IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Новини во Законот за високо образование
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Новини во Законот за високо образование

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2009 во 13:52
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Stanuva zbor za student koj zavrshil prva godina no nema pari ponatamu da prodolzi. Platil samo 100 evra za vtora godina i se otkazuva zatoa shto roditelite ne mozat da odvojat poveke ni evro. Znaci za da si gi zeme dokumentite mora da gi plati onie pari za II godina koi ne ja slushal, ne polagal. 


Партиципацијата се плаќа кога ќе се запишува трет семестар, т.е. кога ќе почне втората година, а не пред да почне. Нема зошто да плати за нешто што не започнало.
Нека провери како пишува во договорот што го потпишал со факултетот, можеби има некоја одредба таму на која може да се повика.

Pa toa i mene me cudi, deteto lani platilo prva rata 100 evra, i cela godina ne otishlo na fakultet bidejki nemalo pari da si plati ni za knigi ni za prijavuvanje ispiti. Sega definitivno odlucilo deka ne moze da plakja, bidejki za ovaa godina pauza mora da kvadrira i odlucilo da se prijavi vo agencijata belkim ke s evraboti.  damla go udrilo koga mu kazale deka mora da plati za cela vtora iako ne se pojavilo cela godina nafakultet niti polagalo, niti slushalo predavanja.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2009 во 18:39
И додека овие новин ане најдоа примена сега веке се бара воведување нови. Со едните се укинуваа некои досегашни лоши искуства сега се враќаат други. До кога со промени кои не даваат предност на младите кадри туку ги враќаат назад оние кои еднаш се пензионираа?
Се бараат пензионирани професори за дисперзираните студии

Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2009 во 19:25
повеќе од 5 години во пензија да предава а ако умре на предавање

а младинава ќе седи дома ќе гледа шпански серии
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.