IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Семејно насилство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Семејно насилство

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 151617
Автор
Порака
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2013 во 11:59
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

еден поинаков поглед на институцијата брак,или семејно насилство аминувано со парче хартија,како сакате


Сакаш да кажеш дека бракот сам по себе е семејно насилство?
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2014 во 10:33
нешто секојдневно на нашиве простори...

КОГА ДЕТЕТО Е РАСТРГНАТО МЕЃУ РОДИТЕЛИТЕ И ИНСТИТУЦИИТЕ...

На половина пат, во средина меѓу мајката  и институциите. Седум годишниот син на Јулијана Ангеловска е  принуден да избира, но и да носи одлуки кои би биле тешки дури и за една возрасна личност....

slika
Илустрација

На половина пат, во средина меѓу мајката  и институциите. Седум годишниот син на Јулијана Ангеловска е  принуден да избира, но и да носи одлуки кои би биле тешки дури и за една возрасна личност. По долг период на кавги и физичко насилство кое го трпел од страна на неговиот татко Центарот за социјална работа го упатил  во интернатот во Љубанци. Работите не стануваат полесни ни тука, бидејќи, како што вели мајката на Александар, постојано бил изложен на тупаниците на останатите деца.

Во моментов, тој е на Клиниката за детски болести поради исклучително висока температира, но Јулијана го искористила моментот за да ги фотографира сите повреди кои  според неа, се  последица од нанесените удари.

-Го однесов во понеделник, а во петок изгледаше како да се вратил од Пакистан. Нема да се смирам додека не ја утврдам вистината, вели Ангеловска.

Директорката  на интернатот Силвана Терзиевва веднаш ги отфрли овие обвинувања.  Според Терзиева, станува збор за тенденциозни невистини, а целата приказна има и втора, исклучително темна страна.

-Не ги разбирам мотивите на мајката на Александар, но тие не се чесни. Кога таа не е во негова близина, детето потврдува дека мајка му всушност му ги прави сите тие работи, за кои што таа потоа тврди дека му се нанесени од страна на децата., вели Терзиева.

Како аргумент за нејзиното тврдење таа го покажува решението на Центарот за социјални работи во кое стои дека Александар се упатува во интернатот поради континуираното занемарување од страна на неговите родители.

Ангеловска не се согласува со ваквата оценка, секако во делот кој што се однесува на нејзината улога.

-Ако јас сум негрижлива мајка зарем би го носела во интернатот, би го шетала или пак би се грижела за неговото здравје, вели Ангеловска.

 Во Центарот за социјални работи потврдуваат дека Александар е упатен во интернатот поради лошите семејни односи, особено во периодот пред да се разделат неговите родители, но како што велат, сместувањето таму е времено. Потврдуваат дека и сугерирале на мајката да најде работа но ги отрфлаат нејзините обвинувања дека работното место е услов тој да се врати дома.

Меѓу овие препукувања останува едно седум годишно дете пред кое се наоѓаат дилеми кои ќе го следат долг период од неговиот живот. Решението не само што не зависи од него, туку ќе има и последици врз неговото детство.

Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2014 во 17:01
Кон врв
AVITAS Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Мај.2015
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AVITAS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2015 во 18:07
Mnogu e bolno koga edna zena, ke se najde vo vakva situacija!Jas ute vo prvata godina vo brakot bev bremena koga prv pat me fati za kosa.. tolku stres .. a tolku mnogu mlada ( se omaziv bidejki bev bremena) pricina?? pa da otideme na maturska kaj sto ne bevme pokaneti a kade negovata majka, se izjasni deka sme pokaneti.. iii otidovme po sekoja cena. domakinite ni se izvinija deka zaboravile da ne povikaat.. kako i da e e nesporazum ama ne da si ja fatis zenata za kosaa. a bremena vo 7 mesec..;((((( i se pocna taka na negovoto ludilo nemase kraj pravenje dupki na vrata koga se zaklucuvav da se trgnam od nego.. doo modrenici po teloto.. malata rastese vo .. haos. . ne znaev sto se slucuva ne sum rastela vo takvo semejstvo, nikoj mi nemase krenato raka vo mojot zivot do togas:(. posle sekoe negovo ludilo toj ima custvo na vina i moshne blag i dobar i sekogash znaese da rece me provociras! Te sakam no me teras dA Sum takov bolnoto bese sto veruvav deka sum losa. Toa taka si ostana 15 godini deka ja sum taa sto go provocira.. znaci ziveev ( NE DIRAJ LAVA DO SPAVA )..frustracii, bolka teelsna, psihicka uste po bolno koga se zboruva pred mene taa temaa.a jas sum,..... samo nemo mOlcam i vesto krijajm celi 15 god.sto do sega ne sum se resila ?? ah........ meguvreme smrten sllucaj tatko mi se razbole, od rak 2 bremenost.. .. iseluvanje bez moja volja.. e tamu hororot uste poveke.. izzivuvanjee vrz mene za bilo kakva sitnica... no mu se zakaniv... deka stom se sredam so rabota brakot stavam golema tocka.. i site maltretiranja ke mu gi prostamm.. sega koga i da procitam smejno nasilstvoo placam kkao malo dete bez prekin. luge , luge kazete NE bidejki toa e i pihicko maltretiranje kade sto nervite popustaat odnemuvas doverba vo samiot sebe ( pricina bidejki si bila previse silna d aizdzis toa sto ne trebalo ).. i sto e najloso se obvinuvas samata sebe za se..sto ne si prevzemala nisto do sega. se obinuvas samata deka navistina mozebi vinata evo tebe pa toj e takov... toa e bolka bolka!!!! sreka sto decinjata porasnaa.. pa ja sogleduyvaat situacijata odev na psiholog.. sega imam 38 god. sila neverojatna. zelba za zivot.. i golema podrska od decinjata.. narecete me glupava.. narecete me nz sto .. ama ja ssum miroljubiv covek.. i vo sekoj covek ja gledam ubavata strana pa taka i vo nego.. misejkiì i eve ima stresovi od rabota .. nie ne go sfakame i taka na tamu.. ama nema opravduvanja... zivotot odi napred i mora da odi ako mozev so hronicen nasilnik da ziveam pri toa da bidam vedra licnost, uspesna zena, site prijatelki baraa sovet od mene za nivnite "problemcinja" sto za mene toa bese gola voda i si velev koga bi bile toa moite problemi bi bila najsreknata zena na svetoot bidejki sovrsenstvo nema. znam.. sakajte si se samite i razgovarajte za svoite problemi razgovarajtee ke vi bie polesno na dusata i srceto i ke mozete da ja videte vistihnata deka ste vie prekrasni i zasluzuvate da ziveete srekno:) blagdaram na mojot psiholog.. koj mi pomogna. sega krojam plan ne prevzemav bez razmisluvanje odluka ama znam koga ke odlucam ke izlezam so krenata glava, situirana i samostojna .Megu vreme mu se zakaniv   go imav prijaveno ednas ovde vo inostranstvo. zivot ide po na tamu nikogas ne e kasno a nie sme silni i mozeme. Izvinete na dolgiot tekst ima mnogu za pisuvanje roman mozam da napisam no toa vo kratki crti!!
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2015 во 16:54

Уф!
Толку години да издржиш таква психичко-физичка тортура во семејството... мора да си била многу јака личност! И затоа ич да не се секираш кој како ќе те нарече. Секој си е приказна за себе.

И нема зошто да се извинуваш за долгиот текст, затоа е темава.

Поздрав и се најубаво... среќа





Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2015 во 17:12
Навистина е страшно тоа што и се случувало на АВИТАС , се надевам дека ќе си го реши проблемот и ќе си го најде сопствениот мир и спокој ...

Туку сакав да кажам друго , семејно насилство може да е физичко но може и да е психолшко...
Според мене, семејно насилство е и кога еден од сопружниците прави све за бракот да е успешен, вложува во бракот , заработува и примањата ги носи дома ,инвестира , внесува мир и хармонија , дава љубов на домашните, дома е со семејството, не е постојано отсутен/на од домот ,се  вложува максимално , партиципира на секој можен начин само за да внесе мир, спокој и хармонија во семејството и домот , прави све семејството да му е среќно ,све за да го одржи бракот и домот , додека пак , од другата страна , другиот сопружник прави све обратно, не е заинтересиран за домот и семејството , се нешто друго е поважно , не му/и е гајле како се осеќаат домашните за неговото отсуство од домот и семејството, себичен гледајќи ги само своите потреби и нагони, не го цени и почитува она што го прави другиот сопружник, едноставно го разорува домот без око да му трепне ...итн...
Мислам дека и двете состојби се лоши и неиздржливи сами по себе ...и според мене и двете категории, на свој начин, се семејно насилство.



Изменето од Kastro - 20.Октомври.2015 во 18:56
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
AVITAS Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Мај.2015
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AVITAS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2015 во 22:32
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:


Уф!
Толку години да издржиш таква психичко-физичка тортура во семејството... мора да си била многу јака личност! И затоа ич да не се секираш кој како ќе те нарече. Секој си е приказна за себе.

И нема зошто да се извинуваш за долгиот текст, затоа е темава.

Поздрав и се најубаво... среќа


da, sum silna i cvrsta licnost no ne trebalo mojata sila trebalo d aja nasocam na drugo mesto .. no bilo pominalo sega znam sto i kako ponatamu :) pozdrav sekoe dobro








Изменето од AVITAS - 25.Октомври.2015 во 22:34
Кон врв
AVITAS Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Мај.2015
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AVITAS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2015 во 22:34
Originally posted by Kastro Kastro напиша:


Навистина е страшно тоа што и се случувало на АВИТАС , се надевам дека ќе си го реши проблемот и ќе си го најде сопствениот мир и спокој ...

Туку сакав да кажам друго , семејно насилство може да е физичко но може и да е психолшко...
Според мене, семејно насилство е и кога еден од сопружниците прави све за бракот да е успешен, вложува во бракот , заработува и примањата ги носи дома ,инвестира , внесува мир и хармонија , дава љубов на домашните, дома е со семејството, не е постојано отсутен/на од домот ,се  вложува максимално , партиципира на секој можен начин само за да внесе мир, спокој и хармонија во семејството и домот , прави све семејството да му е среќно ,све за да го одржи бракот и домот , додека пак , од другата страна , другиот сопружник прави све обратно, не е заинтересиран за домот и семејството , се нешто друго е поважно , не му/и е гајле како се осеќаат домашните за неговото отсуство од домот и семејството, себичен гледајќи ги само своите потреби и нагони, не го цени и почитува она што го прави другиот сопружник, едноставно го разорува домот без око да му трепне ...итн...   
Мислам дека и двете состојби се лоши и неиздржливи сами по себе ...и според мене и двете категории, на свој начин, се семејно насилство.
vo pravo si!! no bolkata, fizickata bolka ti go razoruva umot i dozivyivuvas psihicka bolka koja te nosi niz godinite veruvaj, deka edinstvena zelba mi e samo toa da go pronajdam sopstveniot mir :) nekoj sto ke me fati za ramoto i ke rece: se ke bide vo redd!! samo tolku :)



Изменето од AVITAS - 25.Октомври.2015 во 22:36
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2015 во 22:07
AVITAS sosema se slozuvam so tebe , za zal тага vo tvojot sluchaj stanuva zbor i za dvete kategorii na nasilstvo ...obichno taka biva koga ima fizichko nasilstvo ..Ti posakuvam najbrzo sto e mozno da si ja najdesh srekjata i dushevniot mir.
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
диди Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Март.2017
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај диди Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2017 во 12:10
Психичкото насилство е потешко од физичкото и остава длабоки последици кај жртвите на насилството. Семејното насилство се случува секојдневно. Јас сум жртва на семејно насилство и моите деца. Мојот сопруг секојдневно вршеше психичко насилство и не деградираше и не понижуваше, а не сакам да зборам колку пати ме истепал мене и децата безпотребно затоа што он бил нервозен и затоа што јакната не била закачеана или кондурата била погрешно наместена. Луѓето што не го доживеале ова не можат да сочувствуваат и да кажат што и како треба да се прави. Јас си излегов од куќата си ги земав децата поднесов тужба во МВР за семејно насилство и сега поднесов барање за развод. Наголема поддршка имам од моите деца кои што не сакаат да помислат да се вратат да живеат со него.
Кон врв
kocko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kocko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2017 во 14:27
more, da bash "bez'' potreba, mnogu si znaete vie, si mislite deka se kitki za mirisanje, a ne se svesni kolku ''smrdat'',.........barem ogromniot broj od zenite.
mislam deka si go zasluzile toa shto go dobivale,...nekoi od niv, noramalno, ne site.
Бог да чува!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 151617
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 2,828 секунди.