IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Кој ја присвојува историјата?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кој ја присвојува историјата?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 143144145146147>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2010 во 20:06
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Тука не си во право.
Твојата М. не е Мајката, туку една од ќерките на Старата М. Освен ова ќерка, старата Мајка има уште ќерки.
Зошто мислиш дека твојата М. треба да биде единствена наследничка на старата М.?


A твојата стара Мајка е ќерка на една друга мајка, која ја проколна и избрка и колку и да сакаш не може да биде мајка на мојата мајка.
Многу години таа што ти ја нарекуваш стара мајка живееше среќно со една мајка, ама одеднаш, поради други подбуцнувања возропта против таа мајка, па отиде да бара нешто што го нема, затоа и беше проколната. А таа мајка на твојата мајка и го даде и името. намигнување
И не заборавај, мојата мајка постоела пред и да ја роди таа мајка твојата стара мајка.




Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2010 во 20:08
Што е постаро јајцето или кокошката

Кој има право на историјата оној кој владее со територијата или племето кое е населено на таа територија?
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2010 во 02:51

Во право бил Платеникот, некои краделе се живо и диво што ќе нашле!изненадување

Сега најдов на Википедија дека ми го побугариле и прадедо ми !лутина

СРАМ И АРАМ ДА ИМ Е НА ТИЕ!лутина

Некои заминале предалеку, среќа што имаме документи, па ако не го сменат тоа по итна постапка, ќе ја решаваме работата на друг начин!лутина
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2010 во 08:00
убу

стави барем еден линк за да читаме и да цкаме со jазик


ти реков jaс без да имам потреба од википедиа дека со вакво име бугаризациjaта му е средена


исто и на чиче ти Борис
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2010 во 09:19
да не си видел неква ваква декларациjа

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:K.Shk*rtov-Deklaracija.jpg


збунетост

во линкот треба во името Shk*rtov треба да ставите 'u' за да ja видите декларациaта


Изменето од да бе - 01.Март.2010 во 09:30
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2010 во 13:12
Originally posted by да          бе да бе напиша:

убу

стави барем еден линк за да читаме и да цкаме со jазик


ти реков jaс без да имам потреба од википедиа дека со вакво име бугаризациjaта му е средена


исто и на чиче ти Борис


Википедијата се зафркнала ако мисли дека јас ќе спијам и нема да делувам, имам документи, сите ќе им ги , а се осигурав и да најдам кој ги кажувал тие работи, па ако има потреба и на таа личност ќе и пишам едно убаво писмо, секако, со документи за да го потврдам кажаното, ама чинам дека нема да треба да го сторам тоа, затоа што кога ќе им посочам неколку работи, секако, од бугарски извори, на дотичните, верувам дека многу бргу сами ќе го сменат тоа и ќе се замолчат. Само сега останува да чекам да дојде една личност која знае многу добро како одат тие технички работи и да ја завршиме работата.

Еве линк, меѓу сите тие наведени имиња на советници од општината го ставиле и името на прадедо ми, ама некој очигледно заборавил да каже дека дедо ми и браќата негови биле дел од Батаљонот "Гоче" лутина, кој во вашите форуми е опишан како антибугарски, што и секако бил и дека прадедо ми подоцна има обид да се врати во НР Македонија, но се случува Прашката пролет и границата се затвора!

Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2010 во 13:33
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by да          бе да бе напиша:

убу

стави барем еден линк за да читаме и да цкаме со jазик


ти реков jaс без да имам потреба од википедиа дека со вакво име бугаризациjaта му е средена


исто и на чиче ти Борис


Википедијата се зафркнала ако мисли дека јас ќе спијам и нема да делувам, имам документи, сите ќе им ги , а се осигурав и да најдам кој ги кажувал тие работи, па ако има потреба и на таа личност ќе и пишам едно убаво писмо, секако, со документи за да го потврдам кажаното, ама чинам дека нема да треба да го сторам тоа, затоа што кога ќе им посочам неколку работи, секако, од бугарски извори, на дотичните, верувам дека многу бргу сами ќе го сменат тоа и ќе се замолчат. Само сега останува да чекам да дојде една личност која знае многу добро како одат тие технички работи и да ја завршиме работата.

Еве линк, меѓу сите тие наведени имиња на советници од општината го ставиле и името на прадедо ми, ама некој очигледно заборавил да каже дека дедо ми и браќата негови биле дел од Батаљонот "Гоче" лутина, кој во вашите форуми е опишан како антибугарски, што и секако бил и дека прадедо ми подоцна има обид да се врати во НР Македонија, но се случува Прашката пролет и границата се затвора!


am daj dokumenti da chitame pa ke debatirame
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2010 во 13:39
Originally posted by да          бе да бе напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by да          бе да бе напиша:

убу

стави барем еден линк за да читаме и да цкаме со jазик


ти реков jaс без да имам потреба од википедиа дека со вакво име бугаризациjaта му е средена


исто и на чиче ти Борис


Википедијата се зафркнала ако мисли дека јас ќе спијам и нема да делувам, имам документи, сите ќе им ги , а се осигурав и да најдам кој ги кажувал тие работи, па ако има потреба и на таа личност ќе и пишам едно убаво писмо, секако, со документи за да го потврдам кажаното, ама чинам дека нема да треба да го сторам тоа, затоа што кога ќе им посочам неколку работи, секако, од бугарски извори, на дотичните, верувам дека многу бргу сами ќе го сменат тоа и ќе се замолчат. Само сега останува да чекам да дојде една личност која знае многу добро како одат тие технички работи и да ја завршиме работата.

Еве линк, меѓу сите тие наведени имиња на советници од општината го ставиле и името на прадедо ми, ама некој очигледно заборавил да каже дека дедо ми и браќата негови биле дел од Батаљонот "Гоче" лутина, кој во вашите форуми е опишан како антибугарски, што и секако бил и дека прадедо ми подоцна има обид да се врати во НР Македонија, но се случува Прашката пролет и границата се затвора!


am daj dokumenti da chitame pa ke debatirame


Ќе дадам, ама прво да ја средам таа работа с одоговорните за тоа нешто, не сакам да им го расипам изненадуавњето на тие кои пишувале.намигнување
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2010 во 13:41
ДА бе, за батаљонот ќе се говори на соодветна тема, не овде, овде се говори за присвојување на историјата!
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2010 во 02:20
bugaristava so toa ш ч итн, ЗА ЖАЛ...НЕЛИ Е ЖАЛНО ОВА ШТО И СЕ СЛУЧУВА НА МАКЕДОНИЈА

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2010 во 05:04
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Тука не си во право.
Твојата М. не е Мајката, туку една од ќерките на Старата М. Освен ова ќерка, старата Мајка има уште ќерки.
Зошто мислиш дека твојата М. треба да биде единствена наследничка на старата М.?


Коснакоси,

Ако можеме да одиме толку далеку и да ја најдеме најстарата мајка, ќе дојдеме до нечива си мајка која не е ни твоја, ни моја. Таа мајка си зборувала на некој си стар турски јазик, небила христијанка, била паганка, верувала во Танграта и вртела кучиња врзани за опаш се додека кучето неповратело за да може на си ја предвиди сопствената иднина, а и иднината на своите деца. Згора на тоа немала поим за културата за која ние денес збоуваме.

Трагедијата ваша е во тоа што некој ве убедил дека треба да си ја отфрлите соствената мајка и ја прифатите мајката на некој друг. Кој е тој што си ја отфрлува соствената мајка, а присвоената ја цени повеќе од сопствената?! Мора да му фали нешто.

Во овај случај јас неможам новата мајка да ја наречам ниту маќеа, зато што нема историски докумнети дека таткоти ја оставил твојата мајка и се преженил со нова, која би ти постанала маќеа. Значи нема правна основа.

Ти со твојата нова мајка не би можел ниту да се разбереш, затоа што јазикот и културата ви бил различен.

Убавата музика нема граници и радо е слушана. Меѓутоа кога станува збор за народната музика, а согласно на тоа и авторската музика на некој начин е инспирирана од културата, јазикот и останатите етнолошки карактеристики на одредена територија и група на луѓе. Ритмиката, мелосот се главните елемнети преку која некој ќе го одреди потеклото на таа музика.

Иако јазикот на Србите, Хрватите, Црногорците и Боснаците е 99,9% ист, сепак кога ќе се слушне една песна со 100% сигурност некој може да каже дали таа песна е Српска, Хрватска, Црногорска или Боснаска. Овде ќе напоменам дека има мали исклучоци, доколку мелосот и ритмиката на некој песна се универзално прифатени на поширока територија и истата песна е препеана во различни делови на таа поширока територија.

Како оваа на пример

Македонскиот мелос и ритмика се надалеку познати и карактеристични за територијата на етнографска Македонија. Недостојно е да се користи македоснката музика и култура за постигнување политички цели.

Со жалење можам да констатирам дека единствените кои тоа го прават во ова балканско опкружување, се Бугарите (или бугаризираните) од причина што многу лесно доѓаат до костатација дека всушност изворна бугарска музика и култра непостојат. Решението на овие големи недостатоци го бараат надвор од етнографскиот материјал и арт ефекти, а притоа на помош се повикуваат на политчките махинации и интриги кои се производ на 19 век. Да незабораввиме дека и самите се производ на истите. Таквите недостатоци при докажувањето дека сепак бугарска изворна култура постои ги принудува бугаризираните да применуваат непопуларни методи, како присвојување, крадење, поистиветување и тоа не само по прашање на музиката туку и по однос на јазикот, културата, политичките настани и целокупната македонска историја.

Самиот факт дека македонскиот народ си ја опевува својата мајка Македонија во 100тици песни, а нема ниту една во која Македонец би ја опеал мајка Бугарија, за бугаризираните не е доволно да го напрегнат мозокот и едноставно да се прашаат зошто е тоа така.

Ќе ми простите јас си ја опевувам сопствената мајка.

Во случајот на Никола Григоров, дозволува да автроската песна на Војо Стојановски се изведува непроменеата, се пее на македоснки литературен јазик, а едиствени промени се неколкуте зборови кои ја менуваат суштината на песната и целта кому му е наменета истата. Во правни држави за вакво нешто се покренува судска постапка и се сноси одговорност за сторениот плагијат.

Јас искрено се прашувам докаде ќе оди дрскоста и безобразноста не на Бугарите, туку на бугаризираните и бугарофилите?! До каде ќе оди неразбраноста и нерационалноста на оние кои биле моделирани според некаков си бугарски терк?! Кога ќе сватат дека ова е калсичен пример за отфрлање на сопствената мајка, сопствената култура и дека станале слуги, поданици на нечиви си туѓи интереси?!

Сите оние кои ја љубат македонската песна (вклучувајќи ги и бугаризираните и бугарофилите) ги поздарвувам со една убава МАКЕДОНСКА ПЕСНА:

Песна ви пеам Македонци

Ако сакаш да си потпевнеш, зборовите ги има во комнетарите, под клипот.

Изменето од Platenik - 02.Март.2010 во 07:58
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
tanas_1902 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tanas_1902 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2010 во 08:31
"Бугаризиран,бугарофил,крадци,махинации,интриги,присвојување,поистиветување,дрскоста и безобразноста" -jас не мога да измислам толкоз многу епитети во однос на коj и да било - може да от тоа дето имам само една диплома! Ке требе да си го коригирам мирогледот и повеке да се едуцирам!
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2010 во 16:23
Originally posted by tanas_1902 tanas_1902 напиша:

"Бугаризиран,бугарофил,крадци,махинации,интриги,присвојување,поистиветување,дрскоста и безобразноста" -jас не мога да измислам толкоз многу епитети во однос на коj и да било - може да от тоа дето имам само една диплома! Ке требе да си го коригирам мирогледот и повеке да се едуцирам!



Задоволен сум од твојот одговор, епитетите си ги разбрал. Ако можеш уште да ме убедиш дека си го разбрал и контекстот во кој истите беа употребени, ќе ти бидам бескрајно благодарен.

За да се разбере содржината на мојот предходен пост не е потребна ниту една диплома, што значи поседувањето на само една би требело да биде бонус, олеснителна околност.

Верувам дека нема да ме разочараш и ќе ја потврдиш мојата констатација дека поседувањето на диплома е само една повеќе од она што е потребно.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2010 во 19:36
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by tanas_1902 tanas_1902 напиша:

"Бугаризиран,бугарофил,крадци,махинации,интриги,присвојување,поистиветување,дрскоста и безобразноста" -jас не мога да измислам толкоз многу епитети во однос на коj и да било - може да от тоа дето имам само една диплома! Ке требе да си го коригирам мирогледот и повеке да се едуцирам!



Задоволен сум од твојот одговор, епитетите си ги разбрал. Ако можеш уште да ме убедиш дека си го разбрал и контекстот во кој истите беа употребени, ќе ти бидам бескрајно благодарен.

За да се разбере содржината на мојот предходен пост не е потребна ниту една диплома, што значи поседувањето на само една би требело да биде бонус, олеснителна околност.

Верувам дека нема да ме разочараш и ќе ја потврдиш мојата констатација дека поседувањето на диплома е само една повеќе од она што е потребно.


Историја е поим што означува информација за минатото. Кога се користи како име за поле на студии, „историја“ се однесува на изучување и објаснување на минатото на човечките општества. Поимот „историја“ потекнува од грчкиот збор "ιστορία" или historia, што значи расказ, иследување, испитување односно познавање на она што е испитано и ја дели истата етимологија со англискиот збор story (приказна). Во поширока смисла на зборот, историја е се што се случило, како во човечкиот живот, така и во природниот свет.

Како ова горе , историјата , воопшто може да се украде ?
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 143144145146147>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.