IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Казна за повикана полиција поради сообраќајна неср
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Казна за повикана полиција поради сообраќајна неср

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Казна за повикана полиција поради сообраќајна неср
    Испратена: 15.Октомври.2009 во 02:20
Се прашувам, дали ваквиот закон може да доведе до физичка пресметка помеѓу граѓаните без полициски записник за починета сообраќајна несреќа.

Немам поим (мое мислење) кој “експерт“ донел ваков закон.
Homo homini lupus est...
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2009 во 14:06
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Се прашувам, дали ваквиот закон може да доведе до физичка пресметка помеѓу граѓаните без полициски записник за починета сообраќајна несреќа.

Немам поим (мое мислење) кој “експерт“ донел ваков закон.
jasno deka moze,...a, togash i ke gi "vidish" policajcite,...toa e sigurno !намигнување


tuku,...ne zaebavaj!...zarem i takov "zakon" donele?!изненадување


dodaj go odma vo....makedonskite gluposti......смеење

смеење
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2009 во 14:13
bog da cuva
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2009 во 17:10

Zamislata na zakonot bi trebalo da bide kako na zapad..polesni soobrakajni nezgodi kade sto nema ni povredeni ni smrtni slucai da se resavaat na lice mesto od ucesnicite vo nesreketa.

Ubava zamisla no mnogu poteska realizaija na istiot.
 
Ja nemame potrebnata kultura koja ke ovozmozi lugeto bes problemi da se dogovorat koje kriv a koj ne...kaj nas nema zborovi, tuku tupanici, slakanici i kloci kako sredstvo za komunikacija i razbiranje...toplata ke se prefrla od edeniot na drugiot, ti dade zmigavec, jas zakociv i tn itn...znaci uste vo start od toj aspekt pagame..
 
Drugo, na zapad kade sto uabvo si funkcionira ovoj zakon sekoe vozilo si ima osiguruvanje, taka da lugeto fino samo ke si razmenat tel. i ke si gi pratat smetkite od popravkite...kaj  nas pola vozila se bez registracija, pa kamo li pogolemi osiguranja(kasko) sto bi mozele da pokrivaat trosoci i za drugite...i pak vratise na prviot primer, kako ke se sluzat nasite vozaci za da se dogovorat...
 
pa uste kapace e kaznava ako viknes policija...vo red razbirame deka ako nema potreba nemora da dojde policija i deka taa treba da bide na gotovs za pogolemi slucki( a ne e), ama kako ovoj narod nas ke se razbere bre...nas koga ne tepas so sto stapa sme popametni, otkolku so ubavo da ni kazes!
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2009 во 17:56
Убаво кажа Блекај, на запад тоа функционира, ама не знам да се плаќа казна ако повикаш полиција?збунетост

За мали дешавки луѓето се разбираат со разменување тел.броеви, се известуваат осигурителните компании и понатаму тие си ја бркаат работата.
Основно е оној што е виновен за сообраќајката да признае вина и да прифати штетата да ја плати неговата осигурителна компанија.
Јас сум крив, јас ќе платам и готово, да не се замараме со полиции...

Кај нас некако не ми се верува дека ќе оди баш така, кога треба да платиме од свој џеб - ние никогаш не сме виновни! смеење


Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2009 во 18:02
oo maci kaj nas ke razmenis broj ama nema da ti krene nikad тага
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2009 во 21:16
"Убаво кажа Блекај, на запад тоа функционира, ама не знам да се плаќа казна ако повикаш полиција?збунетост"


....na truliot zapad....i machkata ako ti se kachila na drvo,..pa , ne saka da ti se simne...ke povikash policija...pa duri i pozarnikari...i ke ti ja dadat vo race!

....inache,.,...barem vo "trulata" amerika,..vo nekoi drzavi,..na kolite im pishuva na vratata ,...to serve and protect !

a, ne ovie tukashnive dembeli...gi mrzi i da se pomrdnat od mesto ...

pa,...shto ke im stane , ako i dojdat na mestoto na "nesrekjata"?! ,..i ednostavno im kazat:...ova nas ne e ne tangira...megju sebe reshete si go ,..i tolku...a , ne nekoi glupavi zakoni( poglupi ne moze da bidat,...ili pak moze?!збунетост)...ke te kaznel ako go povikash...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
RORAIMA Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RORAIMA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2009 во 21:50
Spored Zakonot za bezbednost na soobrakajot , dokolku stetata na vozilata e niska ,odnosno koga moze da se potpise EVROPSKI ZAPISNIK ZA STETA DO 700 EUR, vozacite se dolzni da gi otstranat vozilata od ulicata i DA NE VIKAAT POLICIJA.
AKO POVIKAAT POLICIJA VO TAKOV SLUCAJ SEKAO DEKA SPORED TOJ ZAKON KJE TREBA DA PLATAT KAZNA.
Da rezimirame :
Koga stetata e do 700 EUR togas sekogas insistirajte drugiot vozxac da vi potpise evropski zapisnik.

Ajt pozzz
Кон врв
RORAIMA Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RORAIMA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2009 во 21:52
prasuvajte tuka sum za vas

Kkje pomognam besplatno na sekogo od Vas

Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2009 во 22:04
Originally posted by brza brza напиша:


....na truliot zapad....i machkata ako ti se kachila na drvo,..pa , ne saka da ti se simne...ke povikash policija...pa duri i pozarnikari...i ke ti ja dadat vo race!

....inache,.,...barem vo "trulata" amerika,..vo nekoi drzavi,..na kolite im pishuva na vratata ,...to serve and protect !

a, ne ovie tukashnive dembeli...gi mrzi i da se pomrdnat od mesto ...

pa,...shto ke im stane , ako i dojdat na mestoto na "nesrekjata"?! ,..i ednostavno im kazat:...ova nas ne e ne tangira...megju sebe reshete si go ,..i tolku...a , ne nekoi glupavi zakoni( poglupi ne moze da bidat,...ili pak moze?!збунетост)...ke te kaznel ako go povikash...


Така е, сите европски и светски закони се глупави за нас, само нашите се најдобри... и секако најпаметни!ма%20ајде

Зошто има тогаш потреба да дојде полиција... за да ти каже “решете си меѓу себе“?збунетост
Ако на “трулиот запад“ викнеш полиција - ќе си ги платиш и трошоците за доаѓањето на екипата.
И мачката ќе ти ја дадат во раце, ама и за тоа ќе си платишнамигнување





Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 09:03
Не знам, само се прашувам на која основа осигурителните компании ке ја покријат штетата која е настаната ако се нема полициски извештај кој укажува кој е кривецот за настанатата сообраќајна несреќа... па нели на тој принцип работат осгурителните компании?

Не е важно колкава е штетата, нека биде и 2000 ден. сепак треба да се има покритие на тоа. Што ако еден од шоферите е под дејство на алкохол или нема воопшто возачка дозвола или нерегистрирано возило кое не смее да се вклучи во сообраќајот?

Еххххх... тоа ни е...
Homo homini lupus est...
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 16:18
he said:

"Што ако еден од шоферите е под дејство на алкохол или нема воопшто возачка дозвола или нерегистрирано возило кое не смее да се вклучи во сообраќајот? "


-e pa,...takviot ...ne treba voopshto i da se rasprava ,..makar i prav bil,...ako onoj drugiot e ...poinatliv,...ednostavno,...pomalku ke go koshta popravkata na voziloto ,..otkolku da se ebava ,..zoshto bez dozvola...pijan ...i  sl...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.