IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Закон за јавна чистота
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Закон за јавна чистота

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 789
Автор
Порака
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 08:06
Возилото ми беше паркирано на единаесет метри од контејнерот, а полицаецот од око процени дека е на само 7 метри и ме казни. За да ми докаже дека е во право, барав да измериме, но ми рече дека нема метро", вели еден скопјанец кој платил 50 евра глоба за непрописно паркирање според Законот за јавната чистота.
Од Министерството за внатрешни работи објаснуваат дека возачите нема да ги спаси ни метро, ако евентуално го имаат во автомобилот, бидејќи полицаецот нема да дозволи да се мери со каква било направа за која не е направено вештачење дека е исправна. Од МВР велат дека полицијата многу често ги затекува возачите како непрописно ги оставаат возилата до контејнерите. За само едно деноноќие од 8 часот на 20 октомври до 8 часот следниот ден, велат од МВР, за ваков прекршок биле казнети дури 31 возач.
"Казните се пишуваат со непосредно забележување на прекршокот. Не мора во сите случаи полицаецот да е во право, но затоа е дадена можност да не се плати казната во рок од 8 дена и да се оди на суд. Во такви ситуации треба да се направи вештачење кое го плаќа возачот, а кое може да чини и до 4.000 евра, многу слично како што се бараат вештачења за казни напишани за поминување на црвено светло на семафор", велат од МВР.

------------------------------------------------------

vcera imav mnogu obvrski da zavrsam, pa go svrtev pola Skopje...
kako se spustiv nadole, po glavnata ulica, do samite kontejneri ,parkirani vozila... tuka nema koj da kaznuva

na parkingot kaj Metropolis... isto kako na Vodno vo nedela, po trotoarite isto, kako rezultat na trkata od predhodniot den... a tuka imase kup policija, ne gledale koga se frlalo gjubre? izarem organizatorite na koncerti i trki nemaat obvrska da si sredat pozadi niv ...

kako vo podalecnite mesta od centarot, taka i vo samiot centar, ne se primetuva deka ima zakon za javna cistota i deka se primenuva....parkingot pred Grand uzas... a samiot plostad, pikavec do pikavec...



Изменето од butel2 - 28.Октомври.2008 во 08:07
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2010 во 09:56
ne mozham da komentiram.....tolku se nerviram......
ne samo shto ne se sproveduva........
tuku sekoj pravi shto saka bez oko da mu trepne....
vo tugijot i nichiv dvor sve........a vo svojot ochi ke ti izvadi......toa sme nie.....
Кон врв
igi 3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
KVO VADIS

Регистриран: 30.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 18736
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај igi 3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2010 во 20:31
A zosto ne go kaznat javnoto pretprijatie za javna cistota so ne gi prazni kontenjerite ili so ne gi cisti gratskite deponii ili so ne se cisti ulicite лутинаa dali znae nekoj koj kontener e izmien na peralna da ne smrdi tolku zarem ne e toa cista zaraza zarem od niv ne se siri zaraza ?лутина
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2010 во 02:17
Закон за јавна чистота

Бидејќи текстот не е пречистен, тука може да се најде и законот за измена и дополнување на законот за јавна чистота од 2009





Изменето од Македон - 08.Јануари.2010 во 02:21
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 07:42
Убаво законче, извалкано од   трагикомични постапки на реализаторите.
Една акција во одржувањето на хигиената ги изгоре и жигоса ’’прекршителите’’. На здравје!


Жигосани плукачите по улици
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 10:46
a be ajde!....im naplatile kazni dodeka zakonot seushte ne bil ...vo sila,...i ich ne se pobunile,изненадување..a, sega ...koga vekje se prochitale nekade,,...ke tuzele!збунетост

ziti boga!....shto treba da napravam,..kaj da mocham ,...ili berbat da  pravam ?..za da i mene mi izleze imeto ...javno !..voopshto ne bi mi smetalo takvo neshto !...gluposti!

Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2010 во 16:04
Originally posted by brza brza напиша:

a be ajde!....im naplatile kazni dodeka zakonot seushte ne bil ...vo sila,...i ich ne se pobunile,изненадување..a, sega ...koga vekje se prochitale nekade,,...ke tuzele!збунетост

ziti boga!....shto treba da napravam,..kaj da mocham ,...ili berbat da  pravam ?..za da i mene mi izleze imeto ...javno !..voopshto ne bi mi smetalo takvo neshto !...gluposti!



Брза е во право. Како можеле тие да дозволат да им се наплати за Закон кој не е во сила?!изненадување
Веднаш можеле да му кажат на полицаецот дека ќе се разберат на суд, а на суд, мора да бидат осудени врз основа на Уставот, законот или некој меѓународен договор, ратификуван во согласност со Уставот. На што ќе се повика судот, кога ќе требало дотичните да бидат осудени, ако Законот не постои?  Ама тие избрзале, па платиле.
Кон врв
blagorodna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blagorodna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2010 во 16:06
so uboo gi turile u vesnik svite koj mocal koj pljukal braos
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 19:23
I  se sproveduva na deloизненадувањеSamo da si znaete. Toa shto mnogumina od segashnive funkcioneri politickata kariera ja izgradija tokmu so mavanjeto so jajca ne e vazno. Ocigledno ke nemame vishe  karieriголема%20насмевка
200 евра казна ако мавате со јајца
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2010 во 14:28
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Полицајците веќе стекнаа петдневно
искуство во пишување казни за несовесните граѓани што фрлаат смет,
догорчиња, гуми за џвакање, секнат нос и плукаат на јавни површини. [COLOR="#ff0000"]За
три дена тие казниле 900 скопјани, 77 велешани, а многумина испратиле
на присилна работа. Станува збор за 125 скопјани кои се нафатиле
казната да ја одработат со општокорисна работа.


Кој бил овој новинар кој напишал дека општокорисната работа е присилна?!
Алтернативната мерка општокорисна работа не може да се изрече без согласност на оној кој сторил некакво казнено дело или прекршок. Неговата согласносте нужна, во спротивно се изрекува паричната казна, или, ако станува збор за казнено дело за кое е предвидена и казна затвор, се изрекува казна затвор.

Изменето од Македон - 15.Јуни.2010 во 14:29
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2010 во 11:14
Чудна работа ова закониве....општо...Барем на форум може да ги средите се околу ПРАВО да се стави во некој подфорум филозофија или можеби научна фантастика...Еве ги контејнерите кај мене у маало како изгледаат денес ....а не е од вчера...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 789
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.