IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Технички проблеми и совети
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Технички проблеми и совети

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
VladimirCHE Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Октомври.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 117
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај VladimirCHE Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Технички проблеми и совети
    Испратена: 12.Октомври.2007 во 19:49
do Aleksandar
zdravo jas sum mlad nemnogu iskusen moviemaker :) ama imam eden prob na moeto vhs HITACHI se probija bateriite kade da najdam ili da naracam baterii za mojot model na vhs hitachi kamera


Изменето од Vladimir - 12.Октомври.2007 во 19:51
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2007 во 20:22
vo video data
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2007 во 09:10
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка Јане, дефинитивно Видео дата ти се спонзори а?! голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Бре, што реклама им удри.намигнувањеголема%20насмевка
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2007 во 20:14
A, da si kupis edna miniDV kamera za 300 evra ima po gradov, moze i poevtino da najdes - nova. so firewire vlez izlez, eden domasen kompjuter i chuda ke pravis. I nema veke da bides neiskusen moviemaker намигнување.
Pozdrav
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2007 во 23:31
Originally posted by D'Dalton D'Dalton напиша:

A, da si kupis edna miniDV kamera za 300 evra ima po gradov, moze i poevtino da najdes - nova. so firewire vlez izlez, eden domasen kompjuter i chuda ke pravis. I nema veke da bides neiskusen moviemaker намигнување.
Pozdrav


Jas imam takva i pak sum neiskusen :-)

Daj kazete sto da im pravam snimkite. Dosega gi 'montirav' na DVD (so meni, muzika, indeks..), mi sobirase po 1:15 na edno DVD.
Gi pravev so Ulead, ama veke ne mozam da go koristam (dojde zaedno so MB, a sega imam drug kompjuter na koj sto ne raboti).
Koj software e najdobar za po doma? Ima li logika seuste da pravam DVD-nja? Mislam, vreminjata se smenija, da ne sum nadvor od tek? Ne sum napravil niedno veke 1-2 godini. Sto e aktuelno?
PS
Imam okolu 40 DVD-nja so materijal, imajte vo predvid deka dokolku nesto menuvam, da mozam i niv da gi iskoristam. Nemam sili odnovo da pravam capture na se'.

TIA

Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2007 во 02:07
Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:




Imam okolu 40 DVD-nja so materijal, imajte vo predvid deka dokolku nesto menuvam, da mozam i niv da gi iskoristam. Nemam sili odnovo da pravam capture na se'.

TIA




Za toa ich da ne se sekirash.
Nema potreba od povtorno capture.

 - Na DVD diskot kje upadnesh vo folderot VIDEO_TS.

 - Najgolemite fajlovi se so extenzija VOB.
   Toa se ustvari MPG-ovi.

 - Kopiraj gi na HDD vo komputa i preimenuvaj od:

    VTS_01_1.VOB vo VTS_01_1.MPG
    VTS_01_2.VOB vo VTS_01_2.MPG

      itn...

 - Vnesi gi fajlobite vo omileniot software koj podrzhuva rabota so MPG.
   Mislam deka nekoi mozhebi i direktno chitaa VOB fajlovi.

Toa e toa.

среќа


Pozdrav

Igor


Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2007 во 22:12
Fala Igor, ova za VOB fajlovite mi bese poznato.среќа
Ona sto vsusnost sakav da doznaam e dali postoi nekoj nov nacin na 'pakuvanje' i arhiviranje na videa (normalno so index i sodrzina zaradi brz pristap) osven onoj sto veke go znam.
Mozam li, na primer,  namesto DVD da koristam HD, a pak da imam moznost da gi vrtam videata bez da vklucam kompjuter?
Ima li nekoj nekakvo iskustvo?


Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2007 во 00:28
Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:

namesto DVD da koristam HD, a pak da imam moznost da gi vrtam videata bez da vklucam kompjuter?



HD, mislish Hard Disk ili HD DVD?


Pozdrav

Igor


Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2007 во 00:48
Angel i mene doma mi e haos, sto na DV kaseti, sto na DVD, sto na data DVD, nesto po HDD. Ludnica totalna тага. Koga rabotev so BETA, site kaseti si znam kaj mi se. Sega - LOM. Nemam resenie za mene, a bi sakal da najdam za tebe големо%20гушкање.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2007 во 12:21
za aleksandar:
video data ne mi se sponzori, tuku ednostavno servis so koj sluzbeno sorabotuvam podolgo vreme i koi me imaat ubedeno vo poveke navrati deka mozat da iznenadat so darbata da najdat nesto niz svetot sto za ostatokot e dalecno minato.
za vladimir;
za po doma pinaklot verzija 9 ili 10 e i poveke od odlicen i ne bara ogromni resursi od pc. moj izbor e toj, drugi ke ti kazat premier no ako nemas vreme za ucenje na nov softver , ke si brkas rabota  so pinnacle
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2007 во 14:40
Angel DVD Video e visoko kompresiran format. Koga pravis capture preku firewire na DV kaseta, prakticno pravis copy-paste. DV materijalot vo kompjuter e clon na toa sto ti e na kasetata. DV kako stream e MJPG t.e. Motion Jpeg. Toa znaci deka sekoj frame e slika sama za sebe. Eden chas DV video e okolu 13GB. Seedno dali e Avi ili QT.
Od tie videa koga se pravi DVD, ustvari se pakuva vo MPG transport stream ili GOP - Group of Pictures. Toa znaci deka veke nema za sekoj frame posebna slika tuku ima kalkulacii za razlika vo slika. Zavisi od samiot encoding, najcesto od 25fps se pravi edna slika i edna poluslika. Ostatokot se kalkulacii i algoritmi. So toa sepostignuva da se namali data rate-ot. Da se namali goleminata na fajlot, na smetka na procesorskata sila. Za montaza na DV moze i star 1.7GHz procesor, za MPG ti treba 3GHz minimum. Ako videoto koe se prefrla od DV na DVD ima malku dvizenja fajlot ke bide pomal vo odnos na video so poveke dvizenje na ista dolzina (minuti)
Toa znaci deka DVD e dobro za arhiviranje i gledanje, no e loso za povtorna upotreba na istiot materijal vo montaza. Deka veke e kompresiran, treba da se raspakuva (dekodira), pa povtorno da se spakuva (enkodira). Toa e kako od surup koga pravis sok среќа.
Itiot slucaj e so mp3 formatot koj e isto taka mpeg layer 3. Napravi od WAV edna mp3-ka, i potoa od mp3 povtorno WAV, pa povtorno mp3. Razlikata uste na prefrlanje od mp3 vo WAV e evidentna za sekogo.

Zatoa najdobro da si gi cuvas kasetite. Barem moe mislenje.
Pravi si DVD diskovi, no cuvaj i gi kasetite.

Za HD druga prikazna намигнување. HD za doma e HDV kade samata akvizicija e MPG. Drug muabet e toa намигнување
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2007 во 08:50
Originally posted by jane971 jane971 напиша:

za aleksandar:
video data ne mi se sponzori, tuku ednostavno servis so koj sluzbeno sorabotuvam podolgo vreme i koi me imaat ubedeno vo poveke navrati deka mozat da iznenadat so darbata da najdat nesto niz svetot sto za ostatokot e dalecno minato.
za vladimir;
za po doma pinaklot verzija 9 ili 10 e i poveke od odlicen i ne bara ogromni resursi od pc. moj izbor e toj, drugi ke ti kazat premier no ako nemas vreme za ucenje na nov softver , ke si brkas rabota  so pinnacle
 
Јане, да не си ме сватил премногу сериознозбунетост.
Се шалевнамигнувањеголемо%20гушкање. Поздрав!
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2007 во 08:54
Далтон, убаво објаснето.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,265 секунди.