IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мода и убавина
  Активни теми Активни теми RSS - Кадрава или права коса?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кадрава или права коса?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8910
Автор
Порака
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2009 во 17:02

branovidna i prirodna...retko ja feniram...nekolku pati vo godinata

Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2009 во 17:49
малку ми е дива косата, но сепак не ми е виткана. Ја фенирам само на фризер (односно фризерказадоволство) за подолго да се задржам кај незенамигнување
 
 
Кон врв
moni33 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 22.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moni33 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2009 во 16:06
i mojata e prirodno vitkana,iskreno mene mi se dopaga,no ponekogas sakam da mi bide i prava cisto kolku za promena ama mnogu kratko mi ostanuva prava,pri najmala vlaznost vo vozduhot vednas mi se navitkuva
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2009 во 16:11
Кога станува вапрос за жени ,ги предпочитам со долги и прави коси.
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2009 во 18:47
Originally posted by емил емил напиша:

Кога станува вапрос за жени ,ги предпочитам со долги и прави коси.
долга мора, а дали е права нема везе.... па не личи јас долга коса, таа краткаголема%20насмевка
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2009 во 16:38
Moe mislenje e deka kadravata kosa dodava plus vo godinite a pravata podmladuva (zboruvam za zenskite) .... среќа
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2009 во 19:11
Мојава е природно брановидна.  Често ја оставам така да се исуши без фенирање.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2009 во 20:14
Малку ми е накршена,лесна за обликување
ја носам и права и нанадвор фенирана
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2010 во 20:51
После миење ја бушавам малце, ја оставам така да се исуши, ги пеглам шишките... Не сум љубител на лакови за коса и слично пошто ја прават лом косата, па затоа ставам малку пена.

Комбинирано. Малку брановити прамени, малку прави прамени. Супер изгледа, најмногу ми се свиѓа.

Скроз виткана никогаш не ми стоела, а нема ни да ми стои, тоа знам, ме прави да изгледам повозрасна.

Права коса... после миење само врвовите со пегла за коса и претходно задолжително ставам еден вид на гел, за да се демек, заштитува косата од топлината.


What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2010 во 17:17
имам кадрава коса...нездраво навиткана
не од оние ситните локни...некако многу ми е чудна во последно време...
права не ми стои воопшто... ...а колку сакав права порано...ама се помирив и со тоа...
Кон врв
sneska_v Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3455
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sneska_v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2010 во 17:43
jas pak imam vitkana dolga kosa,(ne na sitni lokni),odvreme na vreme ja peglam,dobro mi stoi.......
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2011 во 16:03
Nesto vakva,samo pokratkaсреќа

Sylvie%20van%20der%20Vaart%20-%20EURO%202008%20-%20WAGS



Изменето од Valerija - 06.Октомври.2011 во 16:04
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Odette Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Odette Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2012 во 11:02
Имам брановидна коса, за среќа или за жал.
Умирам по кадрава коса, ама со онакви локни џоа федерчиња.
Многу ретко ја пеглам, повеќе си се допаѓам со брановидна коса и мнооогу волумен.
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2015 во 23:27

Иако витканата коса е навистина преубава, честопати може да биде многу непослушна, сува и тешка за обликување, а тоа најдобро го знаат девојките со природни локни. Грижата за витканата коса е уметност за која е потребно време за да ги совладате триковите.

Ова се најдобрите совети од фризерите за одржување на витканата коса.

1-16-soveti-za-nega-na-vitkanata-kosa-koi-kje-vi-go-promenat-zhivotot-kafepauza.mk

1. Запознајте го вашиот тип коса. Различните локни бараат посебен начин на одржување и нега.

2. Третирајте ги правилно вашите локни. Користењето маска за коса еднаш неделно ќе направи многу за нив.

3. Не користете четка за коса – никогаш!

4. Користете чешел со широки запци кога вашата коса е полувлажна.

5. Не фаќајте ја постојано со прстите. Што помалку ја фаќате, толку таа ќе биде поубава.

6. Заборавете на сушењето на косата со пешкир. Наместо тоа, определете се за замотување во стара памучна блуза.

7. Морската сол во шише или во спреј ќе стане вашиот најдобар пријател. Таа одлично ќе ги обликува вашите локни – како штотуку да сте излегле од фризерски салон.

8. Дифузерот (додаток за фен) е задолжителен кога ја сушите косата.

2-16-soveti-za-nega-na-vitkanata-kosa-koi-kje-vi-go-promenat-zhivotot-kafepauza.mk

9. За обликување на „дивите“ локни најдобро е да користите пена за коса или гел.

10. Ако вашата коса е сува и ви стрчат влакненца на сите страни, користете „smoothing“ крема за исправување на косата, во која ќе додадете малку масло кое ќе ѝ пружи убав и здрав сјај.

11. Немојте секогаш да користите шампон додека ја миете. Доволно е да употребите регенератор.

12. Спиењето на сатенска перница ќе помогне вашите локни да го задржат обликот, без создавање на електрицитет.

13. Редовно скратувајте ја. Оштетените краеви може да предизвикаат создавање на разбушавени локни.

14. Никогаш не му дозволувајте на вашиот фризер да ја пострижува вашата коса додека е мокра, за да можете да се уверите дека тоа е вистинската должина која ја сакате.

15. Производите Frizz control навистина помагаат, но немојте да претерувате.

16. Обидете се косата да ја сушите на природна температура на воздухот.

3-16-soveti-za-nega-na-vitkanata-kosa-koi-kje-vi-go-promenat-zhivotot-kafepauza.mk

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8910
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.