IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Депресијата и Религијата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Депресијата и Религијата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
Clara Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Clara Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2008 во 11:08
Uste nesto da dodadam.........Sepak temata e "Depresija i religija",konkretno za toa,se obrakam do site koi mislat deka se naogaat vo bezizleznost.....Sum bila i direkten protagonist vo edna situacija koja traese relativno dolgo,se osekav kako jas da gi turkam denovite a ne vremeto da gi potisnuva!Vo mojot slucaj za toa ne postoese konkretna pricina,se sekavam deka celosno go izgubiv koloritot i se bese za mene crno...Nisto ne si racunav za uspeh a posle toj period vidov deka mnogu raboti mozam da si prepisam.Citav premnogu knigi so temi slicni na "Alhemicarot"...Koga konkretno ja spomnav taa kniga i onaa famozno popularna recenica deka ako nesto dovolno sakas i zvedite ke skovat zagovor da ti se ispoloni itn......se osekav navredena od taa poraka,si mislev deka izgleda nemozam dovolno da sakamnemam sila da sakam i za toa ne postignuvam....Imav sreka da patuvam sluzbeno(prostornata promena e sekogas dobredojdena,se rabotese za nepolna sedmica koja bese klucna za mojot vedar razvoj psihicki i moralen)...Koga si daleku od site koi gi poznavas,ona osamenost koja me potisna me natera da se obratam so CELO LICE I DUSA kon ISUS,preku molitva i obrakanje kako nikogas do togas....So sigurnost vi tvdram deka togas gi dobiv odgovorite na klucnite prasanja od koi zavisese mojata sreka,napojuvajki se od nivnata proekcija i den denes ziveam!Ne mi trebase ni edna kniga za da odgatnam kolku sum propustila ocajuvajki...Ona blizina so GOSPOD koja ja osetiv,ona cuvstvo na zastita i milost me odnesoa onamu kade sto sakav da bidam!Bi mi odgovoril li Paulo Koeljo zarem decata od Afrika i voopsto zitelite tamosni dovolno ne sakaat da se normalni i sigurni deka naredniot den ke otvorat oci!!!??
Te molam i tebe ako pominuvas kako jas nekogas,obratise kon Gospod,probaj da ja iscrpis tvojata iskrenost i ljubov i usnite sami ke zapocnat da ti ja kazuvaat molitvata!Ne kazuvam deka e lesno,no napravi da bide sto poskoro i nasmevnise kon neboto!Pogledni i denes ZA TEBE SONCETO IZGREA!!!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2008 во 11:32
"ako nesto dovolno sakas i zvedite ke skovat zagovor da ti se ispoloni"
(Алхемичарот)
 
А што ако двајца луѓе посакуваат две противречни работи? На пример две девојќи посакуваат еден ист дечко? Дали тогаш ќе настане војна меѓу ѕвездите? голема%20насмевка
 
И мене не ми се допаѓа Пауло Коељо. Не ми се допаѓа особено тоа што скоро секоја своја книга ја започнува со библиски стих, изваден од својот оригинален контекст, злоупотребен стих, стих кој само ги заведува неупатените христијани, а потоа во книгата поучува работи спротивни од христијанството, често пати дури и извртувајќи ги библиските случки (како што е случајот во Најголемиот трговец на Светот, небаре Павле би најголемиот трговец во светот).
 
Ми се допадна твојот коментар Clara. Навистина во него може да се види како Бог ти го променил животот, погледите кон светот и животот. Фала Му на Бог за тоа големо%20гушкање
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Clara Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Clara Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2008 во 12:40
Bas me nasmea "AvAngelos" so tvojot primer za slucajniot best seller,kakov paradoks kazi a:)!Toj i negovite zvezdi ne ja zedoja vo predvid tvojata komparacija!Super si stvarno!
Have a nice weekend!!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2008 во 12:46
Срц, не сум AvAngelos, туку Ev Angelos (Оној кој носи радосна вест, евангелие) среќа
Имај убав викенд и ти! Се читаме, поздрав!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2008 во 01:00
Napravi od limuna slatko pice

Pametan i pronicljiv covjek zna svoj poraz pretvoriti u pobjedu, dok neznalica od jedne nesrece pravi dva zla.

Poslanik saws protjeran je iz Mekke, pa se nastanio u Medini i od nje napravio drzavu za koju znaju svi historicari svijeta.

Ahmed ibn Hanbel zatvaran je i bicevan, a postao je predvodnik, imam u svojoj zajednici. Zatvaran je i sejh Ibn Tejmijje, pa je postao veliki ucenjak. Serhasi je bio bacen u dno bunara, pa je napisao dvadeset tomova o fikhu. Iako je bio zarobljen, Ibn Esir napiso je poznato djelo Dzamiu-l-usul, koa i jednu od najvrijednijih i najpoznatijih knjiga o Hadisu. Ibn Dzevzi bio je protjeran iz Bagdada, pa je postao prvak u sedam kiraeta. Malik ibn er-Rejb napisao je u smrtnim casovima jednu od najljepsih pjesama koja po ljepoti nadmasuje brojne divane pjesama napisane u doba Abasida. Svim ljudima i za sva vremena u sjecanju ce ostati elegija koju je napisao Ebu Zuejb povodom smrti svojih sinova.

Kada te snadje kakva iznenadna nedaca, pogledaj u stranu odakle ce izlaz doci. Kada ti neko ponudi casu limuna, uzmi je i u nju stavi secera. Ako ti neko pokloni zmiju, iskoristi njenu skupocjenu ljusturu, a drugo ostavi. Ako te ugrize skorpija, zanj da njen ugriz najbolje stiti tvoje tijelo od zmijskog otrova.

Sve situacije u zivotu prilagodi sebi tako da uvijek iz njih ubires cvjetove i korisne plodove. "Ne volite nesto, a ono moze biti dobro po vas." (El-Beqara, 216)

U jednoj tamnici bijahu dva pjesnika, pesimista i optimista. prije odlaska na pogubljenje, pogledali su zatvorsko okno. Optimista je svoj pogled uputio prema nebu i zvijezdama, pa se nasmijao. Drugi je pak zurio u blato i lokve na obliznjoj ulici, te mu suze pocese teci niz lice. Razmisli o ova dva covjeka i znaj da nema zla, a da je dobro vjecno i konacno.
_________________
"Dovoljan mi je Allah, nema boga osim Njega. Na Njega se oslanjam, On je Gospodar Arsa velicanstvenog"
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.