.(глупава изјава ама ајде ќе премижиме :-)) Ova pedesetogodišnjakinja već osam meseci pati od posledica kozjeg gripa. „Popila sam gomile antibiotika. Na sreću, više nemam visoku temperaturu kao na početku bolesti, ali i dalje se osećam slabo i umorno.“
Žaklin je imala sreću što je njen lekar odmah prepoznao simptome kozjeg gripa, a to su bolovi u grlu, glavi i udovima, visoka temperatura i iscrpljenost. Odmah je dobila odgovarajuću terapiju, a da nije bilo tako, možda ne bi preživela.
Anita Vincent nije imala toliko sreće. Četrdesetšestogodišnja majka četvoro dece dobila je pogrešnu terapiju jer njen lekar nije prepoznao simptome kozjeg gripa.
„Boleli su me grlo, glava i udovi, bila sam mrtva umorna, plakala sam od bola“, kaže ona. Pošto je mislio da je depresivna, lekar joj je prepisao antidepresiv. Tek pošto se zbog upale pluća podvrgla detaljnom pregledu u bolnici, lekari su postavili pravu dijagnozu: „Q groznica“. Nakon toga je dobila odgovarajuću terapiju.
U međuvremenu, Anita Vincent je osnovala Udruženje oštećenih zbog kozjeg gripa. Ona i njeno udruženje optužuju odgovorne ministre Aba Klinka i Gerdu Verburg da su prekasno intervenisali. „Zaražene koze trebalo je odavno da budu ubijene“, smatra ona. Mnoge životinje koje su zaražene virusom gripa već su skotne. „Ako zaražena koza donese na svet jedno mrtvo jare, ono u sebi nosi milione virusa i bolest se širi ogromnom brzinom“, upozorava Rul Kautinho iz amsterdamskog Centra za infektivne bolesti. Kozji grip je otkriven na 50 od ukupno 350 farmi koza širom Holandije.
Ministar zdravlja Ab Klink, međutim, umiruje stanovništvo i poručuje da je rizik od zaraze relativno nizak i da za sada nije zabeležen nijedan slučaj prenošenja virusa sa čoveka na čoveka. Po rečima ministra, u prilog borbi protiv epidemije ide i činjenica da u ovo doba godine koze i ovce ne donose na svet mladunce.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2009 во 17:11
"
Ministar zdravlja Ab Klink, međutim, umiruje stanovništvo i poručuje da je rizik od zaraze relativno nizak i da za sada nije zabeležen nijedan slučaj prenošenja virusa sa čoveka na čoveka. Po rečima ministra, u prilog borbi protiv epidemije ide i činjenica da u ovo doba godine koze i ovce ne donose na svet mladunce."

Сите некако вака почнуваат, прво како зооноза а потоа од човек на човек, просто мир да немаат луѓетозагриженост
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2009 во 17:12
На лугето ке им остане само туна да јадат
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2009 во 17:13
Уф, аман веќе човек да не може на раат да живее.....кубење%20коса
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2009 во 17:19
jelda ?? a mozhit nekoj seksualen grip da ne fanit ?? голема%20насмевка
ako se zarazish ide po 10 partii najmalku dnevno.....da se smirish.....
i ete ke rechat ne izdrzhal po 30 partija pochinal od seksualen grip газење%20од%20смеење

a beeeeeeeeeee ne veruvajte sve sho ke chitate......
sve e marketing.......
veruvajte opasnoto sekogash se krie i ne se priznava deka postoi ...
.od toa treba da se plashimeгубитник


Изменето од bijonse1 - 13.Декември.2009 во 17:20
Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 00:47
Во Холандија се шири козјиот грип



Она за кое стравуваат многу Холанѓани за своето здравје не е свинскиот ,туку козјиот грип. Од последиците на таканаречената
„Q groznicа“, која кај луѓето предизвикува козји грип а се пренесува директно од животните на човек, веќе починале шестмина. Заради тоа министерот за здравство на Холандија наредил да се уништат над 10.000 кози заразени со тој вирус.


од вирусот заразни се над 2300 луѓе.



„Više bih volela da sam dobila svinjski nego kozji grip“, kaže Žaklin van den Bos. Ova pedesetogodišnjakinja već osam meseci pati od posledica kozjeg gripa. „Popila sam gomile antibiotika. Na sreću, više nemam visoku temperaturu kao na početku bolesti, ali i dalje se osećam slabo i umorno.“
Žaklin je imala sreću što je njen lekar odmah prepoznao simptome kozjeg gripa, a to su bolovi u grlu, glavi i udovima, visoka temperatura i iscrpljenost. Odmah je dobila odgovarajuću terapiju, a da nije bilo tako, možda ne bi preživela.
Anita Vincent nije imala toliko sreće. Četrdesetšestogodišnja majka četvoro dece dobila je pogrešnu terapiju jer njen lekar nije prepoznao simptome kozjeg gripa.
„Boleli su me grlo, glava i udovi, bila sam mrtva umorna, plakala sam od bola“, kaže ona. Pošto je mislio da je depresivna, lekar joj je prepisao antidepresiv. Tek pošto se zbog upale pluća podvrgla detaljnom pregledu u bolnici, lekari su postavili pravu dijagnozu: „Q groznica“. Nakon toga je dobila odgovarajuću terapiju.
U međuvremenu, Anita Vincent je osnovala Udruženje oštećenih zbog kozjeg gripa. Ona i njeno udruženje optužuju odgovorne ministre Aba Klinka i Gerdu Verburg da su prekasno intervenisali. „Zaražene koze trebalo je odavno da budu ubijene“, smatra ona. Mnoge životinje koje su zaražene virusom gripa već su skotne. „Ako zaražena koza donese na svet jedno mrtvo jare, ono u sebi nosi milione virusa i bolest se širi ogromnom brzinom“, upozorava Rul Kautinho iz amsterdamskog Centra za infektivne bolesti. Kozji grip je otkriven na 50 od ukupno 350 farmi koza širom Holandije.
Ministar zdravlja Ab Klink, međutim, umiruje stanovništvo i poručuje da je rizik od zaraze relativno nizak i da za sada nije zabeležen nijedan slučaj prenošenja virusa sa čoveka na čoveka. Po rečima ministra, u prilog borbi protiv epidemije ide i činjenica da u ovo doba godine koze i ovce ne donose na svet mladunce.
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 13:29
Znachi chuvajte se. Seksualniot grip e naj opasen. A i terapijata e chesta. газење%20од%20смеење
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 14:20
Мене ова ич не ми е смешно, ама ич.
Сите овие грипови почнаа прво како зоонози па мутираа.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 16:00
Ја денеска се вакцинирав за Свински грип се мислев да почекам да излезе и вакцина за козјиов грип па три во една да ги примев наеднаш како нес кафе :) хехе ама ајде бидна работа со една вакцина поминав
Кон врв
Audiofil Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 374
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Audiofil Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 19:42
Nema da zgresis ako pocekas da izlezat vakcinite protiv konjski i magareski grip pa toptan site naednas da gi primis.газење%20од%20смеење
Кон врв
Audiofil Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 374
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Audiofil Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 20:02
Zaboraviv da gi kazam kuceskiot i mackiniot grip koi doprva treba da se pojavatгазење%20од%20смеење
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 20:53
бора чорба вика:...данас нема млека, данас нема леба, зато једи го*на можда тако треба....
се ми се чини дека ова пробува некој да ни го наметне со тоа што не ни оставија ништо за јадењеплазење
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.