IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Општо > Разно > Тоше Проески - IN MEMORIAM
  Активни теми Активни теми RSS - МЕДИУМСКА "СОВЕСТ"!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Затворена темаМЕДИУМСКА "СОВЕСТ"!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
*MIMI* Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12
Директен линк до овој коментар Тема: МЕДИУМСКА "СОВЕСТ"!
    Испратена: 18.Октомври.2007 во 21:57
Ова сакам да го упатам на сите медиуми кои во борба за поголема популарност негде по пат ги поминаа сите граници и изградија популарност над туѓата мака.
Почнувам со ред,
Телевизија СИТЕЛ- Ако добро ме држи помнењето на денот на несреќата кога на сите телевизиски и радио канали го даваа ликот на Тоше, Сител продолжи  со секојдневната програма како некој да го интересаираше ако пропушти некоја епизода од некоја ефтина мексиканска сапуница. Се разбира имаше мизерни вести од половина час кој сигурно биле еднакви на вестите во некоја Африканска земја каде локалната телевизија му посветила поголемо внимание на Тоше. За да трагедијата биде поголема 2 дена по трагичниот настан г-н Латас сигурно во себе и во својата телевизија на почетокот на вестите кажа " Сител како и секогаш пред сите други успеа да стапи во контакт со семејството на возачот и да ги добие информациите..." Зарем е важно кој прв го исконтактирал таткото на Ѓорѓи? Ве молам луѓе помислете само колку сообраќајни незгоди имаше изминатава година, колку невини деца ги изгубиа животите и колку виновници во тие незгоди се сеуште на слобода. Зошто вие од Телевизија Сител не бидете први кои ќе ги испитаат случаите и ја најдете причината зошто овие случаи се влечат низ судовите? Зарем некој живот вреди помалку од друг?  Направете споредба на сличен случај во кој има жртва исто така, и споредете ги казните......
Телевизија А1
Дали вашите репортери дежураат на гробот на Тоше со цел да "уловат" пошокантна реакција од некого? Па луѓе дали вие еднаш помисливте на неговите родители? Тоа се луѓе кои неможат да се исплачат и да се опростат без некоја камера постојано да им снима од некоја страна. Ве молам престанете!!! Ставете се на нивно место и престанете со демнење. Ако некој толку сака да види што се случува на гробот еден ден по неговиот закоп слободно нека отиде во Крушево нека запали свеќа, а не да седи пред ТВ и да чека трач за кој ке зборува во текот на денот.
Можам да кажам само пофални зборови за МТВ кој го вршеа преносот и точно знаеа каде се границите. Незнам колку другите приметија, но тонот на песните кои одеа во позадина во текот на погребната церемонија се зголемуваше секој пат кога плачот на блиските се повишуваше. Но иако МТВ го прекина преносот на онаа последна разделба на неговиот татко, другите телевизии мораа тоа да го покажат. Аман луѓе ќе ве прашам уште еднаш КАДЕ ВИ Е СОВЕСТА?
И да не ги набројубам и сите други медиуми каде горе доле се повторуваше  истата НЕСОВЕСТ на новинарите сакам  да ве запрашам сите вас дали требаше Тоше да заврши на ваков трагичен начин за да јавноста се освести што загуби и да почне повторно НЕСОВЕСНО да  се однесува. Зарем сега им текна на сите институции, општини, градоначалници, професори итн итн...да  именуваат се што ке им се појави на патот по името на Тоше?
Во рок од неполни 2 дена разбрав дека неговото име ќе го носат Плоштади, Училишта, Универзитети, Музеи, Сали.....
Што е многу многу е.
Приберете се луѓе пред да се истепате за "Брендот Тоше".
Престанете да ја барате вината во секој и сешто што ке ви дојде на памет и помислете што можевте да направите за него кога беше жив, а не сега, бидејќи што и да правите веќе е доцна.
Тоше ќе живее во сите наши срца засекогаш и не ни се потребни милиони споменици за да не потсетуваат на него.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2007 во 22:04
,...lamo da se efikasni makedoncite i za najobichni sekojdnevni raboti,...togash ,...nema da ima mesto za kritiki,...a,ne vaka,...
,......i imashe edna dupka na bulevarot posle mostot,...ama ,trebashe boris da si "otide" ,...pa da ja "snema",...a toa go potvrduva praviloto,..deka tuka nishto ne se pravi,...osven od nuzda,...za  da mu se pokaze na nekoj lazna slika,...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2007 во 22:22
мене само за Сител ме информираа дека воопшто не биле заинтереирани и не давале никаков пренос.

а голема благодарност до уредниците на порталот на ИДИВИДИ, кои го ставиле линкот од погребалната церемонија на Тоше за да може и ние да ја гледаме,,, ние што сме далеку и што не фаќаме никаква македонска телевизија тагатагатагатага
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2007 во 22:26
Originally posted by Mona Liza Mona Liza напиша:

мене само за Сител ме информираа дека воопшто не биле заинтереирани и не давале никаков пренос.

а голема благодарност до уредниците на порталот на ИДИВИДИ, кои го ставиле линкот од погребалната церемонија на Тоше за да може и ние да ја гледаме,,, ние што сме далеку и што не фаќаме никаква македонска телевизија тагатагатагатага
sitel izvestivashe za site zbidnuvanja od toj den, a nema zoshto da da va prenos koga toa go praveshe nacionalnata televizija inaku celiot den mu beshe posveten na toshe
always look on the bright side of the life!
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2007 во 22:28
Добро штом така , во ред 
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2007 во 22:32
Da i jas go prochitav toa od tebe i bash denta proveriv i se zamisliv zashto taka napisha ti. Lugjeto najnormalno mu oddadoa pochit na velikanot
always look on the bright side of the life!
Кон врв
ivancic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
NaughtyBitch

Регистриран: 11.Март.2006
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 753
Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2007 во 22:33
True...
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2007 во 22:39
Originally posted by bluebell bluebell напиша:

Da i jas go prochitav toa od tebe i bash denta proveriv i se zamisliv zashto taka napisha ti. Lugjeto najnormalno mu oddadoa pochit na velikanot


ама мене ми кажаа на мсн,, затоа јас веднаш пишав , ама сепак требало барем и они да стават да емитуват некој концерт од тоше , да се покаже Респект , добро , мож веке си имале друга програма испланирано , ок
Кон врв
*MIMI* Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12
Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2007 во 22:48
Заборавив да спомнам уште нешто.
Ајде сега бидете сите искрени и кажете колку од вас имаат купено оригинален албум од Тоше? Но не овој последниот...
Сигурна сум дека сите имате барем по едно пиратско cd.
А сега......
Кога него веќе го нема сите се разграбаа по неговиот оригинален албум.
Требаше ова да се случи за да се  цени оригиналот?
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2007 во 22:57
koga e para vo prashanje,...nema nikakva sentimentalnost,...
a ,koj toa ti kazal deka sega se grabaat za originali?збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
*MIMI* Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12
Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2007 во 23:00
Разбрав денес дека во многу градови нема повеќе оригинали.
Слободно проверете утре
Или подобро најдете податоци колку албуми се продадени овие 3 дена
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2007 во 23:12
a,be ,..uvek e taka,...samo treba da se vidi i ,..kolku i od drugite se prodadeni,...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2007 во 00:17
брза најмаллу сега е важно кој како купувал и што правел.....важно е дека НАШИОТ АНЃЕЛ ГО НЕМА. затоа те молам припази на зборовите и не само тука туку и во другите теми кои се отворени во чест на Синот Божји.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
kojotovik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 369
Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2007 во 01:53
vo edna sosedna zemja niso ne se kaza na vestite za tose kako ne im e stram znaete koja .... itn neam komentar drugo 
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.