IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Каде се наога вселената?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Каде се наога вселената?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2008 во 11:11
Originally posted by mmomirovski mmomirovski напиша:

Ако збориме за паралелни универзуми, односно multi-verse theory. Ах, како би сакал во некои од тие паралелни светови да не сум тука, да сум таму некаде, но кој знае можеби и сум. Секоја мисла, се она што "би" можело да биде, секоја веројатност, некаде се случува, да не шлапатарам многу не сум физичар, иако ми и интересно тоа.



Multiverse theory е многу погрешно сватена од мнозината. Оваа теорија кажува дека за секој миг од времето се наога по еден универзум, односно дека движењето на времето преставува премин од еден во друг универзум од големиот 4д универзум. Ова значи дека во еден универзум си бебе, во друг старец, во трет веке мртов и така. Разбираш нели?
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
fragola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3829
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fragola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2008 во 12:28
Daleku od oci daleku od srce.
I get enough exercise...just pushing my luck.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2008 во 12:58

da multiverse theory govori za postoenje na golem 4D univerzum vo koj cetvrtata dimenzija e VREMETO, koja se sostoi od beskonecno mnogu 3D univerzumi, patuvajki niz niv nie fakticki bi patuvale niz vremeto, sto teoretski e mozno
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
mmomirovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2008
Локација: Tuvalu
Статус: Офлајн
Поени: 1219
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mmomirovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2008 во 18:50
[/QUOTE]
Multiverse theory е многу погрешно сватена од мнозината. Оваа теорија кажува дека за секој миг од времето се наога по еден универзум, односно дека движењето на времето преставува премин од еден во друг универзум од големиот 4д универзум. Ова значи дека во еден универзум си бебе, во друг старец, во трет веке мртов и така. Разбираш нели?[/QUOTE]

Ако збориме за релативноста на времето да, не значи дека во секоја паралена димензија-или универзум,(Sliders серијата), дека времето тече исто, во некоја позабавено, во понекоја побрзо, во некоја исто, а во некоја па дури не ни мора да значи дека важат истите закони на физиката, значи во времето на големиот тресок, не настанал само овој универзум, туку и бесконечно многу други, некој е различен за еден атом, некој тотално различен. Е сега секој според таа теирија, во "дневната соба", во еден ист момент, некаде ти пушташ Сител, исто, некаде, пушташ А1, или друга телевизија, а во некоја димензија, можеби куќата или зградата воопште не е изградена, па дури не ни постоиме, значи ние со нив сме "во ист простор" но фрекфенцијата во која "постоиме" e различна, бидејќи се верува дека универзумот вибрира на определена фрекфенција, и секој различен универзум си има своја уникатна фрекфенција, како што секоја радиостаница си има своја уникатна фрекфенција, антена 5, клубфм, city радио, итн... И на крајот пак ќе се навратам на Sliders серијата...


Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2008 во 19:38
Originally posted by mmomirovski mmomirovski напиша:


Multiverse theory е многу погрешно сватена од мнозината. Оваа теорија кажува дека за секој миг од времето се наога по еден универзум, односно дека движењето на времето преставува премин од еден во друг универзум од големиот 4д универзум. Ова значи дека во еден универзум си бебе, во друг старец, во трет веке мртов и така. Разбираш нели?[/QUOTE]

Ако збориме за релативноста на времето да, не значи дека во секоја паралена димензија-или универзум,(Sliders серијата), дека времето тече исто, во некоја позабавено, во понекоја побрзо, во некоја исто, а во некоја па дури не ни мора да значи дека важат истите закони на физиката, значи во времето на големиот тресок, не настанал само овој универзум, туку и бесконечно многу други, некој е различен за еден атом, некој тотално различен. Е сега секој според таа теирија, во "дневната соба", во еден ист момент, некаде ти пушташ Сител, исто, некаде, пушташ А1, или друга телевизија, а во некоја димензија, можеби куќата или зградата воопште не е изградена, па дури не ни постоиме, значи ние со нив сме "во ист простор" но фрекфенцијата во која "постоиме" e различна, бидејќи се верува дека универзумот вибрира на определена фрекфенција, и секој различен универзум си има своја уникатна фрекфенција, како што секоја радиостаница си има своја уникатна фрекфенција, антена 5, клубфм, city радио, итн... И на крајот пак ќе се навратам на Sliders серијата...


[/QUOTE]

законите на физиката важат насекаде и секаде се исти без разлика на то како шо викаш на која фреквенција е тој друг универзум
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2008 во 21:55
Originally posted by Sunny Sunny напиша:


da multiverse theory govori za postoenje na golem 4D univerzum vo koj cetvrtata dimenzija e VREMETO, koja se sostoi od beskonecno mnogu 3D univerzumi, patuvajki niz niv nie fakticki bi patuvale niz vremeto, sto teoretski e mozno

Да, да. Така е.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2008 во 21:58
Originally posted by mmomirovski mmomirovski напиша:


Multiverse theory е многу погрешно сватена од мнозината. Оваа теорија кажува дека за секој миг од времето се наога по еден универзум, односно дека движењето на времето преставува премин од еден во друг универзум од големиот 4д универзум. Ова значи дека во еден универзум си бебе, во друг старец, во трет веке мртов и така. Разбираш нели?[/QUOTE]

Ако збориме за релативноста на времето да, не значи дека во секоја паралена димензија-или универзум,(Sliders серијата), дека времето тече исто, во некоја позабавено, во понекоја побрзо, во некоја исто, а во некоја па дури не ни мора да значи дека важат истите закони на физиката, значи во времето на големиот тресок, не настанал само овој универзум, туку и бесконечно многу други, некој е различен за еден атом, некој тотално различен. Е сега секој според таа теирија, во "дневната соба", во еден ист момент, некаде ти пушташ Сител, исто, некаде, пушташ А1, или друга телевизија, а во некоја димензија, можеби куќата или зградата воопште не е изградена, па дури не ни постоиме, значи ние со нив сме "во ист простор" но фрекфенцијата во која "постоиме" e различна, бидејќи се верува дека универзумот вибрира на определена фрекфенција, и секој различен универзум си има своја уникатна фрекфенција, како што секоја радиостаница си има своја уникатна фрекфенција, антена 5, клубфм, city радио, итн... И на крајот пак ќе се навратам на Sliders серијата...


[/QUOTE]
Брат пак не ме сфакаш. Ти кажуваш дека јас во овој универзум со една, во друг со друга, во трет со трета, во четврта сум педер (Не дај Боже), а јас ти кажувам дека секаде сум исти само некаде сум 90 години, некаде 80, некаде сум сперматозоид, а овде сум јас каков што се знам. Самото течење на времето претставува премин од еден во друг 3д универзум од 4д универзум.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
Vetil Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vetil Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2008 во 11:26
Kade se naogja "nasata" vselena-vo prostor-vremenskiot kvantum.

Изменето од Vetil - 03.Октомври.2008 во 11:28
Кон врв
mmomirovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2008
Локација: Tuvalu
Статус: Офлајн
Поени: 1219
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mmomirovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2008 во 20:48
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Originally posted by mmomirovski mmomirovski напиша:


Multiverse theory е многу погрешно сватена од мнозината. Оваа теорија кажува дека за секој миг од времето се наога по еден универзум, односно дека движењето на времето преставува премин од еден во друг универзум од големиот 4д универзум. Ова значи дека во еден универзум си бебе, во друг старец, во трет веке мртов и така. Разбираш нели?


Ако збориме за релативноста на времето да, не значи дека во секоја паралена димензија-или универзум,(Sliders серијата), дека времето тече исто, во некоја позабавено, во понекоја побрзо, во некоја исто, а во некоја па дури не ни мора да значи дека важат истите закони на физиката, значи во времето на големиот тресок, не настанал само овој универзум, туку и бесконечно многу други, некој е различен за еден атом, некој тотално различен. Е сега секој според таа теирија, во "дневната соба", во еден ист момент, некаде ти пушташ Сител, исто, некаде, пушташ А1, или друга телевизија, а во некоја димензија, можеби куќата или зградата воопште не е изградена, па дури не ни постоиме, значи ние со нив сме "во ист простор" но фрекфенцијата во која "постоиме" e различна, бидејќи се верува дека универзумот вибрира на определена фрекфенција, и секој различен универзум си има своја уникатна фрекфенција, како што секоја радиостаница си има своја уникатна фрекфенција, антена 5, клубфм, city радио, итн... И на крајот пак ќе се навратам на Sliders серијата...


[/QUOTE]
Брат пак не ме сфакаш. Ти кажуваш дека јас во овој универзум со една, во друг со друга, во трет со трета, во четврта сум педер (Не дај Боже), а јас ти кажувам дека секаде сум исти само некаде сум 90 години, некаде 80, некаде сум сперматозоид, а овде сум јас каков што се знам. Самото течење на времето претставува премин од еден во друг 3д универзум од 4д универзум.[/QUOTE]


збориме за паралелни универзуми... Мultiverse theory како што те разбрав, е всушност патување низ времето???

Michio Kaku: Time Travel, Parallel Universes, and Reality

http://uk.youtube.com/watch?v=RnkE2yQPw6s&feature=related
таму некаде после 3 минута . ..

затоа и ти спомнав ако збориме за релативноста на времето...

Изменето од mmomirovski - 03.Октомври.2008 во 20:51
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2008 во 20:57
да доколку успееме да патуваме низ времето всушност би преминувале од еден во друг универзум
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2008 во 21:08
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

да доколку успееме да патуваме низ времето всушност би преминувале од еден во друг универзум

Постојат повеке начини за патување низ времето. Првиот е да создадеме црвја дупка и да се вратиме назад или да одиме напред низ времето, вториот е да се движиме со брзината на светлината и да одиме во иднината или пак да се движиме со поголема брзина од таа на светлината и да одиме во минатото, а третиот е да го забрзаме течењето на времето и да одиме во иднината или пак да го забавиме течењето на времето во негатива и да се вратиме во минатото. Ова третото е моја идеа.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2008 во 22:03
Sunny ајде исчисти си го сандачето, не можам да ти пратам порака.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2008 во 22:03
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Ајде да видам ваши размислувања на прашањето "Каде се наога вселената"? Поздрав

na svoeto mesto
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.