IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Неколку искуства...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Неколку искуства...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2009 во 08:45
Лоши искуства но позитивен крај некако се толерираат но кога лекарската грижа/негрижа завршува со смрт секогаш остануваат дилеми дали можело да се направи повеке, дали е направено се да се спаси жовечкиот живот.
Пациент починал по вадење камен во мочен канал
Кон врв
pcelka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3326
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pcelka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2009 во 18:42
Мајка ми редовно оди на лекарски контроли, и до сега беше
добро се, но при последната контрола докторката и рече дека
има голем, калкулус или камен во жолчното кесе. И вика ова
треба веднаш да се отстрани. Мајка ми и вика никогаш до
сега не осетила никакви болки или напади од жолчката.
Друг, доктор, вика додека не осетиш болка и не ти смета
не е потребна операција, каменот може никогаш да нема да
направи реакција.Како е можно за само една година да израсне толкав голем камен, колку зрно грав ???
И сега што да прави и кого да слуша ?
секој нов ден, носи нова надеж...
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2009 во 20:23
Originally posted by pcelka pcelka напиша:

Мајка ми редовно оди на лекарски контроли, и до сега беше
добро се, но при последната контрола докторката и рече дека
има голем, калкулус или камен во жолчното кесе. И вика ова
треба веднаш да се отстрани. Мајка ми и вика никогаш до
сега не осетила никакви болки или напади од жолчката.
Друг, доктор, вика додека не осетиш болка и не ти смета
не е потребна операција, каменот може никогаш да нема да
направи реакција.Како е можно за само една година да израсне толкав голем камен, колку зрно грав ???
И сега што да прави и кого да слуша ?

Da go poslusa vtoriot lekar.....
Pravilo vo medicinata isto e i ,,ne diraj lava dok spava,, dodeka nema problemi ( bolki spazam , jaki koliki napad , problemi so ishranata povrakanje) ne treba da ja ostrani zolckata oti taa sepak si ima svoja uloga vo teloto.........ne e problemot samo operativno da se odstrani ........ problemite doagjat odposle i cel zivot ke ima razlicni simptomi poradi nejzinoto odstranuvanje poradi disbalans na zolcnite kiselini ama toa e veke druga tema.....
Teloto prestavuva edna idealna laboratorija cija hemija sama si ja regulira........koga veke ne ke moze da se spravi so toa teloto dava jasni signali ili taka ili poremetuvanje na laboratoriskite normalni vrednosti velime pravime  analizi na krv i mokraca......
Kazi mi kako stoi majka ti so holesterolot i so bilirubinot???
Koga se ima visoki vrednosti na holesterol doagja do poremetuvanje na izlacuvanje preku zolckata doagja do golema koncentracija na zolcni kiselini i stvaranje na kamencinja velime od holesterolsko poteklo i tie bogami so se veli preku nok mozat da se stvorat.....ama pazi губитник i preku nok da isceznat......dodeka ako se so pomesani so kalcium ...pigmentirani nema spas kaj niv nema topenje samo so operacija ostranuvanje......
Stom nema nikakvi simptomi samo ke vnimava na ishranata.....
kupi i caj vo Bilnata apteka na Alkaloid protiv vospalenije i kamcinja na zolcka ,Helmenta, mislam deka se vikase..... Tbl.Mendiaxon ....i da ima pri raka anlgetik+spazmolitik( analgin+ spazmex forte) .
еве конкретно што треба да знаетеЧ
Камен во жолчка
 
Неактивноста и мрсната храна предизвикуваат камен на жолчка, болест која масовно владее во светот
 
 
 
 

Десет проценти од вкупната популација има камен на жолчка. За таквата состојба е виновна нездравата исхрана и недоволната физичка активност. Затоа менито на секојдневната прехрана треба да содржи варена, а не пржена или печена храна. Црвеното месо да се исфрли од исхраната, односно да се замени со бело месо и риба.

Фактори за создавање на камен на жолчка:

Храната игра важна улога во создавањето камен на жолчка, посебно онаа која е богата со масти и јагленохидрати. Сепак, не е толку важно количеството на калории кое се внесува во организмот, туку енергетската нерамнотежа, која настанува како резултат на недоволната физичка активност. Од голема важност е и зголеменото ниво на триглицериди, како и намалената работа и подвижност на жолчниот меур.

Симптоми на болеста:

Во почетниот стадиум (некогаш дури и две години подоцна) лицата ги немаат симптомите на болеста, но по извесен период камењата можат да се зголемат дури и до 5 сантиметри. Доколку се случи некои од нив да се придвижат кон тенкото црево, најчесто заглавуваат во водата на жолчниот меур и тогаш предизвикуваат болки. Најостри болки можат да се јават во горната десна страна на стомакот, кои траат неколку часа, проследени со мачнина и повраќање.

Типови на камен:

Во однос на изгледот и хемискиот состав, каменот на жолчка се дели во две основни групи: холестеролски и пигментски.

Холестеролскиот камен, кој е застапен во 80% од случаите, може да биде чист (обично еден голем камен, со бело-жолта боја) и мешан (повеќе ситни камења), додека пигментниот камен обично е мал и црн, а се создава кај пациентите со хронични заболувања, како хемолиза, алкохолна цироза на црниот дроб и инфекција на жолчните патишта.

Лекување на болеста:

Кога димензијата на камењата е помала од 3 сантиметри, тие обично не создаваат проблеми и се применува таканареченото лекување со чекање. Во таков случај, болниот нема да биде подложен на операција и не мора да зема лекарства, туку му се препорачува промена во начинот на исхрана.

Ако каменот на жолчката му создава болки на болниот, а тој поради одредени здравствени причини не може да подлежи на операција, тогаш се одредува терапија со лекови кои го растопуваат каменот.

Задолжително се интервенира со хируршки зафат ако жолчниот камен дава алармантни симптоми, создава клинички компликации и ако се наоѓа во жолчната вода. Операцијата може да се изведе на класичен начин со отворање на стомачниот дел или по ендоскопски пат, односно примена на специјални камери и инструменти.

Начин на исхрана:

За болните од камен на жолчка се препорачува режим на исхрана со мала застапеност на масти, а доволно јагленохидрати. Подоцна во исхраната постепено се вклучуваат и протеини. Треба да се јаде почесто, но во мали количини. Храната да изобилува со овошје, зеленчук и сокови, а да се избегнуваат рафиниран шеќер, слатки, кофеин и чоколадо. Да се конзумираат млеко и млечни производи со ниска масленост. Да се практикува варена, а не пржена или печена храна. Црвеното месо да се исфрли од исхраната, односно да се замени со бело месо и риба. Пожелно е да се избегнува и жолчката од јајцата. Брзото губење на килограми, исто така, може да предизвика дополнителни проблеми.

После поголем оброк добро е да се лежи барем половина час, а на предниот жолчен меур да се стави топол облог.

Во текот на присутноста на болките, најдобро е воздржување од храна, а доколку се конзумира, тоа да бидат течности, како зашеќерен чај, овошни сокови и варено млеко.

 

Вредноста на покачен билирубин ни дава можност за откривање на проблеми со жолчката ,,holecistit,, види како го презентира руската медицина во која имам многу поверење за разлика од нашиве лекари( секоја чест на исклучоци)кој верувај ми дека преку ноќ земаат дипломи и отвараат ординации затоа многу е битно кој лекар се консултира верувај тука е најголемата грешка........
молим те има лекари што гледат во ехо апарат плод како тумор на телото ....а не 3см на мајкати камен ..........
кој знае штоо гледаат.....???
и колку е се обучени затоа .............и немој секогаш тоа да го земаш здраво за готово......ама тоа е!!
денес ако лекарот ќе рече ....ај паси трева голема%20насмевка......ќе се паси оти се има големо поверење најчесто  неоправдано....ама тоа е....!!!

Нормы общего билирубина: 3,4 - 17,1 мкмоль/л – для взрослых и детей (кроме периода новорожденности). У новорожденных билирубин высокий всегда - это так называемая физиологическая желтуха.

Норма прямого билирубина: 0 - 3,4 мкмоль/л.

Анализ билирубина может показать отклонение от нормы билирубина. В большинстве случаев изменение уровня билирубина - признак серьезных заболеваний в организме человека.

Повышенный билирубин симптом следующих нарушений в деятельности организма:

  • недостаток витамина В 12
  • острые и хронические заболевания печени
  • рак печени
  • гепатит
  • первичный цирроз печени
  • токсическое, алкогольное, лекарственное отравление печени
  • желчнокаменная болезнь.

Если прямой билирубин выше нормы, то для врача эти показатели билирубина – повод поставить следующий диагноз:

  • острый вирусный или токсический гепатит
  • инфекционное поражение печени, вызванное цитомегаловирусом, вторичный и третичный сифилис
  • холецистит
  • желтуха у беременных
  • гипотиреоз у новорожденных.
Така пчелке моја ....не ми се секирај.............чим е добра нека тера така земи и чај ....направи и анализи на холестеролот и билирубинот....и нека внимава на начинот на исхрана........намигнување слушај ме ти мене !!! големо%20гушкање
п.с.
мајка ти пчелке нека прави ....редовни лабораториски контроли.....ако се во ред ....нема што да иде на лекар намигнување



Изменето од bijonse1 - 09.Август.2009 во 20:55
Кон врв
pcelka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3326
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pcelka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2009 во 17:01
Ох Бионсе, сега незнаеш колку ми олесна кога го прочитав
ова што си ми го напишала...

Зачудувачо е тоа што сите резултати од биохемиските анализи и се добри, матичниот лекар и рече дека резултатите и се како на девојка, а мајка ми има 46 години...
холестеролот и е 5,2
билирубинот или урината, е токму онаква како што треба
бистра и светло жолта а тоа рН е 5
триглицеридите се 1,1
гликоза 4,2
уреа   2,8
сето ова се откри сосема случајно на ехо на абдоменот, а докторката пак не извади од памет.. три пати и повтори..
дека ова под хитно требало да се вади...
Имаш право кога викаш дека и секој за доктор не го бива.
За исхраната, цел живот јаде само салати овошје и понекогаш риба... и ќе ти повторам дека никогаш до сега не осетила никаква болка или пак некаков предзнак.
Сега сака да отиде во Железара, на приватно и таму пак да направи комплетни прегледи.

А дали е можно каменот да се добие од ,,голем стрес,, ??
Не сум слушнала до сега Бионсе дека камен во жолчка би можел да се стопи со лекарства.Ако е така, мислам ако би можело без оперативен зафат да го снема, навистина ... доста и беа болки од друг вид...
Многу ти благодарам...
секој нов ден, носи нова надеж...
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2009 во 18:55
ако посака човек да му направат крвна слика, не дај боже да стаса да отиде кај 9... има сто луѓе, и тоа стари... жал ми е да ги гледам како се мачат и чекаат уште од којзнае кога, една лабораторија, и две сестри.... зошто нема три лаборатории и шест сестри ??

и друга работа, очигледно згрешив што љубезно си прашав за тоа дали може крвна слика да ми се прави подоцна... добив еден поглед од сестрата... и намрштено ми вика... па ШО си чекала до сега, уште од кога ти е упатот даден... откако и кажав дека не можам глава да кренам од учење за да дојдам и да се маткам низ ходници, само ми рече... тоа не е оправдување и ми ја трасна вратата......

она ќе ми кажува кога и како да идам за крв

а да не кажувам ако ви дојде ред за брис или алерго тест
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2009 во 22:45

Каменот во жолчната кеса е доста често заболување. Најчесто се јавува кај лица помеѓу 30 и 60 годишна возраст, но може да се јави и кај помлади, па дури и кај деца. Одреден број на луѓе имаат латентен камен во жолчната каеса. Тоа значи дека тие немат никакви симптоми, немаат напади на болка и го носат каменот целиот свој живот. Некои истражувања покажуваат дека каменот во жолчката е почест кај жените отколку кај мажите.

Од оваа болест посебно често заболуваат дебелите лица. Постои и фамилијарна склоност према оваа болест. Исто така, каменот во жолчката се јавува и кај лица кои боледуваат од атеросклероза или висок крвен притисок, од шеќерна болест или од некое друго заболување поврзано со пореметената размена на материите. Не е редок случај болниот да има истовремено и камен во бубрегот.

Ноќни напади

Каменот во жолчката се ствара од жолчните бои, кречните материи и холестинот. Во стварањето на каменот во жолчната кеса најважна улога имаат воспалението на жолчната кеса, застојот во нејзиното празнење и изменетиот состав на жолчката. Покрај наведените фактори, склоноста кон старање на камења во жолчната кеса ја зголемува и неправилната исхрана, посебно внесувањето на големи количини на масти во организмот, физичката неактивност (претерано седење), нехигиенското облекување, бременоста и нередовната столица (запек).

Сè додека каменот лежи мирно во жолчната кеса, тој обично не предизвикува симптоми. Понекогаш постои тиштење од десната стана, под ребрата. Може да се јави и губиток на апетит, подригнување или повраќање. Но, дури придвижувањето на каменот или воспалението на жолчната кеса доведуваат до жолчен напад. Овој напад на жолчната кеса е карактеристичен и сигурен знак за камен во жолчката.

Нападот најчесто се јавува ноќе, после 2-3 часа од вечерата, посебно после некое масно јадење. Се јавуваат јаки болки од десната страна на абдоменот, под десниот ребрен лак. Болките се шират и во десното рамо и често се пратени со повраќање. Ако при нападот постои и воспаление на жолчната кеса, се јавува и зголемена телесна температура и треска. Понекогаш каменот може целосно да го затвори жолчниот канал, да го спречи излачувањето на жолчката и да предизвика жолтица.

Превентивни мерки

Жолчниот напад може да трае од неколку часа до неколку дена. Нападите може да се повторуваат во неравномерни временски периоди. Во некои случаи, после првиот напад брзо следи друг. Но, има и случаи кога помеѓу еден и друг напад поминуваат по неколку недели, месеци, па дури и години.

Жолчен напад може да се предизвика со се што предивикува движење на жолчната кеса или што зголемува лачење на жолчка.

На прво место тоа е храната: масти, јајца, квасец, сладолед, суво месо, но и преголемото возбудување, нервоза и стрес.

Механичкото придвижување доведува, исто така, до напад. Тоа се случува при трчање, возење или при јаки напори при дефекација.

И воспалението на жолчната кеса може да го придвижи каменот и да предизвика напад.

Со одредени мерки, како што се: умерена исхрана, благовремено лечење на воспаление на забите, на крајниците, на слепото црево, можат да се намалат шансите за стварање на камен во жолчната кеса.

Лицата кои имаат камен во жолчната кеса не смеат да консумираат масна храна и храна во големи количини, а облеката не би смеела ди ги стега нивните стомачни органи.

Хируршко лекување

Лекувањето на каменот во жолчната кеса е хируршко. Останатите мерки се превземаат за да се спречат жолчните напади. Најважна превентивна мерка е да не се јаде ништо што го зголемува лачењето на жолчката или предизвикува движење на жолчната кеса. Нервозите и стресот треба да се избегнуваат. Исто така, треба да се избегнуваат и големи физички напрегања.

Во случај на напад, треба да се повика лекар, а во случај на напад со висока температура, треба да се стават ладни облоги на стомакот, во пределот на жолчната кеса, пред да се отиде во болница.

Никогаш не треба да се земаат средства за смирување на болките, бидејќи со тоа може заболувањето да се маскира и да се оневозможи поставување на дијагноза.....

Lekovi koji se primenuvaat  vo terapijia na holesterolski  žolcni kamencinja

Najčešće oboljenje bilijarnog trakta je holesterolska holelitijaza, tj. formiranje holesterolskih kamenaca u žučnoj kesici. Lekovi koji mogu rastvoriti nekalcifikovane kamence u žučnoj kesici jesu henodeoksiholna kiselina i ursodeoksiholna kiselina. Henodeoksiholna kiselina je jedna od dve osnovne žučne kiseline. Ursodeoksiholna kiselina, 7β-hidroksi epimer henodeoksiholne kiseline, pojavljuje se u malim količinama u žuči čoveka. Dijareja je glavno neželjeno dejstvo ovih kiselina. Kliničku primenu našle su samo kod nekih bolesnika jer je hirurška intervencija indikovana kod većine bolesnika koji zahtevaju lečenje.

Ursodeoksikolna kiselina - tokom lečenja ursodeoksiholnom kiselinom dolazi do promene relativnih koncentracija žučnih kiselina - ursodeoksikolna kiselina često postaje glavni sastojak žuči. Ursodeoksiholna kiselina inhibira intestinalnu apsorpciju holesterola i njegovu sekreciju u žučnu kesu. Za delovanje ovog leka od krucijalne je važnosti to da je funkcija jetre dobra, da je funkcija žučne kese takođe dobra i da se žučni kamenac sastoji isključivo od holesterola. U retkim slučajevima je u pacijenata primećena meka stolica.

Lekovi koji ostranuvaat spazam na žolcni patista

Kretanje žučnih kamenaca niz žučne puteve može izazvati vrlo jake bolove (bilijarna kolika), koji se moraju ublažiti. Morfin uspešno otklanja bol, ali ima neželjena lokalna dejstva – dovodi do spazma Odijevog sfinktera i povećava pritisak u žučnim putevima. Zato se daje prednost buprenorfinu. Petidin deluje na sličan način, mada relaksira druge glatke mišiće. Za otklanjanje bilijarnog spazma obično se koristi atropin, jer deluje spazmolitički. Može se primeniti zajedno sa morfinom.

Registrirani lekovi:

  • Ursodeoksikolna kiselina - Ursofalk ( Dr Falk Pharma GmbH Nemačka), Ursosan (Pro.Med.CS Praha A.S. Češka),
  • Himekromon – Himekromon (Zdravlje Srbija), Mendiaxon (Hemofarm Srbija)

еве пчелке уште нешто за мајка ти......големо%20гушкање


Изменето од bijonse1 - 09.Октомври.2009 во 22:50
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2009 во 01:13
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

Originally posted by pcelka pcelka напиша:

Мајка ми редовно оди на лекарски контроли, и до сега беше
добро се, но при последната контрола докторката и рече дека
има голем, калкулус или камен во жолчното кесе. И вика ова
треба веднаш да се отстрани. Мајка ми и вика никогаш до
сега не осетила никакви болки или напади од жолчката.
Друг, доктор, вика додека не осетиш болка и не ти смета
не е потребна операција, каменот може никогаш да нема да
направи реакција.Како е можно за само една година да израсне толкав голем камен, колку зрно грав ???
И сега што да прави и кого да слуша ?

Da go poslusa vtoriot lekar.....
Pravilo vo medicinata isto e i ,,ne diraj lava dok spava,, dodeka nema problemi ( bolki spazam , jaki koliki napad , problemi so ishranata povrakanje) ne treba da ja ostrani zolckata oti taa sepak si ima svoja uloga vo teloto.........ne e problemot samo operativno da se odstrani ........ problemite doagjat odposle i cel zivot ke ima razlicni simptomi poradi nejzinoto odstranuvanje poradi disbalans na zolcnite kiselini ama toa e veke druga tema.....
Teloto prestavuva edna idealna laboratorija cija hemija sama si ja regulira........koga veke ne ke moze da se spravi so toa teloto dava jasni signali ili taka ili poremetuvanje na laboratoriskite normalni vrednosti velime pravime  analizi na krv i mokraca......
Kazi mi kako stoi majka ti so holesterolot i so bilirubinot???
Koga se ima visoki vrednosti na holesterol doagja do poremetuvanje na izlacuvanje preku zolckata doagja do golema koncentracija na zolcni kiselini i stvaranje na kamencinja velime od holesterolsko poteklo i tie bogami so se veli preku nok mozat da se stvorat.....ama pazi губитник i preku nok da isceznat......dodeka ako se so pomesani so kalcium ...pigmentirani nema spas kaj niv nema topenje samo so operacija ostranuvanje......
Stom nema nikakvi simptomi samo ke vnimava na ishranata.....
kupi i caj vo Bilnata apteka na Alkaloid protiv vospalenije i kamcinja na zolcka ,Helmenta, mislam deka se vikase..... Tbl.Mendiaxon ....i da ima pri raka anlgetik+spazmolitik( analgin+ spazmex forte) .
еве конкретно што треба да знаетеЧ
Камен во жолчка
 
Неактивноста и мрсната храна предизвикуваат камен на жолчка, болест која масовно владее во светот
 
 
 
 

Десет проценти од вкупната популација има камен на жолчка. За таквата состојба е виновна нездравата исхрана и недоволната физичка активност. Затоа менито на секојдневната прехрана треба да содржи варена, а не пржена или печена храна. Црвеното месо да се исфрли од исхраната, односно да се замени со бело месо и риба.

Фактори за создавање на камен на жолчка:

Храната игра важна улога во создавањето камен на жолчка, посебно онаа која е богата со масти и јагленохидрати. Сепак, не е толку важно количеството на калории кое се внесува во организмот, туку енергетската нерамнотежа, која настанува како резултат на недоволната физичка активност. Од голема важност е и зголеменото ниво на триглицериди, како и намалената работа и подвижност на жолчниот меур.

Симптоми на болеста:

Во почетниот стадиум (некогаш дури и две години подоцна) лицата ги немаат симптомите на болеста, но по извесен период камењата можат да се зголемат дури и до 5 сантиметри. Доколку се случи некои од нив да се придвижат кон тенкото црево, најчесто заглавуваат во водата на жолчниот меур и тогаш предизвикуваат болки. Најостри болки можат да се јават во горната десна страна на стомакот, кои траат неколку часа, проследени со мачнина и повраќање.

Типови на камен:

Во однос на изгледот и хемискиот состав, каменот на жолчка се дели во две основни групи: холестеролски и пигментски.

Холестеролскиот камен, кој е застапен во 80% од случаите, може да биде чист (обично еден голем камен, со бело-жолта боја) и мешан (повеќе ситни камења), додека пигментниот камен обично е мал и црн, а се создава кај пациентите со хронични заболувања, како хемолиза, алкохолна цироза на црниот дроб и инфекција на жолчните патишта.

Лекување на болеста:

Кога димензијата на камењата е помала од 3 сантиметри, тие обично не создаваат проблеми и се применува таканареченото лекување со чекање. Во таков случај, болниот нема да биде подложен на операција и не мора да зема лекарства, туку му се препорачува промена во начинот на исхрана.

Ако каменот на жолчката му создава болки на болниот, а тој поради одредени здравствени причини не може да подлежи на операција, тогаш се одредува терапија со лекови кои го растопуваат каменот.

Задолжително се интервенира со хируршки зафат ако жолчниот камен дава алармантни симптоми, создава клинички компликации и ако се наоѓа во жолчната вода. Операцијата може да се изведе на класичен начин со отворање на стомачниот дел или по ендоскопски пат, односно примена на специјални камери и инструменти.

Начин на исхрана:

За болните од камен на жолчка се препорачува режим на исхрана со мала застапеност на масти, а доволно јагленохидрати. Подоцна во исхраната постепено се вклучуваат и протеини. Треба да се јаде почесто, но во мали количини. Храната да изобилува со овошје, зеленчук и сокови, а да се избегнуваат рафиниран шеќер, слатки, кофеин и чоколадо. Да се конзумираат млеко и млечни производи со ниска масленост. Да се практикува варена, а не пржена или печена храна. Црвеното месо да се исфрли од исхраната, односно да се замени со бело месо и риба. Пожелно е да се избегнува и жолчката од јајцата. Брзото губење на килограми, исто така, може да предизвика дополнителни проблеми.

После поголем оброк добро е да се лежи барем половина час, а на предниот жолчен меур да се стави топол облог.

Во текот на присутноста на болките, најдобро е воздржување од храна, а доколку се конзумира, тоа да бидат течности, како зашеќерен чај, овошни сокови и варено млеко.

 

Вредноста на покачен билирубин ни дава можност за откривање на проблеми со жолчката ,,holecistit,, види како го презентира руската медицина во која имам многу поверење за разлика од нашиве лекари( секоја чест на исклучоци)кој верувај ми дека преку ноќ земаат дипломи и отвараат ординации затоа многу е битно кој лекар се консултира верувај тука е најголемата грешка........
молим те има лекари што гледат во ехо апарат плод како тумор на телото ....а не 3см на мајкати камен ..........
кој знае штоо гледаат.....???
и колку е се обучени затоа .............и немој секогаш тоа да го земаш здраво за готово......ама тоа е!!
денес ако лекарот ќе рече ....ај паси трева голема%20насмевка......ќе се паси оти се има големо поверење најчесто  неоправдано....ама тоа е....!!!

Нормы общего билирубина: 3,4 - 17,1 мкмоль/л – для взрослых и детей (кроме периода новорожденности). У новорожденных билирубин высокий всегда - это так называемая физиологическая желтуха.

Норма прямого билирубина: 0 - 3,4 мкмоль/л.

Анализ билирубина может показать отклонение от нормы билирубина. В большинстве случаев изменение уровня билирубина - признак серьезных заболеваний в организме человека.

Повышенный билирубин симптом следующих нарушений в деятельности организма:

  • недостаток витамина В 12
  • острые и хронические заболевания печени
  • рак печени
  • гепатит
  • первичный цирроз печени
  • токсическое, алкогольное, лекарственное отравление печени
  • желчнокаменная болезнь.

Если прямой билирубин выше нормы, то для врача эти показатели билирубина – повод поставить следующий диагноз:

  • острый вирусный или токсический гепатит
  • инфекционное поражение печени, вызванное цитомегаловирусом, вторичный и третичный сифилис
  • холецистит
  • желтуха у беременных
  • гипотиреоз у новорожденных.
Така пчелке моја ....не ми се секирај.............чим е добра нека тера така земи и чај ....направи и анализи на холестеролот и билирубинот....и нека внимава на начинот на исхрана........намигнување слушај ме ти мене !!! големо%20гушкање
п.с.
мајка ти пчелке нека прави ....редовни лабораториски контроли.....ако се во ред ....нема што да иде на лекар намигнување





Ne e opasno.
No, za sekoj sluchaj obratise do d_r Vesna Lukarevska so specijalistichkite NAODI............taa, e izuzetna i so garancija gi sprema adekvatnite lekovi. Ama lekovite gi pravi od bilki i nema opasnost za bilo shto drugo da se sluchi po odnos na zdravjeto.



Изменето од orlov - 19.Октомври.2009 во 17:43
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
vodolija_89 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vodolija_89 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2009 во 21:48
lele strasan rabota mozi i jas imam nekoj kamen ,m e zaboluva nekogas vo levata strana na abdomeno pomos use toa mi falesebionsi aman pomagaj kazi sod a pram

Изменето од vodolija_89 - 17.Октомври.2009 во 21:57
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2009 во 16:43
Originally posted by vodolija_89 vodolija_89 напиша:

lele strasan rabota mozi i jas imam nekoj kamen ,m e zaboluva nekogas vo levata strana na abdomeno pomos use toa mi falesebionsi aman pomagaj kazi sod a pram

vaka be VODO ....губитник
nemoj da piesh gazirano....
nemoj da jades chisti zgotveni jajca.....изненадување
i shto e najbitno.....губитник
da te vidam sekoja vecer da se druzish so devojki i da si pravis so niv muabet .........на%20телефон
i koga ke dojdesh doma da mislish na muabetot....збунетост
i da mislish i da planirash sho ke i kazesh i napravish utre......љубов
i ako vo megju vremeno pak te zabole neshto ......
da gi obleches trenerkite i nadvorrrrr !!! da mu udrish peshachkata.....
bez razlika ako vrne ili duva..........ајде
doooooobrooo???големо%20гушкање

Кон врв
vodolija_89 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vodolija_89 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2009 во 18:10
ha imas pravo bionsi ama toe ednas ko e se zaplasis i stravo ne izleguva lesno oki fala ti mn pozdr
Кон врв
scream4help Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај scream4help Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2009 во 15:11
Originally posted by Lithium Lithium напиша:

BisernA vo koja privatna ocna ordinacija vo Sk si bila? Treba i jas da odam sega pak na pregled pa sakam sega u sk posto vamu kaj mene uste poveke mi napravija belja

Dr. Robert vo Kapistec dobar e ... eve ti tel. pa vodo kako ke ti se dopagja,majka mi i jas sme zadovolni 02/3 211-027
Pozdrav !
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2009 во 20:17
Originally posted by scream4help scream4help напиша:

Originally posted by Lithium Lithium напиша:

BisernA vo koja privatna ocna ordinacija vo Sk si bila? Treba i jas da odam sega pak na pregled pa sakam sega u sk posto vamu kaj mene uste poveke mi napravija belja

Dr. Robert vo Kapistec dobar e ... eve ti tel. pa vodo kako ke ti se dopagja,majka mi i jas sme zadovolni 02/3 211-027
Pozdrav !


Imam visoko mislenje za ovoj oftalmolog,raspolaga so najsovremena aparatura,specijaliziral vo Rusija i ima  povekje godishno iskusvto vo ovaa oblast.
Nema sklucheno dogovor so fondot, a kompleten pregled so odreduvanje dioptrija chini 800.00 denari.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
ivasara Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Декември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivasara Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2013 во 16:24
pred osum meseci doktor mi kaza deka imam kamenja na zolckata ne mi dade nikakva terapija pred edna nedela bese i mi kaza deka zolckata mi e polna deset golemi i puno malecki kaza deka treba da pravam operacija jas nemam tolku silni bolki kazete mi sto da pravam dali ima nekoj caj za topenje
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2013 во 19:40
Originally posted by ivasara ivasara напиша:

pred osum meseci doktor mi kaza deka imam kamenja na zolckata ne mi dade nikakva terapija pred edna nedela bese i mi kaza deka zolckata mi e polna deset golemi i puno malecki kaza deka treba da pravam operacija jas nemam tolku silni bolki kazete mi sto da pravam dali ima nekoj caj za topenje

Чај само ако ти се во бубрег, вака ни чај ни ништо такво не те спасува. 

Смени го и режимот на исхрана. Тоа е премногу важно во овој случај.
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.