IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Општо > Разно > Тоше Проески - IN MEMORIAM
  Активни теми Активни теми RSS - МЕДИУМСКА "СОВЕСТ"!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Затворена темаМЕДИУМСКА "СОВЕСТ"!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака Обратен редослед
*MIMI* Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12
Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2007 во 15:16
сепак има некој совесен новинар
погледнете

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1230&ArticleID=79119


Зошто не научивме да се носиме со болката

Пишува: Зоран Андоновски

Всушност, не знам како да се однесуваме со вакви настани. Како да се мери тагата? Дали пет солзи се доволни? Дали четири странички од весникот се премалку или премногу? Дали да се сместени напред или назад во весникот? Дали поголемата слика значи и поголема жал? Дозволено ли е претерување? Колку? Кога жалењето станува патетика? И во кои случаи пренесувањето на болката во медиумите ги надминува границите на добриот вкус?
Трагично си замина една чиста душа и како тоа да се одбележи за таа да не се извалка? Дали некој не ја инструментализира болката?
Чудно, ние како да не успеавме да научиме како да се справуваме со колективната болка, иако последниве седумнаесетина години од независноста имавме толку поводи да се истренираме. Имавме атентат врз шеф на државата, воена криза со Вејциња и Карпалаци, шеф на државата што загина во авионска несреќа и, еве сега, несреќна погибија на најголемата поп-ѕвезда во земјава, а богами и пошироко. По првиот шок и неверување, несреќното заминување на Тоше отвори многубројни прашања. Ама сите постфестум-прашања: дали мораше да дојде до несреќата, дали Тоше го плати данокот на префорсирањето, дали требаше да спие, дали требаше да лета, дали му требаше професионален возач, дали му требаше порационален менаџер - се легитимни, но во случајот на Тоше задоцнети. Легитимни се и размислувањата дали државата доволно се грижи и ги штити своите „брендови“, оние што ја легитимираат во светот. Сигурно не, или барем не доволно. И, конечно, ако не ги заштитила од овоземните предизвици, може ли да ги заштити од судбината? Во случајов ми текнува на примерот на принцезата Дајана - и таа беше „народна“, омилена, голема хуманитарка, ја обожаваа не само во нејзината земја. И таа беше олицетворение на доброто, убавото, чистото. И таа загина во сообраќајна несреќа. Британците, откако ја исплакаа и ги испразнија сите цвеќарници, продолжија да ги полнат хуманитарните фондови што го носат нејзиното име и да им помагаат на болните, слабите, хендикепираните, обесправените. Како што правеше и таа кога беше жива. Сакам да кажам, наместо лигавење и натпреварување кој повеќе жали, кој е поголем „тошевист“ и кому сега ќе му текне повеќе места, сали, улици, училишта и домови да го носат неговото име, вистински ќе му се оддолжиме ако станеме подобри, почисти, поблагородни и похумани луѓе. Само така и онака трагичната загуба - нема да биде залудна. Да не го изговараме напразно неговото име, де ...
А пет причини? Има сто и пет причини зошто не научивме да се справуваме со болката и зошто патетично ја манифестираме тагата. Поради историјата на порази и загуби, поради традицијата на самосожалување и кукање, поради неучењето од претходните искуства... Генерално речено, тагата е вид одбрана, а ние, историски докажано, се браниме со малку достоинство.
Судбина!




Изменето од *MIMI* - 19.Октомври.2007 во 15:25
Кон врв
VkusiMe_M Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 515
Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2007 во 09:50
Tocno e deka nikade nema da najdesh CD od Tose od koj i da e Album vo Skopje.

Megutoa dlaboko veruvam deka 80% vo Makedonija imaat original CD od Tose zosto sepak Tose nekese da se zbogati od prodazba 300 den mu kostase CD luge Tose e vo prasanje koj i da e muzicar nas 300 den mu e CD a isto taka i na Tose.
Itn...
Кон врв
kojotovik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 369
Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2007 во 01:53
vo edna sosedna zemja niso ne se kaza na vestite za tose kako ne im e stram znaete koja .... itn neam komentar drugo 
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2007 во 00:17
брза најмаллу сега е важно кој како купувал и што правел.....важно е дека НАШИОТ АНЃЕЛ ГО НЕМА. затоа те молам припази на зборовите и не само тука туку и во другите теми кои се отворени во чест на Синот Божји.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2007 во 23:12
a,be ,..uvek e taka,...samo treba da se vidi i ,..kolku i od drugite se prodadeni,...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
*MIMI* Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12
Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2007 во 23:00
Разбрав денес дека во многу градови нема повеќе оригинали.
Слободно проверете утре
Или подобро најдете податоци колку албуми се продадени овие 3 дена
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2007 во 22:57
koga e para vo prashanje,...nema nikakva sentimentalnost,...
a ,koj toa ti kazal deka sega se grabaat za originali?збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
*MIMI* Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12
Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2007 во 22:48
Заборавив да спомнам уште нешто.
Ајде сега бидете сите искрени и кажете колку од вас имаат купено оригинален албум од Тоше? Но не овој последниот...
Сигурна сум дека сите имате барем по едно пиратско cd.
А сега......
Кога него веќе го нема сите се разграбаа по неговиот оригинален албум.
Требаше ова да се случи за да се  цени оригиналот?
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2007 во 22:39
Originally posted by bluebell bluebell напиша:

Da i jas go prochitav toa od tebe i bash denta proveriv i se zamisliv zashto taka napisha ti. Lugjeto najnormalno mu oddadoa pochit na velikanot


ама мене ми кажаа на мсн,, затоа јас веднаш пишав , ама сепак требало барем и они да стават да емитуват некој концерт од тоше , да се покаже Респект , добро , мож веке си имале друга програма испланирано , ок
Кон врв
ivancic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
NaughtyBitch

Регистриран: 11.Март.2006
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 753
Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2007 во 22:33
True...
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2007 во 22:32
Da i jas go prochitav toa od tebe i bash denta proveriv i se zamisliv zashto taka napisha ti. Lugjeto najnormalno mu oddadoa pochit na velikanot
always look on the bright side of the life!
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2007 во 22:28
Добро штом така , во ред 
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2007 во 22:26
Originally posted by Mona Liza Mona Liza напиша:

мене само за Сител ме информираа дека воопшто не биле заинтереирани и не давале никаков пренос.

а голема благодарност до уредниците на порталот на ИДИВИДИ, кои го ставиле линкот од погребалната церемонија на Тоше за да може и ние да ја гледаме,,, ние што сме далеку и што не фаќаме никаква македонска телевизија тагатагатагатага
sitel izvestivashe za site zbidnuvanja od toj den, a nema zoshto da da va prenos koga toa go praveshe nacionalnata televizija inaku celiot den mu beshe posveten na toshe
always look on the bright side of the life!
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2007 во 22:22
мене само за Сител ме информираа дека воопшто не биле заинтереирани и не давале никаков пренос.

а голема благодарност до уредниците на порталот на ИДИВИДИ, кои го ставиле линкот од погребалната церемонија на Тоше за да може и ние да ја гледаме,,, ние што сме далеку и што не фаќаме никаква македонска телевизија тагатагатагатага
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.