IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Vo odlichna sostojba i posle 50 godini
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Vo odlichna sostojba i posle 50 godini

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Vo odlichna sostojba i posle 50 godini
    Испратена: 20.Април.2009 во 03:47
Sosem sluchajno bev svedok na eden real life test.

Imeno, zhena mi se podgotvuva denovive da proslavuva 50 godishnina od osnovanjeto na nejzinoto uchilishte i vo podgotovkite na programata predvidea oficijalno otvaranje na vremenskata kapsula ostavena od denot na svechenoto otvaranje na uchilishteto.

Za da nema iznenaduvanja, kapsulata vekje ja otvorija i vidoa sto ima ostaveno vo nea. Od site artefekti mene najmnogu me interesirashe pronajdenata audio kaseta.

Lugjeto pred 50 godini napravile audio snimanje so kasetofon (koj znae kakva marka i koj kvalitet???) na nekoja kaseta (bez nikakvi oznaki od nejziniot proizvoditel), smetajki deka bi bilo dobro da se prezerviraat i nivnite glasovi. Mozham da si pretpostavam deka togash mislele oti audio kasetata, kako najnovo tehnichko dostiganje na toa vreme, kje bide najpametniot izbor sto mozhele da go napravat.

Dodeka ja drzhev kasetata vo race si mislev: zamisli, ovaa kaseta stoela negibnata celi 50 godini, magnetniot zapis za celo vreme degradiral, imalo cross-magnetiziranje preku namotkanite sloevi na lentata... vo race drzhev, za mene, prv prakichen test na trajnosta na eden analogen magneten zapis.

Za srekja doma se ushte imam edno staro kujnsko radio so kasetofon, pa ja staviv kasetata vo nego. Stisnav "Play" i ... izleze zvuk od onaa mala bezimena crna kaseta! Snimkata beshe dosta dobra. Ako se zeme vo obzir deka verojatno bila snimena so tehnologija koja za segashni priliki e kako od kameno doba, snimkata beshe mnogu dobra! Bidejki ne mozham da sporedam segashno napravena snimka so istiot kasetofon, ne mozham da sudam kolkava e degradacijata, no spored onoa sto go slushnav mozham da kazham deka bev navistina prijatno iznenaden!

Toa mi dava do znaenje deka site onie snimeni video kaseti koi mozhebi ni se naogjaat nekade po fiokite, dokolku gi chuvame so vnimanie (podaleku od magnetni polinja, toplina, prashina i vlaga) imaat shansa da ostanat vo relativno mnogu dobra sostojba vo ramkite na nashiot zhivot. Verojatno bi imalo nekakva degradacija, no ne onakva kakva sto si pretpostavuvavme.

I toa beshe analogna snimka. E sega, ako zememe vo obzir deka skoro site nashi video snimanja se digitalni, zakluchuvam deka kontentot snimen na niv kje bide zachuvan vo negoviot potpolen originalen kvalitet. Rabotata e sto kaj analognoto snimanje sekoja minimalna degradacija na signalot definitvno vizuelno se zabelezhuva. Kaj digitalnoto snimanje se usnimuvaat edinici i nuli kako binarno kodificiranje, pa zatoa se dodeka e mozhno tie brojki da bidat prochitani ne igra uloga kolku e toj signal zachuvan kako silna ili slaba snimka.

Ova sto go dozhiveav so audio kasetata mi pokazha deka moite digitalni kaseti sigurno kje imaat podolg zhivoten vek od mene!

E sega, da dozhiveam ushte 50 godini, pa da gi proveram onie DVD diskovi sto mi se motaat po fiokite... onie de, za koi velat deka kje traat 100 godini.
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2009 во 01:10

Stanuva zbor za Compact Cassette ?

Ako e taka, 50te godini ne mi se poklapaat
so datumot koga prv pat e prezentirana CC od Philips:

"Philips introduced the compact audio cassette medium for audio storage in Europe in 1963, and in the United States in 1964, under the trademark name Compact Cassette."

( od Compact Cassette - Wikipedia, the free encyclopedia )

?!?


Pozdrav

Igor


Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2009 во 03:07
Za ater na vistinata i jas bev nekako somnichav (ne veruvav deka kompakt kasetata kako tehnologija e vekje stara 50 godini), no snimkata od svechenoto otvaranje na uchilishteto, napraveno pred 50 godini i stavena vo kapsulata, beshe na mnogu stara kompakt kaseta. Barem do tolku se razbiram od kaseti...

Edinstveno ako mozhebi snimkata od lentash ja presnimale na kaseta koga ovie po nekolku godini oficijalno doshle na amerikanskiot pazar...

Pa duri i da bilo taka, kasetata verojatno e stara povekje od 40 godini !
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.