IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести > Избори
  Активни теми Активни теми RSS - Едновластие
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Едновластие

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 11:51
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

zatoa sto parite se mok, a za zal kaj nas budzetskite pari gi koristi partijata sto e na vlast, toa mnogu dobro se gleda po reklamniot materijal pred kampanja.... pred da dojdat na vlast VMRO delea bbrosurki i ponekoe penkalce , od koga dojdoa , delea lokum i po 100 gr, kafe , gragjanite da se napijat i oblazat pred da pojdat na glasanje, pa i po 2-3 maici ... koga izgubija vlast, pak spadnaa na penkalca i upaljaci ... a denes, kapi, baloni, alki za race, pa za oklu vrat onie kako se vikaat, pa.... a SDSM za poslednive izbori, duri ni brosurki nemase



Џабе му се БРОШУРКИТЕ на СДСМ...
КАДАР нема тоа е проблемот со старите играчи не се игра во прва лига (ако таква постои во Македонија), потребно е реформирање нов ветер што ке ја задвижи опозициата...
За жал Бранко се враќа така да ништо од новиот ветер...

Тажно за сите нас, бидејки незнам навистина што би можело да ја задвижи власта, да биде поодговорна, што и да прават , дури и да несакат да владеат нема кој да ги замни...
Затоа браво за мамамд и темата бидејки навистина имаме ЕДНОВЛАСТИЕ...

Сепак не е до Брошурките верувај...


ne e do brosurkite, no barem ti bi trebalo da ja razberes poentata ... mokta e vo parite ... a budzetskite pari partijata na vlast i te kako si gi koristi za partiskite kampanji sto ne smee ... nema sto da se zboruva ponatamu
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 13:08
Бутел , тоа што се контролира со пари е многу малку во споредба со силата на народот...
Инаку како ќе паднеше СДСМ 1998 и 2006 , како ќе паднеше ВМРО 2001 , точно е тоа што го зборуваш мегутоа тоа не г измисли Груевски од секогаш било така...
Пример е администрацијата која баш поради пумпање со партиска војска отитедна е у к...ц..
Мегутао уште еднаш ТОА не го измисли ГРУЕВСКИ, туку само продолжи по веќе добро утвредната пракса...што никако не го оправдувам...
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 13:31
zalno e sto slepo go branis, a zivees vo zemja kade sto znaes i sam kako se finansiraat partiite i kakvi pari trosat za svoite kampanji

za reklamata DU BIST DEUTCHLAND ne e potroseno ni edno evro od budzetot zar ne?

nema sto ponatamu da se zboruva

Gruevski ne e izbran za da prodolzi da gi pravi uste poveke grsskite na drugite, tuku da ne gi pravi i vovede red

za zal Gruevski e katastrofalna greska na ovoj narod, a sto e najstrasno, toj uspea do taa mera da vtera strav vo koski, sto narodot ne se ni osmeluva da si ja popravi greskata

kazi mi, ama iskreno, da vo germanija se slucea patriotskite kasi, i da padnea na sud sto ke se slucese?
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 13:36
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

zalno e sto slepo go branis, a zivees vo zemja kade sto znaes i sam kako se finansiraat partiite i kakvi pari trosat za svoite kampanji

za reklamata DU BIST DEUTCHLAND ne e potroseno ni edno evro od budzetot zar ne?

nema sto ponatamu da se zboruva

Gruevski ne e izbran za da prodolzi da gi pravi uste poveke grsskite na drugite, tuku da ne gi pravi i vovede red

za zal Gruevski e katastrofalna greska na ovoj narod, a sto e najstrasno, toj uspea do taa mera da vtera strav vo koski, sto narodot ne se ni osmeluva da si ja popravi greskata

kazi mi, ama iskreno, da vo germanija se slucea patriotskite kasi, i da padnea na sud sto ke se slucese?


Не го бранам, напротив разочаран сум што некој лоши навики ги презема од предходниците...

Мегутао уште еднаш ТОА не го измисли ГРУЕВСКИ, туку само продолжи по веќе добро утвредната пракса...што никако не го оправдувам...


Од текстот погоре...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 22:08
 Ako napravime ednostavna paralela pomegju vladeenjeto na samiot Gruevski do vonrednite parlamentarni izbori i po niv kje uocime drasticna razlika.
Mnogu promashuvanja od odredeni ministri se slucija vo vtoriot period od vladeenjeto. Arogancijata shto ja pokazuvaat odredeni ministri go preminuva limitot koj im e daden. Iako Butel kje mi zameri, jas seushte veruvam deka Gruevski kje prezeme nekoi cekori da gi nadmine ovie ne sakani situacii i promashuvanja koi mu se slucuvaat.
Zalosno e koga mnogu lugje velat...glasav zaradi Gruevski. Znaci ne zaradi izborot na nekoj kadar...gradonacalnik ili neznam shto tuku zaradi doverbata vo Gruevski.
Sega koga se diskutira za kogo da se glasa ... lugjeto razocarano velat...-Glasal ne glasal tie kje si se izberat. Do koga? Zoshto se doveduaat vo situacija narodot da bide vo apatija?


Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2009 во 11:17
ne ti zamruvam, no se cudam od kade naogjas nesto za da uste veruvas vo nego , pogotovo deka ke smeni nekoj od onie ministri koi imaat veke po nekolku kiksovi.

toj niednas ne kaza deka nekade se pogresilo , za se sto ne mu odi krivi mu se drugi, ne onie okolu nego ili toj samiot

pak ke go spomnam Obama, iako Amerika voopsto ne mi e primer za edna demokratska zemja, no toa e covek koj vleva doverba , koga nema ni mesec dena kako dal zakletva, i se izvinuva zatoa sto predlozil lugje koi nemale plateno danok na drzavata , tie voopsto nitu sednale na stolcinjata uste i uste veli deka ne moze da se zboruva za etika pred narodot ako tie samite ne ja sproveduvaat...

a kaj nas? Pero si lapase honorari i zatoa stana minister... Slaveski vcera site ne pravi budali i toa ne po prv pat... a Gruevski?? sirotiot, 24 casa, glava ne kreva od rabota i ne gleda sto se slucuva
Кон врв
dras Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 858
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dras Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2009 во 16:16
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

 Ako napravime ednostavna paralela pomegju vladeenjeto na samiot Gruevski do vonrednite parlamentarni izbori i po niv kje uocime drasticna razlika.
Mnogu promashuvanja od odredeni ministri se slucija vo vtoriot period od vladeenjeto. Arogancijata shto ja pokazuvaat odredeni ministri go preminuva limitot koj im e daden. Iako Butel kje mi zameri, jas seushte veruvam deka Gruevski kje prezeme nekoi cekori da gi nadmine ovie ne sakani situacii i promashuvanja koi mu se slucuvaat.
Zalosno e koga mnogu lugje velat...glasav zaradi Gruevski. Znaci ne zaradi izborot na nekoj kadar...gradonacalnik ili neznam shto tuku zaradi doverbata vo Gruevski.
Sega koga se diskutira za kogo da se glasa ... lugjeto razocarano velat...-Glasal ne glasal tie kje si se izberat. Do koga? Zoshto se doveduaat vo situacija narodot da bide vo apatija?


 
....не ми е јасно што има тука за чудење, и што е најважно каде барате оправдување,....тимот обично го прави Лидерот, а тој самиот си бара некој да биде кривецот,.... особено кога народот ќе му го сврти грбот,....., во Македонија за жал проблемот е што граѓаните на Македонија се уште „не можат“ да го прочитаат Лидерот, или толку знаат, односно толку можат да разберат,  од секојдневните ТВ лаги на програмата „ОСТВАРУВАМЕ“, која за жал во задниве две до три години беше турбо интерпретирана на сите ТВ сервиси,.....или пак останува синтагмата дека „сакаме да бидеме излажани“.....од ароганција иначе патеше предходната Власт,....новите се уште не се толку арогантни колку е народот во заблуда,.... но има време и за тоа,......а од кечап сигурно не бидува јака опозиција за тоа треба време...... веројатно оние што треба да се во сенка треба да  сватат дека треба да се таму, а за политика ,....да остават на некои млади момчиња....
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2009 во 11:16
Originally posted by nelson nelson напиша:

sega e najgolemoto ednovlastie!...i ne znam so vie e vam...branko pa branko...sega e vmro na vlast!




За жал сега е средниот СТАДИУМ  на БАШИБОЗЛУКОТ. Но по турскиот пример. Ние во се сме нај. Така и во во овој случај башибозлукот е уште полош од оној кој го правеле турските аги и бегови од времето на Османлиската империја.
Жално. Но, вистинито.

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.