IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Пријавување на царина
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Пријавување на царина

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 16:55
Originally posted by seka seka напиша:

Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

голема%20насмевка
Уствари се плаќа ама е 0%.голема%20насмевка

Сериозно, може да си проверите на интернет страната на царина. Правевме еднаш муабет за ова на форумов и добро го запамтив.намигнување


ace... ke moze li stranata od carina nekako da mi ja iskopas od negde?


customs.gov.mk




Изменето од KoKi - 07.Февруари.2008 во 16:55
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 17:03
Тооооо Коки! Ме спаси од пребарување.аплауз
 
Нема проблем од каде влегуваш. Царината е 0% така?! Тогаш што ги интересира од каде како и што. Инаку може комотно да си донесете нов апарат, но дигитален. За аналогни сепак има царина.
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 17:27
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Тооооо Коки! Ме спаси од пребарување.аплауз
 

Нема проблем од каде влегуваш. Царината е 0% така?! Тогаш што ги интересира од каде како и што. Инаку може комотно да си донесете нов апарат, но дигитален. За аналогни сепак има царина.


Fala i na dvajcata
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2008 во 01:05
одам и јас за кратко до Белград, знае некој каде таму можам да зјапам по фотоопрема? не верувам да купам, ама ај, да прашам.
а за царина, проверував и во службени весници, нема царина за дигиталците.
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
Rade Lukovic Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 25
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rade Lukovic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2008 во 08:12
Ivana,
tocno e deka za fotoaparati digitalni nema carina ama ima danok i ako
nekoj carinik zapne moze da platis danok sto vo sekoj slucaj ne e prijatno
a baska raspravanjeto.Zatoa ce zemes obrazecot i ce si go popolnis i ce
ti udrat pecat i mozes mirno da spies.Inaku moze i da ti go upisat vo pasos kako sto kazaa i ce moras da go nosis sekogas pri izlez.A postoi i
eden mal trik dokolku sakas da kupis nesto mozes na rizik da go upises
pa  na vracanje da bides raat.
Pozdrav  
Кон врв
kostovigor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 139
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kostovigor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2008 во 08:37
http://www.axelfoto.com/
http://www.bmfoto.co.yu/

Двата најголеми дуќани во Белград (најверојатно). Повеќето од кај нас кога зборуваат за купување опрема од Србија, мислат на овие два дуќана. Едниот засптапник за Nikon, другиот за Canon.
Провери на нивните сајтови за мапа, ќе видиш и дека НЕ се на различни краеви од градот. Ова се вика, со еден удар - две муви.

Добар пат на двајцата.
Кон врв
|vana Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај |vana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2008 во 13:50
Originally posted by Rade Lukovic Rade Lukovic напиша:

Ivana,
tocno e deka za fotoaparati digitalni nema carina ama ima danok i ako
nekoj carinik zapne moze da platis danok sto vo sekoj slucaj ne e prijatno
a baska raspravanjeto.Zatoa ce zemes obrazecot i ce si go popolnis i ce
ti udrat pecat i mozes mirno da spies.Inaku moze i da ti go upisat vo pasos kako sto kazaa i ce moras da go nosis sekogas pri izlez.A postoi i
eden mal trik dokolku sakas da kupis nesto mozes na rizik da go upises
pa  na vracanje da bides raat.
Pozdrav  


фала! а тој образец кај да го земам? од цариникот да го побарам?
значи за секој случај јас ќе си пријавам па да имам мирна главаголема%20насмевка
и некој спомна копија од документите кога е купен. ќе си земам и тоа за секој случајголема%20насмевка

Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2008 во 15:59
Originally posted by |vana |vana напиша:


Originally posted by Rade Lukovic Rade Lukovic напиша:

Ivana,
tocno e deka za fotoaparati digitalni nema carina ama ima danok i ako

nekoj carinik zapne moze da platis danok sto vo sekoj slucaj ne e prijatno

a baska raspravanjeto.Zatoa ce zemes obrazecot i ce si go popolnis i ce

ti udrat pecat i mozes mirno da spies.Inaku moze i da ti go upisat vo pasos kako sto kazaa i ce moras da go nosis sekogas pri izlez.A postoi i

eden mal trik dokolku sakas da kupis nesto mozes na rizik da go upises

pa  na vracanje da bides raat.

Pozdrav  
фала! а тој образец кај да го земам? од цариникот да го побарам?значи за секој случај јас ќе си пријавам па да имам мирна главаголема%20насмевкаи некој спомна копија од документите кога е купен. ќе си земам и тоа за секој случајголема%20насмевка


Sega ne me drzhite za zbor, no koga se raboti za dokumentacija koja treba da potvrdi pri nekoj sporen sluchaj dali vie ste sopstvenik na neshto, togash dovolen e kupovniot dokument na koj stoi datumot i modelot na kamerata.

Zapishuvanjeto na neshto vo pasosh od strana na carinikot pri vlezot vo drzhavata e teshka glupost (izvinete za terminov). Sto se saka da se postigne so toa? Deka ke go iznesam proizvodot koga ke izlagam od zemjata? Pa dali MORAM sekogash da ja nosam kamerata koga izlagam vo stranstvo? Dali mozhe kamerata da bide ukradena i poveke da ne e vo moja spostvenost? Dali mozhe kamerata da se rasipe i da ja frlam? I na krajot, dali mozhe jas fino-lepo da go ishkrtam toa taka ubavo da ne mozhe ni Sv. Petar da razbere sto imalo napishano, pa neka deshifrira toj sto ke se nafati za toa (ova vi go kazhuvam od sopstveno iskustvo). Onoj carinik koj ke se stavi vo situacija da si pishuva neshto vo nechij tugj pasosh samo ja dokazhuva svojata nemokj i plitok um.

Изменето од Zoran K - 08.Февруари.2008 во 16:00
Кон врв
caki99 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај caki99 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2008 во 00:46
ivana vo belgrad sum nosel na servis aparati i kako tebe se prasuvav samiot sebe za prijavuvanje na granica no tie mi rekoa deka nema potreba,licen predmet. isto ti doaga i ako imas i nekoj poskap mobilen telefon i sto treba i nego da go prijavuvas slobodno odi si so aparatot vo belgrad i iznaslikaj sto ti dusa saka
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.