IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Canon 40D (testovi-mislenja-informacii)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Canon 40D (testovi-mislenja-informacii)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
Автор
Порака Обратен редослед
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2007 во 23:30
vidi na dpreview , ke se iznenadis sto nosi toa malo camerce vo sebe
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2007 во 23:28
Originally posted by jane971 jane971 напиша:

inaku vo momentov moj favorit e canon power shot g9, mislam deka sodrzi ona sto ni e potrebno vo 99% od situaciite za fotografiranje , plus moznosta za exteren blic i soodvetnite adapteri za wide , tele i podvodno fotografiranje


Canon sekogash bil dobar za mali konzumerski kamerchinja. Samo ne znam kako e so shumot kaj ovaa bidejki so G7 ne se proslavi mnogu.
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2007 во 23:18
inaku vo momentov moj favorit e canon power shot g9, mislam deka sodrzi ona sto ni e potrebno vo 99% od situaciite za fotografiranje , plus moznosta za exteren blic i soodvetnite adapteri za wide , tele i podvodno fotografiranje
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2007 во 23:09
Steta sto si "siromasen" pa ne mozes da si dozvolis canon, barrem edenголема%20насмевка
големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2007 во 23:06
Imash pravo, ako sakas edna vredna kako tri ke si zemesh Nikon, ako sakas da davash tri pati poveke pari za istata rabota ke si zemesh Canon.   

Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2007 во 23:01
ne znam dali ja dolovi pretstavata za zamenata (delumnata)  na najmalku tri kameri (no ne celosno). pa ako sakas edna ama vredna ke si kupis canon, a aako sakas 3 in 1 ke si zemes ness ili nikonголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2007 во 22:56
Originally posted by jane971 jane971 напиша:

inaku ako vidis malku ponapred nekoja stranica sto ima postirano ke vidis deka nikon zamenuva tri kameri od ednas, aj ke se obidam da povtoram


E, se gleda deka si razumen chovek.
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2007 во 22:55
Lens mount
• Nikon F mount with AF coupling and AF contacts
• No field of view crop (full-frame)
• When using DX lenses / DX mode 1.5x FOV crop


Usable lenses

• Type G or D AF NIKKOR: All functions supported
• DX AF NIKKOR: All functions supported except FX-format (36x24)/5:4 (30x24) image size
• AF NIKKOR other than type G or D: All functions supported except 3D Color Matrix Metering II
• AI-P NIKKOR: All functions supported except autofocus and 3D Color Matrix Metering II
• Non-CPU AI NIKKOR: Can be used in exposure modes A and M; electronic rangefinder can be used if maximum aperture is f/5.6 or faster; Color Matrix Metering and aperture value display supported if user provides lens data
* IX NIKKOR lenses cannot be used
* Excluding lenses for F3AF

Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2007 во 22:54
Se vo svoe vreme, licno mislam deka nie site karuvame so nivnata borba, a tie gi karuvaat nasite pari. koj posleden se smee, ne gi svaka vicevite.


ps.
inaku ako vidis malku ponapred nekoja stranica sto ima postirano ke vidis deka nikon zamenuva tri kameri od ednas, aj ke se obidam da povtoram
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2007 во 22:51
Originally posted by jane971 jane971 напиша:

Bidejki denovive bev bez internet, a koj od denes go imam... Se obidov da dadam eden link do eden test koj kakov i da e ke dade nekakvo svetlo vrz noviot canon d40. Koj ne mu veruva na axelfoto za canon, ne bi trebalo da mu veruva ni za nikon bidejki istiot covek gi prezentirase i nikonovite cameri. Od taa pricina kakao eden vid patalec go preporacav testot za site onie sto sakaat da znaat za canon d40. inaku tuka e dpreview koj pokraj popphoto e gore dolu nepristrasten vo testovite. znaci ako gi vidite tie testovi ke svatime edna rabota, sto bi se reklo ako veke ne e podobar od pandanite na nikon i sony barem e dovolno dobar za da im parira ramnopravno so poniska cena. sepak mislam deka malku mesame babi i zabi kako i vo prethodnata tema za d3 i d300 kade se sporeduvaat so nekakvi pandani na canon. mislam deka d3 e odlicna kamera koja sekoj sto ke ja kupi ke ja preplati (svesno ili nesvesno) zatoa sto ona za ssto bi mu trebala ke go sraboti i so bilo koja kamera od canon ili sony od a  klasa. na primer ako mi treba brza kamera zemam 1d mark3, a ako mi treba "sovrsenstvo" na n isko iso (koe site go koristime koga sakame kvalitet) zemam 21 mp na canon 1ds mark 3. sto znam moze gresam no toa e moeto razmisluvanje. zasega...големо%20гушкањеголемо%20гушкање



Ne go spomnuvaj veke toj Axelphoto, te molam, oti chovekon se diskreditira BIG TIME i toa KATASTROFALNO.

A za ostanatoto... Canon ima super profesionalni kameri i toe e fakt. No Nikon ovoj pat sobra sili i pamet pa im ponudi edna kamera na svoite mushterii koja zamenuva dve razlichni kameri na Canon.

E sega vidi ti koj preplatuva svesno, podsveno, nadsvesno i bezsvesno.

Изменето од Zoran K - 01.Октомври.2007 во 22:52
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2007 во 20:59
Originally posted by branko_k branko_k напиша:

abe axelphoto gi falat site aparati vo testovite... normalno e toa zatoa sto tie i  gi prodavaat istite, pa ludo bi bilo da odat kontra sebe, da premisluvaat musterii so nekakvi testovi...

eve eden poinakov review, malku porealen mi se cini i ponepristrasen [ova go pretpostavuvam, zatoa sto ne znam kolku e dobar 40d]:

http://www.cameralabs.com/reviews/Canon_EOS_40D/



moram da kazam deka mi se dopadna sajtov sto go posoci branko_k od prosta pricina sto nekako mmi se cini deka canon ne go ima kazano posledniot zbor, bidejki skokot megu 40d i 1ds mark3 e pregolem. Mozebi ke ne iznenadi so nekoja nova kamera ili update na 5kata naskoro. neznam zosto no nekako onie "nenamerni" propusti kako sto se slabiot lcd, livewievot bez af i zastanuvanjeto na 9 af tocki mi kazuvaat deka seuste go nema kazano posledniot zbor. duri i vo sporedbata na cenite koi pocnaa da pagaat kako da pravat mesto za nekoja nova kamera koja i so cena ke pokraj karakteristiki ke se sprotistavi na d300 bez problem, koga sega veke canonot 40d e za edna tretina poeftin od d300 i doaga so 3 kit leki so IS. Nesto mi mirisa...збунетостзбунетостзбунетостголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2007 во 20:38
Bidejki denovive bev bez internet, a koj od denes go imam... Se obidov da dadam eden link do eden test koj kakov i da e ke dade nekakvo svetlo vrz noviot canon d40. Koj ne mu veruva na axelfoto za canon, ne bi trebalo da mu veruva ni za nikon bidejki istiot covek gi prezentirase i nikonovite cameri. Od taa pricina kakao eden vid patalec go preporacav testot za site onie sto sakaat da znaat za canon d40. inaku tuka e dpreview koj pokraj popphoto e gore dolu nepristrasten vo testovite. znaci ako gi vidite tie testovi ke svatime edna rabota, sto bi se reklo ako veke ne e podobar od pandanite na nikon i sony barem e dovolno dobar za da im parira ramnopravno so poniska cena. sepak mislam deka malku mesame babi i zabi kako i vo prethodnata tema za d3 i d300 kade se sporeduvaat so nekakvi pandani na canon. mislam deka d3 e odlicna kamera koja sekoj sto ke ja kupi ke ja preplati (svesno ili nesvesno) zatoa sto ona za ssto bi mu trebala ke go sraboti i so bilo koja kamera od canon ili sony od a  klasa. na primer ako mi treba brza kamera zemam 1d mark3, a ako mi treba "sovrsenstvo" na n isko iso (koe site go koristime koga sakame kvalitet) zemam 21 mp na canon 1ds mark 3. sto znam moze gresam no toa e moeto razmisluvanje. zasega...
големо%20гушкање
големо%20гушкање
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2007 во 20:24

So nudenjeto na novata tehnologija Nikon reshi da ja koregira i svojata politika na odreduvanje na cenata na svoite proizvodi okolu svetot. Toa beshe verojatno najgolemata zamerka sto ja imaa negovite mushterii. Cenata na foto aparatite i objektivite se razlikuvaa vo ogromna mera megju prodavnicite vo Amerika, Kanada, Evropa i ostanatite zemji vo svetot. I tuka nemashe nekoja pogolema logika koja mozheshe da ja opravda taa politika. Ako donekade se razbira razlikata megju cenite vo USA i Kanada poradi razlikata vo kolichinata na prodadeni kameri, kako ke se objasni faktot deka do sega vo Kanada istite proizvodi obichno bea poeftini od onie vo Evropa?

Potegot na Nikon da gi stavi cenite niz svetot vo porealni ramki e neshto sto odamna se ochekuvashe. Najposle dojde i toj den. Od druga strana, sekako deka toa indirektno pretstavuva i odgovor na novata Canonova politika na rushenje ceni.
 
Na krajot, od seto ova sto sega se sluchuva na svetskiot pazar, sepak najgolem benefit imaat obichnite lugje koi gi kupuvaat kamerite. Onie koi go preferiraat Canon imaat shansa da kupat telo od ovaa firma po cena koja nikogas do sega ne bila tolku pristapna, a onie koi planiraat da nabavat Nikon ke znaat deka ne ja preplakaat cenata kako sto toa beshe vo minatite vreminja.
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2007 во 19:52
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Normalno deka cenata mora da pagja. Kamerata e dobra, no ne e toa sto trebashe da bide vo ovie vreminja. 30D beshe edno sosem malo podobruvanje vo odnos na 20D, a 40D ja napravija po istiot terk, minimalno podobra od 30D i so del od hardverot pozajmen od bazichniot model 400D. Jasno mu e na Canon deka sega kamerava ke se najde vo konk*rencija so podobri modeli od drugi proizvoditeli i deka sigurno nema da se prodava za onie pari kako sto se planiralo. Zatoa, iako kako potpolno nov model samo sto izleze na pazarot, cenata mu se spushta so nadezh deka taka ke bide napraven poprimamliv za potencijalnite kupuvachi.

I mislam deka potegot im e sosema na mesto.


Zoki, a sto go natera Nikon da ja spusti cenata na D300 za 200 evra za istiot period za koj Canon ja spusti cenata na 40D za 60 Evra ?

Podatoci od germanskiot/avstriskiot pazar:
http://geizhals.at/deutschland/?phist=273425&age=183
http://geizhals.at/deutschland/?phist=274755&age=183


I dvete kameri mozea da se naracaat (predvremeno) vo Germanija nekade pri krajot na Avgust.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.