IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Метеоропатијата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Метеоропатијата

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Метеоропатијата
    Испратена: 06.Декември.2008 во 13:09
 Klimatskite promeni go cinat svoeto. Naglite promeni na temperaturite igraat ping-pong so nasheto zdravje. Porano nikoj vo medicinata ne sakashe da prifati deka vremeto vlijae na covekovoto zdravje. Deneska rabotite se menuvaat...
АТИПИЧНО ВИСОКИТЕ ТЕМПЕРАТУРИ ГИ НАПОЛНИЈА АМБУЛАНТИТЕ

Болки во градите и папсаност од јужниот ветар
Илјадници граѓани деновиве тропаат на вратите од докторските ординации жалејќи се дека не не се чувствуваат добро. Јужниот ветар и атипично високите надворешни температури предизвикуваат болки во градите, гушење, папсаност, срцебиење и притисок во очите. Докторите велат дека секој втор пациент кој доаѓа во амбулантите е без дијагноза и дека временските разлики сериозно му го нарушуваат здравјето, "Метеоропатијата не избира возраст, се појавува кај луѓе од 18 години до 80 години", велат лекарите,.
"Разликата во притисокот сериозно удира по здравјето на луѓето. На удар се оние со проблеми со срцето и со нервите, кај кои промените може да доведат до големи крвавења и до мозочни удари. Променливиот надворешен притисок ги провоцира лошите симптоми на болестите. Метеоропатијата е малку испитувана и позната состојба кај нас и затоа единствени препораки се хронично болните кои имаат проблеми редовно да ја земаат терапијата", објаснува проф. Вера Петрова, директор на Клиниката за неврологија во Скопје.
Во случајот на метеоропатите најважно е, предупредуваат стручњаците, сите лекови задолжително да се земаат по препорака на матичниот лекар, кој најдобро ја знае општата здравствена состојба на пациентот. Земањето лекови на своја рака или по препорака на некој друг затоа што нему добро му дејствувале, може само да доведе до компликации, подвлекуваат лекарите.

Кон врв
Avatar23 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Avatar23 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2010 во 09:37
Odlicen teks, iako imam hronicna bolest, dolgo vreme ne veruvav vo meteoropatija, no denovive, gi imam tokmu navedenite simptomi.
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2010 во 13:25
Јас сум класичен метеопат, менувањето на климатските услови доста значително се имаат одразено на мојата општа здравствена состојба.
Времето е докажано дека влијае на развој на одредени болести и здравствени потешкотии кај човекот, без сомнение.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2010 во 14:11
Добро ве најдов!
Доколку ви треба метео прогноза ,слободно обратете се кај мене,јас промените ги чувствувам 2 дена однапред.голема%20насмевка
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2010 во 14:19
Originally posted by renatax renatax напиша:

Добро ве најдов!Доколку ви треба метео прогноза ,слободно обратете се кај мене,јас промените ги чувствувам 2 дена однапред.голема%20насмевка


и јас
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2010 во 19:58
ufffff i jasтагазамисленост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.