IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Автомобили и моторцикли
  Активни теми Активни теми RSS - Помош, Honda Civic ДА или НЕ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Помош, Honda Civic ДА или НЕ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
EKCTPA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 448
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EKCTPA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 10:03
Limarija i plastiki i nekoi sitnici go cinea nekoi 3-4.000 Evra no sepak taa kola rece deka nema da ja menuva bidejki preziveal takvo neshto
Немој да правиш мали планови, во нив нема магија...
Прави големи планови, цели високо во надежта и работата.
Кон врв
EKCTPA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 448
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EKCTPA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 10:05
Ako sakash neshto posportsko

http://www.skoda.com.mk/ausstattung.php?B_ID=262
Немој да правиш мали планови, во нив нема магија...
Прави големи планови, цели високо во надежта и работата.
Кон врв
Alex86 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alex86 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 10:08
ke vidam, fala pak na mislenjata, ali nekako uste hondata mi stoi u srce. pa ke vidam za nova god, sto ke bide..

uste nesto, znae li nekoj kako e hondata so potrosuvacka?

Изменето од Alex86 - 12.Ноември.2009 во 10:11
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 10:11
.. za Nova Godina..изненадувањезбунетостзбунетост
 
...jas se si mislev ke ima castenje ovaa nedelaнамигнување
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Alex86 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alex86 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 10:25
hehehe drugar bi te castel ama ne sum vo makedonija :-)
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 13:57
Originally posted by EKCTPA EKCTPA напиша:

Limarija i plastiki i nekoi sitnici go cinea nekoi 3-4.000 Evra no sepak taa kola rece deka nema da ja menuva bidejki preziveal takvo neshto
abe 4000 evra vredi siot moj opel a ene go do germanska kola se poprava so 500-1500 evra takov udar. Zatoa. Za novata Astra cel preden spoljer kosta 40 000 denari, taka da...
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 13:59
...nekogas parite i ne se mnogu ,koga e vo prasanje zivotot!
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 14:13
Originally posted by zagor zagor напиша:

...nekogas parite i ne se mnogu ,koga e vo prasanje zivotot!
Ne gledam povrzanost so toa pogore. Muabetov lezi koga bi pravele muabet za AIRBAG, ABS, ESP, BAS, ama svrzanost so preskap preden PLASTICEN spoljer sto e namesten samo za ukras ne gledamголема%20насмевка

Изменето од volkswagen - 12.Ноември.2009 во 14:14
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2009 во 11:43
toj plasticen branik izdrzuva udar od 40km/h bez ostetuvanje..sto znaci deka na 100km/h poizdrzliv e nego li nekoj zelezen sto moze da ti uleta vo kabina i da te zakole...
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 07:02
Poleka te lugje ne zapinjajte tolku.. Skodi Octavii, superbi lanceri..

Iskreno go sledev cel razgovor...
Honda Civic e vozilo koe e podlozno na malku defekti.. celosno galvanizirana karoserija so garancija od 15 godini, kako i kaj site vozila koi moraat da ispolnuvaat Evropski standardi na kvalitet..
Znaci, moras da napravis balans na toa sto sakas da kupis...
dali sakas ekonomicno vozilo ili vozilo so malce podobreni performansi od ostanatite..?
Dokolku si spremen da odvois 19000 eur za Honda Civic 1.8, jas bi ti preporacal da se zavrtis naookolu dobro da gi razgledas salonite i da si stavis granica..
za istata cena dobivas i Seat Leon 1.4 TSI, dobivas Ibiza 1.4 TSI, dobivas Opel Astra GTC 1.6 GSI 160 ks.
Imas KIA PROCEED kopijata na Astra so 1.6 motor i 125 ks
Imas Chevrolet Cruze 1.8 so 140 ks.
imas Toyota Auris Sport 1.8 160 ks.....
znaci kazuvam deka imas dobar izbor na benzinci koi i toa kako imaat solidni performansi.. no sekogas treba da znaes.. kolku i da e moderna tehnologijata, kolku i da e napraven spoj na ekonomicnost, dizajn, komfor performansi, sekogas kaj posportskite tipovi na avtomobili so benzinski motor, ke imas pogolema potrosuvacka...
inaku da za OPEL Astra gtc so 1.4 motor dobro si cul.. toa e motor so lance, koj e dosta bucen, ima samo 90 ks, slab e za taa karoserija i so pogolema potrosuvacka..
moja preporaka ti e.. idealen spoj na konjski sili i karoserija OPEL ASTRA GTC so 1.6 i motor so 115 ks... dovolno e silen, stedliv mnogu povekje od 1.4 i, mnogu e potivok zasto e so kais...Astrata postoeckiot model e vekje viden na pazarot, site detski bolesti odamna gi preleza.. sto znaci dobivas procisten model, proveren i dosta interesen na izgled...
a voedno zasteduvas na cena..
sepak tvoe e pravoto.. bez da razgledas i sporedis ne se izbrzuvaj....
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 17:21
NE e be zapinanje, bratнамигнување
 
Skodata ja deli tehnikata so leon ama + ima i mnogu prostor i daleku posovremen dizaj , podobra oskoristenost na prostorot i povejke oprema . Za niza klasa kola nad 10 000 evra ne se davaat, pa jas bi ja isfrlil Ibiza od start. Ako sakas malku da uzivas vo silata na motorot togas nemoj nikako pod 1.5 motor bez turbo, posto epten se mlitavi i obicno se bucni.
 
Aleks, ko ke se vratis vo mk ke si zakazis test vozenja na site koli koi idat vo predvid i ke si odlucis koja намигнување
Кон врв
Alex86 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alex86 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 17:03
Drugar, u pravo si, no nekako site verzii na Seatot gi trgnav od lista, zosto koga bev da go gledam mi izgleda mnogu plasticen, motorot se gubi koga ke dignes hauba, i mi prezentiraa nekoja si elasticnost na branicite sto ne mi se sviga. A lik kako lik, kolata u ubava...

e sega za Astrata, jas bev zagrean da ja zemam 1.4 so 3 vrati. Posle otkako razbrav sto e kako e za 1.4 motor, nekako mi padna merakot. Kolata ko kola e ludnica, ama so 3 vrati. So 5 vrati veke ne e toa toa...

od edna strana sakav so 3 vrati, zaradi izgledot, no posle svativ deka 5 vrati si se 5. :-)

pa uste sum na hondata, ja imav gledano odamna, i mi ostana vo srce, no nemav pari.. sega se slucija nekoi raboti, pa si vikam, zasto da ne go napravam toj merak...

e sea, najdov izgleda nekoi vrski da ja zemam malku poeftino, pa ke vidam... fala vi za sovetite :-)

iako na nasiot pazar ima dosta izbor, ja mislam deka nema da zgresam so Hondata...
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2009 во 18:42
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

NE e be zapinanje, bratнамигнување
 
Skodata ja deli tehnikata so leon ama + ima i mnogu prostor i daleku posovremen dizaj , podobra oskoristenost na prostorot i povejke oprema . Za niza klasa kola nad 10 000 evra ne se davaat, pa jas bi ja isfrlil Ibiza od start. Ako sakas malku da uzivas vo silata na motorot togas nemoj nikako pod 1.5 motor bez turbo, posto epten se mlitavi i obicno se bucni.
 
Aleks, ko ke se vratis vo mk ke si zakazis test vozenja na site koli koi idat vo predvid i ke si odlucis koja намигнување



sorry malce ke ti repliciram...

inaku moj prv bratuced raboti vo kadis kako inzener vo servisot.
znaci spored negovite kazuvanja... leonot i golfot gi delat istite raboti, kako podvozje, elektronika, motori.. dodeka kaj Skoda nekoi od tie raboti se seuste generaciski od postar tip.. konkretno kaj fabijata i octavijata seuste se koristi podvozjeto od golf 4 i prethodnoto polo.. elektronikata i kaj dvete e od golf 4... dodeka samo kaj superb-ot i kaj nekoi modeli na roomster se koristi ponova tehnika..
nekoi modeli na octaviata (konkretno najnovata) isto taka koristi podvozje na bora-ta od volkswagen...a kaj nekoi modeli od stariot model na A4 no so skuseno megjuosovinsko rastojanie...
sto znaci cenata ne e slucajna zosto e skoda poevtin model...
sekako toa ne e vopsto loso.. naprotiv toa e vekje ubavo proverena rabota, so site maani isfrleni...


inaku iskreno hondata kako honda e dosta falena.. najpovekje zaradi manjakot na defekti.. inaku kako motori ne se stedlivi bas... da receme kako kaj toyota... no bidejki saka 1.8 sportski tip na motor, togas mora da bide spremen pocesto da odi na benz.pumpi.. ;)

Jas konkretno vozam Opel Astra H (postoeckiot model) 1.9 CDTI  16V so 150 k.s, malce nadogradena (otprilika sega e nekade 170 k.s... so Baunonh cip za zgolemuvanje na vrtezniot moment, regulacija na vrtezen moment kaj turbinata.. smeneto grlo na turbina so 3 mm zgolemen otvor na usisot i porano otvoranje na turbinata.. sega otvara na 1700 rpm.. remus izduv prigusen (sepak e dizel) Chrono sprint filter (ne e turski KN)... Seto toa i dodade na astrata od standardna brzina 210 km/h, da se pokaci na 223 km/h i zabrzuvanje namesto 8,9 sek do 100 km/h, sega kreva 100 km/h za 7.8 sek. Znaci sega e vo ramniste na OPEL GSI so 200 k.s. Uspeav da ja napravam dosta brza vo klasa na dizeli, a sepak dostojna za klasa na benzinci ... a sepak nosi Fiatov dizel, izraboten vo sorabotka so OPEL..

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.