IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Кој ја присвојува историјата?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кој ја присвојува историјата?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 141142143144145 147>
Автор
Порака
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 16:20
Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:


Да чува Господ од тебе да чекам обjаснување...
Значи Сандански не може да каже на Нушиќ дека е македонец, а може да дигне наздравица со бугарските генерали за автономна Македониjа(често користен случаj за коj уште не сум видел доказ)?
Значи за него овде е Бугариjа-и тогаш што е Бугариjа, против коjа според вас се борил цел живот-модел, пример,идеал...што?
Напишано е црно на бело, како што и НФП е Бугарска секциjа и нема потреба од дообjаснување и толкување.
Витиевати поучениjа не се потребни.
Мислам неколку пати обjаснив специално за тебе дека сум бугарин и нема потреба од категоризациjа како "бугаризиран" и слични дивотиj, мегутоа не сум си дозволил да ти ставам на тебе вакви етикети.
И накраj дебатата е со Буги.


Како прво и основно ова е отворен форум и секој доаѓа до збор кога смета дека е неопходно да се слушне неговото размислување. Твое право е да неодговараш на моите коментари.

Да, веќе ми имаш кажано дека си Бугарин и јас немам проблем со тоа. Индивдулано право е секој да живее со своите залуди. Кога зборувам за Бугари пред се мислам за оние кои навистина имаат туркомонголско потекло. Кога зборувам за државјани на република Бугарија мислам на сите граѓани со различно етничко потекло, а кога зборувам за бугаризирани мислам на они кои имаат македонско етничко потекло, а по сила на приликите се бугаризирале. За жал овај последниов елемент е најзастапен во бугарската држава и е главниот стожер на бугарштината.

Јас на овај форум несретнав некој од туркомонголскиот сегмент од причина што таквите немаат интерес за Македонија. Сретанв по некој Шоп, но и тие ко мај се изгубија. Останаа тие кои имаат нешто македонско восебе.

Што се однесува до тоа дека ете и ти си дочекал објанување од мене, ти советувам да небидеш толку скептичен од причина што ниту по години, ниту по искуство ниту пак по квлификации, а уште помалку по начин на кој некогаш ќе можеш дадените информациите да ги процесуираш ќе бидеш на ниво на кое ќе можеш да конк*рираш.

Иако реалтативно добро бараташ со македонскиот и српскиот јазик, сепак ти фалат финесите на тие јазици за да можеш да ја разбереш конотацијата на текстовите.


Али ми и не треба, е на српски.

Нјаблизок превод на македонски би бил ама не ми ни треба Бугарија или со други зборови мене не ми е потребна Бугарија. И Двата изрази имаат потполно исто значење.

Каква Америка, замене овде е Америка.

Како замене така и за останатиот свет не е баш јасно што е Бугарија?! Дефинирај, good luck, многу се обиделе да дојдат до правиот одговор, ама без успех. Можеби тебе ќе ти тргне од рака.

Изменето од Platenik - 17.Декември.2009 во 16:33
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 16:26
http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=117637

„Името на Вапцаров се слави кај нас во Македонија, во неговата татковина...

да разбирам ли дека претседателот на ДПМмисли дека Вапцаров е роден во Македониjaзбунетост


Зошто нам сега, од аспект на иднината, ни е важна констатацијата за фалсификатот - од едноставна причина, не можеме иднината да ја градиме на виртуелни нозе, зашто ќе ни се сруши пред очите“, рече Лорета Георгиевска Јаковлева, директор на Институт за македонска литература.

правилно - неможе

Вапцаров бил стрелан на 23 јули 1942 година во Софија на 33-годишна возраст, за време на неговиот живот имал објавено само една збирка поезија на бугарски јазик.


Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 16:28
Јас напишав убаво а Лавче врти само за да се извади некако - јасно пишал Нушиќ што кажал Сандански - НЕ МИ ТРЕБА БУГАРИЈА - тоа се зборовите на Сандански а не не му требало да оди во Бугарија - каде пишува такво нешто - јазикот некако или не ни е сличен или ти си прост па несакаш да признаешзбунетост
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 16:41

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Јас напишав убаво а Лавче врти само за да се извади некако - јасно пишал Нушиќ што кажал Сандански - НЕ МИ ТРЕБА БУГАРИЈА - тоа се зборовите на Сандански а не не му требало да оди во Бугарија - каде пишува такво нешто - јазикот некако или не ни е сличен или ти си прост па несакаш да признаешзбунетост


Тоа ПРОСТ се однесува на мене или на Лавчето?!

Нушиќ: Вие во Бугарија не смеете (да одите)?
Јане: Ама не ми ни треба Бугарија!

Platenik, постовите да ти бидат на македонски, фототипниот документ е овде, кој сака ќе го прочира.

Изменето од Platenik - 17.Декември.2009 во 16:57
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 17:00
"Али не ми НИ треба".
Не му треба да оди во Бугариjа.
Зошто да оди, кога "Овде е моjата Бугарија!"

lav4eto, пишувај на македонски, оригиналот го видовме, постовите мора да се на македонски!Модераторот

Изменето од lav4eto - 17.Декември.2009 во 19:57
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 17:10
Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:

"Ама и не ми треба", а не "Али не ми НИ треба".
Не му треба да оди во Бугариjа.
Зошто да оди, кога "Овде е моjата Бугарија!"




Се си кажа. Од начинот на кој го толкуваш текстот, сепак се гледа дека ќе биде потребен повисок степен на знаење.

Изменето од Македон - 17.Декември.2009 во 17:54
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 17:50
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Чинам дека на вас бугаризираните, во недостиг на аргументи, не ви преостанува ништо друго сем да го цепите влакното.



Уште едно вакво обраќање и класифицирање и делење епитети на било кого одма одиш под суспензија!
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2009 во 15:52



http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1904&ArticleID=130121


Александар Велики не бил ниту Грк ниту Македонец, туку Албанец, тврдат група интелектуалци Албанци во новата албанска енциклопедија која денеска во 13 часот ќе биде промовирана во хотелот „Тиволи“ во Тетово.
задоволство



Изменето од Македон - 29.Декември.2009 во 15:54
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2009 во 17:22
Originally posted by да          бе да          бе напиша:



http://www.vreme.com.mk

Александар Велики не бил ниту Грк
ниту Македонец, туку Албанец, тврдат група интелектуалци Албанци во
новата албанска енциклопедија која денеска во 13 часот ќе биде
промовирана во хотелот „Тиволи“ во Тетово.задоволство</span>


Тоа е антибугарска и антигрчка теза :



Александар Велики не бил ниту Грк ниту Македонец, нема равенство помегу Грк и Македонец , и е спротивно со бугарскиот изум во однос на етничкиот код на Македонците , Трако-Илири

Изменето од eptendosadno - 29.Декември.2009 во 17:23
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2009 во 17:33
Ја се сложувам културното наследство да се дели помеѓу соседите бидејки сите тие биле дел од големата Македонска империја.Како и да е никој не го крстил Александар Македонски освен неговиот кум,а со луѓе кои сами ке се наречат некако џабе е да се оспорува кој каков бил
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2009 во 17:43
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Ја се сложувам културното наследство да се дели помеѓу соседите бидејки сите тие биле дел од големата Македонска империја.Како и да е никој не го крстил Александар Македонски освен неговиот кум,а со луѓе кои сами ке се наречат некако џабе е да се оспорува кој каков бил


Порешно се изрази , но мислата ти е добра .
Не да се дели туку тоа културно наследство да не обедини .

Е сега , незнам дали бил крстен Александар , но сепак ...
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2009 во 18:18
Како не энаеш - па эар не го викаме сите Александар - некој морал да му го даде тоа име исто како и Македонски
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2009 во 18:46
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by да          бе да          бе напиша:



http://www.vreme.com.mk

Александар Велики не бил ниту Грк
ниту Македонец, туку Албанец, тврдат група интелектуалци Албанци во
новата албанска енциклопедија која денеска во 13 часот ќе биде
промовирана во хотелот „Тиволи“ во Тетово.задоволство</span>


Тоа е антибугарска и антигрчка теза :



Александар Велики не бил ниту Грк ниту Македонец, нема равенство помегу Грк и Македонец , и е спротивно со бугарскиот изум во однос на етничкиот код на Македонците , Трако-Илири


ке го преживееме
Кон врв
leoglas75 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 80
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај leoglas75 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2009 во 21:48
Deneshnite Egiptjani potomci li se na faraonite?

Изменето од Македон - 01.Јануари.2010 во 16:37
Българио, за тебе те умряха,
една бе ти достойна зарад тях,
и те за теб достойни, майко, бяха
И твойто име само кат мълвяха,
        умираха без страх.
Иван Вазов
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 141142143144145 147>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.