IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Роденденот во религијата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Роденденот во религијата

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Роденденот во религијата
    Испратена: 21.Септември.2008 во 18:57
Какво е значењето на роденденот во вашата вероисповест, во вашиот светоглед?

Го поставувам ова прашање на денот на кој во Православието се слави денот на Рождение на Св. Дева Марија.

Најсветото од сите Свети Писма укажува на два родендена на кои егоистичките кралеви им ја сечат главата на своите граѓани.
Тоа е едно сериозно упозорување кое ни укажува дека обожавањето на човекот повеќе од Живиот БОГ е нешто декструктивно за царството, за опшеството.

Јас во мојот живот скоро и неславев роденден бидејќи на тој ден беше селаската Слава во селото одкаде потекнува мајками. Целиот ден беше посветен на Блажената Дева Марија, родителката на Спасителот на Светот!

Јас со оваа тема би сакал да ве замолам за вашиот личен став и ставот на вашите заедници?

поздрав

спирос

п.с. Ако темата е веќе обработена тогаш се извинувам и ја повелечувам темата.

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 23:41
\

Изменето од ACELERA - 27.Јануари.2010 во 03:53
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 00:06
Birthdays are little reminders from God that life is to be celebrated.

Видов една ваква роденденска картичка кај една пријателка и навистина ми се допадна.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 01:25

Poznato e deka Ranite Hristijani ne slavele rodendeni se do cetvrtiot vek od n. e.

Tie go smetale toa za paganski obicaj koj bil povrzan so sueverie i so astrologija.


I jas mnogu ne mu pridavam znacenie na mojot rodenden, ne go slavam, ponekogas gi pocestuvam najbliskite so nekoj pijalak, zavisi od situacijata.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 02:54
Многу ми е интересен називот во хиндуизмот(барем во ваишнавската традиција) кој се користи за денот на раѓање и денот на умирање, вели: Ден на појава и ден на снемување(заминување).
Кон врв
vistinskipravoslavec Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vistinskipravoslavec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 14:49
Мене сега на први ми е роден денот и мислам дека е сосема исправно да мозез да го 'славиш' a не знам зашто воопшто се вика СЛАВИШ ли е роден ден.тоа е некоја навика јас повекје би рекол кога ти е роденден и да ли ке го 4екаш со твојте домашни,другари итн мислам нема врсцка роден денот со религајата.
Во небесното царство нема да влезе секој 4овек што ми се обракја ,Господе,Господе, туку само оние кои го извршуваат она што од нив го бара мојот небесен татко.
Кон врв
vistinskipravoslavec Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vistinskipravoslavec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 14:52
Originally posted by spiros spiros напиша:

Какво е значењето на роденденот во вашата вероисповест, во вашиот светоглед?

Го поставувам ова прашање на денот на кој во Православието се СЕ СЛАБИ ДЕНОТ НА РОДЕНЗДЕНИЕ на Св. Дева Марија.


Зар во православието се слават роден дени после смрта???
на лугје што биле сли4ни како на некој од нас едноставно му слузеле искрено на БОГ верувам дека многу од нас се такви со искреност,па да ли и нас кје не слават една ден?

зш знам се слават и некој св.јован,св.мн мн ги има па 4екам одговор.
Во небесното царство нема да влезе секој 4овек што ми се обракја ,Господе,Господе, туку само оние кои го извршуваат она што од нив го бара мојот небесен татко.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 14:53
Мислам дека самиот збор „Славење“ треба да се преиначи во „Одбележување“,што има да се слави не гледам тука,ден обичен како сите,е сега тоа што некои прават свадба од него е друга работа,веројатно само финансиските можноси си ги презентираат пред другите.

Иначе Одбележување на Роденден би било најприфатливо за косистење.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 21:17

VO vrska so temata , imam tri prasanja koi naveduvaat na razmisluvanje:

1. Zosto vo Biblijata nema datum koga e roden ISUS HRISTOS?

2. Zosto vo Biblijata ne se spomnuva deka ucenicite na ISUS se sobrale da go proslavat rodendenot na svojot Ucitel?

3. Zosto vo Biblijata ne se spomnuva niedna rodendenska proslava na eden Bozji covek?


Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 21:32

4. Зошто (и што сака БОГ да ни каже кога) во Стариот Тестамент се споменува дека на роденденот на египетскиот фараон се случува убиство врз неговиот слуга?
5. Зошто (и што сака БОГ да ни каже кога) во Новиот Тестамент на роденденот - во кралевската куќа - се убива Св. Јван Крстител?



Прекрасна е Мудроста БОЖЈА а среќен секој кој на роденденот преку Неа Му благодари на БОГА - според Неговата СОВРШЕНА Волја - за дарот на животот!


Изменето од spiros - 26.Ноември.2009 во 21:33
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.