IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Дијабет - прашања?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дијабет - прашања?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
maja1984 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Мај.2014
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja1984 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2014 во 20:09
a i da nadopolnam imam samo 30 god
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2014 во 12:06
Здраво Маја,

Не можам да говорам лично од свое искуство, но мајка ми помина низ ова пред некоја година.
Далеку постара жена од тебе, со секојдневни нервози, стресови и операција пред неа.
По рутинска проверка на крвна слика, шеќерот и беше 9.3 и под итно и рекоа да направи уште еден тест со тоа што цела недела нема да касне ништо благо, ниту овошје ниту пак да става шеќер во кафето, користеше Натрен.
По недела дена испитувањето покажа 8,9 и започна директно со таблети Глибедал со тоа што и ден денес ги пие.
Но и со 8,9 не и поставија конкретна дијагноза Дијабет, туку и ден денес е само покачен шеќер.
Со оглед на тоа што навистина малку благи производи конзумираше, по консултација со доктори заклучија дека главната причина за покачениот шеќер и е стресот и нервозата (кои што ги имаше и сеуште ги има во големи количини)
Од диетата твоја, што сама си ја креирала, не ги исфрлај овошјата и секогаш кога ќе имаш потреба за благо (а ќе имаш) или игнорирај или касни овошје.

Вртоглавиците можат да бидат и од строгата диета а и од нагло намалување на шеќерот во крвта. Поткасни тогаш нешто овошно.

За опасно, опасно е. Ама ако не продолжи да ти се покачува мислам дека ќе се среди се.

Поздрав.
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2014 во 22:02
Originally posted by maja1984 maja1984 напиша:

pozz.sakam da prasam imam 90kg i pred nekoj den mi se pojavija circinja na teloto po sto se nervirav cela nok mislejki deka kojznae sto mi e isto taka ne bev jadena nisto.sabajlinata bev na doktor i mi proverija krv i mi izleze sekerot deka mi e 6,1.taka da mi bese malku pokacen i mi dadoa gluformin da pijam na 12 saati.i isto taka i antibiotik alicef.
e sega jas eve veke 5 dena nemam kasnato niti nisto blago niti gazirano tuku sama na svoja raka se vnesov na stroga dieta kade vnesuvam i malku leb,no sakav da prasam bidejki mi se javija i vrtoglavici dali e mozno da e od dietata sto ja drzam ili pak sega sekerot mi se simnal nisko.
zosto kako sto pisav bev iznervirana cela nok pred da mi zemat krv a i neznam kolku e seriozna rabotata so sekes 6.1.ke ve molam za iten odgovor zosto neznam dali da prestanam da gi pijam apcinjava ili da prodolzam.
a i kolku e stetna bolesta i dali se leci vo mojov slucaj


Глукозата со вредност 6.1 ммол/л е горна граница за нормални вредности.
Вредноста може да биде и последица од стресот, зависи и претходниот ден кога последен пат си јадела(треба да си гладна најмалку 12 часа пред да ти земат крв).
Смени ја прво исхраната, смени го белиот леб со црн,место шеќер користи цимет, не се доведувај до состојба на гладување во никој случај (можно е вртоглавицата да е предизвикана од тоа што си ја редуцирала храната-шеќерот), пиј вода.
Доколку не се смени состојбата направи глукоза толеранс тест (OGTT) и тогаш ќе знаеш дали се работи за дијабет или не.
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
Артерико Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Септември.2016
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Артерико Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2016 во 14:50
Пред една година Kирил бил на смртна постела од гангрената на стапалото кое веќе било сиво, а која ја добил поради тешкиот дијабетес
– Тој ме врати во живот за само две недели.
-Луѓе, има спас дури и од гангрена. Јас имам нова нога и воскреснав за нов живот –раскажува Kирил.
http://nmd.mk/selectedarticle.aspx?cid=21430&scID=2133&l=63#cpage=1

Коктел Артерико: http://arteriko.com.mk/
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.