IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ЗОШТО СУМ АТЕИСТ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЗОШТО СУМ АТЕИСТ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2627282930>
Автор
Порака
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 20:55
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:


вистинските  причини што некој тврди дека не верува  во Бог


погрешниот концепт за Бог прикажан од Христијаните. Никој паметен не би верувал во таков концепт на Бог како го прикажуваат христијаните.

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 23:33
Originally posted by SEEMAN SEEMAN напиша:

Originally posted by аџија аџија напиша:

погрешно ги толкуваш моите емоции кон исламот. јас немам омраза кон исламот, туку жал. Жал кон муслиманите, жал кон атеистите, жал и кон целиот останат невернички свет, што се уште се бунтува против својот Родител.

а да ти кажам, паралелата меѓу моралните вредности на атеизмот и исламот е многу очигледна. Вие од атеистот не барате никаква жртва: ако сака секс, нека се секса до гуша, ако сака пари, нека се богати на сметка на сиромавите до бесвест, ако сака насилие, и тоа му го дозволувате... ЗНачи човек не треба ништо да промени, освен да каже дека Алах е еден. Епа сега како да не кажам дека се едно те исто во суштината, а само различни во формата?

п.с. дали сум јас прав верник, најмалку може еден муслиман да ми суди. па јас се гордеам што по твоите принципи не сум верник. за мене би било понижување да е обратно.




Navistina sum vooduseven od nacinot na koi gi vospriemas i dejstvuvas nestata vo vrska so ateizmot i veruvanjeto... NIKOJ NE MOZE DA SUDI ZA PROSVETLENOSTA ILI GRESNOSTA NA NEKOE DRUGO BITIE, BIDEJKI OVDE RACIONALIZMOT ISPLOVUVA NA POVRSINA CII DIMENZII SE SOSEM MINICIOZNI VO SPOREDBA SO PRAVATA RELIGIJA I VOZVISENOST NA ZIVOTOT, ZA KOJA ZBORUBA I ADZIJA DEKA ( CITIRAM USTE EDNAS) : DALU SUM JAS PRAV VERNIK, NIKOJ NE MOZE DA SUDI... OSVEN BOGA - SPORED MOITE VERUVANJA I CUVSTVA...





SE SOGLASUVAM !!!!!



разумните ќе се сложат.

неразумните, ќе станат муслимани... газење%20од%20смеење
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 00:37
човек да му е мило да ги чита постовиве. стварно ми се допаѓа како разговарате, вака личи како луѓесреќа

поздрав до сите васголемо%20гушкање
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 00:48
Originally posted by connected connected напиша:

човек да му е мило да ги чита постовиве. стварно ми се допаѓа како разговарате, вака личи како луѓесреќа

поздрав до сите васголемо%20гушкање
Zakasni malce za potpisot :)  Skonta deka so toa si gi pokazuva poveke rogovite pa go izbrisa голема%20насмевка Neznae deka so ili bez nego,prepoznatliv e голема%20насмевка 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Carnation Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Carnation Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 01:59
abe muslimani,protestanti,pravoslavni i ostanati teisti,ako planirate da si kazvite koja religija e poarna mrs od temava,ne ja gnasite,ako imate da kazite nesto za ateizmot kazite.
a ti adzi nemoj be bratce da si tolku ogranicen more,abe mojs da se zaebis ko ke stignis na drugiot svet,zamisli ti izlezit alah pred tebe i da ti recit:"tebe te cekav kopile edno so jajs lajna za mene"смеење(iako ti tvrdam deka nemat da se desit to ama da oladam malku situacija)
sepak kazete nesto za ateizmot,nemoj da si prajte besplatna reklama ovde za vasata reigija ovde na temava.
pozdrav
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана
Кон врв
франкенштајн Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај франкенштајн Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 08:39
не можеш друже стари, ти да ми гарантираш дека нема да се појави алах. Ниту некој може да ми гарантира дека ќе се појави, зашто кога ќе бидеме од другата страна, тогаш давај гаранции...

А дотогаш, сите ние го спознаваме светот најдобро што можеме, според сопствените сили. Оние од нас, кои не само когнитивно, туку и преку личното искуство сме се увериле во Христијанската објава за Господ, не може да ни се одземе тоа право да коментираме за една детска болест во нашиот живот, како што беше атеизмот...
Кон врв
SOPRANOvski Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SOPRANOvski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2007 во 12:22
I don't have problem with God, it's just his fan club that I can't stand.
Zatoa sum ateist.
If you do what's hard today, then the life will be easy tomorow.
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2007 во 14:09
Originally posted by mamma mamma напиша:

Znam samo deka veruvam vo sebe i vo svojot
razum,deka nikoj shto ne go gledam ne mi pomaga vo
odlukite,postapkite i se ona shto go pravam-zatoa!!




Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2007 во 15:23
Ma ne veruvam duri ni vo sebe, otkako svativ deka ednoto oko mi go laze drugoto...otkako nekolkupati kleknav da si go izlizam pluknatoto...
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2007 во 20:08
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Ma ne veruvam duri ni vo sebe, otkako svativ deka ednoto oko mi go laze drugoto...otkako nekolkupati kleknav da si go izlizam pluknatoto...


газење%20од%20смеење
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2007 во 21:36
tokmu toa e ona sto go zborev celo vreme.......

ako i vo bilo koj slucaj postoi nesto...ateistite znaeme na sto sme...pekol ne ni bega..pa ako treba gore da e alah ili buda ili isus so tatko mu i samiot sebe....
ama rabotata e sto vernicite mozat da utnat.......

:)

pozdrav.....

end off days 15...14...13....
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 01:19
Originally posted by goor goor напиша:

tokmu toa e ona sto go zborev celo vreme.......

ako i vo bilo koj slucaj postoi nesto...ateistite znaeme na sto sme...pekol ne ni bega..pa ako treba gore da e alah ili buda ili isus so tatko mu i samiot sebe....
ama rabotata e sto vernicite mozat da utnat.......

:)

pozdrav.....



значи ти играш на сигурно намигнување
Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 00:31
Veruvam deka nema da preci da postavam malce podolg post, bideeki sakam da dadam edna Islamska gledna tocka vo vrska so Ateistite.
Najprvo respekt od mene do site Ateisti, bideeki oni ne veruvaat slepo i ne veruvaat vo koncepti koi ne se dostojni za eden Bog,denes mnogu luge vo svetotveruvaat slepo, nekoi Muslimani se Muslimani samo zaradi nivnite roditeli deka bile Muslimani, ili Hristijani samo zaradi tradicijata na roditelite i tn. No pred da dadam islamska gledna tocka za konceptot na Boga, treba prvo da go dokazeme postoenjeto na Boga, te. izvorot na k*ranot. I za seto ova ke zemam eden zamislen Ateist, so koj ke govoram, za da se dobie pojasna slika za objasnuvanjeto
Pretpostavuvame deka pred ocite na eden covek, se postavuva nekoj obijekt, (masina), do togas nevidena od negovite oci, prv pat gleda takov objekt, i go prasuvame toj covek; koja e prvata licnost sto moze da ni kaze kako raboti ovoj objekt, ovaa masina?          

Ova prasanje e postaveno na iljadnici ateisti, i po malku razmisluvanje go davaat nivniot odgovor:
Toj sto ja napravil taa masina, Kreatorot na taa masina, toj sto ja izmislil taa masina. Veruvajtemi 99% od ateistite na ova prasanje go davaat istiot odgovor: Kreatorot.   
I se slozuvam so nego, i bideeki pogolemiot del od Ateistite veruvat vo naucni fakti, povtorno go prasuvam: Kako nasiov svet, zemjava dojde do egzistencija, kako se oformi celava vselena?

I toj ima naucen odgovor i veli: celava vselena na pocetokot bila materija vo forma na gas, potoa sleduvalo BIG BANG (golemiot udar) od koj se oformile sete galaksii, planeti, i nasava zemja! Jas go prasuvam od kade ti e ova,    od kade go znaes? i toj odgovara: ova se stabilni fakti na naukata!!
Kade gi nauci, ovie fakti? i toj veli deka ovie fakti gi dokaza naukata! koga gi dokaza naukata, vo denesni vreminja 50 do 100 godini nanazat.   

I da predpostavime deka ima dobro obrazovane i mi veli deka: vo 1964 god. Arno Penzias i Robert Wilson ja dobivaat Nobelova nagrada za razotkrivanjeto na BIG BANG teorijata.    

Spored Stiven Hokins, koj e eden od najdobrite naucnici vo ova pole veli:
Deka Big Bang teorijata e najgolemoto otkritie na nasiov vek, koe otkritie ni dade pravilna slika na gledanje, za nastanuvanjeto na univerzumov.

I mu kazuvam deka se soglasuvam so nego, ako veli deka e fakt, dobro prifakam deka e fakt!    No dali mozes da mi kazes koj go napisa ova vo k*ranot pred 14 vekovi:
Surah El Enbija 21 (ajet 30) Ne gledaat li onie koi ne veruvaat deka i nebesata i zemjata bea, navistina, edna celina pa Nie ja razdvoivme.
Sto znaci deka Allah s.w.a vo ovoj ajet ni kazuva za BIG BANG teorijata i veli deka na pocetokot zemjata i nebesata bea edna celina a potoa nie gi razdelivme.   No k*ranot dava uste po precizni objasnuvanja i veli:

Vo Surah Fusilet 41 (ajet 11-12) k*ranot veli: Potoa se upati kon nebesata a tie bea kako magla...
Zborot koristen za magla, vo k*ranot e DUHAN koj znaci (cad, magla)
koj zbor e naucno pokorekten, ot kolku Gas.

I go prasuvam: kako moze mojava kniga k*ranov pred 14 vekovi da zboruva za BIG BANG teorijata? a ti mi kazuvas deka ovaa teorija e otkriena vo denesno vreme.
Koj mu kazal na Muhammed s.a.v.s da napise vakvo nesto vo k*ranot koj?

No prirodata na ateist ne dozvoluva dase otkaze na prviot dobien fakt, i veli deka, mozebi samo pogodil! dobro, i za uvid na argumenti ke se slozime za moment deka mozno e samo da pogodil.
I povtorno postavuvam novo prasanje? zemjava na koja ziveeme, kakva forma ima??
I toj mi odgovara deka: vo po ranesni vreminja se veruvalo deka zemjata e ramna ploca, nekoi veruvale deka e ploca koja ja nosat tri golemi kitovi.
No vo denesni vreminja tehnologijata ni dokaza deka zemjava ima topcesta forma jajcevidna forama.
Go prasuvam koga go nauci ova? 100, 500 godini na nazat? i za slucaj da ima dobro poznavanje na ovie fakti i mi veli: Prvata licnost koja dokaza deka zemjata ima topcesta forma e, Francis Drejk vo 1597god. I povtorno mu postavuvam prasanje kako mozel k*ranot pred 14 vekovi da rece:

Sura Lukman 31 (ajet 29) Ne gledas li deka Allah, sekako, go vovlekuva denot vo nokta, a ja vovlekuva nokta vo denot...

Vovlekuvanje misli na poleka, postepeno menuvanje na edna rabota. Vo slucajov postpeno vleguvanje na denot vo nokta i postepeno vovlekuvanje na nokta vo denot. Ovoj fenomen ne e vozmozen ako zemjava e ramna, samo dokolku e vo forma na topka togas e mozno denot poleka da vleguva vo nokta, i nokta poleka da vleguva vo denot! k*ranot dava uste po precizni objanuvanja za formata na zemjava i veli:   

Surah En Nziat 79 (30) i Zemjata potoa ja izramni

Koristeniot zbor vo ovoj slucaj, za izramni e DAHAHA, ko zbor ima dve mislenja: ednoto e Sirenje a vtoroto mislenje doaga od zborot DZUIJA koj znaci jajce, i ne se misli na normalno jajce tuku tokmu na jajceto od (Noj) koe ima tocno forma kako zemjava, na polovite stesnata i vo sredinata vsireno.    Deneska znaeme deka zemjava ne e tocno vo forma na topka tuku e vo sredinata vsirena, a na polovite stesnata, jajcevidna vorma.
Pa sega go prasuvam: Koj bi mozel da gi kazuva ovie raboti koi vo denesno vreme se dokazuvaat so visoka tehnologija, dali ovaa tehnologija ja imal Muhammed s.a.v.s    pred 14 vekovi?   

I povtorno go dobivam istiot odgovor deka mozebi e samo dobar pogodok.

No i jas isto prodolzuvam so prezentiranje na uste poveke fakti: i go prasuvam, svetlinata koja ja dobivame od Mesecinata, koj ja dava taa svetlina?
I dobivam odgovor deka: porano se veruvalo deka mesecinata ima svoja sopstvena svetlina, no deneska naukata ni kazuva deka Mesecinata nema svoja svetlina tuku ja reflektira svetlinata od Sonceto. I mu kazuvam deka mojot k*ran pred 14 vekovi veli:

Sura El Furkan 25 (ajet 61) Vozvisen neka e On koj na nebesata sozdade sodzvezdie vo koe svetilka postavi i mesecina osvetlena.

k*ranot kazuva deka Allah s.w.a sozdade mesecina osvetlena. a ne deka taa ima svoja svetlina, tuku deka e osvetlena od sonceto, tocno kako sto naukata kazuva, deka Mesecinata reflektira svetlina od Sonceto.
I uste ednas, kako e mozno Muhammed da pisuval vakvi naucni fakti pred tolku vreme, dali bil genij, ili ovie podatoci gi dobival od nekoja nadprirodna sila?

Koga jas odev vo osnovno uciliste, ucev deka Sonceto e stacionarno! a se drugo, site planeti vo sonceviot sistem se dvizat okolu sonceto, no citaekigo koranot sretnav mnogu interesen podatok ,vo Surah:

El Enbija 21(ajet 33) ALLAH veli;I On gi sozdade nokta i denot , Sonceto i Mesecinata. I se vo vselenata plovi .

Arapskiot zbor koristen vo k*ranot za (plovi) e JEZBEHUN sto znaci nesto sto rotira,se dvizi, rotiracko telo okolu svojata zamislena oska.              
Ovoj (ajet) dava objasnovanje deka se sto e vo vselenata plovi duri i Sonceto, no nauciliste go tvrdea sprotivnoto, i sega se doaga do prasanjinto, dali k*ranot ima naucna greska ili pak naukata ima teorija a ne fakt? Elhamdullilah, naukata vo toa vreme imase teorija, a denes ima fakt i go dokaza toa sto k*ranot go izjavi pred 14 vekovi, deka za vreme od 25 dena sonceto pravi edna rotacija(dvizenje) okolu svojata zamislena oska, i ako imame moken teleskop mozeme sonceto da go doneseme na masa i da go nabljuduvame, i ke zabelezime deka sonceto ima edna crna tocka vo sredinata, i taa tocka za da se vrati na istoto mesto i treba 25 denovi, sto dokazuva deka sonceto rotira okolu svojata zamislena oska.   

k*ranot veli: Surah El Enbija 21 (ajet 30) ... I Se sto e zivo Nie od voda go sozdadovme. Ne veruvaat li?

k*ranot pred 14 vekovi veli deka se sto e zivo nie od voda go sozdadovme,
denes naukata ni kazuva deka sekoe zivo sustestvo na zemjava, vosebe sodrzi od 50 do 80% voda. Pa koj izvor ima k*ranot ako razmisluvate?
Zamislete vo pustinata vo Arabija.., koj bi mozel da pomisli deka se e stvoreno od voda? Ako Muhammed s.a.v.s pogoduval, ova nikogas ne bi mozel da go pogodi, se bi mu doslo na pamet, no deka se e od voda?..
odlucete samite kolku ova e vozmozno.

No seto ova ke go krunisam so uste eden naucen test!
Vo Matematikata ima test koj se vika Teorija na verojatnost. Da predpostavime deka imam dve moznosti ednata e tocna a drugata e gresna. Sansite da pogodam koja e tocna mi se 50% - 50% bideeki imam samo dve moznosti,i ako imam uste edna treta i cetvrta moznost tuka samsite mi se 25%
Ako na ovoj test go stavime Muhammed s.a.v.s. Moznosta da pogodil deka se e od voda stvoreno, sansite mu se 1 prema 10 000 zatoa sto ima 10 000 drugi moznosti: zemja, metal, vodorod, i mnogu drugi elementi se do 10 000. Moznosta da pogodil deka mesecinata nema svoja svetlina sansite mu se 1 prema 2 . Sansite da pogodil za zemjata deka ima forma na topka mu se 1 prema 30 zasto postoele razlicni veruvanja vo toa vreme, nekoi veruvale deka zemjata e pettoagolna nekoi deka e ramna, nekoi veruvale deka e vo vorna na osmogram i tn. Sansite vo site ovie slucai Muhammed s.a.v.s da pogodil mu se nesto problizno do (0)ne samata (0) No vo teorijata na verojatnost sansite se (0)
Sto znaci deka spored naukata Muhammed s.a.v.s spored naukata nemal nikakvi shansi da pogodil, od kade pak se dobiva mislata deka seto toa go dobil od nekoja nadprirodna sila, za nas muslimanite Allah s.w.a

Ova go prezentirav samo za razmisluvanje, bideeki Ateistite se luge koi razmisluvaat.
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
Sandokan Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sandokan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 00:40
Мило ми е што конечно некој даде предмет на раговор со атеистите , а не подбивање со нив.
Јас се надевам дека науката е тој предмет.Но незнам колку ќе им одговара ова на следбениците на другите религии???

Изменето од Sandokan - 06.Декември.2007 во 00:41
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2627282930>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,223 секунди.