IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ЗОШТО СУМ АТЕИСТ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЗОШТО СУМ АТЕИСТ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 30>
Автор
Порака Обратен редослед
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ЗОШТО СУМ АТЕИСТ?
    Испратена: 09.Декември.2007 во 23:33
fala Sakhih Bukhari ama nemam namera do tolku da navleguvam vo tie vodi, samo go iznesuvav svoeto mislenje i na toa ke ostane, iskreno da sakav do tolku da analiziram religija, ke se zapisev teologija, jas za ova se interesiram onolku kolku sto bi trebalo sekoj da se interesira
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2007 во 23:13
so lupetas голема%20насмевка
zanesotka lele
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2007 во 22:18
Originally posted by anakin anakin напиша:

Druga rabota shto mozam da ja objasnam za Ateistite e deka tie
go izgovaraat prviot del od Shehadetot, i vikaat nema Bog! Im
preostanuva ushte vtoriot del a toa e: Osven Allah!!! Spored toa kako im se prezentira konceptot na Bog na lugeto vo
svetot, i jas bi se slozil da bidam Ateist!!!! Bideeki konceptot na
Eden Bog e pogreshno prezentiran i se dobiva slika na NeBog, te. vo
odredeni koncepti na prestavuvanje na Bog, mu se prepishuvaat osobini
koi ne se dolicni za eden Bog!!!!



em nebulozi em besmislici
voa se vika zanesuvanje do besvest




Te svakam batka,   Ocaen si bideeki ti dojde VISTINATA na foromov!!!!!
zavrshi vremeto tvoe i na tvojot veren drugar
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2007 во 22:11
Pa toa i ti zboruvam Sestro, bash toa!!!!!
i vo potpolnost se slozuvam so teba, vo nasiten detal te poddrzuvam vo se shto kaza!!!!!

Znaci luge koi nemaat nikakvo dostoinstvo, zboruvaat lagi, a se drzat na mototo Vistina, vetuvaat a ne ispolnuvaat, preteruvaat vo se, za vakvite luge k*ranot veli deka nikogash nema da izlezat od pekolot.
A ja i ti podpolno se slozuvame deka vakvi luge koi pravat biznis od religija ili go koristat imeto Bozjo za raboti koi ne dolikuvaat na covek so zdrav razum, ne treba da go izgovaraat imeto bozjo kako shto ti mislih i deka nezasluzuvaat dodeka ne se popravat da se narekuvaat vernici, iako imaat pravo na toa.

Bi ti preporacal od srce da go procitash k*ranot, i Biblijata i samata da oddlucish shto e vistina, bideeki ja poseduvash mokta na razmisluvanje siguren sum deka ke ja doznaesh vistinata!!!!

Iskreno od srce sakam da ti objasnam nekoi raboti dokolu toa bi go posakal od mene, mozesh samo da mi dadesh tvoj e_mail i za sekoe prashanje kolku sum vo moznost ke ti odgovoram, a dokolku na forumov mi gi postavuvash tie prashanja, mnogu drugi clenovi bi se meshale i nebi ja dolovile poentata.

I dokolku nesakash nikakvo objasnuvanje od mene, i toa bi go pocituval i bi te ostavil na mira.

Nemoj da te macat misli deka si losh Vernik, naprotiv dobar vernik si!!!! Vernik koj veruva vo pogreshen koncept na Bog e mnogu polosh vernik odkolku Ateist koj ne veruva vo takov koncept na Bog A veruva vo Bog kako ti go svakash vo tvoite misli!!!!

InshaAllah da te upati na praviot pat i da te cuva od prokletiot shejtan!!!!

Изменето од Sahih Bukhari - 09.Декември.2007 во 22:15
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2007 во 22:00
Originally posted by Sahih Bukhari Sahih Bukhari напиша:

Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Ako postoi Bog togas toj e pogolem od bilo koja slika sto pateticnoto malo sustestvo covek( vo odnos na Bog) ja sozdal za nego. Ako Bog sozdal se, togas toj e takvo sovrsenstvo kakvo sto covekot ne moze da si go zamisli a kamo li da mu se obraka so "Semoken". Toa e arogantnost na onie koi se trudat da go pretstavat Bog po nivni kodeksi. Religijata treba da siri moral a ne fanatizam, da ostavi prostor za razmisluvanje a ne da nametnuva. Smesna e poznata slika za Bog kako luto dede sto ke gi stavi site na pecenje ako ne veruvaat vo nego. Ako ova me pravi ateist togas sum, no jas veruvam vo nekakva sila tamu gore samo ne ja narekuvam Alah, Isus i slicno. Ja nemam taa hrabrost da se trudam da go objasnam toa sovrsenstvo, a ne znam kako imaat drugite, za da pomislat deka bozestvoto bdee nad niv i zapisuva dali pravele dobro ili zlo. Covekot si dava premnogu kredit samo zatoa sto postoi.    




Ushte ednash respekt do ateistite so vakvo razmisluvanje kako Monuska!!!!

Vaka: so prezentiranjeto na postot za Ateistite, sakav da dadam islamska gledna tocka, za toa kako Muslimanite gi gledaat Ateistite i kakvo objasnuvanje davaat Muslimanite!!!!   Znaci postot go postaviv cisto za razmisluvanje, a sekoj ima slobodna volja da odluci dali ke veruva vo toa ili ne!!!! za nas Muslimanite toa se dosta jasni dokazi!!!!

Druga rabota shto mozam da ja objasnam za Ateistite e deka tie go izgovaraat prviot del od Shehadetot, i vikaat nema Bog! Im preostanuva ushte vtoriot del a toa e: Osven Allah!!!
Spored toa kako im se prezentira konceptot na Bog na lugeto vo svetot, i jas bi se slozil da bidam Ateist!!!! Bideeki konceptot na Eden Bog e pogreshno prezentiran i se dobiva slika na NeBog, te. vo odredeni koncepti na prestavuvanje na Bog, mu se prepishuvaat osobini koi ne se dolicni za eden Bog!!!!


No koga Muslimanite ke dadat objasnuvanje za konceptot na Bog!!! I mislam deka Ateistite od tipot na Monuska, ke pocnat da razmsluvaat za slikata koja ja dava k*ranot za Boga????? i povtorno ke napomenam, deka ova e samo gledna tocka prezentirana za razmisluvanje, a ne za revoltiranje na odredeni clenovi na Forumov, zatoa ve molam, da bidete dostojni vo vash*te repliki!!!

Muslimanite: Najdobar primer za da se svati Bozjoto Bitie e:
Sura: Al-Ihlas - Iskrenost

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

112.1. Reci: "On je Allah - jedan!

112.2. Allah je Utociste svakom!

112.3. Nije rodio i rodjen nije,

112.4. i niko Mu ravan nije!"

Spored k*ranot ova se uslovite koi treba da gi ispolni eden Bog, a mislam deka Monusha ne go procitala ova sure koe podpolno se slozuva so nejzinata slika za Boga!!!

I veli deka:
1. Bog e ednen!!!! nema drug osven nego, a ima i bezbroj dokazi vo prrodata deka e eden Bog! pr. Sekoe zivo sushtestvo gi ima istite osobini: se raga, zivee, raste , se harani, umira!!!
Dokolku bi imal ushte eden Bog, ima moznost da ne bis e slozil so ova i da postavi negovo mislenje, ili volja i pr. drvata da idat po obraten redosled ili izmeshan, veruvam me svakate shto sakam da kazam.

2 Allah e svratilishte na sekoj eden, Mislam deka i ova odgovara so razmisluvanjeto na Monuska, deka sekoj eden ke se vrati kaj Boga vo vremeto odredeno za nego.

3 Niti rodil nekogo niti e roden, ova mislam deke e dosta jasno, kakov Bog bi bil ako e roden, znaci deka e zavisen od nekogo shtom e roden od nekogo, i se dobiva mislata pa koj togash go rodil Bogot na Boga i tn.
Niti pak on rodil nekogo, i ova mislam deka e jasno , ako nekogo Bi rodil ,vo smisla kako shto e vo svetot na lugeto, bi bil nepraveden kon drugite negovi bitija, bideeki site sme od Boga, i se shto postoi e negovo!!!

I klucniot ajet za Monuska e: I NIKOJ NEMU E RAMEN!!!

Shto pak kazuva deka nishto na zemjava, niti vo nash*te Misli ne e kako Boga, nemame ama voopshto pretstava kako izgleda ili kako egzistira, shto pak e ushte edno prashanje od Ateistite no i toa ke ogo objasnime vo druga prilika!

Nie lugeto znaeme deka Bog se obrakal na lugeto niz vreminjata, i veruvame vo negovite objavi i spored Bozjite objavi sudime i zboruvame!!!

I ushte edno malo doznaenej za Monuska: mislam deka imash problem so izgovaranjeto na imeto Bozjo, i ne se slozuvash da se narekuva Allah ili ....
k*ranot vika vaka za imeto Bozjo:
navistina Allah ima 99 iminja (atributi) kako Semoken, Sevishen, Onoj koj dava opskrba i tn. Mozete da go narekuvate kako sakate samo toa ime treba da bide ubavo i da ne sozdava Mentalna slika vo glavata na covekot, bideeki bi bilo vo sprotivnost so 4 ajet od Surah Ihlas I NIKOJ NEMU E RAMEN , nikoj kako nego ne e!!!

 
 
Vaka, da pojasnam nekoi raboti. Ne sum go citala Koranot, iskreno ja nemam procitano ni Biblijata samo isecoci od nea. Porano bev vernik, i nastrana moeto razocaruvanje vo Boga prestanav da bidam vernik poradi razocaruvanjeto vo lugjeto. Mozebi me smetate za ateist no jas sum odela vo crkva i sum se cuvstvuvala kako da odam na pazar. Mozebi ona sto stoi vo Koranot e tocno, ama iskreno jas ne zboruvam za taa strana na religijata, zboruvam poveke za prostotilokot i malogragjanstvoto kaj lugjeto (od ovoj aspekt mislam deka se slozuvas so mene). Vakvite lugje nemaat pravo da ja narekuvaat visata sila Sevisen, zatoa sto toa e licemerno spored mene. Dolgo vreme ubavite zborovi na Isus, Muhamed bile koristeni pogresno i za drugi celi otkolku prvicnata SIRENJE MORAL, pa lugjeto imaat sosem isprevrtena i strasna slika za Bog i jas, vo nea ne veruvam.
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2007 во 20:21
Druga rabota shto mozam da ja objasnam za Ateistite e deka tie go izgovaraat prviot del od Shehadetot, i vikaat nema Bog! Im preostanuva ushte vtoriot del a toa e: Osven Allah!!!
Spored toa kako im se prezentira konceptot na Bog na lugeto vo svetot, i jas bi se slozil da bidam Ateist!!!! Bideeki konceptot na Eden Bog e pogreshno prezentiran i se dobiva slika na NeBog, te. vo odredeni koncepti na prestavuvanje na Bog, mu se prepishuvaat osobini koi ne se dolicni za eden Bog!!!!


em nebulozi em besmislici
voa se vika zanesuvanje do besvest

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2007 во 20:10
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Ako postoi Bog togas toj e pogolem od bilo koja slika sto pateticnoto malo sustestvo covek( vo odnos na Bog) ja sozdal za nego. Ako Bog sozdal se, togas toj e takvo sovrsenstvo kakvo sto covekot ne moze da si go zamisli a kamo li da mu se obraka so "Semoken". Toa e arogantnost na onie koi se trudat da go pretstavat Bog po nivni kodeksi. Religijata treba da siri moral a ne fanatizam, da ostavi prostor za razmisluvanje a ne da nametnuva. Smesna e poznata slika za Bog kako luto dede sto ke gi stavi site na pecenje ako ne veruvaat vo nego. Ako ova me pravi ateist togas sum, no jas veruvam vo nekakva sila tamu gore samo ne ja narekuvam Alah, Isus i slicno. Ja nemam taa hrabrost da se trudam da go objasnam toa sovrsenstvo, a ne znam kako imaat drugite, za da pomislat deka bozestvoto bdee nad niv i zapisuva dali pravele dobro ili zlo. Covekot si dava premnogu kredit samo zatoa sto postoi.    




Ushte ednash respekt do ateistite so vakvo razmisluvanje kako Monuska!!!!

Vaka: so prezentiranjeto na postot za Ateistite, sakav da dadam islamska gledna tocka, za toa kako Muslimanite gi gledaat Ateistite i kakvo objasnuvanje davaat Muslimanite!!!!   Znaci postot go postaviv cisto za razmisluvanje, a sekoj ima slobodna volja da odluci dali ke veruva vo toa ili ne!!!! za nas Muslimanite toa se dosta jasni dokazi!!!!

Druga rabota shto mozam da ja objasnam za Ateistite e deka tie go izgovaraat prviot del od Shehadetot, i vikaat nema Bog! Im preostanuva ushte vtoriot del a toa e: Osven Allah!!!
Spored toa kako im se prezentira konceptot na Bog na lugeto vo svetot, i jas bi se slozil da bidam Ateist!!!! Bideeki konceptot na Eden Bog e pogreshno prezentiran i se dobiva slika na NeBog, te. vo odredeni koncepti na prestavuvanje na Bog, mu se prepishuvaat osobini koi ne se dolicni za eden Bog!!!!


No koga Muslimanite ke dadat objasnuvanje za konceptot na Bog!!! I mislam deka Ateistite od tipot na Monuska, ke pocnat da razmsluvaat za slikata koja ja dava k*ranot za Boga????? i povtorno ke napomenam, deka ova e samo gledna tocka prezentirana za razmisluvanje, a ne za revoltiranje na odredeni clenovi na Forumov, zatoa ve molam, da bidete dostojni vo vash*te repliki!!!

Muslimanite: Najdobar primer za da se svati Bozjoto Bitie e:
Sura: Al-Ihlas - Iskrenost

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

112.1. Reci: "On je Allah - jedan!

112.2. Allah je Utociste svakom!

112.3. Nije rodio i rodjen nije,

112.4. i niko Mu ravan nije!"

Spored k*ranot ova se uslovite koi treba da gi ispolni eden Bog, a mislam deka Monusha ne go procitala ova sure koe podpolno se slozuva so nejzinata slika za Boga!!!

I veli deka:
1. Bog e ednen!!!! nema drug osven nego, a ima i bezbroj dokazi vo prrodata deka e eden Bog! pr. Sekoe zivo sushtestvo gi ima istite osobini: se raga, zivee, raste , se harani, umira!!!
Dokolku bi imal ushte eden Bog, ima moznost da ne bis e slozil so ova i da postavi negovo mislenje, ili volja i pr. drvata da idat po obraten redosled ili izmeshan, veruvam me svakate shto sakam da kazam.

2 Allah e svratilishte na sekoj eden, Mislam deka i ova odgovara so razmisluvanjeto na Monuska, deka sekoj eden ke se vrati kaj Boga vo vremeto odredeno za nego.

3 Niti rodil nekogo niti e roden, ova mislam deke e dosta jasno, kakov Bog bi bil ako e roden, znaci deka e zavisen od nekogo shtom e roden od nekogo, i se dobiva mislata pa koj togash go rodil Bogot na Boga i tn.
Niti pak on rodil nekogo, i ova mislam deka e jasno , ako nekogo Bi rodil ,vo smisla kako shto e vo svetot na lugeto, bi bil nepraveden kon drugite negovi bitija, bideeki site sme od Boga, i se shto postoi e negovo!!!

I klucniot ajet za Monuska e: I NIKOJ NEMU E RAMEN!!!

Shto pak kazuva deka nishto na zemjava, niti vo nash*te Misli ne e kako Boga, nemame ama voopshto pretstava kako izgleda ili kako egzistira, shto pak e ushte edno prashanje od Ateistite no i toa ke ogo objasnime vo druga prilika!

Nie lugeto znaeme deka Bog se obrakal na lugeto niz vreminjata, i veruvame vo negovite objavi i spored Bozjite objavi sudime i zboruvame!!!

I ushte edno malo doznaenej za Monuska: mislam deka imash problem so izgovaranjeto na imeto Bozjo, i ne se slozuvash da se narekuva Allah ili ....
k*ranot vika vaka za imeto Bozjo:
navistina Allah ima 99 iminja (atributi) kako Semoken, Sevishen, Onoj koj dava opskrba i tn. Mozete da go narekuvate kako sakate samo toa ime treba da bide ubavo i da ne sozdava Mentalna slika vo glavata na covekot, bideeki bi bilo vo sprotivnost so 4 ajet od Surah Ihlas I NIKOJ NEMU E RAMEN , nikoj kako nego ne e!!!



Изменето од Sahih Bukhari - 09.Декември.2007 во 20:15
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2007 во 18:01
da malku, povrzana големо%20гушкање

Изменето од anakin - 09.Декември.2007 во 18:02
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2007 во 18:01
Originally posted by anakin anakin напиша:

hahahahhahah

toa nekoj sto ja smisli replikata nemal ich logika

ako satana ubedi site lugje deka nepostoi bog- togas nikoj i nema da veruva vo satanata

pirova pobedaголема%20насмевка


заклучокот ти е на место
но, признај дека те натера да се замислиш малку намигнување
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2007 во 17:58
hahahahhahah

toa nekoj sto ja smisli replikata nemal ich logika

ako satana ubedi site lugje deka nepostoi bog- togas nikoj i nema da veruva vo satanata

pirova pobedaголема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2007 во 17:48
во еден филм синоќа што го гледав имаше една интересна реплика околу атеистите и гласеше отприлика вака

На сатаната најголем успех е во тоа што успеа да ги убеди атеистите дека Бог воопшто и не постои
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2007 во 17:31
No za razlika od niv nie znaeme dovolno za da znaeme deka ne moze da se izmeri nemerlivoto, beskonecnosta i da se razbere se


газење%20од%20смеење

ova sam go smisli??????  hahahahahhahahah

o site vie bogovi kolku daleku ide misla na nekoj so e zaslepen od verata a samo negoviot bog znae od kade li mu e taa-

 da sekoj mig vo negoviot zivot misli na legendi i prikaski koi nitu bile pa nitu i kje se ostvarat

lugjeto eden den kje zaminat od ova planeta koja umira poradi covekovata eksploatacija i tamu kaj zvezdite kje najdat se i sesto samo GOSPOD ne oti
toj kje ostane tuka na ova opustosena planeta


Изменето од anakin - 09.Декември.2007 во 17:32
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2007 во 17:28
Originally posted by anakin anakin напиша:

jas sum covek- ne ne se custuvam PATETICNO- najmalku  toa go imam vo mojata misla
obozavam koga gledam kolku lugjeto mozat da napravat
obozavam i site moi predci голема%20насмевка- znaete na koi mislamбубачка
 
objasniv sto mislev pod pateticno (ne se cuvstuvam ni jas taka, samo sakav da postignam efekt), a vo odnos na toa sto lugjeto mozat da napravat , mozat mnogu ako ne se ogranicat so primtivni veruvanja
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2007 во 17:20
Mozebi se vo pravo ateistite koga velat deka nisto ne znaeme nie vernicite i toa nas ne treba da ne vregja, Pa i najeminentnite svetski umovi posle seta nivna naobrazba i priznanija ke recat Duri sega znam deka nisto ne znam.
No za razlika od niv nie znaeme dovolno za da znaeme deka ne moze da se izmeri nemerlivoto, beskonecnosta i da se razbere se
eve edno pointeresno prasanje za nivnata orientacija (Scientology)i toe e veruvanje a toa e deka se veruva deka naukata veke dala, ili ako ne togas vo idnina ,moze da dade odgovor na site prasanja.
Sega prasanje do sekoj ateist na forumov e
Dali Veruva ili Znae deka e vozmozno da se najde odgovor na site prasanja, ako e taka dajte mi eden konecen odgovor na bilo koe od osnovnite prasanja za postanokot, ili za materijata ili za energijata ili... na koj odgovor
 ne moze da se postavat uste beskonecno mnogu prasanja bez edinstven odgovor.
Prodolzete da se prasuvate nema nisto loso vo toa i nie vernicite go pravime toa cel zivot i nikako ne prestanuvame da se cudime kako nikogas ne nedostigaat prasanja na bilo koj odgovor ,"definicija"- teorija.
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 30>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.