IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Ваше мислење за Адолф Хитлер?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ваше мислење за Адолф Хитлер?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 192021
Автор
Порака
KastuS Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KastuS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2010 во 23:51
Еве анакин читкај

http://www.spartacus.schoolnet.co.uk/2WWmunich.htm

овој вториов линк е поинтересен зашто е официјалниот факсимил на Британскиот парламент ... да те потсетам само ... Нил Чемберлен е премиер ... Черчил после доаѓа ..

http://www.mtholyoke.edu/acad/intrel/munich.htm

... Невикам дека сум експерт, но ФАКТ е дека официјалните влади АКА ПРЕМИЕРИТЕ на Франција и В. Британија го подржуваат Хитлер во Минхен .... ФАКТ !!! Нема бегање ... а дали сум во грешка прочитај па суди ... јас кажав вво еден пост .. ЛЕСНО Е ДА ОСУДИШ ДАЛИ НЕШТО Е ВИСТИНА ИЛИ НЕ ,,, ТЕШКО Е ДА АНАЛИЗИРАШ !!!
"Not bound to swear allegiance to any master, wherever the wind takes me I travel as a visitor."
Кон врв
KastuS Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KastuS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2010 во 00:09
А сефа официјално да ти ја "ИСЕЧАМ" реториката ... не е точно дека Хитлер на Минхен ги барал Судетите ... ја барал и Сарската област, половина Чехословачка, признавање на АНШЛУС со Австрија и можност за соработка со Скандинавските земји .... Впрочем имаш таму во линковите ... мислам дека и Британскиот парламент расправа за тоа ... ако не наидеш на таква информација на линкот кој го поставив, слободно кажи ке пуштам и друг. Не претставува никаков проблем ...
"Not bound to swear allegiance to any master, wherever the wind takes me I travel as a visitor."
Кон врв
KastuS Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KastuS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2010 во 21:55
http://www.cusd.chico.k12.ca.us/~bsilva/projects/germany/3rdreich/munich.htm)

Еве ти го официјалниот ... http://avalon.law.yale.edu/imt/munich1.asp

ВО ДОЛНИОТ ДЕЛ НА ПОСЛЕДНИОТ ЛИНК СЕ ПОТПИСНИЦИТЕ ...


ИЗВИНИ ШТО МОРАМ ДА ТИ КАЖАМ ДЕКА СИ ВО ЗАБЛУДА

Изменето од Македон - 15.Јуни.2010 во 17:56
"Not bound to swear allegiance to any master, wherever the wind takes me I travel as a visitor."
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2010 во 22:33
http://hr.wikipedia.org/wiki/M%C3%BCnchenski_sporazum

neka si procitaat site.... nema tukan mesto za mentalna gimnastika
да
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
KastuS Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KastuS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2010 во 23:50
Ако ја сметаш википедија за релевантен извор ... незнам што да ти кажам, којзнае каков аналитичар си тогаш ... но ок ЕВЕ И ВИКИПЕДИЈА ... си дал убав линк ... Ај малку склопи 2 и 2 ... На Минхен се разговара и за Судетите јас на тоа не ти кажав не, НО МУ СЕ ПРИЗНАВА АНШЛУСОТ кој го прави месеци поназад. Читај за тој период како се одвиваат политиките. Германско-австриската дипломатија ти ја предложувам сесрдечно ... не е битно. Како сакаш така нека ти е ... Терај си твој филм

Кастус почитува мислење, Кастус со сила не тера да се размислува како него.

AVE ! AVE ! AVE ! ...
"Not bound to swear allegiance to any master, wherever the wind takes me I travel as a visitor."
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2010 во 23:54
Kastuts daj nekoj link za nachinot na koj Hitler doshol na vlast ili ako imash neshto PDF ushte podobro .
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
KastuS Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KastuS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2010 во 00:02
Овие се прилично интересни, напишани се од прилично неутрални современици ....

http://www2.dsu.nodak.edu/users/dmeier/Holocaust/hitler.html

http://www.huppi.com/kangaroo/L-hitlerdemo.htm

http://www.rossel.net/Holocaust01.htm

AVE ! AVE ! AVE ! ...
"Not bound to swear allegiance to any master, wherever the wind takes me I travel as a visitor."
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2010 во 00:06
Originally posted by KastuS KastuS напиша:

Ако ја сметаш википедија за релевантен извор ... незнам што да ти кажам, којзнае каков аналитичар си тогаш ... но ок ЕВЕ И ВИКИПЕДИЈА ... си дал убав линк ... Ај малку склопи 2 и 2 ... На Минхен се разговара и за Судетите јас на тоа не ти кажав не, НО МУ СЕ ПРИЗНАВА АНШЛУСОТ кој го прави месеци поназад. Читај за тој период како се одвиваат политиките. Германско-австриската дипломатија ти ја предложувам сесрдечно ... не е битно. Како сакаш така нека ти е ... Терај си твој филм

Кастус почитува мислење, Кастус со сила не тера да се размислува како него.

AVE ! AVE ! AVE ! ...


da be za minhenskiot dogovor u wikipedija na site jazici pisuvaat glupaci sho pojma nemaat... od albanski do zanzibarski e isto napisano
смеење


SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
KastuS Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KastuS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2010 во 00:26
Еден (може е глупак може не ... тоа е дискутабилно, само не се знае кој е) човек го преведуваат милиони, без да се знае дали е добро напишано. Консултирај се со некој друг научник, немораш со мене, да видиш што ке ми ти каже за Википедија.

... Нели не сакаше со мене да комуницираш т.е. да ми одговараш на постови ??? Што те наведе да се предомислиш ????
"Not bound to swear allegiance to any master, wherever the wind takes me I travel as a visitor."
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2010 во 00:39
aj za tvoja informacija

pred potpisuvanje na dogovorot
na samata granica bile regrutirani 1 350 000 vojnici, sto cehi, sto slovaci, sto magjari sto rusini vo bunkeri sto se gradea od 1934

ete zosto hitler ne si vlegol nonsalatno kako vo polska ili francija

nemal dupe, pa smislil genijalen plan, na koj se zaletaa englezite i francuzite koto muvi na govna




Изменето од Анастеа - 09.Јуни.2010 во 01:20
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2010 во 18:17
Originally posted by KastuS KastuS напиша:

Јас имам мое хуманистичко размислување ... но Хитлер имал друго .... тука се поставува контра прашање. Дали на Хитлер дефиницијата за Чиста Нација правилно е протолкувана ?????? Ги анализирав овие две години политичките говори на Јозеф Паул Гебелс ... и со сигурност можам да ти кажам дека Американската пропаганда убаво ја искористила дефиницијата во погрешен правец.

Еве јас нема да го објаснам моето сваќање ама ке се обидам точно и прецизно на Нацистите да ти го доловам ... чиста нација каде нема да има болни од сида, педофили, хомосексуалци, заразени од чума, наркомани, умоболни (за кои ке следуваат казнидоколку не се држат до законите), мафијаши и сл. Ете на кратко и колку можев појасно да ти кажам. Имало доста правци кои воделе натака ... (пари за сите, коли за сите и сл.) само на некои тоа не им се допаѓало


Дали и акцијата Т4е истотака пропаганда? Секако дека не е. Резултат на таквата акција е стотици илјади мртви.
ДА ги тргнеме настрана пропагандите ие Гебелс, во случајов не станува збор за пропаганда. Кој му го дал правото на Хитлер да одлучува за животите на 200 000 луѓе само затоа штосе родиле така како штосе родиле, без вина на друг. Хитлер сепак не бил Господ.
Секако, сето ова има и економска позадина, односно насочување на средствата кои се двоеле за овие луѓе во воени потенцијали.



П.С. Се сложувам дека и американската пропаганда дејствувала како и онаа на СССР, па и британската, сепак, во војната се е дозволено...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 192021
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,406 секунди.