IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Komentiranje na fotografii
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Komentiranje na fotografii

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
Автор
Порака
emilio Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 73
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај emilio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 00:43
Originally posted by Tegla Tegla напиша:

Jas na foto.idividi navistina ne gledam kako na sajt za fotografska zaednica. Ako bese takov kje bese barem 20% od Flickr, Eye Fetch, Photonet, Pbase i slicni. Ili T-Home kje vrabotat povekje lugje za foto.idividi i kje investiraat, ili kje si ostane takov kakov sto e. Inaku ako malku se razmisli kje vidat deka i od foto.idividi se pravi isplatliv biznis, ama sepak mal za T-Home тага.




Pa dobro be tegla zarem e tolku tesko da se kreira vistinski foto sajt od tipot na "balkanfotocontest" ,eve na primer "Fotografika"da prevzeme eden takov cekor???
Ne znam ne sum tolku upaten zatoa prasuvam!


You create your own universe as you go along!
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 00:57
Originally posted by emilio emilio напиша:


Pa dobro be tegla zarem e tolku tesko da se kreira vistinski foto sajt od tipot na "balkanfotocontest" ,eve na primer "Fotografika"da prevzeme eden takov cekor???
Ne znam ne sum tolku upaten zatoa prasuvam!


Ne e tesko za nekoj koj seriozno bi se nafatil so taa rabota i bi ja sfatil kako seriozen biznis od koj bi mozele desetina lugje da si go zarabotuvaat lebot. Bidejki pazarot e mal, zarabotuvackata ne e primamliva za korporacija kako T., no dovolna za mal biznis. Od druga strana maliot biznis ne e inerten i spor vo donesuvanje odluki kako korporacija, no za da ostane odrzliv kje treba da se trudi da ne privlece site.
Ako nekoj se nafati da napravi takvo nesto jas prv kje go poddrzam.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 01:09
основен проблем со фото сајтовите е просторот за хостирање.
обична математика, корисници*просечна_големина_на_фотографии*просечен број на фотографии=ХХХХХХ GB ќе доведе до огромни бројки.
T-home најверојатно си го правда тоа со протокот на интернет кој ќе треба да се потроши, за да се сурфа на овој или слични сајтови, креирани во Македонија. Ним им треба содржина, за клиентите.
значи?
потребни се многу пари да се закупи огромен простор, а како ќе се спечалат, тоа е друго прашање. дали ќе се исплати сето тоа, нема да се исплати.
кој би се нафатил на тоа?
само некои огромни вљубеници, кои во почеток сами ќе го развиваат и дизајнот и хостингот и содржината. плус сето тоа ќе го платат од сопствен џеб.
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 01:15
Originally posted by Dogi Dogi напиша:

основен проблем со фото сајтовите е просторот за хостирање.
обична математика, корисници*просечна_големина_на_фотографии*просечен број на фотографии=ХХХХХХ GB ќе доведе до огромни бројки.
T-home најверојатно си го правда тоа со протокот на интернет кој ќе треба да се потроши, за да се сурфа на овој или слични сајтови, креирани во Македонија. Ним им треба содржина, за клиентите.
значи?
потребни се многу пари да се закупи огромен простор, а како ќе се спечалат, тоа е друго прашање. дали ќе се исплати сето тоа, нема да се исплати.
кој би се нафатил на тоа?
само некои огромни вљубеници, кои во почеток сами ќе го развиваат и дизајнот и хостингот и содржината. плус сето тоа ќе го платат од сопствен џеб.


Ako taka razmisluvas nema napredok. Ne e toa bas taka kako ti sto kazuvas. No sepak ova e foto forum, a ne "start up business" forum so biznis planovi i slicno намигнување.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 01:18
веднаш кога го видов твојот пост сакав да напишам дека сум вториот кој ќе подржи иницијатива во тој правец, ама не сакав да бидат моите коментари еден по друг, затоа чекав нов коментар :-)  намигнување
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
emilio Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 73
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај emilio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 13:21
Originally posted by Dogi Dogi напиша:

веднаш кога го видов твојот пост сакав да напишам дека сум вториот кој ќе подржи иницијатива во тој правец, ама не сакав да бидат моите коментари еден по друг, затоа чекав нов коментар :-)  намигнување




Eve me i mene i veke sme trojca!

You create your own universe as you go along!
Кон врв
TafTabiT Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TafTabiT Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 19:47
cisto za primer kako se odgovara na kritika ili sugestija

**********************************************************

interesna boja no malku si go promasil horizontot

odgovor :

Ne go imam promaseno......jas koga slikam slikam po moja zelba a ne po nekojsi pravila.:))))ako e po pravilo togas sum go promasil.
http://www.treklens.com/members/taftabit/
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.