IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Општо > Животински и растителен свет
  Активни теми Активни теми RSS - СРЦЕ ЗА ЖИВОТНИТЕ - здружение
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СРЦЕ ЗА ЖИВОТНИТЕ - здружение

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
Прашање: Дали сте член на некое здружение за заштита на животни?
Одговор Гласови Статистика
2 [10,53%]
1 [5,26%]
8 [42,11%]
7 [36,84%]
1 [5,26%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2010 во 18:50
Originally posted by IggyK IggyK напиша:

Да, јас разбирам дека кучињата си имаат сопствена териториja и ја штитат па затоа може да се случи евентуално напаѓање но неможам да прифатам да се ограничам себе си каде ќе се движам и во една урбана средина.
Дворот кај комшијата е заграден и нема да му натрaпничам на комшијата, но уличните кучиња имаат поинаква за нас необележана претстава што е нивна територија.
И во право е еден мој познаник кога вели дека во ниту една нормална држава не постојат улични кучиња. И дека во Скопје повеќе права имаат уличните кучиња од луѓето кои мораат да ги избегнуваат затоа што ако те укаса никому ништо а ако го клоцнеш ќе ти се нафрлат организации и ниту една нема да ти помогне да те заштити за тоа што си претрпел кучешка агресија во доста случаи не по сопствена вина.

И најсрамно ми беше што тие странци кои беа на гости после една глетка на три улични кучиња како лајат по точак првин се стреснаа потоа се насмеаа уплашено и ја споредија Македонија со уште едно место на светов каде виделе таква случка, ни помалку ни повеќе а Индија.
Ми беше срам да искоментирам било што си велам во себе - ете што мислат СТРАНЦИТЕ за НАС, во право се, очигледно штом имаме улични кучиња во толкав број не сме подобри од браќата Индијци за овој хигиенски и безбедносен проблем.



Организациите и градот Скопје се виновни за настаната ситуација со кучињата. Искрено не се потребни големи финансии за да се формира една полициска единица кој ќе биде задолжена за нивно фаќање, и еден простор за нормално живеење, каде кучињата ќе бидат третирани доколку е тоа можно, и потоа да се дадат на вдомување. Инаку како што ние сме згрозени кога ќе видиме убиен човек, или човек што го тепаат така и животните се згрозуваат, па нормално е да станат агресивни.
Така да, ако некој е виновен, тогаш пред се, сме ние луѓето, а за моменталната ситуација никој друг туку градот Скопје, на кој што побитни му се спомениците, кои ќе изедат 20 буџети на една шинтерска и ветеринарна служба.

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2010 во 23:00
Originally posted by IggyK IggyK напиша:

Секако дека го прочитав писмото и јас ја разбирам вашата порака и вашите залагања. Единствено кое поддржувам и сум согласен со ВАС е да се вдомуваат што повеќе кучиња. А единствено за кое нема да сте согласни со МЕНЕ е да се врши еутаназија на кучиња кои се невдомени одредено време и дирекна еутаназија на агресивни кучиња.
Здружението меѓу другото изнесе токму таков предлог. Оние кучиња кои се изразито агресивни да бидат еутаназирани. Но такви во однос на вкупната бројка се далеку помалубројни.

Но со тоа што сите кучиња би се еутаназирале, коренот на проблемот нема да биде решен - а тој лежи во површниот и неправилниот однос на општеството кон животните(не само кучињата, туку и кон кравите, свињите, птиците и тн.)

Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2010 во 23:17
Originally posted by mimicria mimicria напиша:

PROTESTIRAM!!
"Srce za zivotnite" i "Spas za zivotnite" imaat stranica na fb za vdomuvanje na zivotni.

e sega e glavnatya caka.. pretezno se ulicarski kucinja i djukeli bez pedigre.. dokolku se pojavi nekoe rasno ili polu rasno kuce.. NE GO OBJAVUVAAT I GO DAVAAT NA SVOITE PRIJATELI...

Poveke ne gi poddrzuvam!!!

Selosno me razocaraa!!!

 

SRAM DA VI E!!!

NE MI OBJASNUVAJTE DEKA TAKVI SLUCAI NEPOSTOJAT! MOZAM DA VI NABROJAM NAJMALKU 5 KUCINJA KOI SE TAKA POSVOENI!!!

NELI STE OTVORENI I EDNAKVI ZA SITE????
Прво: „Спас за животните„ не е исто што и „Срце за животните„. Срце за животните секако дека ја поздравува идејата за вдомување животни, но деталите како тоа фунционира е во рацете на „Спас за животни„

Официјален сајт и лого на СРЦЕ ЗА ЖИВОТНИТЕ на фејсбук е овој:



СРЦЕ ЗА ЖИВОТНИТЕ - FACEBOOK



Второ: Не сум запознаен детално на кој принцип оди вдомувањето - ова првпат од тебе го слушам, но да речеме дека е тоа така како што ти велиш... каква е разликата? Расно нерасно, кучето си нашло дом. Или можеби ти имаш посебна желба на тацна да добиеш токму расно куче?

Трето: да потсетам дека главна мисија на срце за животните не е само спасување на кучиња и мачиња, туку пред се подигање на свеста кај луѓето дека животните имаат право на свој живот и животен простор, непречен живот според нивниот вид. Меѓу останатото тоа вклучува промовирање на вегетаријанскиот начин на исхрана, укинување на ловот и риболовот, природно самоодржливо стопанисување со шумите и националните паркови и тн.



Изменето од Majkl - 20.Јуни.2010 во 23:30
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2010 во 23:53
не%20вреден Токму така. Таа е официјалната страна на ФБ.

http://www.srcezazivotnite.org.mk   Нивната официјална страна
Претседател на здружението е Вангел Мичевски





СРЦЕ ЗА ЖИВОТНИТЕ - е здружение за заштита на животните и животната средина, оформено од ентузијасти, кои отворено се застапуваат за правата на животните, коешто е зацртано и во нашите цели на дејствување.

Нашите цели се:

1. Ширење на свеста за единството на човекот со животните и природата, и развивање на еколошки и високи етичко-морални квалитети, бидејќи се застапува за еднакво право на живот, како на човекот, така и на животните, растенијата и минералите, за да се постигне апсолутна слобода на животните и непречен живот според нивниот вид;
2. подигање и развивање на еколошката свест и заштита на животната средина;
3. вегетаријански начин на исхрана и живот и промовирање на истиот;
4. мирољубиво природно-самоодржливо земјоделско производство;
5. природно самоодржливо стопанисување со шумите и националните паркови.

Ние се залагаме за:

1. Укинување на ловот и претворање на ловиштата во национални паркови и резервати;

2. помагање на животните одгледувани во масовни фарми и штали, и оние одгледувани и чувани за експериментални, научни и други цели;

Секаков вид залагање за правата за достоен живот на животните:

1. Со своето дејствување да придонесеме за промени и дополнувања на Уставот и Законите кои на животните ќе им го гарантираат правото на живот, целосна слобода, животниот простор, заштита од теророт на луѓето, заштита од искористување, мачење и убивање;
2. Да влијаеме за промена на јавната свест за ублажување и спречување на:убивање на животните, гоење на добитокот за убивање, гоење на животни за прехрана, гоење на животни за потребите на индустриските гранки, злоупотреба на животните како домашни миленици, злоупотреба на животните за потреби за забава, експерименти со животни, злоупотреба на животните за сите останати себични потреби на човекот, сите видови на лов и риболов, кланици и месарници, рибарници, генетска манипулација, транспорт на животни и други неприродни зафати во животот на животните(уништување на почвениот живот преку вештачки и шталски ѓубрива и разни други хемиски средства),производство и употреба на неприродна и несоодветна храна за животните. Доменот на нашето дејствување е, првенствено, да се отстранат причините поради кои природата и животните срадаат на најразлични начини, а тоа, несомнено е незнаењето и неинформираноста на луѓето.


Мислам дека мораше да се стави текстов тука за да нема забуни.

Да не се мешаат со независните активисти кои се на чело со Венера Петковска. Тие на некој начин помагаат на здружението со нивните активности како на пример протесниот марш што се одржа денес.
Исто помагаат да се вдомат кучињата извадени од Вардариште. Сите заедно бараат формирање на Аnimal Police и спроведување на програмата Залови, стерилизирај и врати.

Добро е да се знае и оваа страна

http://www.vdomi.me/

Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
mimicria Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
magnet za defekti

Регистриран: 27.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mimicria Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2010 во 08:18
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by mimicria mimicria напиша:

PROTESTIRAM!!
"Srce za zivotnite" i "Spas za zivotnite" imaat stranica na fb za vdomuvanje na zivotni.

e sega e glavnatya caka.. pretezno se ulicarski kucinja i djukeli bez pedigre.. dokolku se pojavi nekoe rasno ili polu rasno kuce.. NE GO OBJAVUVAAT I GO DAVAAT NA SVOITE PRIJATELI...

Poveke ne gi poddrzuvam!!!

Selosno me razocaraa!!!

 

SRAM DA VI E!!!

NE MI OBJASNUVAJTE DEKA TAKVI SLUCAI NEPOSTOJAT! MOZAM DA VI NABROJAM NAJMALKU 5 KUCINJA KOI SE TAKA POSVOENI!!!

NELI STE OTVORENI I EDNAKVI ZA SITE????
Прво: „Спас за животните„ не е исто што и „Срце за животните„. Срце за животните секако дека ја поздравува идејата за вдомување животни, но деталите како тоа фунционира е во рацете на „Спас за животни„

Официјален сајт и лого на СРЦЕ ЗА ЖИВОТНИТЕ на фејсбук е овој:



СРЦЕ ЗА ЖИВОТНИТЕ - FACEBOOK



Второ: Не сум запознаен детално на кој принцип оди вдомувањето - ова првпат од тебе го слушам, но да речеме дека е тоа така како што ти велиш... каква е разликата? Расно нерасно, кучето си нашло дом. Или можеби ти имаш посебна желба на тацна да добиеш токму расно куче?

Трето: да потсетам дека главна мисија на срце за животните не е само спасување на кучиња и мачиња, туку пред се подигање на свеста кај луѓето дека животните имаат право на свој живот и животен простор, непречен живот според нивниот вид. Меѓу останатото тоа вклучува промовирање на вегетаријанскиот начин на исхрана, укинување на ловот и риболовот, природно самоодржливо стопанисување со шумите и националните паркови и тн.

 
me mrzi da kucam.. vidi go mojot prethoden post.. i nemoj da gi branis zatoa sto ne si vo pravo...среќа
Dajem ti verse i note, sve moje sarene perle na dar, jos te mogu pjesmom kupiti, lukavo i slatkorjecivo, jos uvjek mogu ti podvaliti ljubav...
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2010 во 18:30
Originally posted by mimicria mimicria напиша:

me mrzi da kucam.. vidi go mojot prethoden post.. i nemoj da gi branis zatoa sto ne si vo pravo...
Од прва рака имам информација дека тоа што ти го наведе нема врска со здружението кое се вика: „Срце за животните„, можеби има со некое друго, но со тоа нема.

Целите на здружението јасно ги наведов во претходните постови.
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2010 во 01:58
Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

Момчиња се изживувале врз мачка


изненадување
<SPAN =Apple-style-span style="WORD-SPACING: 0px; FONT: medium 'Times New Roman'; TEXT-TRANS: none; COLOR: rgb(0,0,0); TEXT-INDENT: 0px; WHITE-SPACE: normal; LETTER-SPACING: normal; BORDER-COLLAPSE: separate; orphans: 2; widows: 2; webkit-border-horizontal-spacing: 0px; webkit-border-vertical-spacing: 0px; webkit-text-decorations-in-effect: none; webkit-text-size-adjust: auto; webkit-text-stroke-width: 0px"><SPAN =Apple-style-span style="FONT-SIZE: 11px; COLOR: rgb(98,98,98); LINE-HEIGHT: 13px; FONT-FAMILY: Tahoma, Arial, Calibri; BORDER-COLLAPSE: collapse; TEXT-ALIGN: justify">

<SPAN =WB_INPRESS_Podnaslov id=ArticleSummary style="FONT-WEIGHT: normal; FONT-SIZE: 11px; COLOR: black; FONT-FAMILY: Tahoma, Arial, Calibri; TEXT-ALIGN: left">Осумнаесетгодишни момчиња од Кавадарци и од Валандово се осомничени дека извршиле кривично дело „мачење животни“.</SPAN>


Во декември минатата година, пријавените Ѓ.Л., М.Н.  и И.Н. од Кавадарци  и против Б.С.  и П.Т. од Валандово кои учеле во  училиште во Кавадарци, по претходен договор, фатиле животно-мачка, и го однеле во дворот на Ѓ.Л.


Тие  го измачувале животното со разни алати и предмети и му отсекле дел од телото, а сето ова го снимале на мобилен телефон по што видеоклипот М.Н. го прикачил на интернет. (Крај)



 


ццццц....стварно забегана работа бре....изненадување</SPAN></SPAN>


Садисти.
Можда се самозадоволувале гледајќи тоа, којзнае. Свашта.

Изменето од Tiggy Vicious - 17.Јули.2010 во 01:58
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2010 во 12:36
Ovaa vest koga ja procitav mi se zgadi zivot!
Tolku se namnozija ovakvi psihopati da krajno vreme e da se prezemat porigorozni merki i kazni sprema vakvite prestapnici, oti vakvo izivuvanje vrz zivotni e delo kaznivo so zakon.
Nemozam, ama stvarno nemozam da gi razberam takvite izopaceni umovi koj e toj poriv i potreba da vrsi tortura ili da ubiva nedolzni zivotni.
Opsto poznato e deka kaj site ovakvite koi se divat ili izvrsuvaat vakvi grozomorni cinovi nesto ne e vo red so nivnata psiha.
I lugjeto koi se svedoci na vakvi maltretiranja treba da gi prijavuvaat vakvite slucaevi a ne da dremat so skrsteni race.
Toa sto e zivotno ne mu dava za pravo na takviot gad da go maltretira. Uste pa i so cel pamet da snimaat takvi raboti, ko svadba da e ebate.
Ako nejkes da mu pomognes ne mu odmagaj i ostavi go da zivee.
Na zapad postojat specijalni policiski edinici koi se borat protiv vakviot vid na kriminal, maltretiranje, izivuvanje i ilegalna trgovija so zivotni i eden kup nevladini organizacii, koi imaat mokj da gi privedat vakvite prestapnici i da se zdobijat so izrecena kazna, paricna ili zatvor.
Ova treba seriozno da se sfati a ne kako nekoja normalna sekojdnevica, demek golema rabota za edna macka. Fuj!
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2010 во 19:22
Таквите луѓе треба да се лекуваат, казната нема да му ја излечи психата иако можеби поединци од страв поретко ќе прават такви садизми, но не дај боже па во иднина скришум тоа да го прават. Затоа е потребно лекување низ разговори со психотерапевти и психолози, да се најде коренот на таа желба послабите да се злоставуваат(тие на кои не им паѓа тешко да злоставуваат животни, лесно можат тоа да го прават и со луѓе, на пр. во војна кога владее беззаконие). А исто така потребно е низ образованието да се гради здрав однос кон животните како кон нешто што е мило, нешто што чувствува болка и радост слично како и луѓето.

Но се додека животните се третираат во теорија и пракса како извор на храна и други „корисни„ работи за човекот и општеството, ваквите инциденти ќе бидат можни. Имено, каква е разликата меѓу злоставување мачки и злоставување крави така што се држат во нездрави услови, или прасенцата се кастрираат без анестезија, на телињата им се сечат нозете додека се живи во моментот на колењето и тн...
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2010 во 07:46
Оној кој ги сака животните ги сака и останатите луѓе.Тоа е правило.Ја сака природата,...сака се што е живо и што го чини светот да биде поубав...и похуман.Едукацијата во тој смер треба да е почнувајки од домот па преку училиштата од најрана млчадост...Така ќе се создадат похумани генерации....да
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2011 во 10:52
Кратко Едукативно видео од Срце за Животните.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.