IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Забава > Музика
  Активни теми Активни теми RSS - Iron Maiden
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Iron Maiden

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2009 во 21:49
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Сум била во родното место на Брус Дикинсон, Ворксоп во Јоркшир, мал ружен град, дупка. Не му било лесно на типот ко дете.плазење
Iron Maiden бенд институција.
 Топ песна ми е: Can I Play With Madness
прва песна што ја имам слушнато од нив среќа
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Phantomlord Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ThrasheR

Регистриран: 11.Септември.2008
Локација: Битола
Статус: Офлајн
Поени: 434
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Phantomlord Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2009 во 22:25
Originally posted by zabegan zabegan напиша:


Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Сум била во родното место на Брус Дикинсон, Ворксоп во Јоркшир, мал ружен град, дупка. Не му било лесно на типот ко дете.плазење
Iron Maiden бенд институција.

 Топ песна ми е: Can I Play With Madness
прва песна што ја имам слушнато од нив среќа


Исто и јас прва песна што ја имам од Maiden слушнато. Иначе не знам што да кажам за кралевите на хеви металот. Од почетокот до денешен ден they kick ass :)
\m/>.<\m/ Thrash' till death \m/>.<\m/
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 01:21
Прва и најјуба задоволство

http://www.youtube.com/watch?v=hmFobREx7CE

Phantom of the Opera - Iron Maiden

Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 20:21

A Matter of Life and Death
(прашање на животот и смртта) е четиринаесетти студиски албум на англискиот хеви метал бенд Iron Maiden. Беше издаден на 25 август 2006 година во Италија и во Финска, на 28 август во целиот свет, и 5 септември 2006 година во САД, Канада и Јапонија. Тоа е првиот хеви метал албум кој дебитира на 4-то место во Индија, и стигна до 2-ро место на индиските листи. Тоа е исто така еден од ретките рок / метал албуми кои стигнале до платинест тираж во Индија. Тоа е првиот албум во повеќе од 30 годишната кариера на Iron Maiden да влезат во САД билборд топ листите на најдобрите 10 во, и третиот албум, каде што Стив Харис имаше удел во пишувањето или музиката на секоја песна. Овој албум достигна успех во многу други земји.

Иако албумот не е концепт албум, војната и религијата се повторуваат во темите и стиховите во текот на албум, како и во дела на албумот. Насловот е, исто така, поврзан со  војна, кој го дели името со филм од 1946 год. чија примарна цел е Втората светска војна и Royal Air Force пилот, иако пејачот Брус Дикинсон изјави дека насловот и темно лирските теми дојдоа делумно од детството на искуства на членовите на бендот додека растеле во ерата на Студената војна, кога доживеале заеднички стравувањата од непосредни уништувања и војни.

Бендот, се уште е во ист состав како и во нивните претходни два студиски албуми. Почнато е со пишување на песните на крајот на 2005 година, по нивните енормно многу успешни настапи во САД и во Европа.

Со цел да се обезбеди повеќе "во живо" звук, албумот не е мастеризиран. Продуцент Кевин Ширли изјавил: "Тоа значи дека слушателите ќе го слушнат новиот албум токму онака како што звучеше во студио, без додаток на EQ, компресија, аналогни проширување, итн, и морам да кажам, јас сум прилично среќен со крајниот резултат. "

Можеби и затоа овај албум ми е еден од најомилените на Iron Maiden, и еден малкуте чии што сите песни ми се допаѓаат.

Еве ги песните од гореспоменатиот албум:
No. Title Lyrics Music Length
1. "Different World"   Steve Harris Adrian Smith, Harris 4:17

2.

"These Colours Don't Run"  
Bruce Dickinson Smith, Harris 6:52

3.

"Brighter Than a Thousand Suns"  
Dickinson, Harris Smith, Harris 8:44

4.

"The Pilgrim"  
Harris Janick Gers, Harris 5:07

5.

"The Longest Day"  
Dickinson Smith, Harris 7:48

6.

"Out of the Shadows"  
Dickinson Dickinson, Harris 5:36

7.

"The Reincarnation of Benjamin Breeg"  
Harris Dave Murray, Harris 7:21
8. "For the Greater

Good of God"  
Harris Harris 9:24

9.

"Lord of Light"  
Dickinson Smith, Harris 7:23

10.

"The Legacy"  
Harris Gers, Harris 9:22



Изменето од Anarchy - 06.Јуни.2010 во 20:29
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 20:28
Да не знаеш кој од членовите на Мејден е историчар?
Мислам дека е Харис, оттаму и многуте песни поврзани со историски настани, митологија, историја, војсководци...
Инаку омилен албум ми е "No prayer for the dying", многу е мрачен, не е толку епски како другите...


Изменето од LiDivio - 07.Јуни.2010 во 12:21
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 20:37
Мислам дека беше Steve Harris, ама не сум сигурен. А овај Bruce Dickinson е пилот. голема%20насмевка
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2010 во 12:24
Што мислиш, зошто после албумот "Fear of the dark" нагло опаѓа квалитетот на песните на Мејден? Мене ми се чини како ,,со сила,, да ги прават албумите, заради квантитет. Дали е тоа недостиг на инспирација или другите албуми се толку добри што ни еден од новиве не може да ги надмине?
ПС. Последниот го немам темелно преслушано, само онака површно, може тој да ја врати славата...

Изменето од LiDivio - 07.Јуни.2010 во 12:27
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2010 во 18:30
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Што мислиш, зошто после албумот "Fear of the dark" нагло опаѓа квалитетот на песните на Мејден? Мене ми се чини како ,,со сила,, да ги прават албумите, заради квантитет. Дали е тоа недостиг на инспирација или другите албуми се толку добри што ни еден од новиве не може да ги надмине?
ПС. Последниот го немам темелно преслушано, само онака површно, може тој да ја врати славата...

Кажи ми како мислиш дека опаѓа квалитетот? Што недостига?

После "Fear of the dark", го издаваат "The X Factor" албумот, на кој не пее Дикинсон, туку Blaze Bayley, кој има помали вокални способности од Дикинсон. Ќе се сложам дека "The X Factor" не ги исполнува очекувањата и е еден од послабите албуми на Iron Maiden. До некаде дека пее Блејз, до некаде и дека песните се такви какви што се, мене нема песна од тој албум што ми се допаѓа.

Ама со следните албуми "Virtual XI" - на овој се уште пее Блејз, од 8 песни, според мене промаршени им се само 2.

После овие албуми се враќа Дикинсон, се издаваат "Brave new world" и "Dance of the death" - омилените мои албуми, нема ниту една утка во овие два албуми.


Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2010 во 01:55
Инаку, летово треба да излезе новиот албун на "фатенковциве", не можам да го дочекам да слушнам што напраиле.голема%20насмевка
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2010 во 14:41
Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:

Инаку, летово треба да излезе новиот албун на "фатенковциве", не можам да го дочекам да слушнам што напраиле.голема%20насмевка
Ееее ај да видиме, че го купам, во моја куќа Мејден имаат и колекционерска вредност па да видиме дали чичковците напреднале или заглавиле во прошлиот век.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2010 во 15:05
да Последниот албум што го издадоа A Matter Of Life And Death, пред да го слушнам  очекував дека ќе биде бледно издание, ама многу изненадија, а голем плус беше и тоа што албумот не беше мастеризиран. Мислам дека прочитав некаде (ме мрзи сега да барам пак), дека и наредниот албум ќе биде исто како во "живо" да го слушаме. голема%20насмевка
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2010 во 15:12
Албумот ќе се вика The Final Pointer, би требало да има 10 песни, ако во меѓувреме не направат некои измени. Треба да излезе на 16 Август.

THE FINAL FRONTIER

1. Satellite 15....The Final Frontier (8:40)
2. El Dorado (6:49)
3. Mother Of Mercy (5:20)
4. Coming Home (5:52)
5. The Alchemist (4:29)
6. Isle Of Avalon (9:06)
7. Starblind (7:48)
8. The Talisman (9:03)
9. The Man Who Would Be King (8:28)
10. When The Wild Wind Blows (10:59)

Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2011 во 10:52
Времиња...Многу ретко сега ги пуштам...
А кога ќе ми текне сум трчал во Поп Топ или така нешто беше во Скопјанка за секој нов албум на КАСЕТА бреееееее еј кои времиња биле
Нешто што тогаш многу ми се допшаѓаше,а и сега лепи на уво
Кон врв
Phantomlord Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ThrasheR

Регистриран: 11.Септември.2008
Локација: Битола
Статус: Офлајн
Поени: 434
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Phantomlord Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2011 во 15:27
Колку шо ме служи помнењето, знам дека бендот би требало следната година да влезе пак во студио да снима нов албум. Иако, сите мислеа дека The Final Frontier ќе биди последниот албум на Iron Maiden, членовите на бендот рекоја дека нема да ја завршат кариерата со 15 студиски албуми.
\m/>.<\m/ Thrash' till death \m/>.<\m/
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.