IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - ВРЕДНОСТИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВРЕДНОСТИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2010 во 16:50
Bidejki sum impresionirana od statijava, resiv da vi ja pastiram среќа

Цитирај

Вредности, што беше тоа?

 Да, решив да направам мал исклучок и да ги одбегнам сите дискусии што не опкружуваат кои се насочени кон анализирање на зборот вредности од материјален аспект и малку да подразмислам за поубавиот дел од значењето на овој збор, дел кој овој збор го опишува токму вака:

Вредностите се она што ја одредува смислата на човековите активности, она пожелно и идеално кон што се стремат луѓето од одредена култура”.

И кога подетално ќе ја разгледаш горенаведенава проста дефиниција ќе сфатиш дека скоро и да нема човек што зборот вредности го гледа, сфаќа и споделува на овој начин.

И јас се прашувам што ми текна да пишувам за вредности?

Признавам, мојата исфрустрираност од фактот што овој збор максимално се маргинализира и се помалку се придава значење на неговото постоење.
Живееме живот празен, живееме свет глупав во кој нема ниту една вредност која е општо прифатена и почитувана од сите. Позитивните вредности секоја различно ги сфаќа и различно ги дефинира. И реално ретко кој многу се замара за позитивните вредности во животот и речиси никој не обрнува внимание да ги искачи на еден пиедестал и да им даде значење во својот живот.  

И кога зборувам за вредности, не можам да го изоставам и Моралот. Истата приказна и состојба и со него. Морал ни за лек. И секогаш се прашувам што ќе ни е живот без вредности и морал, што ќе ни е таков грд и гаден свет? Што ќе оставиме на нашите деца и на нашите поколенија, ѓубре од свет? Депонија? Ќе им оставиме во наследство едно општество полно со злоба, љубомора и лицемерии. Ќе им оставиме култура која е полоша од што и да е на светот. И што сме направиле?

Сме создале една грда иднина, градиме еден максимално исфрустриран свет кој има тенденција својата иднина уште повеќе да ја фрустрира. Самите сме создале една демократија која не заслужува да го носи тоа име – затоа што демократија е синоним на вредности, морал и култура.  Сме создале младина која својата иднина ја гледа во најлошите работи кои ни ги нуди животот. Сме создале семејства кои личат на се, освен на вистински и здрав столб на животот – столб кој ќе гарантира иднина и просперитет. Ќе родиме деца лоши и изопачени, нашите ќерки ќе бидат дрољи, а нашите синови главни бандити. За тоа нема да бидат криви тие, туку ние што го градиме општеството и светот на извонредно глупав и покварен начин без да размислиме за тоа што не чека утре.

Но, ако се ќе се врати како бумеранг. Еден ден ќе се каеме за тоа што сега им се потсмеваме и ги презираме работите кои треба да приоретизираме. Вечно ќе бидеме пишман што наместо со култура дозволивме младите да ни живеат со алкохол. Кога тогаш ќе сфатиме дека вредностите, култура и моралот се вистинскиот пат до убава иднина и просперитет, но...тогаш ќе биде доцна за се.



P.S. Prevzemeno od makedonski sajt
Кон врв
makedonija14 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 07.Декември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makedonija14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2013 во 14:28
Здраво
Сакам да прашам дали некој случајно има нешто материјали за ВРЕДНОСТИ или пак знае некоја страна каде би можела да најдам ми треба за семинарска. Фала однапред. позз
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2013 во 17:27
Originally posted by makedonija14 makedonija14 напиша:

Здраво
Сакам да прашам дали некој случајно има нешто материјали за ВРЕДНОСТИ или пак знае некоја страна каде би можела да најдам ми треба за семинарска. Фала однапред. позз

Pobaraj na Gooogle:

Values in our life

Values in our society

Values in our culture

Values in our family



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2013 во 16:30
Вредностите се субјективни и од времен карактер т.е. додека карактерот т.е. потребите не ни’ се изменат  голема насмевка
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2018 во 23:53
Да имаш вредност и да знаеш да ја покажеш, 
значи да имаш двојна вредност, бидејќи она што не се гледа е исто како да го нема.
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2018 во 09:09
,,,vrednosti,,,za shto,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.