IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Still life table DIY project
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Still life table DIY project

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Dimco Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 64
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dimco Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Still life table DIY project
    Испратена: 03.Ноември.2009 во 02:10
Pochnav da pravam still life table za slikanje predmeti.

Posle nekolku meseci traganje po internet sliki i idei (a bogami i od sopstveno iskustvo so prethodnata masa od plastichni cevki) stignav do ova reshenie koeshto vo golem del e slichno na Elinchrom still life table. Ne e bitno, nema da izmisluvam sea topla voda.

Idejata beshe da se izdizajnira i izraboti masa na koja kje mozhe da se slikaat predmeti so mozhnost:

-da se podesuva visina
-da mozhe lesno da se dodavaat dopolnitelni funkcionalnosti
-da bide modularna
-da mozhe lesno da se rasklopi (ako treba da se prenese)
-da ne koshta mnogu
-da mozhe da se napravi so pribor i delovi vo Makedonija
-da bide elegantna, da bide merak koga kje se koristam
-da bide cvrsta, da drzhi tezhina barem do 5-10 kg
-da bide lesna
-da ne fakja prostor koga na se koristi
-da se postavi vo funkcija brzo
i.t.n..i.t.n……

Teshki uslovi, zatoa mi trebaa nekolku meseci I mal million konsultacii so lugje sho se razbiraat za da ja osmislam ubavo…

Se opredeliv za aluminium bidejki spored site ovie prethodni uslovi sosema se sovpagja. Zhelezo e mnogu teshko I ich ne e ubavo, duri I da go farbash nema da go biva, osven ako ne go polirash…. Drvo nema Shansi, kje se skrshi, plastika probav I se vitka I ne drzhi tezhina, titaniumot go potroshiv …

Zachuduvachki I ovde vo nashevo Skopje mozhat da se najdat matrejali za vakov proekt.

Najprvo, ona shto go gledate na slikite na flickr e osnovata koja bash vecherva ja sklopiv.

Koga gledam “Mythbusters” malce se nerviram koga Dzhejmi kje trkne do “Local hardware store” I kje si kupi od pile mleko za da go zavrshat toa shto go rabotat I sekogash ima toa shto im treba. Ili spored zborovite na Zulu, “lesno im e niv, imaat 10 local hardware store-ovi vo gradot”.
Kako prvo se snabdiv so aluminiumski profili od Profilko (karshi glavniot vlez za Ohis ushte 200-300 m nakaj drachevo). Dopolnitelen izbor za profili e “Tempo 99” izlez od Skopje nakaj Kosovo, industriskiot del. Tempo ima pogolem izbor na profili ama ne gi sechat po dimenzija, treba da se kupi cel profil od 6m I posle ili na prikolka ili so bonsek na trevata tamu (ako ne te vidat) da go skratish za da go sobere vo kola). Dechkive od Profilko se ok I ako nema guzhva kje ti presechat po dimenzija.
Cenata na aluminiumot e nekade 4 EUR/kilo.

Za Osnova na masata (vo bukva H) posluzhi kockasta cevka 6cm x6cm, debelodzidna so 3mm dzid zaradi krutost I na nekoj nachicn da go povleche tezhishteto kon osnovata za da ima stabilnost (kje vidime kolku sum uspeal vo ova koga kje bide gotova kompletno). Vo sekoj sluchaj ako ima potreba od modifikacija, ziam bormashinata I kje dodadam nekoj del plus…

Ako osnovata e kako bukvata H, togash dimezijata na “-“ e 1m (shirina) a nogarkite, odnosno “|” se po 80cm.

Trkalata gi nabaviv denes od edna prodavnica za okov pozadi hotel glam (blizina na univerzalna sala) od silicon so kochnici za da ne mi mrda masata koga slikam a trkala za da mozham lesno da ja shetam po studioto.

Visinata kje ja opredelat dvata profila so kanali, slika 25, kojshto jas gi presekov na 1m, rachunajki deka kje bide dovolno. Ubavinata na modularnosta e shto kje mozham da dodadam del od istiot matrejal za da mozham da ja zgolemam visinata (ako ima potreba).

Profilite so kanali se celata prikazna. Kje ovozmozhat podesuvanje na plexito vo visina. Za niv se precvrstuvaat specijalni drzhaci koi se dvizhat po kanalite na profilot nagore-nadolu I so inbus gi stegash kaj sakash. Tie drzhachi kje bidat pricvrsteni na drug profil kojpak kje go drzhi plexito. Mozhe malce ne sum jasen, ama koga kje go napravam I toj del I kje go slikam, kje bide pojasno. Ovakvi profile kako shto koristam jas imalo vo profilko ushte samo 4 parchinja od po 2,5m. Toa se dovolno za ushte 4 masi (ako gi pravite kako mene). Vo Bugarija imale vakvi profili zaedno so drzhachi, taka da koj ima mozhnost, neka proveri tamu ako mu e polesno.
Kje bide potrebno plexi od 1m shirina I 2m dolzhina za da mozhe da go pokrie zakrivuvanjeto (toa obrachot shto go gledate na “still life table project” slikata e nekakov “L” ili “F” profil na koj kje bide zalepen/zashtrafen/pricvrsten bel plexi na delot kojshto treba da bide na prednata strana kajshto kje se stavaat predmeti za slikanje, dodeka na zadniot del kje bide sloboden, verojatno kje stavam povekje modusi na visina, za da mozhe da se regulira po potreba. Plexito kje treba da bide 3mm za da bide lesno vitlivo a sepak da ima nekakva cvrstina za predmetite. Dopolnitelno za poteshki predmeti, kje zemam prodzirno plexi 6 ili 8mm debelo za extra teshki predmeti.

Vo ovaa faza e gotova osnovata. Sega treba da najdam drear za da zaglavi shtrafovi na osmokanalniot profil za da mozham da go precvrstam za osnovata so muterchinja.

Utre koga kje treba da ja rasklopuvam, samo kje gi otshtrafam tie shtrafovi I spremna kje bide za skladiranje, prenesuvanje…
Istotaka ostanuva da nabavam plexi I ushte nekolku pati do “Merk*r”, “Hubo” I ushte na nekolku mesta kaj shto imalo takva specifichna shtrafovska roba a shto jas ne gi znam….

Tolku za ovojpat. Ako mislite deka neshto mozham da podobram, koregiram, doobjasnam… slobodno pishete….

Shtom kje stignam do nova interesna faza vo razvojov na masava, kje spodelam.

Sliki od osnovata na masata na: Sliki

Otvoren sum za soveti za podobruvanje i dopolnitelni informacii.

Pozdrav,
D


Изменето од Dimco - 09.Ноември.2009 во 21:33
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2009 во 17:29
Malku na nasi objasni.
Za fotografiranje ili za "slikanje". So sakas da postignes so ovaa masa.

Изменето од GEMINI - 03.Ноември.2009 во 17:37
http://www.youtube.com Chesma Sharena
Кон врв
Dimco Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 64
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dimco Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2009 во 23:22
Ovaa masa se koristi za slikanje na predmeti, kompozicii, zhivotni, voglavno sitni raboti...

Praktichna e bidejki e na normalna visina, nema kjoshe pozadi koe kje ja unishtuva slikatam mozhesh da menuvash pozadini lesno...

Za fotografiranje e sekako.

Pozdrav,
D
Кон врв
focus Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај focus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2009 во 01:29
Dobro, i?
If your pictures aren't good enough, you aren't close enough.
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2009 во 19:36
i sto i?
go isperdasivte covekot koj gaga vi dava recepat...
nejse...
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2009 во 20:30
stvarno...

za da imate pretstava za sto se raboti:
http://www.vistek.ca/store/ProPhotoElinchrom/234902/elinchrom-multi-table-plexi.aspx

receptot na Dimco e bukvalno gaga, koga bi ja videle cenata vo linkot gore :)

eve nesto slicno
http://www.timothyarmes.com/blog/wp-content/uploads/2009/03/wpid533-img-0344.jpg
Кон врв
focus Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај focus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2009 во 21:53
Originally posted by сашо сашо напиша:

i sto i?go isperdasivte covekot koj gaga vi dava recepat...nejse...


Koj go toa isperdasil? I zosto?
Jas samo prasav koja e celta na ovoj post, "ni sanjao nisam" oti bilo gaga recept. Znaci sakav da prasam "so dalje", pomisliv oti mozebi covekot ce nudi uslugi za fotografiranje.
Bez nikakvi zli nameri
If your pictures aren't good enough, you aren't close enough.
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2009 во 00:00
Originally posted by KoKi KoKi напиша:

stvarno...za da imate pretstava za sto se raboti:http://www.vistek.ca/store/ProPhotoElinchrom/234902/elinchrom-multi-table-plexi.aspxreceptot na Dimco e bukvalno gaga, koga bi ja videle cenata vo linkot gore :)eve nesto slicnohttp://www.timothyarmes.com/blog/wp-content/uploads/2009/03/wpid533-img-0344.jpg


Linkovive malce podobro vizueliziraa sto toa Dimco pravi i makar sto gledam prednosti ne sfakam zaso bas mora posebna konstrukcija da se pravi/kupuva za ovaa namena. Use cenava koa ja vidov. Ha.
Кон врв
Dimco Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 64
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dimco Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2009 во 00:35
fichot,

konstrukcijata reshiv da ja pravam posle iskustvoto shto go imav prvo bez da imam nishto, pa so kartoni, pa masa od plastichni vodovodni cevki i sekoja ov ovie fazi beshe podobra od prethodnata ama seushte mi zimashe mnogu vreme za priprema i nikogash ne beshe plug&play plus dopolnitelni problemi so stabilnost a za modularnost da ne praime muabet. Sekoe vreme koeshto go gubish na takvi gluposti e vreme koe si go izgubil za slikanje. Ne se site raboti vo priprema gubenje vreme zashto dobra priprema e pomalku obrabotka potoa ama sepak toa treba maximalno da se optimizira.

Receptov go stavam ovde za da si ja olesnime site rabotata a znam deka mnogu od nas se vo nekoja od gorenaveenive fazi pri slikanje still life...

I na kraj za denes, mozhebi ovaa tema na kraj koga kje ja sklopam masava kje bide najubavo da se premesti vo "korisni soveti" ako gi smetame za takvi, hehehehe

Update 06.11.09,

Poshto se raboti za nestnadardni delovi, odnosno ostavshtini od nekoja stara porachka na profili, spojnici profil so profil bash I nema pa zemav da “Izmislam” neshto slichno. Za da se spojat tie osmoagolnite profili (vertikalite) na osnovata, planot e da se nabie shtraf na niv I da se napravi dupka na osnovata niz koja kje pomine shtrafot I kje se stegne na nea so shtrafovi. Mal problem pretstavuva spoj na aluminium I chelik poradi nepostoenje na mozhnost za zavaruvanje I kje mora vaka (ili so lepenje, jas se odluchiv vaka so shtrafovi).

Znachi, mi trebashe drear.

Vo megjuvreme, kupiv od Hubo fi 6mm (malce e potesen procepot na vertikalata ama kje se strugne malce) dolzhina 16, 20 I 30mm (od site tipovi) za da odberam posle so drearot koi najvishe kje odgovaraat za doobrabotka. Gi odbravme shtrafovite so najgolema glava za koga kje se simne da ja dobie formata na procepot (da ja ispolni za podobra stega da ima) na vertikalnata shipka (slika 25) so toa shto navojot od shtrafot kje izleguva I kje mozhe da se zashtafi drzhachot na plexito so muter. (drzhachot za plexito ushte ne e smislen do kraj).

Zaebancija e mala shto I dvete firmi za profili rabotat samo do 16:00h a moeto rab vreme e do 17:00h najmalce I ostanuva sabota za shto poprvo…

Da se vratime na temata. Plexito kje stoi na L ili F profil radi cvrstina a toj L ili F kje bide pricvrsten na vertikalata (slika 25) preku shtrafovite na koi im gi siminjam glavite (se nadevam deka vekje se gotovi I chekam da mi se javi drearov najkasno utre).

Koki fala za linkot na englezov I za elinchrom. Sega kje bide pojasno za shto stanuva zbor. Od koga go vidov negoviot blog (proshlata nedela) mi dade nekoi ubavi nasoki za korekcija na mojata osnovna zamisla. Da se razbereme, jas nemav namera da pravam masa, ama koga mi ja kazhaa cenata od 1.500 Evra za masata na elinchrom, seriozno se zamisliv I reshiv…Jas kje si napravam slichna za maximum 100-150 Evra ako e mozhno voopshto vo Mk. Dosega sum according to budget, kje vidime ponatamu.

Pricvrstuvanjeto na vertikalite na osnovata za da ne bide direktno aluminium na chelik, kupiv metalni “flakovi” (pravoagolni I drugi formi na metalni limovi so mnogu dupchinja na niv koi se zamisleni da se koristat za pricvrstuvanje na krovni konstrukcii, za zakovuvanje na daskite na krov) koi istotaka mu gi odnesov na drearot za da im napravi novi pogolemi dupki kajshto kje proagjaat golemite shtrafovi od vertikalite (shtrafovite kje bidat fi 18). Ovie flakovi trebaat poradi toa shto aluminiumot e pomek od chelikot I pri zateganje na muterite mozhno e da se izvitka osnovata, sepak e 60x60mm, dovolno shiroka za nejzinata relativna cvrstina. Flakovite kje pomognat da se raspredeli pritisokot od muterot na pogolema povrshina, namaluvajki ja mozhnosta za izvitkuvanje.

Denes mi tekna da dodadam nekakva rachka na muterite za vertikalive za koga kje treba da se rastavi da ne moram da baram krckalica nego so raka da mozham da go odvrtam shtrafot a Zulu (Darko) dade sugestija da si poracham takvi originalni muteri so rachka od Wurth. Kje proveram denovive I so niv (I tie rabotele do 16:00h Uuuuuffff)

I ushte eden pasus, glavnoto golemo plexi e zamisleno da bide 3mm (dimenzijata kje ja vidam na kraj koga kje gi napravam drzhachite kolku treba da bide, planot za sega e da bide 1m shrina x 2m dolzhina). Kako shto kazhuva I elinchrom vo specifikaciite na nivnata masa, ovoj plexi se koristi za lesni predmeti dodeka za poteshki imaat ushte eden 1mx1m prodziren od 6mm. Dopolnitelno plexito od 3mm nemora da bide ni plexi, mozhe da ispadne na kraj od lexan zatoa shto e poelastichen a skoro isto e jak (me plashi plexivo da ne reshi da puka na toj 90 stepeni agol bez da bide toplinski svitkan).

Tolku sea za sea, ako uspeav da ve izgubam nekade so shtrafovite, prashajte pa kje se doobjasnime a se nadevam deka za naredniot update kje mozham da prikazham I novi sliki.

Pozdrav,
D



Изменето од Dimco - 09.Ноември.2009 во 21:37
Кон врв
Dimco Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 64
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dimco Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 00:23
Mi stignaa delovite shto gi porachav od drearot, YEeeee! Ispadnaa bash kako shto gi zamisluvav. Porachav izrabotka na shtraf fi 18mm I da se nabie istiot na vertikalite za da mozham da gi stegnam so osnovata. Porachav da gi isstruga glavite na 6mm shtrafovi  za da mozham da gi koristam na vertikalite. I dopolnitelno mu ostaviv na drearot da napravi fi 18 dupki na flakovite shto gi imav zemeno porano za da go raspredelat pritisokot od zateganjeto na pogolema povrshina.

Se beshe ok I trgnav da nabavam shajbni I muteri fi 18. Posle 10-tina prodavnici gi najdov vo merk*r. Pouchen od prethodnoto bushenje ubavo izmeriv nekolku pati bez da brzam pred da busham. Zemav merki od flakovite na osnovata I gi pricvrstiv ubavo pred da ja busham fi 18 dupkata. Od prethodno imav 15mm burgija I so nea rabotev. Aluminiumot e super mek koga treba da bushish, za merak, ko niz sirenje proagja, samo vnimavajte na strugotinite, odma vleguvaat kako shpici vo prstite, samo so metla se chisti nikako tresenje so raka! (bolat I se krshat vo raka)

Po napravenite dupki gi pricvrstiv vertikalite na osnovata I go stegnav muterot. Edniot si se zategna super, drugiot kako ja stegav taka od izlagashe od vertikalniot profil. Fck! Kje mora da go odnesam na popravka kaj drearot! (kje mora poubavo da se nabie za da ne izlaga)

Shtrafovite shto im gi simnavme glavite si funkcioniraat super na vertikalniot profil, petka. Drzhachite shto gi zemav za profilite za da funcioniraat treba da gi zaglavam vo cevka 12mm x 20mm vnatreshno ama seushte ne sum otishol po skladovi da baram toa I reshiv deka e popraktichno na pochetok da gi koristam shtrafovite. Kupiv (isto od merk*r) nekolku razlichni flakovi I gi odbrav tie kako bukvata L latinica. Ovie bash nemaa kade da go prisvrstam shtrafot shto kje stoi na vertikalata I zemav da gi busham. Uufff zaboraviv kolku e cvrst metalot za razlika od aluminium. Nekade po 10 min po dupka so odmaranje. Vazhno bidnaa I so prethodno kupenite zavrtki 6mm gi stegnav so raka. Ispadnaa bash kako shto mislev. Top. Sega ushte ostanuva L ili F (I dvete latinica) profil za da go drzhi plexito I istiot da go pricvrstam na ovie L flakovi shto gi bushev I kje bide gotovo.

Ushte koga go vidov prviot dizajn na ova masa, mi se otvori prashanjeto kolku e cvrsta vrskata na vertikalata so osnovata zashto nikade ne vidov rachka za krevanje na masata I normalno, vednash po pricvrstuvanjeto na vertikalite probav kako kje bide dvizhenjeto na masata niz sobata. Ednata (taa so ubavo nabien shtraf) e top, kako ja butkam vertikalata, taka cela masa ja dvizham vo prostorot. Sekako toa go pravev vnimatelno zashto ne sakam da vidam kolku drzhi, samo me interesirashe dali so normalen napor kje uspeam vo dvizhenjeto ili kje treba da ja krevam od osnovata ili ushte polosho da se navednuvam I da lazam so nea. Mozhda bash I zatoa malce preterav so pricvrstuvanjeto na vertikalnite profili so osnovata, bash da odgovoram na mojte somenzhi I ne sakav da rizikuvam.

E sea se nadevam deka nema da dojde naredna sabota koka kje mozham da trknam do tempo99 za profilite shto mi trebaat za plexito. Sakam nareden vikend vekje da ja koristam masava.

Za da ne ve zamaram da klikate za textov, go objavuvam textov I ovde I sega samo za slikite kje treba do mojot flickr account  da se klikne.

Pozdrav,
D


Изменето од Dimco - 09.Ноември.2009 во 21:29
Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 00:58
probaj copy/paste vo obicen .txt dokument vo notepad! ;)
Кон врв
Dimco Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 64
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dimco Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2009 во 01:32
Dechki,

Masata bidna. Sliki na mojot flickr account.

Pozdrav,
D
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,531 секунди.